Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy? Sprawdź, czy nie jesteś na liście! - dekoportal.pl

Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy? Sprawdź, czy nie jesteś na liście!

21 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
znakowanie mieszkań przez złodziei
Istnieją oznaczenia złodziei, którymi komunikują się między sobą. 

Czy wiesz, że złodzieje mają swoje sposoby, żeby sprawdzić, czy lokatorzy wyjechali na dłużej? Oznaczają mieszkania, które planują obrabować. W jaki sposób? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Podpowiadamy, jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy przed planowanym włamaniem.

O czym przeczytasz w artykule?


Nim pojawią się oznaczenia złodziei

Nim pojawią się znaki złodziei przy drzwiach, rabusie obserwują okolicę. Ich kreatywność jest coraz większa. Próbują dostać się do domu, żeby ocenić, czy jest warty uwagi. Robią to w przebraniu. Złodzieje udają osoby z administracji, budowlańców, elektryków, kominiarzy czy policjantów.

Zawsze mają wymówkę, żeby dostać się do środka, a przynajmniej rozejrzeć, stojąc w drzwiach, jeśli ktoś jest mniej ufny. Dzięki temu poznają chociażby rozkład pomieszczeń, co znacznie ułatwia im późniejsze działanie. Rozmowa z właścicielem domu jest dla złodzieja okazją, żeby sprawdzić, czy budynek został zabezpieczony alarmem, czy w środku są kamery. To też moment, żeby przekonać się, czy mieszkanie wygląda jak nieruchomość zamożnych osób.

Kolejny etap to obserwacja. Czy złodziej wraca w to samo miejsce? Może, ale często zorganizowana grupa typuje do tego inną osobę. Dzięki temu złodzieje redukują podejrzenia.

Na czym polega taka obserwacja? Rabuś sprawdza, jaki jest tryb życia domowników. Na jak długo wychodzą z domu, o której to robią, czy zostawiają otwarte okna, ile osób mieszka w konkretnym domu. Te wszystkie informacje ułatwiają im podjęcie działań w niedalekiej przyszłości.

Co robią złodzieje, nim oznaczą dom?

 • Najpierw złodzieje obserwują okolice.
 • Wcielają się w rolę policjanta, budowlańca, elektryka czy kominiarza, żeby dostać się do lokalu.
 • W ten sposób mogą sprawdzić rozkład pomieszczeń, co ułatwi im cały proces kradzieży.
 • Później obserwują dom i mieszkańców, żeby przekonać się, jaki jest tryb ich życia.
jak złodzieje oznaczają mieszkania
Drobne przedmioty na wycieraczce czy coś przyklejonego do drzwi to nie wszystkie sposoby na znakowanie mieszkań.

Jak złodzieje oznaczają mieszkania?

Obserwacja może przybrać również dodatkową formę. Jest nią znakowanie mieszkań przez złodziei. Przy pomocy pewnych metod rabusiom łatwiej określić, czy dom stoi kilka dni pusty, czy stale ktoś w nim przebywa. Takie oznaczenia złodziei na klatkach też mogą się pojawić. Jakie są sposoby rabusiów? Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy?

Mają na to wiele sposobów. Na drzwiach mieszkania przyklejają karteczkę z dowolną informacją. Właściwie każdy odruchowo ją zerwie. To znak dla złodzieja, że lokal nie stoi pusty. Moneta lub ulotka na wycieraczce – to oznaczenia złodziei na klatkach, które pozwalają ocenić, czy domownicy regularnie przebywają w mieszkaniu.

Drobne przedmioty na wycieraczce czy coś przyklejonego do drzwi to nie wszystkie sposoby na znakowanie mieszkań. Przez złodziei wykorzystywana jest również taśma, którą stosują, przyklejając na zamek. Jeśli zostaje w miejscu, to oczywiste, że do mieszkania od jakiegoś czasu nikt nie wchodzi.

Jak złodzieje oznaczają mieszkania?

 • Żeby sprawdzić, czy mieszkanie ma lokatorów, złodzieje pozostawiają na wycieraczce ulotkę. Jeśli nikt jej nie weźmie, to dla rabusiów znak, że lokal będzie łatwym łupem.
 • Kolejny sposób to pozostawienie monety na wycieraczce.
 • Zdarza się również, że przyklejają taśmę na zamek.
znaki złodzei przy dzrwiach
Rabuś sprawdza, jaki jest tryb życia domowników.

Oznaczenia złodziei – poznaj kilka symboli

Znakowanie mieszkań przez złodziei przy pomocy przedmiotów, kartek czy taśmy pozwala im skontrolować, czy do lokalu ktoś wchodzi. Istnieją również pewne symbole, które warto znać. Niejeden znak złodziei przy drzwiach jest stosowany, żeby uczestnicy grupy przestępczej mogli się między sobą łatwo komunikować.

Jak złodzieje oznaczają domy, które planują okraść? Jednym z symboli jest „X”, który oznacza, że rabusie planują włamać się właśnie do tego budynku. Diament oznacza, że mieszkanie stoi puste od dłuższego czasu. Jest więc łatwym łupem. Jeśli posesji broni pies, złodzieje zaznaczą to przy pomocy zygzaka.

Oczywiście nie ma pewności, że właśnie taki kod zastosują rabusie. Trzeba być więc wyczulonym na nagłe pojawianie się jakichkolwiek symboli na drzwiach czy ścianach klatki schodowej.

Oznaczenia złodziei?

 • Istnieją oznaczenia złodziei, którymi komunikują się między sobą.
 • Na klatce schodowej lub przy drzwiach można dostrzec przykładowo „X” będący symbolem planowanego włamania.
 • Masz psa? Takie posesje złodzieje zaznaczą przy pomocy zygzaka.
oznaczenia złodziei
Nim pojawią się znaki złodziei przy drzwiach, rabusie obserwują okolicę.

Znaki złodziei przy drzwiach – czy powiadamiać policję?

Kiedy zauważysz, że na Twojej posesji pojawiły się dziwne oznaczenia, nie zwlekaj i zawiadom policję. Również jeśli na klatce schodowej wystąpiły niespodziewane symbole, porozmawiaj z sąsiadami, a następnie powiadom służby. Złodziejski słownik jest znany policji w różnych krajach, dlatego nie obawiaj się zgłosić, gdy zauważysz coś niepokojącego.

Znaki złodziei przy drzwiach sprawiają, że trzeba zachować zwiększoną czujność. Nie znaczy to jednak, że jest niepotrzebna na co dzień. Zachowuj ją przede wszystkim w okresie wakacyjnym. To właśnie wtedy wiele mieszkań i domów staje się dla złodziei łatwym łupem.

Jeśli planujesz wyjazd na dłużej, poproś zaufaną osobę, by pilnowała mieszkania. Niech od czasu do czasu włączy światło wieczorem, wyciągnie listy ze skrzynki i koniecznie zbierze ewentualne ulotki, które lądują na wycieraczkach, a czasem są wsadzane w drzwi.

W przypadku domu jednorodzinnego zadbaj, żeby wszystko było zamknięte – okna, drzwi, a także budynek gospodarczy. Zwróć szczególną uwagę na okno tarasowe oraz drzwi od garażu. Odstraszająco może podziałać system kamer oraz alarm. Nowoczesny monitoring pozwala zdalnie śledzić, co dzieje się na posesji. Wystarczy Ci do tego aplikacja zainstalowana na smartfonie.

Co zrobić, żeby odstraszyć złodziei?

 • Jeśli zauważysz jakiekolwiek znaki złodziei przy drzwiach lub na klatce schodowej, zawiadom policję.
 • Zachowaj czujność, szczególnie w okresie urlopów.
 • Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, poproś kogoś, żeby zapalał czasem światło w mieszkaniu, zbierał listy ze skrzynki i zabierał ulotki z wycieraczki.
 • Przed wyjazdem upewnij się, że wszystko jest dokładnie zamknięte – okna, drzwi, okno tarasowe.
 • Zainwestuj w system kamer oraz alarm.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:57
komentarz /( 1 )
 • Alka
  Alka

  piątek, 29 marzec 2024 12:04

  jeju! nie znałam ich języka, jednak coś w tym jest! Znaki złodziei przy drzwiach czasem łatwo odczytać. trzeba być czujnym.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.