Jak docisnąć okna na zimę? To łatwiejsze niż myślisz! - dekoportal.pl

Jak docisnąć okna na zimę? To łatwiejsze niż myślisz!

07 Gru 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak docisnąć okna na zimę
Tryb zimowy i letni to rozwiązanie stosowane przez producentów w nowoczesnych oknach.

Gdy temperatura zaczyna spadać, z chęcią korzystasz z ogrzewania. W domu robi się przyjemnie, ale rachunki wzrastają. Są sposoby, żeby choć trochę ograniczyć utratę ciepła z domu, a jednym z nich jest ustawiony w przeszkleniach tryb zimowy. Regulacja okien na zimę – podpowiadamy, jak to zrobić!

O czym przeczytasz w artykule?

Tryb zimowy i letni w oknach – co to jest?

Czy wiesz, że nowoczesne okna mają funkcję, która pozwala dopasować je do aktualnego sezonu. Dzięki temu latem możesz cieszyć się dobrym przepływem powietrza. Zimą natomiast przeszklenia zapewnią skuteczną izolację. Brzmi skomplikowanie? Zupełnie takie nie jest! Sekret tkwi w niewielkich elementach regulujących.

Przy ich pomocy możesz sprawić, żeby szczelność okna się zwiększyła. Dzięki temu zimą mroźne powietrze nie będzie dostawać się do Twojego domu, a ciepło przestanie uciekać na zewnątrz. Pamiętaj jednak o konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń nawet w zimę, żeby uniknąć nadmiernego zbierania się w pomieszczeniu wilgoci. Może ona w połączeniu z ciepłem przyczynić się do powstania problemu z rozwojem zarodników pleśni i grzybów.

 • Tryb zimowy i letni to rozwiązanie stosowane przez producentów w nowoczesnych oknach. Dzięki specjalnym elementom regulującym możesz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza latem oraz uszczelnić przeszklenia na zimę.
regulacja docisku jak docisnąć okna na zimę
Nieszczelne okna mogą sprawić, że temperatura w Twoim domu będzie zbyt niska.

Tryb zimowy: regulacja okien na zimę ważnym zadaniem

Nieszczelne okna mogą sprawić, że temperatura w Twoim domu będzie zbyt niska. Zamiast podkręcać ogrzewanie, warto zastanowić się, co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z pomieszczenia tak szybko. Jednym ze sposobów jest ustawiony w przeszkleniach tryb zimowy.

Regulacja okien na zimę przynosi korzyści w postaci zwiększonego komfortu domowników. To jednak nie wszystko! Mniej ciepła ucieka z wnętrza domu, więc możesz rzadziej korzystać z ogrzewania. To natomiast ma pozytywny wpływ na Twój portfel. Redukujesz zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia, a to z kolei działanie korzystne dla środowiska naturalnego.

Warto wiedzieć, jak docisnąć okna na zimę, ponieważ pomoże to ograniczyć nieprzyjemnie chłodne powietrze dostające się przez szpary i wpłynie na zredukowane wydatków na ogrzewanie. Nie zapominaj jednak zmienić ustawień na lato. Odpowiednia wentylacja jest w ciepłe dni ważna dla Twojego dobrego samopoczucia.

Tryb zimowy – dlaczego warto go ustawić?

 • W ten sposób zadbasz o komfort domowników.
 • Zimne powietrze nie będzie przedostawało się przez szpary do pomieszczenia.
 • To pozwoli Ci zredukować zużycie energii, co ma pozytywny wpływ na Twój portfel i środowisko.
 • Koniecznie pamiętaj o zmianie ustawień latem, żeby zadbać o właściwą cyrkulację powietrza.
jak wyregulować okno
Koniecznie pamiętaj o zmianie ustawień latem, żeby zadbać o właściwą cyrkulację powietrza.

Jak wyregulować okno łatwym sposobem?

Czas dowiedzieć się, jak ustawić okno na zimę. Przygotuj sobie niezbędne narzędzia – wystarczy klucz imbusowy, ale mogą to być również kombinerki.

Musisz zacząć od otwarcia przeszklenia. Następnie przyjrzyj się bocznej części okna, w której dostrzeżesz metalowe rolki. Pamiętaj, że ich liczba może być różna i zależy od wielkości przeszklenia. Przyjrzyj się dokładnie, żeby nie pominąć którejś z rolek. Znajdziesz na nich oznaczenia – najczęściej są to kropki. W trybie letnim będą znajdowały się przy zewnętrznej stronie przeszklenia. Twoim zadaniem jest przekręcenie ich w taki sposób, żeby znacznik był jak najbliżej uszczelki, czyli w stronę wnętrza Twojego domu.

To tyle! Wiesz już, jak ustawić okno na zimę. Sprawdź jeszcze, czy po zmianie łatwo je zamknąć i otworzyć.

Jak docisnąć okno na zimę łatwym sposobem?

 • Przygotuj sobie klucz imbusowy lub kombinerki.
 • Otwórz okno i sprawdź, gdzie na jego bocznej części znajdują się metalowe, okrągłe elementy.
 • Pamiętaj, że ich liczba zależy od wielkości okna.
 • Ustaw znajdujące się na nich oznaczenia w taki sposób, żeby były skierowane w stronę wnętrza domu.
 • Po przestawieniu wszystkich elementów sprawdź, czy łatwo jest zamknąć i otworzyć okno.
okna bez regulacji docisku
Gdy okazuje się, że okna są nieszczelne, musisz przed zimą wykonać ich ocieplenie. 

Sprawdź, czy masz szczelne okna!

Jeśli masz wrażenie, że pomieszczenie szybko się wychładza po wyłączeniu grzejnika, koniecznie sprawdź, czy masz szczelne okna. Wykonanie takiego testu trwa chwilę, nie wymaga specjalnych narzędzi czy umiejętności.

Wystarczy, że wykorzystasz kartkę. Otwórz okno i umieść arkusz papieru pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Teraz zamknij okno. Jeśli kartkę da się wyjąć swobodnie, bez żadnego trudu, to znak, że okna są nieszczelne. Taki problem może wynikać z uszkodzenia uszczelek związanego z ich zużyciem przez lata. Montaż nowych to szansa, żeby rozwiązać kłopot ze szczelnością.

Jak sprawdzić, czy okna są szczelne?

 • Żeby sprawdzić, czy okno jest szczelne, wykorzystaj kartkę.
 • Po otwarciu okna umieść ją między skrzydłem a ościeżnicą.
 • Zamknij okno.
 • Sprawdź, czy bez trudu wyciągasz kartkę.
 • Jeśli tak, to znaczy, że okno nie jest szczelne.
tryb zimowy regulacja okien na zimę
Odpowiednia wentylacja jest w ciepłe dni ważna dla Twojego dobrego samopoczucia.

Okna bez regulacji docisku – co zrobić?

Jeśli masz stare okna bez regulacji docisku, również możesz zmniejszyć utratę ciepła z pomieszczenia. Przed Tobą jednak nieco więcej pracy. Czeka Cię ocieplenie okien! Preparaty przeznaczone do uszczelniania znajdziesz w każdym markecie remontowo-budowlanym. Kieruj się wskazówkami producenta, a bez trudu uda Ci się zredukować ilość mroźnego powietrza wpadającego do domu.

Ocieplenie okien możesz wykonać między innymi przy pomocy uszczelek. Pamiętaj, żeby dobrać odpowiedni rozmiar. Uszczelki chronią nie tylko przed mroźnym powietrzem, lecz także przed hałasami z zewnątrz.

Żeby wykonać ocieplenie okien uszczelką, rozpocznij od dokładnego usunięcia zabrudzeń. Skoncentruj się na ościeżnicy, z której musisz pozbyć się tłuszczu i kurzu. Oczywiście całe okno wymaga wyczyszczenia. Następnie kieruj się wskazówkami, które znajdziesz na opakowaniu uszczelek. Praca nie powinna sprawić Ci trudności.

Do wyboru masz też taśmy uszczelniające, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Taki produkt przykleisz zarówno na ościeżnicę, jak i mur. Dzięki temu powstrzymasz mroźne powietrze. Obecnie taśmy są na tyle wytrzymałe, że mogą posłużyć przez kilka lat. To możliwe, ponieważ nie kurczą się i nie rozszerzają wskutek kontaktu z promieniami UV.

Ocieplanie okien wykonasz też pianką. Ten sposób pozwala skutecznie pozbyć się różnych szpar, przez które do pomieszczenia wpada zimne powietrze. Pianka ma tę zaletę, że dobrze dopasowuje się do konkretnego kształtu szczeliny. Poza tym jej nadmiar błyskawicznie usuniesz w razie potrzeby.

Czasem przydatny okaże się silikon. Materiał wykorzystasz, jeśli występują niewielkie szczeliny. Nie zwiększa swojej objętości tak jak pianka, więc zastosowanie go na dużym obszarze byłoby utrudnione. Przy małych szczelinach jest jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ możesz wybrać przezroczysty preparat, którego nie będzie widać nawet na ciemnej ościeżnicy.

Okna bez regulacji docisku – jak je uszczelnić?

 • Gdy okazuje się, że okna są nieszczelne, musisz przed zimą wykonać ich ocieplenie.
 • Do tego celu posłuży Ci uszczelka – zwróć uwagę na jej rozmiar.
 • Przed nałożeniem nowej uszczelki dokładnie wyczyść okno.
 • W nałożeniu uszczelki pomoże Ci instrukcja znajdująca się na opakowaniu.
 • Możesz zdecydować się też na taśmę uszczelniającą, którą wykorzystasz na zewnątrz.
 • Kolejny sposób to ocieplenie okien pianką – produkt dobrze wypełnia szczeliny.
 • Do niewielkich szpar możesz zastosować silikon.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2024 11:48
komentarz /( 1 )
 • Ewka
  Ewka

  piątek, 19 kwiecień 2024 10:50

  o super rady, długa myślałam jak docisnąć okna na zimę, a to przecież takie proste!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.