Klimatyzacja – o czym pamiętać podczas montażu? - dekoportal.pl

Klimatyzacja – o czym pamiętać podczas montażu?

14 Cze 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
klimatyzacja

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu bądź biurze. System ten zapewnia bowiem optymalny komfort funkcjonowania w okresie letnim - głównie poprzez obniżanie temperatury, regulowanie wilgotności oraz eliminowanie z otoczenia szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Doskonałym wyborem jest zwłaszcza klimatyzacja typu split, łącząca w sobie wysoką wydajność pracy z zaskakującą łatwością obsługi.


Ustalenie właściwego miejsca to priorytet

Jak informują nas przedstawiciele firmy Climteco – Klimatyzacja Kraków, montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć fachowcom posiadającym wszelkie wymagane uprawnienia (np. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej). Samodzielne przeprowadzenie czynności instalacyjnych nie tylko podnosi ryzyko nieprawidłowego działania układu, ale również grozi utratą gwarancji producenta. Pierwszy etap opiera się zawsze na precyzyjnym określeniu miejsca, w którym ma zostać umieszczona jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. W ogromnej mierze zależy od tego późniejsza efektywność dystrybucji powietrza i wygoda podczas czyszczenia poszczególnych komponentów.

W przypadku jednostki wewnętrznej idealna okaże się z pewnością przestrzeń na ścianie pod sufitem, zlokalizowana w pobliżu strefy, gdzie spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu. Z kolei jednostkę wewnętrzną można z powodzeniem przytwierdzić na elewacji, balkonie, a nawet poddaszu (z dala od okien). Spore znaczenie ma zachowanie minimalnej odległości pomiędzy dwiema wspomnianymi konstrukcjami.


Nie zapomnijmy o próbie szczelności

Profesjonalny montaż klimatyzacji należy rozpocząć od zamocowania stelażu na ścianie i wywiercenia otworów na przewody. Kolejnym krokiem jest podłączenie do jednostki wewnętrznej dwóch instalacji - freonowej i elektrycznej, a następnie osadzenie całości na przygotowanym uprzednio stelażu. Później trzeba oczywiście ulokować w wybranym miejscu jednostkę zewnętrzną, wykorzystując do tego celu solidne elementy złączne i dedykowaną podkładkę.


O czym jeszcze należy pamiętać?

Montaż klimatyzacji nie obejdzie się ponadto bez umieszczenia na spodzie jednostki odpływu skroplin, umiejętnego dostosowania rur (czyli skrócenia ich do odpowiedniej długości) oraz odpowietrzenia systemu. Na koniec pozostaje jeszcze przeprowadzenie próby szczelności, polegające na odessaniu czynnika roboczego i wytworzeniu próżni poprzez wtłoczenie azotu pod ciśnieniem.

Utrzymanie owej próżni przez dłuższy czas świadczy o hermetyczności układu. Dodajmy, że montaż klimatyzacji w Krakowie czy Warszawie, dokonany przez specjalistyczną firmę kosztuje zazwyczaj w granicach 1500 – 2000 zł. W mniejszych miastach będzie to oczywiście niższa kwota. Na wysokość ostatecznej kwoty ma wpływ m.in. rodzaj systemu i miasto wykonania usługi.

Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z climteco.pl


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 17:00

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.