Jaki odkurzacz kupić? Bezprzewodowy, workowy czy może bezworkowy? Sprawdź - dekoportal.pl

Jaki odkurzacz kupić? Bezprzewodowy, workowy czy może bezworkowy? Sprawdź

16 Lis 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 czym obsadzić taras
Popularnością cieszą się odkurzacze pionowe – mogą być przewodowe lub ze stacją dokującą.

Odkurzacz to jedno z najbardziej pomocnych urządzeń w domu niezależnie od tego, czy na podłodze przeważają panele, czy zdobią ją dywany. Wybór spośród tak wielu rodzajów może okazać się niełatwy. Podpowiadamy, jaki odkurzacz wybrać.

O czym przeczytasz w artykule?

Rodzaje odkurzaczy

Nim dowiesz się, jak wybrać odkurzacz, poznaj kilka najpopularniejszych rodzajów tych urządzeń. Tradycyjne modele dzielą się przede wszystkim na workowe i bezworkowe. Te pierwsze są najczęściej wyposażone w worek, który po wypełnieniu należy wyrzucić. Bezworkowe odkurzacze mają zbiornik – wystarczy regularnie go opróżniać.

Popularnością cieszą się odkurzacze pionowe – mogą być przewodowe lub ze stacją dokującą. Ich konstrukcja zapewnia wygodę – często są to modele, które pozwalają usunąć zabrudzenia spod kanapy czy szafki. Odkurzacze pionowe zazwyczaj możesz błyskawicznie przeobrazić w ręczne urządzenie. Wystarczy, że wyciągniesz zintegrowany sprzęt, który przyda się nie tylko w domu, lecz także w samochodzie.

Na rynku znajdziesz też odkurzacze piorące, które sprawdzają się doskonale w domach, gdzie w wielu pokojach zastosowano dywany lub wykładziny. Można wyczyścić nimi również obicia kanap i foteli. Istnieją też małe odkurzacze ręczne, które pozwalają dotrzeć w zakamarki, na przykład podczas czyszczenia narożnika. Świetnie sprawdzają się też do zebrania okruszków ze stołu czy wysypanej na podłogę kawy.

Wyróżnia się też roboty sprzątające. To odkurzacze automatyczne, które obsługuje się przy pomocy aplikacji. Nie zastąpią gruntownego sprzątania od czasu do czasu, jednak są fantastycznym pomocnikiem na co dzień. Znacznie ułatwiają utrzymanie porządku.

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

 • Tradycyjne – dzielą się na workowe oraz bezworkowe,
 • Pionowe – przewodowe lub ze stacją dokującą,
 • Piorące – ułatwiają usuwanie zabrudzeń z dywanów,
 • Ręczne – pozwalają dotrzeć do zakamarków,
 • Automatyczne – to roboty sprzątające, które obsługuje się przy pomocy aplikacji w smartfonie.
jaki odkurzacz kupic
Popularnością cieszą się odkurzacze pionowe – mogą być przewodowe lub ze stacją dokującą.

Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy?

Kiedy szukasz klasycznego odkurzacza, musisz zdecydować: workowy czy bezworkowy? Workowy wymaga pamiętania o tym, żeby w szafce mieć zawsze zapas worków. Konieczność ich częstej wymiany sprawia, że eksploatacja urządzenia nie jest oszczędna i prowadzi do zwiększonej produkcji śmieci. Workowe odkurzacze mają jednak swoje zalety – przede wszystkim sprawdzą się dla alergików, którzy od razu po wyjęciu worka mogą się go pozbyć, bez niepotrzebnego kontaktu z zabrudzeniami.

Kiedy wybierasz odkurzacz workowy, zwróć uwagę na to, na jakie worki jest przeznaczony. Jeśli cierpisz na alergię, zdecyduj się na model z workiem papierowym, który wystarczy wyrzucić. Jeśli zależy Ci na bardziej ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniu, wybierz model z tekstylnym workiem do wielokrotnego użytku. Niestety wkłady te nie są zbyt wygodne w opróżnianiu.

Bezworkowy odkurzacz to coraz popularniejsze rozwiązanie, które mimo oczywistych zalet ma też kilka wad. Jedną z nich jest gorsza filtracja wydmuchiwanego powietrza. Podczas opróżniania zbiornika ma się większy kontakt z zabrudzeniami, co u alergików może wywołać niepożądane reakcje.

Workowy czy bezworkowy – jaki odkurzacz wybrać?

 • Workowe odkurzacze są odpowiednie dla alergików – worek wystarczy wyrzucić, więc nie ma dużego kontaktu z zanieczyszczeniami,
 • Istnieją też modele przeznaczone na worki tekstylne, które są wielokrotnego użytku,
 • Worki papierowe wymagają częstej wymiany, dlatego nie są rozwiązaniem oszczędnym czy ekologicznym,
 • Bezworkowe odkurzacze wymagają opróżniania i czyszczenia zbiornika,
 • Są oszczędne i ekologiczne,
 • Niestety mogą gorzej filtrować wydmuchiwane powietrze.
jaki odkurzacz wybrać
Kiedy wybierasz odkurzacz workowy, zwróć uwagę na to, na jakie worki jest przeznaczony.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup modelu workowego, czy zastanawiasz się nad odkurzaczem ze zbiornikiem, musisz wziąć pod uwagę moc silnika. To między innymi ona decyduje o efektywności sprzątania. Moc 900 W pozwoli sprawnie usunąć zabrudzenia z dywanu z długim włosiem. Ograniczenia nałożone na producentów przez Unię Europejską sprawiły, że urządzenie nie może mieć mocy wyższej niż 900 W. Nie wszystko zależy jednak od niej – ważna jest moc ssania, która najczęściej mieści się w przedziale 50 – 600 W.

Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, weź pod uwagę klasę skuteczności odkurzania. Oznacza się dwie klasy – skuteczności sprzątania na podłogach twardych oraz na dywanach. Najskuteczniejsze są modele oznaczone klasą A, a najsłabsze klasą G.

Klasa reemisji kurzu to następny parametr, na który warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jaki odkurzacz będzie najlepszy. Co oznacza? Klasa oznaczona literami od A do G wskazuje na poziom czystości powietrza, które odkurzacz wydmuchuje. Zależy ona między innymi od zastosowanych w urządzeniu filtrów. Modele z klasą A reemisji kurzu są często wyposażone w antyalergiczny filtr HEPA.

Na komfort użytkowania odkurzacza wpływa również poziom hałasu urządzenia, który jest wyrażany w decybelach. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie zakłócać odpoczynku innym podczas sprzątania, wybieraj spośród modeli emitujących hałas na poziomie 60–65 dB. Na rynku znajdziesz jeszcze cichsze modele, które podczas testów wykazały głośność mniejszą niż 60 dB. Tak cicha praca jest możliwa między innymi dzięki specjalnej konstrukcji silnika.

Wygoda odkurzania zależy też od wagi urządzenia. Lekki odkurzacz ułatwi Ci sprzątanie w piętrowym domu. Łatwiej będzie go bowiem wnieść po schodach.

Zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje, na przykład regulację mocy ssania. Przydatny jest wskaźnik napełnienia worka. Niezbędnik to zwijacz przewodu, który pozwala zaoszczędzić czas. Sprawdź też, ile przewód ma metrów – wpłynie to na zasięg pracy urządzenia. Lepiej, jeśli zasięg jest duży, ponieważ nie będzie konieczności częstej zmiany gniazda elektrycznego, co niepotrzebnie wydłuża czas sprzątania.

Przed zakupem odkurzacza sprawdź też, w jakie akcesoria został wyposażony. Mowa między innymi o specjalnych szczotkach, na przykład do delikatnych powierzchni.

Jaki odkurzacz kupić? Poznaj ważne parametry:

 • Moc silnika oraz moc ssania,
 • Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych oraz dywanów,
 • Klasa reemisji kurzu,
 • Poziom emitowanego hałasu,
 • Waga,
 • Dodatkowe funkcje, na przykład regulacja mocy ssania czy wskaźnik napełnienia worka,
 • Zasięg pracy urządzenia,
 • Sprawdź też, jakie akcesoria dołączono do zestawu.
jaki odkurzacz bezprzewodowy
Wygoda odkurzania zależy też od wagi urządzenia.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy kupić?

Modele bezprzewodowe cieszą się coraz większą popularnością. To przede wszystkim pionowe urządzenia, które niewiele ważą i są łatwe do przechowywania. Mogą być samostojące, a więc stać w dowolnym miejscu – nie trzeba opierać ich o ścianę.

Zastanawiając się, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać, weź pod uwagę czas ładowania oraz czas działania. Te parametry szczególnie wpłyną na komfort użytkowania. Konieczność ponownego ładowania podczas sprzątania z pewnością okaże się uciążliwa. Warto wybierać spośród modeli, które pozwalają na ciągłą pracę przez co najmniej 30 minut. Dotyczy to standardowego trybu. Wiele odkurzaczy pionowych ma też tryb maksymalny, który zapewnia większą skuteczność, ale skraca czas pracy nawet do kilkunastu minut.

Zwróć też uwagę na dodatkowe udogodnienia. Możesz zdecydować się na odkurzacz z ssawką wyposażoną w oświetlenie LED. Ułatwi Ci zbieranie zanieczyszczeń z zakamarków – nie przeoczysz kurzu znajdującego się pod szafką czy fotelem. Na rynku znajdziesz modele, które ułatwiają wyjęcie włosów ze szczotki.

Jeśli masz niewiele miejsca do przechowywania, przyjrzyj się konstrukcji odkurzacza. Urządzenie może być samostojące, a dodatkowo mieć składany uchwyt. Kiedy zastanawiasz się, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać, weź pod uwagę model z funkcją mycia. Urządzenie znacznie ułatwi Ci sprzątanie w kuchni, na przykład wylanego soku czy rozsypanego cukru.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać?

 • Sprawdź czas ładowania oraz czas działania,
 • Ciągła praca przez co najmniej pół godziny zapewnia komfort sprzątania,
 • Sprawdź też, ile odkurzacz bezprzewodowy pracuje w najmocniejszym trybie,
 • Ważna jest konstrukcja – wygodne są odkurzacze samostojące oraz ze składanym uchwytem, który ułatwia przechowywanie,
 • Bezprzewodowy odkurzacz może mieć funkcję mycia, która szczególnie przyda się w pomieszczeniach wyłożonych płytkami.
jaki odkurzacz kupic
Ciągła praca przez co najmniej pół godziny zapewnia komfort sprzątania.

Jaki odkurzacz do trudno dostępnych miejsc?

Myśląc o tym, jaki odkurzacz do zakamarków wybrać, weź pod uwagę model ręczny. Taki odkurzacz jest świetnym rozwiązaniem, jeśli masz już sprawdzony duży model i poszukujesz czegoś do trudno dostępnych miejsc. Ręczny odkurzacz pozwoli Ci sprawnie usunąć okruszki z kanapy, posprzątać kurz z półek czy pozbierać rozsypaną mąkę z podłogi w kuchni.

Kiedy wybierasz odkurzacz ręczny, zwróć uwagę na czas ładowania oraz czas pracy. Często modele te pozwalają na sprzątanie jedynie przez kilkanaście minut, a na najmocniejszym trybie – około 5. Warto wybrać model ze wskaźnikiem ładowania. Ważna jest też pojemność zbiornika – jeśli będzie zbyt mały, sprzątanie będzie trzeba przerywać.

Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

 • Ważny jest czas ładowania i czas pracy – istnieją modele, które pracują przez kilkanaście minut na zwykłym trybie, a na mocniejszym jedynie 5 minut,
 • Przyda się wskaźnik ładowania,
 • Zwróć uwagę na pojemność zbiornika.
jaki odkurzacz wybrać
Kiedy wybierasz odkurzacz ręczny, zwróć uwagę na czas ładowania oraz czas pracy.

Jaki odkurzacz kupić? Automatyczny!

Zastanawiając się, jaki odkurzacz będzie najlepszy, weź pod uwagę roboty sprzątające. To urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Działają automatycznie, a kieruje się nimi przy pomocy aplikacji. Robot sprzątający może działać, nawet gdy nie ma Cię w domu. Uruchomisz urządzenie zdalnie, a ono z łatwością poradzi sobie z przeszkodami napotykanymi we wnętrzu. Robot sprzątający może nie tylko odkurzać, lecz także myć podłogę.

Kiedy wybierasz ten typ odkurzacza, sprawdź, w jakie czujniki jest wyposażony. Ten element urządzenia jest bardzo ważny, ponieważ zapobiega spadaniu robota ze schodów. Sprawdź, czy możliwe jest ustawienie wirtualnej ściany. Czym ona jest? To niewidzialna bariera, którą stworzysz w aplikacji. Dzięki temu robot nie wjedzie w określone przez Ciebie miejsce.

Odkurzacz automatyczny może uruchamiać się samodzielnie dzięki harmonogramowi sprzątania. Ustawisz w nim samoczynne rozpoczynanie odkurzania o określonej godzinie przez 7 dni w tygodniu. Zwróć też uwagę na zabezpieczenia. Jeśli kółka się zablokują, na przykład z powodu pozbierania zbyt dużej liczby długich włosów, odkurzacz automatycznie się zatrzyma. Ta funkcja chroni urządzenie przed zniszczeniem.

W przypadku automatycznego odkurzacza ważne są też dodatkowe technologie. Możesz zdecydować się na model, który wielokrotnie przejedzie przez te miejsca, w których odkrył większą ilość zabrudzeń. Warte uwagi są też urządzenia, w których zastosowano technologię zapobiegającą wplątywaniu w przewody.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

 • Zwróć uwagę na funkcje odkurzacza – może nie tylko zbierać kurz i inne zabrudzenia, lecz także myć podłogę,
 • Ważne są czujniki, które na przykład zapobiegają spadnięciu odkurzacza ze schodów,
 • Sprawdź, czy możliwe jest ustawienie tak zwanej wirtualnej ściany, czyli bariery, dzięki której robot nie będzie mógł wjechać w określone miejsce,
 • Przydatna jest możliwość stworzenia harmonogramu sprzątania, dzięki któremu odkurzacz będzie uruchamiał się automatycznie w określonych godzinach,
 • Ważne są też zabezpieczenia, na przykład wyłączanie automatyczne, gdy kółka się zablokują,
 • Zwróć też uwagę na modele, które przejeżdżają kilkakrotnie w miejscu, w którym znajdą więcej zabrudzeń, a także te wyposażone w technologie zapobiegającą wplątaniu w kable.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 listopad 2021 17:58
komentarzy /( 3 )
 • Natalia
  Natalia

  sobota, 05 listopad 2022 14:14

  Ja po roku od zakupu robota xiaomi wróciłam do starego, tradycyjnego odkurzacza. Miałam dość awarii i nerwów związanych z załatwianiem serwisu, dodatkowymi kosztami itp.
 • Konraad
  Konraad

  poniedziałek, 11 lipiec 2022 18:59

  Zdecydowanie bezworkowy. To krok na przód. Dość worków! Mam Ariete 2791 właśnie w takim systemie bezworek i jest genialny. Prosty a mocny, cichy, filtr HEPA. Za to go lubię
 • Kinga K.
  Kinga K.

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 13:33

  "wożę" się bezprzewodowym, najlepsza moja inwestycja w domowe robociki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.