Jak wyczyścić pralkę: octem a może sodą? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby - dekoportal.pl

Jak wyczyścić pralkę: octem a może sodą? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby

18 Paź 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
jak wyczyścić pralkę
Dbanie o pralkę pozwoli Ci dłużej cieszyć się jej działaniem.

Dbanie o pralkę pozwoli Ci dłużej cieszyć się jej działaniem. Jeśli chcesz uniknąć usterek, regularnie czyść urządzenie. Ma ono bardzo częsty kontakt z wodą i zanieczyszczeniami z pranych rzeczy, dlatego z czasem może pokryć się brudem czy kamieniem. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę.

O czym przeczytasz w artykule?

Czyszczenie pralki – dlaczego trzeba wykonywać je regularnie?

Niedokładnie wyprane ubrania lub nieprzyjemny zapach z bębna to znak, że czas na czyszczenie pralki. Regularne usuwanie zabrudzeń jest konieczne, jeśli chcesz uniknąć awarii sprzętu. Każdemu zdarza się zapomnieć o wyjęciu z kieszeni spodni przed ich upraniem rachunku czy monety. Te drobiazgi mogą zatkać filtr, a stąd prosta droga do usterki.

Szczególnie często trzeba czyścić elementy, które nieustannie mają kontakt z wodą, detergentami i zabrudzeniami. Mowa o filtrze, uszczelce oraz pojemniku na proszek. Nie znaczy to jednak, że od czasu do czasu Twoja pralka nie potrzebuje dokładnego czyszczenia. Możesz je wykonać przy pomocy produktów, które z pewnością masz w kuchennej szafce. Domowe sposoby na czyszczenie pralki są bardzo tanie, a przy tym łatwe do stosowania i skuteczne.

Czyszczenie pralki – dlaczego jest ważne?

 • To konieczne, żeby pralka dobrze spełniała swoje funkcje,
 • Zanieczyszczona może prać niedokładnie, a z bębna może wydobywać się nieprzyjemny zapach,
 • Ważne jest regularne czyszczenie filtra, uszczelki i pojemnika na proszek, ale od czasu do czasu trzeba zadbać o całe urządzenie, żeby uniknąć awarii.
jak wyczyścić pralkę octem
Niedokładnie wyprane ubrania lub nieprzyjemny zapach z bębna to znak, że czas na czyszczenie pralki.

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Soda to jeden z tych produktów, które znajdują się w wielu przepisach na preparaty do sprzątania domu. Doskonale sprawdzi się również w przypadku urządzenia stojącego w łazience. Jak wyczyścić pralkę sodą?

Wykorzystaj w tym celu pojemnik na proszek. Wsyp do niego ¾ szklanki sody, a następnie uruchom cykl prania. Wybierz temperaturę 90°C. Ta metoda pozwoli Ci usunąć kamienny osad, a także przyczyni się do zniwelowania nieprzyjemnego zapachu.

Jak wyczyścić pralkę przy użyciu sody?

 • Do pojemnika z proszkiem wsyp ¾ szklanki sody,
 • Wybierz cykl prania z temperaturą 90°C,
 • Dzięki sodzie pozbędziesz się kamiennego osadu oraz nieprzyjemnej woni.
jak wyczyścić pralkę sodą
Soda to jeden z tych produktów, które znajdują się w wielu przepisach na preparaty do sprzątania domu.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Zastanawiając się, czym wyczyścić pralkę, weź pod uwagę ocet. To składnik, który jest chętnie wykorzystywany do usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni. Ułatwi Ci również czyszczenie pralki.

Jak wyczyścić pralkę octem? Do pojemnika na proszek wlej około ¾ szklanki octu, a następnie włącz cykl prania. Temperatura powinna być wysoka, dlatego wybierz 90°C. Ocet działa niczym odkamieniacz. Jest przy tym tani i dostępny właściwie w każdym sklepie. Niestety po jego użyciu z bębna może wydobywać się nieprzyjemny zapach, dlatego po zakończonym cyklu prania pozostaw drzwiczki uchylone. Możesz też przewietrzyć pomieszczenie.

Jak wyczyścić pralkę przy użyciu octu?

 • Przygotuj ¾ szklanki octu,
 • Wlej je do pojemnika na proszek,
 • Wybierz cykl prania z temperaturą 90°C,
 • Po zakończeniu cyklu koniecznie pozostaw drzwiczki uchylone, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
czyszczenie pralki
Zastanawiając się, czym wyczyścić pralkę, weź pod uwagę ocet.

Czym wyczyścić pralkę? Kwaskiem cytrynowym!

Myśląc o tym, jak wyczyścić pralkę, weź pod uwagę wykorzystanie kwasku cytrynowego. W jego przypadku postępuj podobnie jak z sodą. Wystarczy, że kwasek wsypiesz do pojemnika na proszek i uruchomisz cykl prania. Użyj około ⅓ szklanki produktu.

Zaletą tej metody jest brak nieprzyjemnego zapachu, który wiąże się z wykorzystaniem octu. Czy wiesz, że takie domowe sposoby na czyszczenie pralki możesz ze sobą łączyć? Zastosuj jednocześnie ocet i kwasek, żeby dokładnie odświeżyć urządzenie.

 • Do pojemnika na proszek wsyp ⅓ szklanki kwasku cytrynowego, a następnie uruchom cykl prania. Możesz też wykorzystać kwasek w połączeniu z octem.
czym wyczyścić pralkę
Myśląc o tym, jak wyczyścić pralkę, weź pod uwagę wykorzystanie kwasku cytrynowego.

Czyszczenie filtra pralki

Od czasu do czasu konieczne jest czyszczenie filtra, do którego trafiają różnorodne zanieczyszczenia. Papierek, który zawieruszył się w kieszeni, to jedna z rzeczy, które mogą się tam dostać. Filtr znajduje się najczęściej w dolnej części pralki, z przodu, pod charakterystyczną klapką.

Po odkręceniu filtra wystarczy, że usuniesz z niego zanieczyszczenia. Umyj element pod bieżącą wodą. Po wypłukaniu filtra wystarczy włożyć go w to samo miejsce i gotowe.

 • Regularnie czyść filtr, do którego trafiają niewielkie zanieczyszczenia. Po wyjęciu z pralki przepłucz go pod bieżącą wodą i włóż z powrotem na miejsce.
 jak wyczyscic pralke
Regularnie czyść filtr, do którego trafiają niewielkie zanieczyszczenia.

Usuwanie zabrudzeń z uszczelki pralki

Uszczelka przy drzwiach bębna jest szczególnie narażona na zabrudzenia. To właśnie tam zbierają się rozmaite zanieczyszczenia, na przykład resztki kapsułek do prania. W tak zwanym kołnierzu często zalega brud, może też pojawić się nieprzyjemny zapach.

Czym wyczyścić tę część pralki? Najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń oraz szmatka. Jeśli chcesz mieć pewność, że dotrzesz w każdy zakamarek, wykorzystaj szczoteczkę do zębów. Dzięki niej precyzyjnie usuniesz osad.

Do usunięcia zabrudzeń z uszczelki możesz wykorzystać pastę wykonaną z kilku łyżek octu i sody oczyszczonej. Papkę nałóż na uszczelkę i pozostaw na kilka godzin, a następnie usuń resztki wilgotną ściereczką i wytrzyj element do sucha.

 • Uszczelkę przy drzwiach do bębna wyczyścisz przy pomocy szmatki z płynem do mycia naczyń, a także szczoteczki do zębów. Możesz też wykorzystać pastę z kilku łyżek octu i sody oczyszczonej.
domowe sposoby na czyszczenie pralki
Ważne jest regularne czyszczenie filtra, uszczelki i pojemnika na proszek.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

Pojemnik na proszek to ten element, w którym często zbierają się zabrudzenia. To pozostałości proszków i płynów, które warto od czasu do czasu usuwać. W jaki sposób pozbyć się zabrudzeń z pojemnika na proszek?

Rozpocznij od wyjęcia go i włożenia do miski z ciepłą wodą. Dzięki temu resztki środków do prania zmiękną i łatwiej będzie je usunąć. Do czyszczenia pojemnika na proszek wykorzystaj płyn do mycia naczyń, szmatkę oraz wodę. Przydadzą się również akcesoria, które umożliwią usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Przygotuj sobie szczoteczkę do zębów oraz patyczek do uszu.

Po wyczyszczeniu pojemnika przepłucz go pod bieżącą wodą. Po wyschnięciu umieść go z powrotem na miejscu.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

 • Po wyjęciu włóż pojemnik do miski z ciepłą wodą, co ułatwi usunięcie osadu,
 • Do czyszczenia wykorzystaj wilgotną szmatkę z płynem do mycia naczyń,
 • Zakamarki wyczyść przy pomocy szczoteczki do zębów i patyczków do uszu,
 • Po wyczyszczeniu przepłucz pojemnik, wysusz go i umieść z powrotem na miejscu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 październik 2021 11:09
komentarz /( 1 )
 • Caroll
  Caroll

  środa, 20 październik 2021 14:03

  Świetne macie porady! Zawsze coś znajdę ciekawego u Was.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.