Jak wyczyścić bardzo brudny dywan? Poznaj sposób naszych babć! - dekoportal.pl

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan? Poznaj sposób naszych babć!

03 Sie 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
bardzo brudny dywan
Codzienne usunięcie paprochów jest niestety pracochłonne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest robot sprzątający.

Rozlany napój, plama sosu, odciski łap psa, który właśnie wrócił ze spaceru – na dywanie mogą znaleźć się rozmaite zabrudzenia. Niektóre wydają się niemożliwe do usunięcia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci pozbyć się trudnych plam. Podpowiadamy, czym wyczyścić bardzo brudny dywan.

O czym przeczytasz w artykule?

Bardzo brudny dywan – jak tego uniknąć?

Bardzo brudny dywan nie zawsze jest wynikiem nieszczęśliwego przypadku, a zdarza się, że po prostu wynika z zaniedbania. Jeśli będziesz wszystkie zabrudzenia usuwać na bieżąco, jest większa szansa, że element dekoracyjny na dłużej zachowa estetyczny wygląd.

Plamy z kolorowych napojów usuwaj natychmiast. Szybko pozbywaj się również rozlanego jedzenia czy rozkruszonej przekąski, w którą ktoś wdepnął po tym, jak spadła na dywan. Jeśli na dywanie pojawią się odciski łap Twojego psa, od razu wyczyść je na mokro. Być może uda Ci się błyskawicznie usunąć zabrudzenie i żadne inne działania nie będą potrzebne.

Pamiętaj o regularnym odkurzaniu. Codzienne usunięcie paprochów jest niestety pracochłonne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest robot sprzątający. Takie urządzenie nie zastąpi tradycyjnego odkurzania, jednak znacznie ułatwi Ci dbanie o czystość. Dostępne są różne modele. Najczęściej są one sterowane przy pomocy aplikacji, w której tworzą sobie mapę pomieszczenia. Urządzenie uczy się, w których miejscach są przeszkody, a gdzie może swobodnie wjechać.

Robot sprzątający możesz ustawić w taki sposób, żeby odkurzał tylko część pomieszczenia. To dobre rozwiązanie, jeśli musisz wyjść z domu, a chcesz, żeby robot jak najszybciej pozbył się okruszków właśnie z dywanu. Urządzenie uruchomisz nawet zdalnie.

Bardzo brudny dywan – co zrobić, żeby go uniknąć?

 • Staraj się usuwać zabrudzenia na bieżąco – to szczególnie ważne w przypadku plam z kolorowych napojów czy tłustego jedzenia.
 • Regularnie odkurzaj – warto robić to nawet codziennie, co jest czasochłonne, dlatego zastanów się nad zakupem robota sprzątającego.
 • Takie urządzenie możesz uruchomić zdalnie, żeby posprzątało wybrany fragment pomieszczenia, nim wrócisz do domu.
 czym wyczyścić bardzo brudny dywan
Regularnie odkurzaj – warto robić to nawet codziennie.

Czym wyczyścisz bardzo brudny dywan? Octem!

Ocet to jeden z najczęściej stosowanych podczas sprzątania produktów spożywczych. Z pewnością masz go w swojej kuchni. Ocet przyda Ci się podczas czyszczenia dywanu.

Ocet poradzi sobie z plamami, które nie zostały usunięte od razu. Połącz go z wodą. Najpierw jednak odkurz dywan. Następnie przygotuj domowy środek – wystarczy, że zastosujesz pół szklanki octu na szklankę wody. Taką mieszankę nałóż przy pomocy gąbki do mycia naczyń w wybrane miejsce i czekaj, aż zacznie działać.

Zastosowanie octu do czyszczenia jest przede wszystkim ekologiczne. To też tani sposób na bardzo brudny dywan. Mieszankę przygotujesz błyskawicznie, a użycie jej nie sprawi Ci trudności.

Ocet – jak stosować do czyszczenia dywanu?

 • Ocet posłuży Ci do plam, które nie zostały od razu usunięte.
 • Połącz ocet z wodą – na szklankę wody dodaj pół szklanki octu.
 • Mieszankę nałóż na plamę przy użyciu gąbki do mycia naczyń.
 • Zastosowanie octu do czyszczenia dywanu jest ekologiczne, oszczędne i łatwe.
 jak wyprać dywan
Ocet poradzi sobie z plamami, które nie zostały usunięte od razu.

Domowe sposoby na bardzo brudny dywan

Zastanawiając się, czym wyczyścić bardzo brudny dywan, weź pod uwagę nie tylko ocet, lecz także sodę oczyszczoną. Błyskawicznie przygotujesz z niej pastę. Wystarczy, że połączysz sodę z kilkoma kroplami wody i nałożysz na uporczywą plamę.

Sodę oczyszczoną możesz też zastosować na sucho. Jeśli dywan potrzebuje odświeżenia, wsyp na jego powierzchnię sodę, pozostaw na kilka godzin, a następnie odkurz. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z dywanu. Taki sposób sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku dywanów, które trudno uprać na mokro – przykładem jest shaggy.

W Twojej szafce kuchennej z pewnością znajduje się produkt, który pozwoli Ci usunąć tłuste plamy. Umożliwi Ci to mąka ziemniaczana. Wystarczy, że wysypiesz ją na zabrudzenie i odczekasz kilka godzin. W tym czasie mąka ziemniaczana powinna rozpuścić tłuszcz. Resztki mąki zbierzesz odkurzaczem. Jeśli jakaś część tłustego zabrudzenia pozostanie na dywanie, możesz zastosować na niej pastę z sody.

Pasta z sody jest dobrym sposobem na plamy z wina. Żeby metoda zadziałała, musisz zareagować błyskawicznie. Po rozlaniu czerwonego wina natychmiast zbierz go ręcznikiem papierowym. Przyłóż papier delikatnie – nie pocieraj, żeby nie rozprowadzić zabrudzenia. Po zasypaniu plamy poczekaj kilka godzin, aż zobaczysz, że po winie nie ma już śladu.

Jakie są domowe sposoby na bardzo brudny dywan?

 • Wykorzystaj pastę z sody – wystarczy, że połączysz sodę z kilkoma kroplami wody i taką mieszankę zastosujesz na plamę. Domowy środek sprawdzi się między innymi na plamę z wina.
 • Możesz też wykorzystać sodę na sucho – rozsyp ją na dywanie, pozostaw na kilka godzin, a następnie odkurz – w ten sposób zneutralizujesz nieprzyjemny zapach.
 • Do usunięcia tłustych plam sprawdzi się mąka ziemniaczana – wysyp ją na zabrudzenie, odczekaj kilka godzin i odkurz.
 bardzo brudny dywan
Jeśli dywan potrzebuje odświeżenia, wsyp na jego powierzchnię sodę.

Jak wyprać dywan przy pomocy gotowych produktów?

Domowe sposoby – choć bez wątpienia skuteczne – nie zawsze pomagają pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. Mogą nie przynieść rezultatu, jeśli były zastosowane zbyt późno. Wciąż jednak możesz odratować dywan. Wystarczy, że zdecydujesz się na zastosowanie znacznie silniejszych produktów dostępnych w sklepach.

Możesz wybrać piankę do czyszczenia dywanów. Taki preparat wystarczy rozpylić na dywan, wetrzeć go, pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie odkurzyć.

Myśląc o tym, jak wyprać dywan i pozbyć się trudnych plam, weź pod uwagę wykorzystanie specjalnego odplamiacza. Preparat możesz stosować punktowo. Przed zastosowaniem go w widocznym miejscu, zrób próbę. Może się okazać, że wybrany środek jest zbyt silny do materiału, z którego został wykonany Twój dywan.

Zastanawiając się, jak wyprać dywan, weź pod uwagę zastosowanie odkurzacza piorącego. Takie urządzenie nie musi być stosowane bardzo często, jednak od czasu do czasu warto je wykorzystać. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli w domu mieszkają małe dzieci oraz alergicy. Odkurzacze piorące są wyposażone w dwa zbiorniki – na wodę z detergentem i tę zabrudzoną.

Przed rozpoczęciem prania odkurz dywan standardowym odkurzaczem. Następnie napełnij model piorący według instrukcji producenta. Rozpocznij pracę od nałożenia na dywan aktywnej piany, którą wytworzy odkurzacz. Możesz pozostawić ją na kilkanaście minut, żeby mieć pewność, że zaschnięte plamy zostaną usunięte. Kiedy kwadrans upłynie, usuń pianę z dywanu przy pomocy odkurzacza.

Jak wyprać dywan?

 • Możesz zastosować piankę, którą należy rozpylić, zostawić do wyschnięcia i odkurzyć.
 • Do trudnych plam wykorzystaj odplamiacz – najpierw przetestuj w niewidocznym miejscu, czy jest bezpieczny i nie odbarwi dywanu.
 • Co jakiś czas możesz zdecydować się na użycie odkurzacza piorącego, który pozwoli Ci precyzyjnie wyczyścić bardzo brudny dywan.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 sierpień 2021 17:14
komentarzy /( 2 )
 • Nowa
  Nowa

  wtorek, 07 czerwiec 2022 08:18

  soda oczyszczona – polecam. Używam jej chyba do wszystkiego – od prania dywanów, po sprzątanie łazienki
 • Pralnia Hygea
  Pralnia Hygea

  wtorek, 10 maj 2022 10:30

  Można również oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów, gdzie doświadczeni pracownicy sprawią, że dywan będzie wyglądał jak nowy. pralnia.hygea.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.