Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby z gwarancją skuteczności! - dekoportal.pl

Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby z gwarancją skuteczności!

30 Sie 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
jak pozbyć się muszek owocówek
Muszki owocówki w domu pojawiają się, gdy wyczują jakiś kuszący zapach.

Muszki owocówki są uciążliwe w ciepłe miesiące. Pojawiają się nagle i namnażają błyskawicznie. Wystarczy, że pozostawisz na blacie owoc, a zaraz na nim usiądą. Jak pozbyć się muszek owocówek? Poznaj kilka skutecznych sposobów, dzięki którym problem z uciążliwymi gośćmi się skończy.

O czym przeczytasz w artykule?

Muszki owocówki – co warto o nich wiedzieć?

Muszki owocówki mają około 2–3 milimetry wielkości. Owady te określa się również meszkami. Jasnożółte owocówki z pręgami na odwłoku rozmnażają się błyskawicznie. Czy wiesz, że samica potrafi złożyć jednocześnie około 60 jaj? Co ważne, już po kilkunastu godzinach są to larwy, a po 4 dniach – dorosłe owocówki. Cykl życiowy meszek trwa mniej więcej 10 dni.

Muszki owocówki w domu pojawiają się, gdy wyczują jakiś kuszący zapach. Szklanka z resztą soku, pozostałość po gruszce czy otwarty słoik z dżemem – to tylko część zapachów, które mogą nakłonić te owady do wizyty w Twoim domu.

Meszki nie są co prawda groźne dla zdrowia. Musisz jednak wiedzieć, że konkretne osobniki mogły bytować, na przykład na śmietniku. Tym samym możliwe jest, że przeniosą drobnoustroje do domu.

Muszki owocówki – co to?

 • Owady o wielkości 2–3 milimetry,
 • Rozmnażają się błyskawicznie – samica jednocześnie składa nawet 60 jaj,
 • Uwielbiają zapach owoców,
 • Mogą przenosić drobnoustroje, jeśli wcześniej bytowały na śmietniku.
jak pozbyć się muszek owocówek cytryna
Muszki owocówki pojawiają się latem w wielu domach.

Muszki owocówki w domu – jak zapobiec ich wystąpieniu?

Muszki owocówki pojawiają się latem w wielu domach. Jeśli u Ciebie jeszcze ich nie ma, postaraj się utrzymać ten stan jak najdłużej. Co zrobić, żeby nie mieć problemu z uciążliwymi gośćmi?

Szczególnie ważne jest dbanie o czystość w kuchni. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu blatu. Jeśli wyleje się na niego sok, a Ty wytrzesz powierzchnię jedynie na sucho, to miejsce będzie niczym zaproszenie dla muszek owocówek. Koniecznie więc wszystkie plamy usuwaj przy pomocy wody, a najlepiej również detergentu. Wystarczy płyn do mycia naczyń. Przydatne są też nawilżane ściereczki, które pozwalają pozbyć się zabrudzeń błyskawicznie.

Zwróć uwagę na czystość kosza na śmieci oraz zlewu. Nie pozostawiaj w nich zbyt długo resztek warzyw czy owoców, których woń jest wabiąca dla owocówek. Uważaj również na otwarte słoiki czy butelki – zawsze dokładnie je domykaj.

Jeśli widzisz nadpsuty owoc, od razu go wyrzuć. Dobrze, żeby nie leżał w śmietniku zbyt długo. Warto owinąć go w folię spożywczą, jeśli w koszu jest bardzo mało śmieci, więc nie będziesz ich wynosić w ciągu najbliższych godzin.

Nie trzymaj owoców na blacie. Ładnie wyglądają i są zawsze na wyciągnięcie ręki, jednak niestety nie tylko dla Ciebie, lecz także dla muszek. Lepiej przechowywać owoce w lodówce.

Jak zapobiec pojawieniu się owocówek w domu?

 • Regularnie czyść blaty,
 • Zawsze wycieraj rozlany sok na mokro,
 • Dbaj o czystość kosza na śmieci,
 • Od razu wyrzucaj nadpsute owoce,
 • Trzymaj owoce w lodówce.
jak pozbyć się muszek owocówek cytryną
Do walki z meszkami wykorzystaj odkurzacz – przy jego pomocy wyłapiesz owady.

Jak się pozbyć muszek owocówek? Od czego rozpocząć walkę z nieprzyjacielem?

Nie udało Ci się uchronić przed owocówkami? Musisz wiedzieć, że w każde lato mnóstwo osób toczy z nimi walkę, dlatego udało się opracować pewne sposoby na pozbycie się irytujących owadów z domu. Od czego zacząć?

Nim jeszcze rozpoczniesz przygotowywanie skutecznej pułapki, dokładnie wysprzątaj całą kuchnię. Wyczyść blaty, podłogę, zlew, kosz na śmieci. Jeśli masz jakieś owoce na wierzchu, je również opłucz, a następnie schowaj do lodówki. Umyj również paterę, na której leżały.

Czas na pozbycie się skupisk owadów. Do tego celu wykorzystaj odkurzacz, którym po prostu wciągniesz muszki. Nie są one zbyt szybkie, dlatego bez trudu porazisz sobie z tym zadaniem. Możesz też potraktować je gorącym powietrzem z suszarki do włosów.

Oczywiście są to sposoby na początek. Niestety może się okazać, że nie zlikwidujesz nimi meszek zupełnie. Uda Ci się jednak ograniczyć ich rozwój, a to już coś.

Jak zlikwidować muszki owocówki?

 • Dokładnie posprzątaj kuchnię – blat, zlew, kosz na śmieci muszą być perfekcyjnie czyste,
 • Do walki z meszkami wykorzystaj odkurzacz – przy jego pomocy wyłapiesz owady,
 • Możesz też potraktować owocówki gorącym powietrzem z suszarki do włosów.
muszki owocówki w domu
Możesz też potraktować owocówki gorącym powietrzem z suszarki do włosów.

Jak zlikwidować muszki owocówki? Przygotuj pułapkę!

Zastanawiając się, jak pozbyć się muszek owocówek domowym sposobem, weź pod uwagę wykonanie pułapki. Potrzebujesz słoika oraz folii spożywczej. Irytujące owady uwielbiają słodkie zapachy, co trzeba wykorzystać podczas robienia pułapki.

Na dnie słoika umieść kawałki owoców. Możesz też wlać nieco wina. Następnie nałóż na słoik folię i stwórz w niej małe otwory. Kuszone zapachem meszki wejdą do naczynia, ale trudno będzie im z niego wyjść. W ten sposób pozbędziesz się dużych ilości nieprzyjaciół.

Jak pozbyć się muszek owocówek domowym sposobem?

 • Przygotuj pułapkę ze słoika, w którym umieścisz kawałki owoców,
 • Otwór słoika zakryj folią spożywczą,
 • Zrób w niej dziurki, przez które owocówki wejdą do szklanego naczynia,
 • Wyjście z niego będzie dla meszek niemożliwe.
jak zlikwidowac muszki owocówki
Przygotuj pułapkę ze słoika, w którym umieścisz kawałki owoców.

Jak pozbyć się muszek owocówek cytryną?

Uprzykrzających życie owadów możesz się pozbyć dzięki cytrynie. Metoda sprawdzi się również, jeśli masz problemy z komarami i zwykłymi muchami. Jak pozbyć się muszek owocówek cytryną? Rozpocznij od przekrojenia jej na pół. W każdą z połówek wbij po kilkanaście goździków.

Cytrynę ustaw na talerzyku w miejscach, gdzie owady często się pojawiają. Możesz umieścić ją między innymi na parapecie w kuchni. Po krótkim czasie zauważysz, że liczba owadów się zmniejsza. Dlaczego? Połączenie zapachu cytryn i goździków jest dla owadów irytujące.

Jak pozbyć się muszek owocówek cytryną?

 • Przekrój cytrynę na pół,
 • Wetknij w każdą połówkę po kilkanaście goździków,
 • Ustaw cytrynę na talerzyku na parapecie,
 • Zapach odstraszy owady.
 jak pozbyć się muszek owocówek domowym sposobem
Uprzykrzających życie owadów możesz się pozbyć dzięki cytrynie.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Odpowiednim zapachem!

Cytryna z goździkiem to tylko jeden z zapachów, którego meszki nie lubią. Dobry sposób na muszki owocówki to również rozprowadzenie w pomieszczeniu aromatu bazylii i mięty. Możesz wykorzystać spray. Doskonale sprawdzą się również zioła posadzone w doniczkach. Woń bazylii i mięty jest dla owocówek na tyle uciążliwa, że nie będą chciały u Ciebie dłużej gościć. Pamiętaj jednak, że oprócz wykorzystania w pomieszczeniu tego zapachu koniecznie musisz usunąć owoce z blatu i zadbać o czystość.

 • Zastanawiając się, jak się pozbyć muszek owocówek, weź pod uwagę wykorzystanie zapachu bazylii i mięty. Woń jest bardzo nielubiana przez te owady, więc warto mieć doniczkę z ziołami na parapecie.
muszki owocówki
Zastanawiając się, jak się pozbyć muszek owocówek, weź pod uwagę wykorzystanie zapachu bazylii i mięty. 

Mikstura na muszki owocówki – jak ją wykonać?

Do walki z nieproszonymi gośćmi przyda Ci się też mikstura na muszki owocówki. Przygotujesz ją z tego, co z pewnością masz w kuchni. Potrzebujesz przede wszystkim octu. Mikstura na muszki owocówki nie jest więc kosztowna. Jak ją wykonać?

Możesz wykorzystać sam ocet, który umieścisz w słoiku szczelnie zakrytym folią spożywczą z dziurkami. Taką pułapkę zostawisz na noc w miejscu obleganym przez owady, a o poranku pozbędziesz się zatopionych owocówek.

Drugi sposób na muszki owocówki to wykorzystanie octu z płynem do mycia naczyń. Wlej produkty do miski, którą ustawisz na blacie lub parapecie w kuchni. Pamiętaj, żeby nie mieszać płynów i nie zakrywać talerzyka folią. Owocówki wejdą na naczynie skuszone zapachem octu, ale już z niego nie wyjdą – tafla płynu do mycia naczyń im to uniemożliwi.

Mikstura na muszki owocówki – jak ją zrobić?

 • Wykorzystaj ocet i płyn do naczyń,
 • Wlej je do miski, ale nie mieszaj,
 • Ustaw naczynie na parapecie i czekaj, aż wejdą do niej owocówki, które nie będą już w stanie wyjść ze względu na taflę z płynu do mycia naczyń.
sposób na muszki owocówki
Do walki z nieproszonymi gośćmi przyda Ci się też mikstura na muszki owocówki.

Jak pozbyć się muszek owocówek gotowym preparatem?

Jeśli nie masz czasu na korzystanie z domowych sposobów, zdecyduj się na zakup gotowego preparatu. Skuteczny jest środek w aerozolu. Natychmiast zabije on osobniki, które zostaną nim potraktowane.

Możesz wybrać również płytkę owadobójczą. Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami producenta, które dotyczą między innymi wielkości pomieszczenia, w którym można zastosować akcesorium. Płytka zadziała już po kilku godzinach, a dodatkowo będzie chronić przed ponownym pojawieniem się owadów przez kilka miesięcy.

Doskonałym rozwiązaniem będzie też pułapka w kształcie owocu. Taki produkt estetycznie wygląda, działa skutecznie, a poza tym zapewnia ochronę jeszcze na wiele dni, więc zapobiega nawrotowi problemu.

 • Do walki z meszkami możesz wykorzystać preparat ze sklepu, na przykład pułapkę w kształcie jabłka lub spray owadobójczy. Dobrze sprawdzi się też specjalna płytka.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 30 sierpień 2022 15:19
komentarz /( 1 )
 • Roma
  Roma

  wtorek, 06 wrzesień 2022 14:55

  u mnie metoda z pułapką zawsze działa, stosuje od wielu lat

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.