Jak wybrać najlepszą suszarkę do prania? - dekoportal.pl

Jak wybrać najlepszą suszarkę do prania?

20 Maj 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
suszarka do prania

Jeszcze kilka lat temu suszarki do prania były traktowane jako ciekawostka rodem z Zachodu. Obecnie można zauważyć, że nowe aranżacje mieszkań coraz częściej traktują je jako niezbędny element wyposażenia łazienki czy pomieszczenia gospodarczego. Nic dziwnego: większość użytkowników, którzy rozpoczęli korzystanie z takiego urządzenia, deklaruje, że nie wyobraża już sobie powrotu do suszenia odzieży na tarasie, w ogródku czy na środku pokoju, w którym akurat jest najwięcej miejsca na taką operację. Suszarka bębnowa to wygoda, pewność i wysoka jakość działania. Jak jednak dobrać taki sprzęt? Jak ustalić, jaka suszarka dla prania będzie najlepsza? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Czy warto zainwestować w suszarkę do prania? Powyżej podaliśmy już kilka ważnych argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem. Trzeba natomiast pamiętać, że taki sprzęt sprawdzi się tylko wtedy, kiedy będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb rodziny. Dokonując wyboru, warto zatem dokładnie sprawdzić właściwości i parametry urządzenia. Najlepsze suszarki uwzględnia także ranking suszarek do prania przygotowywany przez sieci handlowe i ekspertów. Zdecydowanie warto takie zestawienie wykorzystać do własnej analizy.


Suszarka do prania - rodzaje sprzętu

Suszarki do prania występują w kilku wariantach. W naszej klasyfikacji skupimy się przede wszystkim na sposobie działania urządzeń, który w dużej mierze wpływa na wygodę użytkowania.

  • Suszarki wywiewowe

Działanie tego typu suszarek polega na tym, że para wodna powstająca podczas suszenia odzieży jest odprowadzana do kanału wentylacyjnego. Dzisiaj tego rodzaju modele nie są już popularne i w zasadzie zniknęły z rynku, wyparte przez bardziej nowoczesne technologie. Powodem był fakt, że - choć tańsze - są zdecydowanie bardziej skomplikowane w instalacji. Wymagają dość długiego węża oraz osobnego otworu wentylacyjnego.

  • Suszarki kondensacyjne

Kondensacyjna suszarka skrapla parę wodną w kondensatorze, a następnie gromadzi wodę w specjalnym pojemniku. W niektórych modelach trzeba opróżniać go ręcznie, w innych proces ten odbywa się automatycznie, dzięki połączeniu z kanalizacją. Suszarki kondensacyjne mogą być wyposażone w pompę ciepła lub w grzałkę.

  • Suszarki kondensacyjne z grzałką

Suszarki tego typu podgrzewają powietrze poprzez specjalną grzałkę elektryczną. Choć umożliwiają szybkie pozbycie się wilgoci z ubrań, cechują się dość wysokim zużyciem energii elektrycznej. Takie suszenie przebiega w temperaturze około 80 stopni Celsjusza, co może niszczyć odzież - zwłaszcza delikatną. Przed włożeniem ubrań do bębna koniecznie należy więc przeczytać etykietę. Nierzadko odzież wyciągana z suszarki jest również dość mocno pognieciona.

  • Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

Modele wyposażone w pompę ciepła pozwalają na suszenie ubrań w zdecydowanie niższych temperaturach, ok. 45 stopni Celsjusza, co jest bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin i minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Dodatkowo, sprzęt cechuje się energooszczędnością, co pozwala znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji urządzenia (w porównaniu z modelami bez pompy zużywają o połowę mniej energii elektrycznej). Dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza, które nie uchodzi na zewnątrz, energia nie jest marnowana.

  • Suszarki hybdrydowe

Jeśli nie jesteś pewien, którą suszarkę do ubrań wybrać - z grzałką czy z pompą ciepła - warto rozważyć model hybrydowy. Łączy on technologie stosowane zarówno w suszarkach kondensacyjnych z grzałką, jak i w tych z pompą ciepła. Dzięki temu suszarka hybrydowa może działać zarówno delikatnie i oszczędnie, wykorzystując pompę ciepła, jak i szybko, za pomocą grzałki. Jednakże korzystanie z grzałki zwykle wiąże się z wyższą temperaturą i większym zużyciem energii elektrycznej.


Jak dobrać wielkość suszarki do potrzeb rodziny?

Standardowe suszarki do prania mają szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Poszczególne modele różnią się głębokością - przeważnie to 60 cm, jednak w sklepach znajdziemy także modele slim - o głębokości 46 cm. Warto pamiętać, że wymiar ten nie uwzględnia wypukłości na tylnej ścianie ani obecności drzwi. Węższe suszarki bębnowe będą dobrym pomysłem w mniejszych pomieszczeniach, dla singli oraz par.

Wymiary są istotne nie tylko ze względu na ograniczoną przestrzeń w domowym AGD, ale także dla sposobu montażu urządzenia. Najlepiej umieścić suszarkę obok pralki, aby łatwo było przenosić pranie między nimi. Jeśli to niemożliwe, suszarkę można ustawić na pralce w formie słupka. Ważne jest, aby suszarka nie była głębsza od pralki o więcej niż 11 cm. Należy również dokupić specjalny łącznik, aby ustawić suszarkę na pralce w sposób bezpieczny.


Najlepsza suszarka, czyli przydatne funkcje i programy

Solidnie przygotowany ranking suszarek do prania uwzględnia szereg parametrów - począwszy od takich aspektów, jak roczne zużycie energii, głośność czy czas suszenia, jak również programy wpływające na proces suszenia.

W nowoczesnych suszarkach znajdziemy gotowe programy, które można wykorzystać do suszenia wełny, bawełny, koszul, ręczników, odzieży sportowej, tkanin delikatnych, a nawet kołder i poduszek. Niektóre urządzenia mogą również oferować programy antyalergiczne czy opcję suszenia butów umieszczonych w specjalnych koszach. Decydując się na jeden z takich programów, parametry suszenia masz już wstępnie ustawione. Przeważnie zaś istnieje możliwość korzystania z programów użytkownika, co pozwala na indywidualne dopasowanie.

Jeśli chcesz uniknąć konieczności regularnego czyszczenia pozostałości włókien z urządzenia, warto rozważyć modele wyposażone w technologię samoczyszczącego się wymiennika ciepła.


Suszarka i pralka: razem czy osobno?

Suszarka jest praktycznie nieodłącznym towarzyszem pralki automatycznej. W większości gospodarstw domowych oba te urządzenia znajdują się w jednym pomieszczeniu - specjalnie zaaranżowanej pralni, odpowiedniej wnęce lub po prostu w łazience. Wybierając suszarkę do ubrań i decydując, gdzie ją umieścić, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Suszarkę można ustawić obok pralki lub na niej. Aby jednak pasowała do siebie, wymiary suszarki muszą być odpowiednio dopasowane do gabarytów pralki.

Aby zamocować suszarkę na pralce w sposób stabilny, potrzebny jest specjalny łącznik - uniwersalny lub dopasowany do konkretnej marki. Zawsze umieszczaj suszarkę na pralce (nigdy odwrotnie!). Możesz także ulokować urządzenia obok siebie. W takiej sytuacji znaczenie ma kierunek otwierania drzwi. Jeśli suszarka i pralka stoją obok siebie, drzwi suszarki po lewej stronie powinny otwierać się na lewo, a po prawej - na prawo, aby uniknąć kolizji drzwi i ułatwić przenoszenie wsadu z pralki do suszarki.

Ciekawą opcją jest także pralkosuszarka, łącząca funkcje obu urządzeń. Cieszą się one uznaniem konsumentów głównie ze względu na oszczędność miejsca. Zajmują tyle samo przestrzeni co standardowe pralki, oferując jednocześnie funkcję zarówno prania, jak i suszenia ubrań. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla małych łazienek, gdzie nie ma miejsca na dwa osobne urządzenia AGD. Niektórzy decydują się na zakup pralko-suszarki ze względów ekonomicznych. Pralkosuszarka nie jest idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim ma niewielki bęben, co może stanowić problem podczas suszenia większych ilości ubrań. Jeśli bęben jest wypełniony po brzegi praniem, konieczne może być przeprowadzenie dwóch cykli suszenia, aby ubrania zostały skutecznie wysuszone. Ponadto, przeciwnicy pralko-suszarek krytykują je za większe zużycie wody i energii elektrycznej w porównaniu z oddzielnymi pralkami i suszarkami.


Klasa energetyczna suszarki a zużycie energii

Skoro wspomnieliśmy już o koszcie użytkowania, warto odpowiedzieć na pytanie, ile będzie kosztować suszenie odzieży w suszarce. Obecnie większość dostępnych na rynku modeli suszarek wykorzystuje pompę ciepła, co pozwala utrzymać koszty na niskim poziomie i zapewnia bezpieczne suszenie delikatnych tkanin. Przy przeprowadzeniu około 160 cykli suszenia, koszty wynoszą średnio około 180 złotych w klasie A oraz około 300 złotych w klasie A . To właśnie zasługa wykorzystania pompy ciepła w tych urządzeniach.

Jak widać, korzystanie z suszarki do prania wcale nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę czas suszenia i wygodę, okaże się, że jest to inwestycja warta takiego wydatku.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z MediaExpert.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 maj 2024 12:05

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.