Jak urządzić pokój na poddaszu? - dekoportal.pl

Jak urządzić pokój na poddaszu?

14 Lip 2019 / Napisała  / Inne wnętrza
jakie meble do poddasza, inspiracje na poddasze, wystrój poddasza
Do pokoju ze skosami najlepiej wybrać jasne farby i meble

Poddasze to szczególne pomieszczenie. Skosy, widoczne elementy więźby dachowej czy kominy z jednej strony stanowią pewną przeszkodę w aranżacji, ale też z drugiej pobudzają wyobraźnię i zachęcają do nietypowych rozwiązań. Pokój na poddaszu zawsze będzie miał niepowtarzalny klimat, a jego urządzenie - choć być może wymagające od nas większego wysiłku – przyniesie efekt, którego na próżno szukać w ustawnych i regularnych pokojach. Jak zrobić pokój na poddaszu, by wykorzystać wszelkie atuty takiego pomieszczenia? Jak urządzić poddasze ze skosami, które zabierają dużo miejsca, ale przecież jednocześnie stanowią o jego niezwykłym uroku? Odpowiadamy na wszelkie pytania, jakie mogą się pojawić przy aranżacji poddasza.

O czym przeczytasz w artykule?

Aranżacja poddasza ze skosami

Pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć zabierając się za aranżację poddasza ze skosami, jest ustalenie, ile rzeczywiście mamy miejsca. Powierzchnia podłogi nie będzie się tu przecież pokrywać z powierzchnią, z której można wygodnie korzystać. Choć może to stanowić pewne utrudnienie, to jednak miejsce pod skosami można doskonale wykorzystać na ustawienie mebli – zwłaszcza robionych na wymiar.

Kilka wskazówek dotyczących aranżacji poddasza:

 • Obszar nadający się do korzystania przez osobę stojącą powinien mieć co najmniej 190 cm wysokości.
 • Ustawiając kanapy i fotele pod skosami musimy zadbać o to, by osoby wstające lub siadające nie musiały za każdym razem uważać na głowę.
 • Zarówno skosy, jak i widoczne elementy konstrukcyjne, uznajemy za największy atut poddasza i podkreślamy ich naturalne piękno (w jaki sposób? O tym już za chwilę).
jadalnia na poddaszu, kuchnia na poddaszu, stół na poddasze
W mieszkaniu ze skosami trzeba uważnie planować przestrzeń, aby uniknąć urazów głowy

Jak urządzić pokój na poddaszu, by wykorzystać jego atuty?

Niepowtarzalne skosy, widoczne belki czy komin to elementy poddasza, które warto wykorzystać, planując jego aranżację. Jak zrobić to na tyle umiejętnie, by stały się one jego największą ozdobą? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Jak wykorzystać największe atuty poddasza?

 • Widoczne elementy konstrukcyjne pomniejszają wnętrze, dlatego dodatkowe ścianki działowe stawiamy tu w razie konieczności, zwłaszcza jeśli w dachu mamy niewiele okien zapewniających naturalne źródło światła.
 • Do oddzielenia poszczególnych stref pomieszczenia warto wykorzystać wspomniane elementy konstrukcyjne (kącik wypoczynkowy za belką podtrzymującą strop, wydzielenie części pokoju przez komin).
 • Drewniane elementy więźby dachowej można odświeżyć poprzez szlifowanie, a następnie pomalowanie lakierem podkreślającym naturalne piękno drewna lub też farbą w kolorze pasującym do całej aranżacji.
 • Jeśli na naszym poddaszu przechodzą przewody kominowe, warto je wykorzystać do budowy kominka.
 • Na wysokim poddaszu można zastosować antresolę, którą przeznaczymy na sypialnię, pokój do pracy, czy choćby schowek. Dodatkowe schody, galeria i balustrada stworzą kolejne, niezwykle ciekawe elementy aranżacyjne.
 • Lustra zawieszone na ścianach będą optycznie powiększały pomieszczenie.
 • Drzwi z mlecznego szkła zapewnią lepsze doświetlenie wnętrza
 • Na małych i słabo oświetlonych poddaszach warto stosować jasne kolory ścian, mebli i dodatków.
antresola, antresola pod dachem, antresola na poddaszu
W wysokim pomieszczeniu można pokusić się o antresolę

Salon na poddaszu ze skosami

Przyjmowanie gości w salonie na poddaszu to sama przyjemność. Z dala od domowego zgiełku, w pomieszczeniu z niepowtarzalnymi skosami i belkami z naturalnego drewna można odpocząć i spędzać długie godziny na wspólnych rozmowach. Skoro jednak planujemy przyjmować gości na poddaszu, musimy zadbać o to, by tak lubiane przez nas skosy nie stały się przyczyną ciągłej konieczności uważania na głowę, czy też – co gorsza – guzów na niej.

Jak urządzić salon na poddaszu ze skosami?

 • Ustawienie kanapy i foteli planujemy tak, by nie trzeba było obawiać się o uderzenie głową w skos przy siadaniu lub wstawaniu.
 • Po bokach poddasza, gdzie sufit jest najniżej, warto postawić niskie meble, sprzęt RTV (zwłaszcza jeśli jest sterowany bezprzewodowo), posłanie dla psa.
 • Okna powinny być wyposażone w rolety.
 • Skosy na ścianach pięknie podkreślają półki z książkami.
poddasze jako sypialnia, łóżko na poddaszu, skosy w sypialni
W pokoju na poddaszu można stworzyć przytulną sypialnię

Pokój ze skosami w funkcji sypialni

Poddasze to pomieszczenie, które najczęściej wybieramy na sypialnię. I nic w tym dziwnego. To miejsce najbardziej oddalone od serca domu, przytulne i oryginalne – nawet bez naszych większych zabiegów.

Jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami?

 • Zastosować okna dachowe. Rano wpuszczą dużo światła, ułatwiając budzenie się i wstawanie, a w nocy będzie można przez nie oglądać gwiazdy!
 • Łóżko ustawmy (jednak) w taki sposób, by słońce nie świeciło nam rano prosto w oczy.
 • Zadbajmy o to, by wstając z łóżka, nie trzeba było obawiać się o uderzenie głową o skos.
 • Jeśli w naszej sypialni będzie się znajdować również miejsce do pracy, ustawmy je tuż przy oknie lub w jego pobliżu, by wykorzystać światło dzienne.
 • Biurko lepiej jest ustawić równolegle do spadu dachu niż prostopadle.
 • W sypialni na poddaszu lepiej nie wstawiać zbyt wielu mebli. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład postawienie na środku pokoju dużego, niskiego, wygodnego łóżka. Do tego dwie małe szafki nocne po obu stronach z lampką nocną... i już!
 • Sypialnia na poddaszu pięknie prezentuje się z dekoracjami w postaci lampek typu cotton balls lub nawet zwykłych lampek choinkowych. Ich sznur zawieszony na przykład na belce nad łóżkiem stworzy niezwykły klimat w pomieszczeniu.
 • Na pochyłych ścianach doskonale wyglądają kolaże ze zdjęć.
łóżko na poddaszu, sypialnia małżeńska na poddaszu, światło w sypialni na poddaszu
Ciepłe, sztuczne światło sprawi, że sypialnia na poddaszu będzie przytulna

Pokój na poddaszu dla dzieci

Poddasze to taka część domu, która – jeśli mamy dzieci – prawdopodobnie będzie ich królestwem. Dzieci uwielbiają takie pomieszczenia. Oryginalne skosy, belki czy komin stanowić tu będą dla nich doskonałe miejsce do zabawy. Jest gdzie się schować i jest gdzie rozwijać swoją wyobraźnię!

Jak urządzić pokój dla dzieci na poddaszu?

 • Jeśli na poddaszu mamy wystającą belkę wysoko, wzdłuż dachu, warto wykorzystać ją do powieszenia hamaka lub huśtawki.
 • Mile widziane będą tu niskie półki na zabawki, a także skrzynie lub duże pudełka.
 • Podobnie jak w przypadku salonu – warto przeznaczyć jedną ścianę pomiędzy skosami na półki na książki.
 • Poddasze w funkcji pokoju dla dzieci może być bajecznie kolorowe. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład pomalowanie jednej ściany na jasny błękit, róż czy fiolet, a pozostałych trzech – na biało.
pokój dla dzieci na poddaszu, pokój dziecka na poddaszu, aranżacja poddasza dla dzieci
Aranżacja pokoju na poddaszu na pokój dla dziecka

Przytulny pokój na poddaszu do odpoczynku

W niektórych przypadkach poddasze jest zbyt małe, by można było na nim urządzić salon, sypialnię, czy też pokój dla dzieci. Trudno jednak nie wykorzystać takiego pomieszczenia, jeśli już je mamy, dlatego dobrym pomysłem jest zaaranżowanie w nim kącika do wypoczynku.

Jak urządzić kącik do wypoczynku w małym i niskim pokoju na poddaszu?

 • Warto tu umieścić wszystko to, co pomaga nam się zrelaksować: wygodny fotel, bujane krzesło, hamak lub sofę. Do tego koniecznie stojąca lampa do czytania. W małym pokoju na poddaszu zmieści się na pewno półka na książki i ulubione zdjęcia.
 • W niewielkim i niskim pokoju do wypoczynku na poddaszu dobrze jest zastosować kolory, które kojarzą się z wyciszeniem, na przykład błękit połączony z szarością.
 • Unikamy tu krzykliwych kolorów. Żółty, pomarańczowy czy czerwony zostawiamy na inne okazje.
aranżacja poddasza, salon na poddaszu, salon ze skosami
Aranżacja minimalistycznego salonu na poddaszu

Meble na poddasze ze skosem

Wybór mebli na poddasze jest jedną z trudniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, urządzając takie pomieszczenie. Dopasowanie mebli dostępnych w sklepach może graniczyć z cudem (wymiary!), ale nie jest niemożliwe. Niekiedy też trzeba się pogodzić z tym, że poddasze rządzi się swoimi prawami.

Jak dopasować meble na poddasze ze skosem?

 • Zwykle najlepszym rozwiązaniem w przypadku nietypowych kształtów wnętrz jest zamówienie mebli na wymiar. Dzięki temu można wykorzystać dosłownie każdy centymetr pomieszczenia.
 • Szafki sprawdzą się tylko wtedy, gdy będziemy mieć do nich swobodny dostęp.
 • Przy małych ściankach i niewielkim kącie nachylenia dachu warto zamontować niskie, głębokie szuflady.
meble na poddasze, meble na wymiar, meble w mieszkaniu ze skosami
Na poddaszu z dużym skosem najlepiej zamówić meble na wymiar

Jak pomalować pokój na poddaszu?

W przypadku poddasza wybór koloru ścian nie jest wcale oczywisty, zwłaszcza jeśli w wielości załamań połaci dachu i ściankach kolankowych widzimy zachętę do zabawy kolorami i materiałami podczas aranżacji. Na przykład połać dachu można pomalować na biało, ścianki kolankowe wybraną kolorową farbą, a komin pozostawić ceglany. Tutaj przedstawiamy kilka wersji kolorystycznych poddasza.

Jak wybrać kolory ścian na poddaszu?

 • Białe poddasze total look to doskonały pomysł zwłaszcza wtedy, gdy urządzane przez nas pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów. Biały pokój na poddaszu jest uroczy i romantyczny!
 • Niskie, nachylone stropy mogą powodować efekt przytłoczenia, który najlepiej zniwelować zastosowaniem odpowiednich kolorów ścian. Perłowe biele, delikatne błękity i gołębie szarości znakomicie się do tego nadają!
 • Biel i drewno na poddaszu to zestaw doskonały. Wyobraźmy sobie: białe ściany i białe meble, a do tego drewniana podłoga i drewniane belki. W takiej aranżacji pięknie będą się prezentować kolorowe, dekoracyjne poduszki w folklorystyczne wzory.
 • Dodajmy, że wielość różnych kolorów i elementów dobrze się prezentuje w dużych wnętrzach. Urządzając małe poddasze, lepiej jest unikać zbyt wielu dodatków.
belki w pokoju na poddaszu, pokój na poddaszu z belkami, jak pomalować poddasze z belkami
Pokój na poddaszu z odsłoniętymi belkami stropowymi będzie wyglądał idealnie jeśli pomalujemy go na biało

Oświetlenie pokoju ze skosami

Skosy na poddaszu wymagają specjalnego traktowania, jeśli mowa o oświetleniu. Zwykle będziemy tu unikać dużych żyrandoli i lamp z kloszami. Lepiej jest zastosować dyskretne oświetlenie. Takie, które będzie dawać wystarczająco dużo światła, ale jednocześnie nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca.

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju na poddaszu ze skosami?

 • Na poddaszach najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe.
 • Na wysokim poddaszu możemy sobie pozwolić na zastosowanie wiszącej lampy czy nawet żyrandola jednak pod warunkiem, że będą one zawieszone symetrycznie, by wprowadzały harmonię.
 • Plafony ledowe zajmują niewiele miejsca, a strumień światła pada dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Nie trzeba się obawiać o zahaczenie głową czy poparzenie. Świetnie sprawdzą się nad łóżkiem w sypialni lub wzdłuż całego skosu.
 • Ruchome kinkiety dobrze jest zamontować tam, gdzie potrzebujemy kontrolować kierunek padającego światła. To dobre rozwiązanie do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. Pięknie podświetlą skosy, ale także fotel, regał z książkami czy biurko.
 • Podświetlenie ledowe pomiędzy ścianą a sufitem daje fantastyczny efekt wizualny i wprowadza niecodzienną atmosferę do wnętrza.
 • Przymocowanie wspomnianych łańcuchów lampek lub cotton balls to również doskonały pomysł na to, by stworzyć na poddaszu miły nastrój.
 • Lampy podłogowe mogą stanowić doskonałe oświetlenie poddasza. Warto ustawić ich strumień światła na pochyły sufit lub też na dekorację znajdującą się we wnętrzu. Taki zabieg pozwoli na efektowne podkreślenie wyjątkowego kształtu pokoju lub też danej ozdoby.
jak oświetlić poddasze, lampy na poddasze, kinkiet na poddasze
W pokoju na poddaszu najlepiej zastosować oświetlenie punktowe

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipiec 2019 18:11
komentarz /( 1 )
 • Kaktusowa
  Kaktusowa

  piątek, 08 lipiec 2022 09:34

  zdecydowaliśmy z mężem, że poddasze stanie się bawialnią i nasze szkraby mają tam istny raj na ziemi!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.