Jak dobrać kolor ścian? Poznaj przepis na piękne wnętrza! - dekoportal.pl

Jak dobrać kolor ścian? Poznaj przepis na piękne wnętrza!

14 Lis 2019 / Napisała  / Inne wnętrza
oryginalne meble w salonie a kolor ścian, jak dobrać kolor do kształtu pomieszczenia, kolory ścian w mieszkaniu
Odpowiednio dobrane kolory w pomieszczeniach pozwolą się odprężyć lub ożywić

Kolory mogą wpływać na Twoje samopoczucie. Rozpraszają, dodają energii, uspokajają. Odpowiedni dobór barw pozwoli Ci optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze, wprowadzić magiczny nastrój i po prostu ozdobić pomieszczenie. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak dobrać kolor ścian, żeby czuć się dobrze we własnym domu.

O czym przeczytasz w artykule?

Barwy mają na Ciebie duży wpływ!

Kolory widoczne w pomieszczeniach nie pozostają obojętne dla Twojego samopoczucia. Nie bez powodu w szkolnych klasach stosuje się raczej spokojne barwy niż krzykliwe odcienie. Neonowe kolory mogłyby przecież rozpraszać.

Kolory dzieli się na ciepłe i zimne. Do ciepłych należą między innymi czerwony oraz żółty, a chłodne to niebieski i fioletowy. Obydwie grupy mają inny wpływ na samopoczucie. Ciepłe barwy potrafią zachęcać do działania, a chłodne pozwalają się wyciszyć i odpocząć.

Dobieranie kolorów ścian i pozostałych elementów aranżacji powinno być przemyślane. Decydując się na pewne barwy, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia czy funkcję wnętrza. Możesz łączyć kolory w rozmaity sposób – monochromatycznie, kontrastowo czy analogicznie.

Jeśli lubisz minimalistyczne rozwiązania, zdecyduj się na monochromatyczne dobieranie kolorów ścian i wyposażenia. Jako bazę potraktuj biel lub czerń i połącz ją z kilkoma odcieniami tej samej barwy, na przykład niebieskiego. Jeśli wolisz nietuzinkowe aranżacje, postaw na kontrasty, korzystając z koła barw. Niebieskie ściany z pomarańczowym wyposażeniem będą wyglądały nietuzinkowo.

Możesz również wybrać dwie barwy, które są blisko siebie na kole barw. Fioletowy z niebieskim sprawdzą się w pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku. Czerwony z pomarańczowym będą idealne wszędzie tam, gdzie chcesz dodać sobie energii.

Dobór koloru ścian rozpocznij od wybrania barw dominujących – staną się one tłem wystroju. Zastanów się, jak dopasować do nich odcienie dopełniające, które sprawdzą się na mniejszych fragmentach ścian. Pamiętaj również o kolorystycznych akcentach – mogą mieć postać wzorów na tapecie.

 • Barwy potrafią oddziaływać na samopoczucie człowieka, dlatego tak istotny jest prawidłowy dobór koloru ścian. Podstawowa zasada mówi, że chłodne odcienie sprzyjają odpoczynkowi, a ciepłe są energetyzujące.
żywe kolory w salonie, salon w żywych barwach, wzory w salonie
Energetyczne połączenie barw w pomieszczeniu podkreśla jego imprezowy charakter

Jak dobrać kolor ścian do wielkości wnętrza?

Dobór koloru ścian pod względem wielkości pomieszczenia pozwoli Ci uzyskać rozmaite efekty optyczne. Jeśli mieszkasz w kawalerce, gdzie jedno pomieszczenie pełni funkcje salonu, sypialni i kuchni, zdecyduj się na jasne odcienie. W ten sposób rozświetlisz wnętrze.

Jasne kolory ścian są również lepszym rozwiązaniem w przypadku wnętrz pozbawionych okien. Wykorzystaj je w przedpokoju, do którego nie docierają promienie słoneczne. Nieco słońca wprowadzisz do tej przestrzeni, decydując się na połączenie białych ścian z żółtymi.

Planujesz aranżację niewielkiego, ale wyjątkowo wysokiego wnętrza? Zastosuj trik, który pozwoli Ci optycznie obniżyć sufit. Zrezygnuj z tradycyjnego rozwiązania, jakim jest biel. Pomaluj sufit na odcień ciemniejszy, ale pasujący do pozostałych ścian.

Odpowiedni dobór koloru ścian pozwoli Ci również zbliżyć je do siebie. To szczególnie przydatne w pomieszczeniach zwanych tramwajami. Dwie wąskie ściany pomaluj na ciemniejszy odcień, a dłuższe na jaśniejszy. W ten sposób sprawisz, że pokój wyda się szerszy i większy.

 • Dobieranie kolorów ścian do wielkości pomieszczenia pozwoli Ci optycznie zwiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Odpowiednimi barwami możesz obniżyć sufit, malując go ciemną farbą, lub zmienić proporcje pokoju określanego jako tramwaj.
pomieszczenia malowane na jasno, mieszkanie w jasnych kolorach, jasne kolory ścian w mieszkaniu
Jasne kolory ścian zastosowane w pomieszczeniu optycznie je powiększą

Jak dobrać kolory do pokoju sypialnego?

Zastanawiając się, jak dobrać kolor ścian, weź pod uwagę funkcję pomieszczenia. W sypialni lepiej sprawdzą się barwy chłodne – odpowiedni będzie błękit. Możesz połączyć delikatny odcień niebieskiego z bielą – takie zestawienie kolorystyczne będzie sprzyjało wyciszeniu się tuż przed snem.

Jeśli pokój sypialny jest wyjątkowo mały, każdą ze ścian pomaluj na biało. W ten sposób zyskasz idealną bazę do stworzenia aranżacji, w której główną rolę odegrają ciekawe meble. Jeśli lubisz nietuzinkowe wyposażenie, możesz pokryć ściany szarym kolorem.

Kolory do pokoju sypialnego powinny sprzyjać odpoczynkowi, jednak nie znaczy to, że nie możesz wprowadzić intensywnego akcentu kolorystycznego. Wystarczy, że zastosujesz wzory, na przykład geometryczne. Świetnie zaprezentuje się połączenie białych ścian z jedną błękitną, na której intensywnie niebieską farbą namalujesz ulubiony motyw.

Jak dobrać kolor ścian do sypialni?

 • Wybierz z palety chłodnych barw,
 • Dobrze sprawdzi się połączenie błękitnego z bielą,
 • W małej sypialni wykorzystaj wyłącznie biel, a jako akcent kolorystyczny wykorzystaj ciekawe meble,
 • Intensywne barwy możesz wprowadzić, malując jedną ze ścian we wzory głębokim odcieniem.
kolor farby do sypialni, aranżacja szarej sypialni, jasna sypialnia
Do sypialni najlepiej wybrać stonowane, uspokajające barwy

Dobór koloru ścian w salonie

Salon to zawsze większe pomieszczenie niż sypialnia, co daje Ci również większe pole do popisu. W wyjątkowo przestronnym wnętrzu możesz zastosować wyłącznie ciemne barwy. Popularnością w ostatnim czasie cieszy się granatowy. Ten głęboki odcień w połączeniu ze sztukaterią pozwoli Ci stworzyć elegancką aranżację.

Kolory ścian w salonie mogą pochodzić zarówno z chłodnej, jak i ciepłej palety barw. Jeśli planujesz energetyczną aranżację, połącz czerwień na jednej ścianie z bielą na pozostałych. Takie kolory do pokoju dziennego z pewnością będą działały na Ciebie pobudzająco.

Traktujesz salon jako strefę odpoczynku po trudnej pracy? Skorzystaj z chłodniejszej palety barw, na przykład fioletów. Jeśli nie chcesz przytłoczyć mniejszego pomieszczenia, połącz ten głęboki odcień z szarością.

Jak dobrać kolory do pokoju dziennego?

 • Bez obaw wykorzystaj ciemne barwy, na przykład granatowy,
 • Jeśli zależy Ci na energetycznym wystroju, zdecyduj się na ognistą czerwień i połącz ją z bielą,
 • Jeśli wolisz stonowane aranżacje, postaw na fiolet, który uspokoisz szarościami.
granatowy w salonie, kolory do salonu, ciemne barwy w salonie
Jeśli salon ma być miejscem rozrywki wykorzystaj energetyczne barwy, jeśli zaś wyciszenia zastosuj stonowane zimne lub ciepłe kolory

Kolory do pokoju dziecka

W tym pomieszczeniu możesz poszaleć z kolorystyką. Oczywiście trzymaj się dwóch lub trzech barw dominujących, ale połączenia mogą być naprawdę nietuzinkowe. Dobieranie kolorów ścian do pokoju dziecięcego pozwoli Ci nie tylko podkreślić wybrany styl, lecz także podzielić pomieszczenie na strefy.

W strefie przeznaczonej do zabawy zastosuj energetyczne kolory ścian. Słoneczna barwa sprawdzi się doskonale. Namaluj na niej wzory w błękitnym odcieniu, który powtórzy się na ścianie przy łóżku. W strefie nauki zastosuj spokojne kolory ścian – biel będzie najlepsza, ponieważ nie odwróci uwagi dziecka od nauki.

Jeśli urządzasz pokój dla starszego dziecka, zrezygnuj z krzykliwych kolorów – postaw na dwie przewodnie barwy. W aranżacji możesz wykorzystać tapetę na jednej ścianie. Dopasuj ją barwą do reszty pomieszczenia. Jeśli tapeta ma liliowe wzory, jedną ze ścian pomaluj na taki sam kolor – dzięki temu wystrój pokoju dziecka będzie spójny.

Jak dobierać kolory ścian w pokoju dziecka?

 • Wykorzystaj inne barwy w poszczególnych strefach,
 • Zastosuj żółty oraz błękitny w zestawieniu z bielą,
 • W pokoju starszego dziecka wykorzystaj dwa, mniej krzykliwe kolory i zastosuj tapetę, żeby urozmaicić wystrój.
kolory do pokoju dziecka, kolor ścian w pokoju dziecka, jaki kolor do pokoju dziecka
W pokoju małego dziecka wykorzystaj żywe barwy, zaś w pokoju nastolatka stonowane kolory

Spokojna kolorystyka jako tło dla oryginalnego wyposażenia

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać kolor ścian w dowolnym pomieszczeniu, weź pod uwagę wyposażenie. Lubisz klasyczne meble w stonowanych kolorach? Z podróży przywozisz nietuzinkowe modele, które charakteryzują się oryginalnymi zdobieniami? Chętnie łączysz ze sobą różne style, a Twoje meble są wielobarwne?

Odpowiedni dobór koloru ścian pozwoli Ci stworzyć tło dla wyposażenia. Neutralna barwa okładziny dobrze skomponuje się z wielobarwnymi meblami. Białe ściany będą dobrze prezentowały się w połączeniu z antykami, które wyróżniają się interesującą formą. Jasna powierzchnia pozwoli Ci również wyeksponować wyposażenie w stylu etno.

Jeśli wolisz klasyczne meble w stonowanych barwach, dobieranie kolorów ścian będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze. Białe, nowoczesne modele rewelacyjnie zaprezentują się na tle zarówno chłodnych, jak i ciepłych barw. Drewniane, klasyczne meble skomponujesz z głębokimi barwami, na przykład butelkową zielenią lub bordowym.

 • Postaw na ściany w neutralnych kolorach, jeśli lubisz nietuzinkowe meble w stylu etno czy antycznym. Jeśli wolisz klasykę, zdecyduj się na dowolną barwę na ścianach – zarówno nowoczesne, białe wyposażenie, jak i drewniane modele dobrze zaprezentują się na bordowym lub zielonym tle.

Czym inspirować się podczas dobierania kolorów ścian?

Dobieranie kolorów ścian sprawia Ci trudność? Skorzystaj z rozmaitych sposobów na ułatwienie sobie tego zadania. Jednym z nich jest zakup kilku testerów farb, które pozwolą Ci sprawdzić, czy wybrane odcienie dobrze wyglądają w zestawieniu.

Testery farb pozwolą Ci przekonać się, czy barwa pasuje do wybranego wyposażenia. Dzięki opakowaniom o niewielkiej pojemności sprawdzisz, jak kolory prezentują się w ciągu dnia i wieczorem. Dowiesz się, czy wyglądają ładnie zarówno w świetle naturalnym, jak i sztucznym.

Wciąż uważasz za trudne dobieranie kolorów ścian? Program telewizyjny o urządzaniu wnętrz może pomóc Ci podjąć decyzję. Inspiracji szukaj zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych produkcji. Programów o takiej tematyce jest mnóstwo, dlatego z łatwością znajdziesz wśród nich projekt, który wykorzystasz we własnym domu.

Szukając inspiracji, możesz skorzystać z magazynów wnętrzarskich. Przejrzenie kilku fotografii z pewnością ułatwi Ci dobieranie kolorów ścian. Program na telefon to kolejny sposób, żeby przekonać się, jakie barwy dobrze zaprezentują się w Twoim domu. Dostępne są aplikacje, dzięki którym sprawdzisz, które z kolorów będą znakomicie wyglądały na ścianach w dowolnym pomieszczeniu.

Odpowiedzi na pytanie, jak dobierać kolory ścian, udzieli Ci doświadczony architekt. Czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty. Architekt weźmie pod uwagę Twoje potrzeby, a jednocześnie przedstawi Ci własne pomysły.

 • Jeśli dobieranie kolorów ścian sprawia Ci trudność, zainspiruj się programami telewizyjnymi, aplikacjami na telefon, magazynami wnętrzarskimi lub poradami architekta. Możesz również kupić testery farb, które pozwolą Ci przekonać się, jakie barwy do siebie pasują oraz jak wyglądają w Twoim domu.
rzeźbione meble a kolor ścian, jaki kolor ścian do antycznych mebli, zdobione meble a kolor salonu
Jeśli meble mają być główną ozdobą pomieszczenia, warto postawić na stonowane barwy ścian


Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 16 listopad 2019 14:42
komentarz /( 1 )
 • Irmina
  Irmina

  piątek, 01 lipiec 2022 09:17

  ja zawsze stawiam na biel i wiem, że nigdy się nie pomyle :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.