Jak czyścić mosiądz? Znamy wszystkie możliwe sposoby! - dekoportal.pl

Jak czyścić mosiądz? Znamy wszystkie możliwe sposoby!

21 Wrz 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak czyścić mosiądz
Mosiądz wyróżnia się ciekawym odcieniem, który dobrze wygląda we wnętrzach retro, klasycznych czy industrialnych.

Przedmioty z mosiądzu mogą być wspaniałą dekoracją domu, jednak zabrudzone tracą swój urok. Po czasie ich blask nie jest już tak samo imponujący. Zastanawiasz się, jak czyścić mosiądz? Poznaj domowe sposoby i gotowe preparaty, które ułatwią Ci dbanie o przedmioty wykonane z połączenia miedzi i cynku.

O czym przeczytasz w artykule?

Czyszczenie mosiądzu – kilka informacji na początek

Mosiądz powstaje z miedzi i cynku, jednak czasem zawiera też domieszki innych metali. Produkowane są z niego różne przedmioty do domu, na przykład świeczniki czy żyrandole. Jest też wykorzystywany do wykonywania figurek i ramek.

Mosiądz wyróżnia się ciekawym odcieniem, który dobrze wygląda we wnętrzach retro, klasycznych czy industrialnych. Wyjątkowa barwa z czasem traci jednak swój urok. Dlaczego? Wynika to z naturalnego procesu pokrywania mosiądzu patyną. Jest to skutek kontaktu materiału z powietrzem. Zdarza się, że zielonkawy nalot to zaleta, na przykład gdy w aranżacji potrzeba retro przedmiotów. Nie każdemu jednak taka powłoka odpowiada.

Jak czyścić mosiądz z tej warstwy i innych zabrudzeń? Ważne jest, by akcesorium do usuwania zanieczyszczenia było miękkie. Sprawdzi się szmatka zamiast szczotki z twardym włosiem. Ta druga mogłaby doprowadzić do wystąpienia zarysowań na powierzchni przedmiotu.

Skuteczne czyszczenie mosiądzu jest możliwe zarówno przy pomocy gotowych preparatów, jak i tego co masz już w swoim domu. Zajrzyj do kuchennej półki – to tam znajduje się kilka produktów, dzięki którym materiał odzyska dawny blask. Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu są tanie, łatwo dostępne i ekologiczne. Jeśli zabrudzenia okażą się wyjątkowo silne, sięgniesz po gotowe preparaty.

Jeśli element wykonany z mosiądzu jest przymocowany do czegoś z innego materiału, musisz szczególnie uważać. Środki bezpieczne dla metalu mogą być szkodliwe dla innych powierzchni. Dla pewności warto je więc zabezpieczyć. Do tego celu możesz wykorzystać starą gazetę i taśmę.

Czyszczenie mosiądzu – co warto wiedzieć?

 • Mosiądz z czasem pokrywa się patyną, co jest naturalne.
 • Do usuwania powłoki i innych zabrudzeń wykorzystuj miękkie materiały, żeby nie porysować powierzchni.
 • Do czyszczenia świetnie sprawdzą się domowe preparaty, które są ekologiczne i tanie.
jak czyścić mosiądz
Skuteczne czyszczenie mosiądzu jest możliwe zarówno przy pomocy gotowych preparatów, jak i tego co masz już w swoim domu.

Jak czyścić mosiądz – domowe sposoby z wykorzystaniem sody

Soda sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni, również tych z mosiądzu. Doskonale zastępuje chemiczne, sklepowe środki. Jest tania, skuteczne i ekologiczna.

Jak czyścić mosiądz sodą? Wystarczy, że połączysz ją z octem w takich proporcjach, żeby uzyskać gęstą pastę. Masę nałóż na zabrudzone miejsce, odczekaj i przetrzyj miękką szmatką. Następnie spłucz pastę. Pamiętaj, by od razu dokładnie wytrzeć przedmiot do sucha.

Jak czyścić mosiądz sodą?

 • Połącz ją z octem, by uzyskać gęstą masę.
 • Pastę nałóż na zabrudzony obszar.
 • Przetrzyj miejsce miękką ściereczką.
 • Spłucz pastę i dokładnie wytrzyj do sucha.
jak czyścić mosiądz
Soda sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni, również tych z mosiądzu.

Czym czyścić mosiądz? Cytryną i solą!

Soda i ocet to tylko część przykładów produktów, które znajdziesz w kuchni i które nadają się do czyszczenia mosiądzu. Kolejne to cytryna i sól! To dobry sposób, jeśli zależy Ci na usunięciu drobnych zabrudzeń.

Jak czyścić mosiądz cytryną? To proste! Przekrój cytrynę, a następnie połówkę posyp solą. Gdy nieco się rozpuści, natrzyj owocem zabrudzony przedmiot. Wysusz oczyszczony obszar, na przykład papierowym ręcznikiem.

Zastanawiając się, czym czyścić mosiądz, weź pod uwagę wykorzystanie kwasku cytrynowego. Roztwór wykonany z niego i wody sprawdzi się świetnie do niewielkich przedmiotów. Pół małego opakowania rozpuść w 1,5 litra ciepłej wody. Włóż przedmiot do takiego roztworu i odczekaj kilka minut. Następnie koniecznie wypłucz i osusz.

Mosiądz – jak czyścić cytryną i solą?

 • Przekrój cytrynę i jedną z połówek posyp solą.
 • Gdy drobne kryształki się rozpuszczą, przetrzyj owocem zabrudzone miejsce.
 • Wytrzyj powierzchnię papierowym ręcznikiem.
 • Możesz też zastosować kwasek cytrynowy – po rozpuszczeniu z wodą będzie idealny do usunięcia zabrudzeń z małych przedmiotów z mosiądzu.
 • Wystarczy, że włożysz rzecz do miski wypełnionej roztworem, odczekasz kilka minut, a następnie wypłuczesz i osuszysz.
jak czyścić mosiądz
Zastanawiając się, czym czyścić mosiądz, weź pod uwagę wykorzystanie kwasku cytrynowego.

Czyszczenie mosiądzu ketchupem – czy to możliwe?

Gdy element dekoracyjny z mosiądzu wymaga wyczyszczenia, zajrzyj do lodówki. Istnieje duża szansa, że znajdziesz tam produkt idealny do usunięcia zabrudzeń. Choć brzmi nieprawdopodobnie, to prawda! Możesz czyścić mosiądz ketchupem.

Rozprowadź pomidorowy produkt dokładnie na zabrudzonym obszarze. Po kilku godzinach umyj przedmiot pod bieżącą wodą i użyj płynu do mycia naczyń. Dokładnie pozbądź się resztek ketchupu, a następnie dokładnie wytrzyj rzecz do sucha.

 • Żeby wyczyścić przedmiot z mosiądzu, nałóż na niego ketchup. Po kilku godzinach zmyj go wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzyj rzecz do sucha.
jak czyścić mosiądz
Żeby wyczyścić przedmiot z mosiądzu, nałóż na niego ketchup.

Jak czyścić mosiądz pastą do zębów i coca-colą?

Pasta do zębów i coca-cola to kolejne odpowiedzi na pytanie: czym czyścić mosiądz. Jak to zrobić? W zależności od wielkości przedmiotu pastę nanieś na wacik lub patyczek do ucha i zacznij przecierać nią zabrudzone miejsca aż do zniknięcia nalotu. Później wytrzyj rzecz do sucha. Wybieraj wyłącznie spośród zwykłych past bez wybielających dodatków.

W składzie coli znajduje się kwas fosforowy. To właśnie on odpowiada za czyszczące właściwości gazowanego napoju. Zanurz w coli zabrudzony przedmiot, a następnie wyczyść go wodą z mydłem i natychmiast osusz.

Czyszczenie mosiądzu pastą do zębów i coca-colą – jak to zrobić?

 • Nanieś pastę do zębów na wacik i przecieraj brudny obszar, aż zniknie nalot.
 • Wytrzyj przedmiot do sucha.
 • Możesz wykorzystać też coca-colę, w której zanurzysz rzecz, a później wyczyścisz ją wodą z mydłem i osuszysz.
jak czyścić mosiądz
Pasta do zębów i coca-cola to kolejne odpowiedzi na pytanie: czym czyścić mosiądz.

Czyszczenie mosiądzu WD-40 – czy to dobry pomysł?

WD-40 to preparat, który znajduje się w wielu domach. Jeśli potrzebujesz wyjątkowo skutecznego środka do wyczyszczenia przedmiotu z nieestetycznego nalotu, spróbuj właśnie jego!

Czyszczenie mosiądzu WD-40 jest nieskomplikowane. Spryskaj preparatem miękką szmatkę, a następnie zacznij pocierać nią brudny przedmiot.

Oprócz WD-40 znajdziesz na rynku więcej gotowych preparatów, które pozwalają czyścić między innymi miedź, a mosiądz czy brąz też potrafią skutecznie odświeżyć. Tego typu produkty pomagają pozbyć się brudu i innych nalotów, a dodatkowo przywracają rzeczom blask. Żeby dowiedzieć się, jak czyścić miedź i mosiądz przy pomocy gotowych środków, zawsze sprawdzaj wskazówki producenta. Pamiętaj, że niestosowanie się do jego porad może doprowadzić do uszkodzenia przedmiotu.

Stosowanie WD-40 i innych gotowych środków do czyszczenia mosiądzu – czy warto?

 • Kiedy zabrudzenia są silne, warto sięgnąć po gotowy preparat.
 • WD-40 jest łatwy w stosowaniu.
 • Popularny środek nałożysz na szmatkę, a następnie przetrzesz nią brudny obszar.
 • Dostępne są też inne gotowe preparaty, którymi wyczyścisz nie tylko mosiądz, lecz także miedź czy brąz.
 • Żeby dowiedzieć się, jak czyścić miedź i mosiądz, sprawdź wskazówki producenta.
 • Stosuj się do informacji z opakowania, żeby nie uszkodzić przedmiotu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2024 16:05
komentarz /( 1 )
 • Ewka
  Ewka

  piątek, 05 kwiecień 2024 10:14

  Czyszczenie mosiądzu WD-40? Tego nie próbowałam, a mąż ma w garażu. Aż będę testować w sobotę i dam znać co z tego wyszło.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.