Jak zbudować wędzarnie? To łatwiejsze niż myślisz! - dekoportal.pl

Jak zbudować wędzarnie? To łatwiejsze niż myślisz!

06 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
Jak zbudować wędzarnie?
Podpowiadamy, jak zbudować wędzarnię z różnych materiałów.

Wędzone produkty przygotowane samodzielnie mogą być znacznie smaczniejsze niż te ze sklepu. Żeby je zrobić, potrzebujesz wędzarni. Taką konstrukcję do obróbki żywności wykonasz samodzielnie. Podpowiadamy, jak zbudować wędzarnię z różnych materiałów.

O czym przeczytasz w artykule?


Budowa wędzarni – co warto wiedzieć?

Budowa wędzarni nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak dobrze ją przemyśl. Zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca na konstrukcję. Wędzarnia powinna znajdować się z daleka od granicy z sąsiadem. Pamiętaj, że nie każdy lubi zapach wędzonego mięsa.

Zastanów się, z jakiego materiału będzie Twoja wędzarnia. Budowa z drewna czy cegły, a może ciekawa konstrukcja z beczki? Zdecyduj się na taki materiał, który najlepiej wkomponuje się w aranżację ogrodu. Dostosuj projekt wędzarni drewnianej czy z beczki do własnych możliwości. Niektóre konstrukcje są trudne do wykonania dla osób zupełnie początkujących, a z innymi poradzi sobie nawet amator.

Wędzarnia z beczki, kamienia czy drewna wymaga projektu. Przygotuj go odpowiednio wcześniej, żeby łatwiej było Ci zrobić zakupy. Zastanów się nad wielkością konstrukcji, a następnie przelicz, ile materiałów będzie potrzeba.

 • Nim rozpoczniesz budowę wędzarni, wybierz miejsce, które będzie wygodne dla Ciebie i nieuciążliwe dla sąsiadów. Zdecyduj się na materiał pasujący do Twojego ogrodu i stwórz projekt wędzarni, żeby łatwiej było Ci zaplanować zakupy i pracę.
Jak zbudować wędzarnie?
Zastanów się nad wielkością konstrukcji, a następnie przelicz, ile materiałów będzie potrzeba.

Jak zbudować wędzarnię drewnianą?

Drewno to materiał, który pasuje niemal do każdego ogrodu. Jest ponadczasowe i estetycznie prezentuje się wśród roślinności. Zastanawiasz się, jak zrobić wędzarnię z drewna?

Przemyśl, jak ma wyglądać wędzarnia drewniana. Projekt uwzględniający wielkość i kształt ułatwi Ci zakup potrzebnych produktów i przygotowanie podłoża. Stwórz również listę wszystkich narzędzi i urządzeń, których potrzebujesz. Dzięki temu podczas pracy nic Cię nie zaskoczy. Przydadzą Ci się wkrętarka, poziomica, wkręty, gwoździe, młotek.

Czas dowiedzieć się, jak zbudować wędzarnię! Rozpocznij od przygotowania podłoża pod drewnianą konstrukcję. Powinno być równe i gwarantować konstrukcji stabilność.

Stwórz podstawy konstrukcji z drewna. Ramę wykonasz z grubych kantówek, które połączysz przy pomocy wkrętów. Podczas pracy stale korzystaj z poziomicy. Następny krok to dodanie boków konstrukcji – w ten sposób stworzysz prostopadłościan. Komorę wędzarniczą odeskujesz z trzech stron – jedna musi pozostać na drzwi.

Ważnym elementem wędzarni jest dach. Możesz stworzyć go z kantówek, które ułożysz w taki sposób, żeby powstało dwuspadowe zadaszenie. Wypełnisz wolne przestrzenie deskami. Możesz też pokryć dach gontem bitumicznym, który nada estetyczny wygląd i będzie chronił przed warunkami atmosferycznymi.

Wygodne korzystanie z wędzarni jest możliwe dzięki drzwiom. Żeby je zamontować, potrzebujesz odpowiedniej wielkości kawałka drewna oraz zawiasów. Pamiętaj też o rączce, która zapewni komfort.

To podstawowe kroki, które musisz wykonać, jeśli zastanawiasz się, jak zbudować wędzarnię ogrodową. Kiedy planujesz drewnianą komorę, możesz zdecydować się na konstrukcję elektryczną. Jej prawidłowe działanie zapewnia generator dymu.

Jak zbudować wędzarnię z drewna?

 • Stwórz projekt wędzarni drewnianej.
 • Przygotuj niezbędne narzędzia i urządzenia – między innymi wkrętarkę, poziomicę, wkręty.
 • Wykonaj dolną część komory wędzarniczej – posłużą Ci do tego grube kantówki.
 • Stworzysz z nich również ścianki konstrukcji, które następnie wypełnisz drewnem.
 • Do wykonania dachu też posłużą Ci kantówki i deski.
 • Drzwi zamontujesz przy pomocy zawiasów.
 • Możesz zdecydować się na stworzenie elektrycznej konstrukcji z generatorem dymu.
Jak zbudować wędzarnie?
Ważnym elementem wędzarni jest dach.

Wędzarnia z beczki – jak ją zrobić?

Projekt wędzarni drewnianej nie pasuje do Twojego ogrodu? Możesz zdecydować się na metalową konstrukcję. Wykonanie takiej wędzarni wymaga jednak sporych umiejętności. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się wędzarnia z beczki. Oprócz niej potrzebujesz metalowej rury. To ona poprowadzi dym z paleniska do wędzarni.

Beczka może być stara, ale wybieraj spośród tych, które są niepomalowane w środku. Zwróć szczególną uwagę na brak zanieczyszczeń chemicznych. Mogłyby one emitować niebezpieczne dla zdrowia związki.

Jak zbudować wędzarnię z beczki? Przygotuj pod nią niewielki wykop, który pozwoli na umieszczenie tam rury służącej jako przewód dymowy. Następny element to palenisko – niech znajduje się ono niżej niż konstrukcja z beczki. Żeby tak się stało, wykop pod nim nieco ziemi lub ustaw beczkę na podwyższeniu.

Pamiętaj, że wędzarnia z beczki musi mieć w środku wygodne miejsce na produkty spożywcze. Możesz wykorzystać metalowe pręty lub drewniane listewki.

Jak zbudować wędzarnię ogrodową z beczki?

 • Wykorzystaj starą beczkę, która musi być pozbawiona zabrudzeń, na przykład warstw farby.
 • Pod beczką wykonaj wykop na rurę, przez którą będzie przedostawał się dym.
 • Palenisko niech będzie niżej niż beczka.
 • W komorze wędzarniczej stwórz miejsce na odwieszenie produktów spożywczych.
Jak zbudować wędzarnie?
Ważnym elementem wędzarni jest dach.

Jak zbudować wędzarnię z cegły?

Jeśli marzy Ci się niezwykle trwała wędzarnia, budowa murowanej będzie najlepszym rozwiązaniem. Stworzenie takiej konstrukcji wymaga jednak pewnego doświadczenia. Jak zbudować wędzarnię z cegły? Rozpocznij od stworzenia projektu. Możesz po prawej stronie umieścić palenisko, a po lewej komorę wędzarniczą, które będą oczywiście połączone rurą.

Musisz rozpocząć pracę od wykopu, zbrojenia i wylania betonu. W ten sposób stworzysz solidne podłoże. Pamiętaj też o zastosowaniu izolacji.

Jak zbudować wędzarnię z kamienia? Kolejny krok to murowanie według stworzonego wcześniej projektu. Podczas układania cegieł pamiętaj o osadzeniu drzwiczek do paleniska. Kolejny etap prac to osadzenie rury. Palenisko wyłożysz szamotem.

Zajmij się murowaniem komory wędzarniczej, w której musisz osadzić drzwi. W środku zamontuj elementy przeznaczone na produkty do wędzenia. Dach komory możesz wykonać z blachy. Pamiętaj, by wykorzystać szyber. Ten element pozwoli Ci regulować przepływ dymu. Przydatnym akcesorium do wędzarni jest też termometr.

Jak zbudować wędzarnię z cegły?

 • Przygotuj wykop i zbrojenie, a następnie wylej beton – dzięki temu stworzysz stabilne podłoże pod konstrukcję.
 • Układaj cegły dookoła według wymyślonego wcześniej projektu. Pamiętaj w tym czasie o instalacji drzwi do paleniska.
 • Osadź rurę, która znajdzie się między paleniskiem a komorą.
 • Wymuruj komorę i zamontuj w niej drzwi.
 • Nie zapomnij o skonstruowaniu dachu.
 • Wykorzystaj w konstrukcji szyber, dzięki któremu będziesz regulować przepływ dymu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 lipiec 2023 15:16
komentarz /( 1 )
 • Ej
  Ej

  środa, 19 lipiec 2023 13:25

  dobre rady, ale znacznie bardziej wole kupić niż samemu robić

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.