Jakie powinno być ustawienie domu względem stron świata? - dekoportal.pl

Jakie powinno być ustawienie domu względem stron świata?

29 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 ustawienie domu na działce
Ustawienie domu na działce w taki sposób, żeby niejako podążać za słońcem ma też wpływ na wykorzystanie oświetlenia.

Ustawienie domu względem stron świata nie pozostaje bez znaczenia dla użytkowania budynku. Odpowiednie usytuowanie domu pozwoli Ci uniknąć niekomfortowych warunków do odpoczynku czy zwiększonych opłat za ogrzewanie. Podpowiadamy, jak sprawdzić strony świata na działce oraz w jaki sposób powinien być ustawiony dom.

O czym przeczytasz w artykule?

Ustawienie domu na działce – dlaczego jest takie ważne?

Odpowiednie położenie domu względem stron świata nie pozostanie bez wpływu na Twój portfel. Właściwie zaplanowana strefa dzienna pozwoli Ci dogrzać salon w zimę energią słoneczną. Dzięki temu wykorzystasz mniej ogrzewania, na przykład piecem. Ważne jest nie tylko dobre ustawienie domu na działce, lecz także wykorzystanie dużych okien. To przez nie wpadać będą przecież promienie słoneczne, które dogrzeją pomieszczenie.

Ustawienie domu na działce w taki sposób, żeby niejako podążać za słońcem ma też wpływ na wykorzystanie oświetlenia. Strefa dzienna umieszczona od północy to gwarancja, że światło będziesz włączać wcześniej, a to wpłynie przecież na wydatki. Duże okna, które zazwyczaj stosuje się w salonie, będą powodowały utratę ciepła, jeśli znajdą się po północnej stronie.

Rozmieszczenie domu na działce – dlaczego warto je dobrze przemyśleć?

 • Ustawienie domu względem stron świata wpłynie na opłaty,
 • Warto usytuować go tak, żeby część dzienna dogrzewała się promieniami słońca,
 • Salon od północy spowoduje, że konieczne będzie wcześniejsze włączanie światła, a to też wpłynie na wydatki.
 rozmieszczenie domu na działce
Ustawienie domu względem stron świata wpłynie na opłaty.

Jak określić strony świata?

Wiesz już, dlaczego ustawienie domu względem stron świata jest tak ważne. Warto dowiedzieć się więcej o posesji przed wybraniem projektu budynku. Jak sprawdzić strony świata na działce? Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie ich przy pomocy kompasu. Metoda nie sprawdzi się jednak, jeśli dopiero szukasz działki.

Jak określić strony świata na kilku działkach? Skorzystaj z popularnego Google Maps. Dzięki niemu sprawdzisz kilka działek w niedługim czasie. To szczególnie ważne, jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego.

Zwróć też uwagę na oznaczenie stron świata na projekcie budynku. Przy zakupie mieszkania otrzymuje się jego plan, a na nim narysowane jest oznaczenie przypominające kompas, na którym literka N wskazuje północ. Oznaczenie stron świata na projekcie domu też możesz znaleźć. Jest ono umieszczone poza obrysem rzutu i zawsze pokazuje, gdzie znajduje się północ.

Jak sprawdzić strony świata na działce?

 • Przy pomocy kompasu,
 • Przy wykorzystaniu popularnej mapy internetowej.
 jak sprawdzić strony świata na działce
Jak określić strony świata na kilku działkach? Skorzystaj z popularnego Google Maps.

Położenie domu względem stron świata – gdzie zaplanować wjazd?

Wiesz już, jak sprawdzić strony świata na działce. Czas na zdobycie kilku informacji na temat prawidłowego usytuowania domu na posesji.

Nie bez znaczenia dla komfortu korzystania z budynku jest wjazd na działkę. Najlepiej, jeśli będzie usytuowany od północy lub wschodu. Dom z wejściem od zachodu nie jest polecanym rozwiązaniem. Strona ta jest nasłoneczniona od godzin popołudniowych do wieczornych, dlatego warto byłoby w pobliżu wejścia umieścić strefę dzienną, ale też pokoje dzieci, co może być trudne do przeprowadzenia.

Wjazd od północy lub wschodu umożliwia ustawienie domu blisko drogi pojazdowej. Dzięki temu ogród znajdzie się za nim, co sprawi, że strefa odpoczynku będzie ukryta przed wzrokiem przechodniów.

Wjazd od południa nie jest polecanym rozwiązaniem. Wymaga zaaranżowania ogrodu przed domem, a to sprawia, że bez odpowiedniego ogrodzenia czy roślinności będziesz narażony na wzrok ciekawskich osób. Konieczne będzie też zaplanowanie długiego podjazdu.

Ustawienie domu względem stron świata a wjazd:

 • Wjazd na działkę powinien być usytuowany od północy lub wschodu, ponieważ pozwoli zaaranżować ogród z tyłu,
 • Dom z wejściem od zachodu jest mniej polecany,
 • Podobnie jak budynek z wjazdem od południa, który wymusza zaaranżowanie ogrodu przed domem, a to zmniejsza poczucie prywatności.
 usytuowanie domu na działce
Wjazd na działkę powinien być usytuowany od północy lub wschodu, ponieważ pozwoli zaaranżować ogród z tyłu.

Ustawienie domu na działce a część dzienna

W strefie dziennej spędza się najwięcej czasu. To tam odbywają się rodzinne spotkania, tam relaksujemy się przed telewizorem i to najczęściej stamtąd jest wyjście na taras, a więc duże okna. Strefa dzienna powinna być tą najlepiej doświetloną, więc warto zdecydować się na takie położenie domu względem stron świata, żeby salon był od południa lub od zachodu.

Duże okna w połączeniu z nasłonecznieniem przez dużą część dnia pozwolą Ci cieszyć się jasnym pomieszczeniem. Niestety usytuowanie części dziennej od strony południowej nie jest rozwiązaniem bez wad. Latem salon może się zbyt mocno nagrzewać, dlatego pamiętaj o zaplanowaniu przesłon okiennych. Dzięki nim zyskasz też komfortowe warunki podczas oglądania telewizji – promienie słoneczne nie będą się bowiem odbijały w ekranie.

Skierowanie salonu na część zachodnią również pozwoli Ci zyskać jasną przestrzeń. Jednocześnie pokój nie będzie się za intensywnie przegrzewać.

Ustawienie domu względem stron świata – gdzie zaplanować część dzienną?

 • W salonie powinno być jasno, dlatego sprawdzi się ułożenie strefy dziennej od południa lub zachodu,
 • Latem pomieszczenie może się intensywnie nagrzewać, dlatego warto zaplanować dobre przesłony okienne,
 • Salon od strony zachodniej też będzie dobrze oświetlony, a nie będzie się za mocno nagrzewał.
 ustawienie domu względem stron świata
Duże okna w połączeniu z nasłonecznieniem przez dużą część dnia pozwolą Ci cieszyć się jasnym pomieszczeniem.

Rozmieszczenie domu na działce a część sypialna

Ustawienie domu na działce postaraj się zaplanować w taki sposób, żeby część sypialna dawała Ci pełen komfort podczas odpoczynku. Pokój przeznaczony do snu raczej nie jest użytkowany w ciągu dnia. Nie musisz więc dbać o to, żeby był przez wiele godzin doskonale doświetlony. Strona południowa nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, również dlatego, że w lato w umieszczonej w niej sypialni może być zbyt gorąco.

Sypialnię możesz umieścić od strony wschodniej. To dobre rozwiązanie dla rannych ptaszków, którym intensywne promienie słoneczne o poranku nie przyniosą irytacji. W przypadku sypialni ważna jest jednak nie tylko strona świata, lecz także zlokalizowanie pokoju względem innych pomieszczeń. Na przestrzeń do odpoczynku warto wybrać wnętrze oddalone od strefy dziennej, w której często panuje zgiełk.

Usytuowanie domu na działce a sypialnia:

 • Strona południowa na sypialnię może okazać się niezbyt komfortowym rozwiązaniem – latem będzie się bowiem bardzo nagrzewać,
 • Strona wschodnia jest polecana szczególnie rannym ptaszkom, ponieważ przyjemną pobudkę zapewnią intensywne promienie słońca,
 • Zadbaj też o to, żeby sypialnia była oddalona od głośnej strefy dziennej.
oznaczenie stron świata na projekcie
Część gospodarczą najlepiej zaplanować od północy, ponieważ rzadko tam przebywamy.

Usytuowanie domu na działce – gdzie zaplanować część gospodarczą?

Planując ustawienie domu na działce, nie zapomnij o części gospodarczej. Spiżarnia, garaż, pralnia – te pomieszczenia warto usytuować od północy. Nie wymagają bowiem dużej ilości światła czy ogrzewania. Strona północna jest najbardziej narażona na chłód i słabo doświetlona – warto więc usytuować tam te pomieszczenia, z których rzadko się korzysta.

Spiżarnia od północnej strony to jeszcze więcej korzyści. Chłodne pomieszczenie pozwoli Ci przechowywać tam w bezpieczny sposób wiele produktów spożywczych, na które zabrakło miejsca w lodówce, a nie potrzebują aż tak niskiej temperatury.

 • Część gospodarczą najlepiej zaplanować od północy, ponieważ rzadko tam przebywamy, więc nie trzeba wiele światła czy wysokiej temperatury. Wręcz przeciwnie – spiżarnia w chłodnej części budynku pozwoli Ci na przechowywanie większej liczby produktów spożywczych.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 marzec 2021 09:16
komentarz /( 1 )
 • Ola Z.
  Ola Z.

  środa, 31 marzec 2021 09:56

  Ustawienie naszego domu to cały front od strony południowej, polecam!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.