Jak wyczyścić jasne zamszowe buty? - dekoportal.pl

Jak wyczyścić jasne zamszowe buty?

27 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak wyczyścić jasne zamszowe buty
Buty zamszowe należy nie tylko czyścić, lecz także impregnować.

Zamsz nie jest materiałem, który lubi intensywne opady deszczu i błoto na drodze. Trudno jednak przewidzieć, jak zmieni się pogoda, nim wyjdziesz z pracy. Po powrocie do domu Twoje buty są zupełnie brudne? Jest dla nich ratunek! Nim jednak rozpoczniesz czyszczenie zamszowych butów, poznaj nasze wskazówki, żeby uniknąć błędów, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia delikatnego materiału.

O czym przeczytasz w artykule?


Jak wyczyścić zamszowe buty jasne? Podstawowe wskazówki

Zamszowe obuwie jest chętnie wybierane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. To często klasyczne buty, które pasują do wielu stylizacji, dlatego ich miłośników jest tak wielu. Nie są to jednak modele bez wad. Estetyczny wygląd zachowują, gdy sprzyja temu pogoda. Gdy natomiast na chodnikach pojawia się sól lub trawniki wypełniają się błotem, zamszowe obuwie szybko się brudzi i traci swój urok.

Po powrocie do domu zastanawiasz się, jak wyczyścić zamszowe buty jasne? Pamiętaj, że materiał jest delikatny, dlatego wykorzystuj akcesoria przeznaczone właśnie do zamszu.

Istnieją specjalne szczotki, które z jednej strony mają gumkę do wycierania brudu, a oprócz niej również element do usuwania zabrudzeń zebranych przy szwach i łączeniach cholewki z podeszwą. Akcesorium jest też wyposażone we włosie, które pozwala pozbyć się kurzu i wyczesać włoski, żeby estetycznie się ułożyły.

Przydatne akcesorium to też gumka do zamszu. Jest przeznaczona do czyszczenia na sucho. Gumka działa skutecznie, błyskawicznie usuwając zabrudzenia.

Staraj się przed wykorzystaniem nowego akcesorium czy preparatu wypróbować go na niewielkim, jak najmniej widocznym fragmencie materiału. Dzięki temu przekonasz się, że produkt jest w pełni bezpieczny dla delikatnego zamszu.

Jak wyczyścić zamszowe, jasne buty?

 • Stosuj akcesoria stworzone z myślą o czyszczeniu zamszu.
 • Możesz wykorzystać specjalną szczotkę – ma po jednej stronie gumkę do wycierania, a po drugiej włosie do wyczesania zamszu.
 • Istnieją też gumki do czyszczenia delikatnego materiału odzwierzęcego na sucho.
jak wyczyścić jasne zamszowe buty
Pamiętaj, żeby przed użyciem gotowego preparatu zapoznać się ze wskazówkami producenta.

Buty zamszowe – czyszczenie sklepowym specyfikiem. Co warto wiedzieć?

Może się zdarzyć, że akcesorium do czyszczenia nie wystarczy. Jak wyczyścić zamszowe, jasne buty w takim przypadku? Możesz zdecydować się na jeden z gotowych specyfików dostępnych na sklepowych półkach.

Jeśli masz silnie zabrudzone buty zamszowe, czyszczenie przeprowadź przy pomocy pianki stworzonej z myślą o tym materiale oraz nubuku. Taki preparat jest łatwy w użyciu.

Jak wyczyścić zamszowe, jasne buty pianką? Najpierw warto wykorzystać szczotkę, żeby zdjąć część zabrudzeń. Piankę należy nałożyć na szmatkę i zaaplikować ją równomiernie na całą powierzchnię obuwia. Nadmiar łatwo usuniesz wilgotną ściereczką. Następnie pozostaw obuwie do wyschnięcia.

Pamiętaj, żeby przed użyciem gotowego preparatu zapoznać się ze wskazówkami producenta. Różne marki mogą podawać różne zalecenia, mimo że środki wydają się podobne. Prawidłowe stosowanie preparatu zapobiega uszkodzeniu obuwia.

Jak wyczyścić zamszowe buty jasne gotowym produktem?

 • Wykorzystaj piankę do zamszu i nubuku.
 • Najpierw jednak zdejmij zabrudzenia szczotką.
 • Następnie zaaplikuj piankę na szmatkę i dopiero później na obuwie.
 • Nadmiar preparatu usuń wilgotną ściereczką i pozostaw buty do wyschnięcia.
jak wyczyścić jasne zamszowe buty
Jeśli masz silnie zabrudzone buty zamszowe, czyszczenie przeprowadź przy pomocy pianki stworzonej z myślą o tym materiale oraz nubuku.

Jak wyczyścić jasne, zamszowe buty? Domowe sposoby

Nie masz czasu na szukanie gotowych preparatów w sklepach? Dowiedz się, jak wyczyścić jasne, zamszowe buty domowymi sposobami. Pamiętaj, by przy ich stosowaniu zachować szczególną ostrożność i najpierw spróbować na materiale w mało widocznym miejscu.

Jedno z rozwiązań to czyszczenie zamszu octem, a dokładniej roztworem produktu z wodą. Połącz je w proporcji 1:1. Uzyskaną miksturę nałóż na miękką ściereczkę, a następnie przetrzyj delikatnie obuwie. Kolejny krok to przetarcie szmatką zwilżoną samą wodą.

Złapała Cię ulewa podczas spaceru? Jeśli zamszowe buty są przemoczone, potraktuj je talkiem. Posyp nim buty i nieco przyklep proszek. Pozostaw obuwie do wyschnięcia. Kolejny krok to otrzepanie zamszowych butów z resztek talku – możesz usunąć jego resztki małym, ręcznym odkurzaczem. Po wyschnięciu warto przeczesać obuwie specjalną szczotką do zamszu.

W przypadku jasnych butów zamszowych musisz uważać na wiele z domowych sposobów. Mogą one pozostawić na obuwiu trwałe ślady. Raczej zrezygnuj ze stosowania pilnika do paznokci.

Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia butów zamszowych pozostaw je, by wyschły naturalnie. Nie wykorzystuj do suszenia suszarki do włosów czy bębnowej.

Domowe sposoby na czyszczenie jasnych, zamszowych butów – co warto wiedzieć?

 • Czyszczenie zamszu octem – połącz wodę z octem w proporcji 1:1 i nałóż na delikatną szmatkę, a następnie wyczyść plamę.
 • Jeśli buty są przemoczone, wykorzystaj talk.
 • Wszystkie metody testuj na mało widocznym fragmencie buta.
 • Po dowolnym sposobie czyszczenia zostaw buty do naturalnego wyschnięcia – nie stosuj suszarki do włosów lub bębnowej.
jak wyczyścić jasne zamszowe buty
Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia butów zamszowych pozostaw je, by wyschły naturalnie.

Buty zamszowe – czyszczenie to nie wszystko!

Wiesz już, jak wyczyścić zamszowe buty jasne. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność obuwia, nie zapomnij o impregnacji. Zamsz jest niezwykle chłonnym materiałem. Szybko przyjmuje wodę, tłuszcz czy brud, a przez to równie szybko potrafi wyglądać na zniszczony. Właśnie dlatego potrzebujesz preparatu, który stworzy odporną warstwę na butach.

Tego typu produkty występują w sprayu. Przy pomocy środka stworzysz na butach nieprzemakalną warstwę, która zabezpieczy przed szkodliwym działaniem wody. Ochroni też przed brudem, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na przepuszczanie wilgoci z wnętrza obuwia na zewnątrz. Bez trudu znajdziesz spray bezbarwny, dzięki któremu zamszowe obuwie pozostanie jasne.

 • Buty zamszowe należy nie tylko czyścić, lecz także impregnować. Przy pomocy specjalnego produktu stworzysz na obuwiu warstwę, która skutecznie zabezpieczy przed brudem i wodą.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:41
komentarz /( 1 )
 • Wojtek
  Wojtek

  wtorek, 09 kwiecień 2024 09:58

  Gumka do zamszu u mnie sprawdza się super.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.