Jak wybielić skarpetki? To najlepsza metoda naszych babć! - dekoportal.pl

Jak wybielić skarpetki? To najlepsza metoda naszych babć!

19 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak wybielić skarpetki
Poznaj sekretne receptury naszych babć i dowiedz się, jak wybielić skarpetki oraz na czym polega skuteczne pranie białych skarpetek.

Klasyka nie wychodzi z mody, nawet gdy na chwilę ustępuje miejsca innym tendencjom. To prawda stara, jak świat. I dotyczy nawet tak przyziemnych (dosłownie) kwestii, jak skarpetki. Ponadczasowe i uniwersalne białe skarpety wciąż wiodą prym wśród wielu wzorów i kolorów. Każdy, kto ma je w swojej garderobie, doskonale rozumie problem, jakim jest wybielanie skarpetek. Sprawdź, jak doprać brudne białe skarpetki. Poznaj sekretne receptury naszych babć i dowiedz się, jak wybielić skarpetki oraz na czym polega skuteczne pranie białych skarpetek.

O czym przeczytasz w artykule?


Czy wiesz, jak wybielić skarpetki?

Z pewnością kojarzysz te zabawne, wielokolorowe, pozornie niepasujące do siebie skarpetki, które stanowią niebanalny dodatek do wszelkich stylizacji, nawet tych najbardziej eleganckich. Skarpetkowy trend modowy towarzyszył nam przez kilka dobrych sezonów, jednak trendsetterzy w końcu wrócili do klasycznej bieli.

Moda się zmienia, ale problem z tym, jak doprać brudne białe skarpetki, pozostaje niestety niezmienny. W sieci znajdziesz mnóstwo porad, które są mniej lub bardziej skuteczne. Czy jest jedna najlepsza metoda na pranie białych skarpetek? Niestety nie. Każda plama jest inna i wymaga innego działania.

 • Nie ma jednej uniwersalnej metody na to, jak doprać skarpety. Nawet najpopularniejsze receptury okażą się zawodne, jeśli nieodpowiednio dobierzesz środek czyszczący.
jak wybielić skarpetki
W sieci znajdziesz mnóstwo porad, które są mniej lub bardziej skuteczne.

Skuteczne pranie białych skarpetek

Skuteczność usuwania plam zależy od rodzaju zabrudzeń. Jeśli więc szukasz wskazówek, jak doprać brudne białe skarpetki, ustal najpierw, z jakim brudem masz do czynienia. Inne zabiegi będą konieczne w przypadku śladów błota i trawy, a inne podczas walki z efektami chodzenia po dawno niemytej podłodze.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której niestety często zapominamy, szukając sposobów na to, jak doprać białe skarpetki. Nawet najbardziej wyszukane metody na pranie białych skarpetek nie będą skuteczne, jeśli będziesz je prać z innymi kolorami. Śnieżnobiałe ubrania wymagają szczególnego traktowania i dotyczy to również skarpet.

W żadnym wypadku nie wrzucaj białych skarpet do pralki razem z ciemnymi lub kolorowymi ubraniami i jeansami. Pod wpływem detergentów poszczególne części odzieży mogą puszczać farbę, a tym samym nadać skarpetkom burego odcieniu. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie już tylko chemiczne wybielanie skarpetek.

Jak doprać białe skarpetki?

 • Ustalenie rodzaju zabrudzeń to pierwszy zadanie, gdy nie wiesz, jak doprać skarpety.
 • Żaden sposób na to, jak doprać białe skarpetki nie będzie skuteczny, jeśli wrzucisz skarpety do pralki z ciemnymi ubraniami.
 • Niektóre zabrudzenia są tak intensywne, że konieczne będzie chemiczne wybielanie skarpetek.
jak wybielić skarpetki
Śnieżnobiałe ubrania wymagają szczególnego traktowania i dotyczy to również skarpet.

Sprawdź, jak wybielić skarpetki domowym sposobem

Niekiedy brakuje nam już pomysłów na to, jak wybielić skarpetki i kusi nas, aby sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, czyli środki chemiczne. Warto jednak dobrze się zastanowić, bo silne wybielacze mogą okazać się zbyt mocne, a ubrania zżółkną. Zanim więc sięgniesz po detergenty, sprawdź, jak wybielić skarpetki domowym sposobem.

Sok z cytryny jest jedną z najpowszechniejszych metod na to, jak wybielić białe skarpetki (i inne części garderoby). Wlej sok z dwóch cytryn do szuflady pralki razem z detergentem do prania. Mocno zabrudzone skarpety możesz zanurzyć w roztworze wody, soku z 5 cytryn i proszku do prania na całą noc, a następnie gotować przez kilka minut.

Ciekawym, choć dość nietypowym pomysłem jest dodanie do prania… skorupek jaj. Jak wybielić skarpetki jajkami? Drobno pokruszone skorupki należy umieścić w szczelnym, lnianym lub gazowym, woreczku, umieścić w bębnie razem z białą odzieżą, dodać proszek do prania i po prostu włączyć pralkę.

Jak wybielić skarpetki domowym sposobem?

 • Produkty spożywcze to często świetny pomysł na to, jak wybielić skarpetki domowym sposobem.
 • Do prania białych skarpet dodaj soku z dwóch cytryn, aby odświeżyć ich kolor.
 • Zmieszaj sok z pięciu cytryn z wodą i proszkiem do prania, mocz w roztworze skarpety przez całą noc, a następnie gotuj przez kilka minut.
 • Włóż do pralki z brudnymi skarpetkami zawiązane w szczelnym lnianym woreczku pokruszone skorupki jaj.
jak wybielić skarpetki
Sok z cytryny jest jedną z najpowszechniejszych metod na to, jak wybielić białe skarpetki.

Jak wybielić skarpetki sodą?

Soda oczyszczona to jeden z najlepszych sposobów, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak wybielić skarpetki”. Przewaga tej metody polega na niskich kosztach i łatwości zastosowania. Ponadto soda, choć wyjątkowo skutecznie wybiela, jest równocześnie bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin. Sprawdź krok po kroku, jak wybielić skarpetki sodą.

Ten popularny proszek w połączeniu z sokiem z cytryny i płynem do prania wytworzy aktywną pianę, która wniknie w głąb tkaniny i efektywnie ją wybieli. Przygotuj więc pastę z wymienionych składników, zanurz w niej brudne skarpety, odstaw na kilka godzin, a następnie wypierz w pralce. Inny, prostszy i szybszy sposób na to, jak wybielić skarpetki sodą, to po prostu dodać tę substancję do proszku lub płynu piorącego.

Soda – doskonałe wybielanie skarpetek:

 • Soda jest łatwo dostępna, niedroga i bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin.
 • Najprostszy pomysł na to, jak wybielić skarpetki sodą, to dodać ją do płynu lub proszku piorącego.
 • Pieniąca się pasta z sody, soku cytrynowego i płynu do prania doskonale odplamia i wybiela ubrania.
jak wybielić skarpetki
Ponadto soda, choć wyjątkowo skutecznie wybiela, jest równocześnie bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin.

Wybielająca moc octu

W trakcie poszukiwań odpowiedzi na pytanie „jak wybielić skarpetki” ocet jest jedną z najczęstszych propozycji. Ten aromatyczny płyn znajduje szereg zastosowań, nie tylko w gastronomii, lecz także w domowych porządkach. Specyfik posiada właściwości bakteriobójcze i wybielające, a także zmiękczające. A im bardziej miękka woda, tym łatwiej utrzymać biel pranych ubrań.

Jeśli szukasz pomysłu, jak wybielić skarpetki, ocet może okazać się zbawienny! Jedyne, co musisz zrobić, to przez kilka godzin moczyć brudne skarpetki w wodzie z dodatkiem detergentu i sporej ilości octu. Tak przygotowaną odzież wrzuć do pralki i wypierz. Ubrania będą nie tylko zauważalnie jaśniejsze, ale też przyjemnie miękkie.

 • Nie wiesz, jak wybielić skarpetki? Ocet to jedna z opcji, którą naprawdę warto przetestować. Płyn posiada właściwości wybielające i bakteriobójcze, a dodatkowo zmiękcza wodę. Ubrania wyprane z dodatkiem octu są jaśniejsze i bardziej miękkie.
jak wybielić skarpetki
Jeśli szukasz pomysłu, jak wybielić skarpetki, ocet może okazać się zbawienny.

W czym moczyć białe skarpetki – babcine receptury

Sprawdziliśmy, jakie – oprócz sody i octu – są babcine sposoby na wybielanie skarpetek i w czym moczyć białe skarpetki. Sekret wszystkich porad tkwi w cierpliwości. Wiele środków potrzebuje sporo czasu, żeby zadziałać z pełną mocą. Dlatego brudną odzież trzeba niekiedy namoczyć i odstawić nawet na całą noc. Zatem w czym moczyć białe skarpetki, żeby odzyskać ich czystość?

Aspiryna – ten popularny lek ma właściwości wybielające. W 2–3 litrach rozpuść około 6 tabletek i zanurz w roztworze skarpetki na całą noc. Specyfik powinien poradzić sobie z szarością i zażółceniem.

Proszek do pieczenia i kwasek cytrynowy – obie substancje działają wybielająco. Wystarczy dodać opakowanie proszku lub kwasku do pralki, aby poprawić biel ubrań.

Woda utleniona – szalenie skuteczna w walce z plamami krwi, równie dobrze radzi sobie z wybielaniem tkanin.

Babcie wiedzą, jak wybielić skarpetki:

 • To, w czym moczyć białe skarpetki, zależy od rodzaju zabrudzeń.
 • Cierpliwość i długie moczenie to najlepsza odpowiedź na pytanie „jak wybielić białe skarpetki”.
 • Aspiryna i woda utleniona doskonale się sprawdzą w walce z plamami i odbarwieniami.
 • Proszek do pieczenia i kwasek cytrynowy, obok octu i sody, są skutecznymi środkami wybielającymi.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:44
komentarz /( 1 )
 • Janek
  Janek

  wtorek, 09 kwiecień 2024 10:04

  skuteczne pranie białych skarpetek to takie z cytryną! Stosuje od lat. Białe skarpetki są wtedy idealne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.