Jaka wysokość cokołu z płytek? - dekoportal.pl

Jaka wysokość cokołu z płytek?

04 Wrz 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jaka wysokość cokołu z płytek
W przedpokoju warto wykorzystać wyższy cokół z płytek.

Cokół pełni praktyczne i estetyczne funkcje. To element, dzięki któremu zabezpieczysz dolną część ściany, na przykład przed uderzeniami odkurzacza. Przypodłogowa listwa maskuje również nieestetyczne łączenie między podłogą a ścianą. Zastanawiasz się, jaka wysokość cokołu z płytek sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Jaka wysokość cokołu z płytek? Poznaj podstawowe informacje!

Cokoły z płytek występują w różnych rozmiarach. Możesz zdecydować się na niską listwę, mającą 5–8 cm. Produkt zapewni delikatny efekt dekoracyjny. Doskonale sprawdzi się, jeśli pomieszczenie nie zachwyca metrażem. Zbyt duża wysokość cokołu z płytek mogłaby w tym przypadku dać przytłaczający efekt. Niska listwa pozwala zachować proporcje.

W przedpokoju warto wykorzystać wyższy cokół z płytek. Wysokość 10–15 cm idealnie spełni swoją funkcję w miejscu, gdzie ściana jest narażona na zabrudzenia, na przykład od kół roweru czy butów. Listwa maskująca mająca kilkanaście centymetrów wysokości okaże się dobrym rozwiązaniem do bardzo wysokiego mieszkania, na przykład w kamienicy. Zbyt niski cokół z płytek w tym przypadku zaburzałby proporcje w pomieszczeniu.

Jaka wysokość cokołu z płytek?

 • Cokoliki z płytek występują w niskiej wersji – te mające 5–8 cm sprawdzą się w małych pomieszczeniach i tam, gdzie nie ma dużego ryzyka zabrudzenia ściany.
 • W przedpokoju warto zastosować listwę o wysokości 10–15 cm, żeby zabezpieczyć dolną część ściany przed śladami kół roweru czy uszkodzeniami od odkurzacza.
 • Cokół o wysokości kilkunastu centymetrów świetnie zaprezentuje się w wysokim mieszkaniu, na przykład w kamienicy.
wysoki cokół wokół domu
Cokół z płytek ceramicznych przy schodach może mieć 10–20 cm.

Cokół z płytek – wysokość elementu wokół domu

Cokoły z płytek są stosowane nie tylko w środku domu, lecz także na zewnątrz. Mają za zadanie chronić elewację przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym, a przede wszystkim przed zabrudzeniami i zamoczeniem. Dodatkowo wysoki cokół wokół domu pełni dekoracyjną funkcję. Dzięki niemu możesz urozmaicić wygląd elewacji.

Jaka wysokość cokołu z płytek wokół domu będzie odpowiednia? Listwa na zewnątrz powinna mieć kilkadziesiąt centymetrów wysokości, żeby skutecznie zabezpieczać podczas opadów deszczu przed kroplami odbijającymi się na ścianę. Najczęściej wysokość cokołu z płytek na ścianach zewnętrznych wynosi 30–50 cm. Niższa listwa naraziłaby elewację na zachlapywanie w trakcie intensywnej ulewy.

Są jednak sytuacje, w których listwa musi być jeszcze wyższa. To konieczne, jeśli budynek znajduje się na terenach szczególnie narażonych na intensywne opady deszczu lub śniegu. Musisz również zdecydować, czy wysoki cokół wokół domu będzie cofnięty, czy wysunięty.

Jaki wysoki cokół z płytek wokół domu?

 • Standardowa wysokość cokołu wokół domu wynosi 30–50 cm.
 • Taka listwa skutecznie zabezpiecza dolną część elewacji przed kroplami deszczu, zabrudzeniami czy uszkodzeniem mechanicznym, a dodatkowo zdobi zewnętrzne ściany.
 • Zdarza się, że tak wysoki cokół wokół domu jest wciąż niewystarczający. Dzieje się tak w miejscach, w których budynek jest narażony na intensywne opady deszczu i śniegu.
jaki wysoki cokół z płytek
Standardowa wysokość cokołu wokół domu wynosi 30–50 cm.

Cokoły na schodach z płytek – jak wysokie powinny być?

Stosuje się również cokoły na schodach z płytek. Pełnią one taką samą funkcję jak te na ścianach wewnątrz domu. Zabezpieczają dolną część ściany przed zabrudzeniami. Cokoliki z płytek są rozwiązaniem zarówno do środka, jak i na zewnątrz budynku. Znajdują się w domach jednorodzinnych, a także na klatkach schodowych w blokach.

Zastanawiasz się, ile powinien mieć zastosowany przy schodach cokół z płytek? Wysokość 10–20 cm powinna okazać się wystarczająca. Dzięki takiej listwie jest mniejsze ryzyko, że zabrudzisz ścianę mokrymi, zabłoconymi lub całymi w śniegu butami.

 • Cokół z płytek ceramicznych przy schodach może mieć 10–20 cm. Taka wysokość sprawdza się na stopniach wewnątrz domu jednorodzinnego czy na klatce schodowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2024 17:10
komentarz /( 1 )
 • Alka
  Alka

  czwartek, 04 kwiecień 2024 13:02

  Kurcze a da się bez? jakoś te cokoły z płytek mnie denerwują..

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.