Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, pokoju czy działki? - dekoportal.pl

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, pokoju czy działki?

09 Wrz 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
jak obliczyć metry kwadratowe
Metr kwadratowy to pojęcie, które pojawia się nieustannie, gdy budujesz dom lub go remontujesz.

Metr kwadratowy to pojęcie, które pojawia się nieustannie, gdy budujesz dom lub go remontujesz. Na tę jednostkę zwracasz uwagę już podczas szukania działki. Stosuje się ją również w trakcie zakupu materiałów, na przykład płytek. Warto wiedzieć, jak obliczyć metry kwadratowe. Dzięki temu określisz sprawnie powierzchnię pomieszczenia i będzie Ci łatwiej kupić potrzebne produkty do remontu oraz zaplanować budżet.

O czym przeczytasz w artykule?

Czym jest metr kwadratowy?

Wiedza z matematyki przydaje się w codziennym życiu. Szczególnie potrzebna jest znajomość różnorodnych jednostek pomiaru powierzchni, a podczas remontu lub budowy domu zwróć przede wszystkim uwagę na metr kwadratowy. Ile to cm2, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi, a jak ściany – to tylko część pytań, na które warto znać odpowiedź.

Metr kwadratowy to jednostka miary. Jest on równy polu kwadratu o wymiarach 1 m × 1 m. Jednostkę oznacza się jako m2, ale można też stosować skrót: m kw. Kiedy masz do czynienia z prostokątną powierzchnią, łatwo jest obliczyć pole jej powierzchni. Wystarczy pomnożyć przez siebie jej sąsiednie boki.

 • Metr kwadratowy jest jednostką miary równą polu kwadratu o wymiarach 1 m × 1 m. Pole kwadratowej lub prostokątnej powierzchni łatwo policzyć, mnożąc przez siebie dwa sąsiadujące boki. </ li>
jak obliczyć metry kwadratowe ściany
Istnieje wiele powodów, dla których warto wiedzieć, jak obliczyć metry kwadratowe.

Dlaczego warto wiedzieć, jak obliczyć metry kwadratowe?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wiedzieć, jak obliczyć metry kwadratowe. Jedną z takich sytuacji jest planowanie remontu. Musisz przecież nie tylko wymyślić aranżację, lecz także przygotować budżet. Bez wiedzy, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi czy ściany, byłoby to bardzo trudne. Musisz przecież wiedzieć, jak duża jest powierzchnia, którą planujesz wykończyć konkretnym materiałem.

Kiedy sprawdzasz cenniki ekip remontowych, również musisz wiedzieć, jak obliczyć metry kwadratowe pokoju dziecka czy innego pomieszczenia. Często koszty usługi są podawane właśnie za m2. W taki sposób określa się między innymi koszty usług glazurniczych. Kiedy tworzysz budżet remontu, wiedza o tym, jak obliczać metry kwadratowe, jest niezbędna.

Wystarczy, że pomnożysz cenę metra kwadratowego paneli przez wielkość pomieszczenia, żeby poznać przybliżony koszt za materiał. Dodatkowo pomnóż cenę za usługi przez metraż pomieszczenia. Dodaj dwie wartości, a dowiesz się, ile mniej więcej będzie kosztowało wykończenie konkretnej powierzchni.

Dlaczego warto wiedzieć, jak obliczać metry kwadratowe?

 • Wiedza przyda Ci się podczas planowania budżetu remontu,
 • Policzysz, jak duża jest powierzchnia, na przykład ściany i ile materiału będzie Ci potrzebne,
 • Podczas przeglądania cenników fachowców zauważysz, że koszt usługi podają wielokrotnie w m2 – w ten sposób określają między innymi cenę za układanie płytek.
jak obliczyć metry kwadratowe podłogi
Podczas przeglądania cenników fachowców zauważysz, że koszt usługi podają wielokrotnie w m2.

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Zastanawiasz się, jak obliczyć metry kwadratowe? Kalkulator będzie przydatny – dzięki niemu będzie po prostu szybciej. Zasada jest prosta, jeśli chcesz obliczyć m2 regularnej powierzchni – kwadratowej czy prostokątnej. Musisz pomnożyć dwie wartości, na przykład długość i szerokość pomieszczenia. Te wartości muszą być podane w metrach.

Przykładowo, pomieszczenie ma 5 m długości i 4 m szerokości. Wystarczy więc, że pomnożysz te dwie wartości, żeby dowiedzieć się, że pokój ma 20 m2.

Podczas wyliczania powierzchni przyda Ci się kilka akcesoriów. Przygotuj kartkę i długopis, żeby zapisać obliczenia. Dobrze jest mieć kalkulator – dzięki niemu unikniesz błędów w rachunkach, a wyliczanie m2 zajmie Ci mniej czasu. Do wykonania pomiarów długości i szerokości wystarczy Ci zwykła miarka.

Jak obliczyć metry kwadratowe?

 • Przygotuj kartkę i długopis, a także miarkę,
 • Sprawdź długość i szerokość, na przykład podłogi,
 • Pomnóż przez siebie dwa wyniki, żeby dowiedzieć się, ile m2 ma pokój.
jak obliczyć metry kwadratowe pokoju
Metr kwadratowy jest jednostką miary równą polu kwadratu o wymiarach 1 m × 1 m.

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju lub działki?

Wyliczanie metrów kwadratowych wydaje się niezwykle łatwe. Jest takie jednak wyłącznie wtedy, gdy masz do czynienia z powierzchnią o prostokątnym czy kwadratowym kształcie. Wyliczenia stają się skomplikowane, jeśli przestrzeń nie ma regularnej formy. W pomieszczeniu mogą się znajdować między innymi wykusze. Zastanawiasz się, co w takim przypadku? Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju, który ma wykusze?

Warto podzielić sobie, na kartce czy w programie, podłogę pomieszczenia na mniejsze części o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Wylicz powierzchnię każdego fragmentu pokoju, a następnie dodaj do siebie wyniki. Taką samą zasadę zastosujesz, zastanawiając się, jak obliczyć metry kwadratowe niestandardowej działki.

   • Jeśli pomieszczenie lub działka nie mają regularnej formy, podziel przestrzeń, na przykład na kartce na mniejsze części w kształcie prostokąta. Oblicz powierzchnię każdej części i dodaj je do siebie.
1 ar ile to m2
Pamiętaj, żeby materiałów wykończeniowych kupować zawsze więcej, niż pokazują wyliczenia.

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany i podłogi?

Rozpocznij od starannego zmierzenia wysokości i szerokości ściany. Uzyskane liczby pomnóż przez siebie i gotowe. Wiesz już, jaka jest powierzchnia ściany w m2.

Ten prosty sposób jest idealny, jeśli ściana jest zupełnie pozbawiona otworów drzwiowych i okien. Jeśli je ma, a Ty chcesz zaplanować ilość materiałów wykończeniowych, musisz poznać powierzchnię drzwi i przeszkleń. Wystarczy, że pomnożysz szerokość przez długość. Następnie od uzyskanej po wcześniejszych obliczeniach powierzchni ściany w m2 odejmij wynik otrzymany po wyliczeniu powierzchni okna czy drzwi.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi? To nic trudnego. Wystarczy, że pomnożysz długość i szerokość konkretnego obszaru. Jeśli pomieszczenie ma niestandardowy kształt, pamiętaj o możliwości podzielenia go na mniejsze części, a następnie dodania wyników.

Jeśli wyliczasz metry kwadratowe podłogi czy ściany, żeby dowiedzieć się, ile materiałów kupić, pamiętaj o jednej ważnej kwestii. Zawsze warto mieć zapas płytek ceramicznych. Kafelki mogą przecież pęknąć podczas montażu czy transportu. Zwróć też uwagę na spory zapas materiału, jeśli planujesz ułożyć płytki w karo. Warto kupić nawet 15% więcej okładziny ze względu na konieczność docinania kafelków.

Planujesz ułożyć panele? W tym przypadku również po obliczeniach zdecyduj się na zakup nieco większej ilości materiałów, niż wskazuje wynik. Czasem panele ulegają uszkodzeniu podczas docinania. Warto też mieć zapas materiałów na przyszłość. Odnalezienie produktów z tej samej serii może być niemożliwe. Nawet jeśli się uda, jest ryzyko, że będą się kolorystycznie różniły z tymi, które masz już w domu.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi i ściany?

   • Zmierz wysokość i szerokość ściany, a wyniki pomnóż przez siebie – w ten sposób dowiesz się, ile m2 ma ściana,
   • Jeśli są na niej okna, oblicz ich powierzchnię, a następnie odejmij od uzyskanego wcześniej wyniku,
   • Pamiętaj, żeby materiałów wykończeniowych kupować zawsze więcej, niż pokazują wyliczenia,
   • Może dojść do pęknięcia płytki czy zniszczenia paneli, dlatego warto mieć zapas.
jak obliczać metry kwadratowe
1 metr kwadratowy to 10 000 cm kwadratowych.

Przeliczanie metrów kwadratowych – co warto wiedzieć?

Wiesz już, jak obliczyć m2 pokoju i co zrobić, jeśli pomieszczenie ma niestandardowy kształt. Czas dowiedzieć się więcej na temat przeliczenia metrów kwadratowych.

Metr kwadratowy – ile to cm kwadratowych? Warto najpierw dowiedzieć się, czym jest centymetr kwadratowy. To po prostu kwadrat o boku długości 1 cm. W takim razie, jeden metr kwadratowy – ile to centymetrów kwadratowych? 1 m = 100 cm, dlatego 1 m2 = 10 000 cm2.

1 ar – ile to m2? Jednostka, którą jest ar, pojawia się często w kontekście działek wyróżniających się dużą powierzchnią. Kiedy przeglądasz ogłoszenia, możesz spotkać się z określeniem, że działka ma 9 arów. Oznacza to, że ma 900 m2. 1 ar ma bowiem 100 m2.

Jak przeliczać metry kwadratowe?

  • 1 metr kwadratowy to 10 000 cm kwadratowych,
  • Podczas poszukiwania działki spotkasz się z jednostką arów,
  • 1 ar ma 100 metrów kwadratowych.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 09 wrzesień 2022 10:02
komentarz /( 1 )
 • Nela
  Nela

  piątek, 09 wrzesień 2022 12:00

  napisane prosto i przyjemnie. Swoją drogą nie wiedziałam, że ktoś ma z tym problem...

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.