Kolejność układania płytek: ściana czy podłoga – co najpierw? - dekoportal.pl

Kolejność układania płytek: ściana czy podłoga – co najpierw?

04 Kwi 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
kolejność układania płytek ściana czy podłoga
Płytki są jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych.

Płytki są jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Są odporne na zniszczenia, łatwe do utrzymania w czystości i niewrażliwe na wilgoć. Pojawiają się zarówno na ścianach, jak i podłogach. Podpowiadamy, jaka powinna być kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga – gdzie przyklejać je najpierw?

O czym przeczytasz w artykule?

Kolejność układania płytek – ściana czy podłoga?

W niektórych pomieszczeniach płytki są wybierane zarówno na podłogę, jak i ścianę. To popularne rozwiązanie do toalet, łazienek oraz kuchni. Czasem jest też stosowane w przedpokoju. Układanie płytek jest najczęściej pracą, którą zleca się fachowcom.

Jeśli chcesz ułożyć kafle samodzielnie, musisz przygotować nie tylko sam materiał, lecz także mnóstwo narzędzi. Nie obejdzie się też bez stworzenia planu prac. Prace remontowe poprzedź więc zastanowieniem się nad tym, w jaki sposób układać płytki – najpierw ściana czy podłoga, rozpoczynać od góry czy od dołu, czy zdejmować stare kafle. Na tych kilka pytań musisz znaleźć odpowiedź, nim zaczniesz pracę. Dzisiaj podpowiadamy, jaka jest odpowiednia kolejność układania płytek – ściana czy podłoga najpierw?

 • Jeśli planujesz samodzielnie układać płytki, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z nich jest wybranie kolejności – najpierw montować kafle na podłodze czy na ścianie?
układanie płytek
Niektórzy fachowcy uważają, że lepiej jest układać płytki najpierw na podłogę.

Układanie płytek – zalety rozpoczynania od podłogi

Możesz spotkać się z różnymi opiniami dotyczącymi sposobów na to, jak kłaść płytki. Najpierw ściana czy podłoga? Niektórzy fachowcy oraz amatorzy, którzy samodzielnie radzą sobie z remontami, odpowiedzą, żeby zaczynać od podłogi. Jakie niesie to za sobą korzyści?

Taka kolejność układana płytek sprawi, że elementy wykorzystane na ścianie będą nachodzić na okładzinę podłogową. Wilgoć ze ścian będzie więc spływała na posadzkę, a nie pod nią. Ta zaleta jest szczególnie ważna w przypadku łazienki.

Czy istnieją wady tego rozwiązania? W przypadku błędów w montażu płytek ściennych może dojść do ich odpadnięcia ze ściany. Wtedy łatwo o pęknięcie ułożonej wcześniej okładziny podłogowej. Trzeba też pamiętać, że podczas układania płytek na ścianie łatwo o zabrudzenie klejem i fugą okładziny podłogowej.

Układanie płytek od podłogi:

 • Niektórzy fachowcy uważają, że lepiej jest układać płytki najpierw na podłogę,
 • Dzięki temu woda ze ścian będzie spływać na posadzkę, co jest szczególnie istotne w przypadku łazienki,
 • Niestety ułożenie kafli najpierw na podłogę to ryzyko, że podczas montażu płytek na ścianie dojdzie do zabrudzenia okładziny podłogowej klejem lub fugą.
układanie płytek najpierw ściana czy podłoga
Możesz też zacząć układać płytki od ściany, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia podłogi fugą.

Układanie płytek – korzyści płynące z rozpoczęcia od ściany

Możesz spotkać się też z opinią, że lepsze jest ułożenie płytek, zaczynając od ściany. Jakie zalety ma ten sposób? Ewentualne krzywizny płytek widoczne w dolnej części ściany zamaskujesz przy pomocy okładziny podłogowej. Nie musisz się więc martwić, jeśli płytka nie jest perfekcyjnie docięta.

Dzięki ułożeniu płytek najpierw na ścianie unikniesz zabrudzenia okładziny podłogowej, na przykład klejem lub preparatem do wykonywania spoin. Jeśli kiedyś zechcesz zmienić wyłącznie płytki na podłodze, będzie to znacznie łatwiejsze.

 • Możesz też zacząć układać płytki od ściany, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia podłogi fugą. Zamaskujesz również ewentualne niedoskonałości, jeśli dolna część kafli ściennych nie będzie równo docięta.
płytki najpierw ściana czy podłoga
Pamiętaj przy każdym sposobie, żeby elementy docinane stosować tam, gdzie będą najmniej widoczne.

Układanie płytek – najpierw ściana czy podłoga? Podsumowanie

Jak widzisz, każde z rozwiązań ma swoje zalety. Różni fachowcy mogą w różny sposób rozpoczynać pracę. Niektórzy mają jeszcze inny sposób na układanie płytek – najpierw układają je na ścianie, ale bez dolnego rzędu, następnie montują kafle na podłodze, a później uzupełniają braki na ścianie. Jest to skomplikowana metoda, którą stosują wyłącznie profesjonaliści. Pozwala ona równo ułożyć płytki na ścianie, a także dobrze dopasować najniżej położone kafle do krzywizn budynku.

Niezależnie od tego, na jaki sposób układania się zdecydujesz, pamiętaj, żeby elementy docinane znajdowały się w jak najmniej widocznych miejscach. Możesz ułożyć je, na przykład wokół drzwi. Ewentualne niedoróbki zamaskujesz tam przecież futryną.

Jak ułożyć płytki? Najpierw ściana czy podłoga?

 • Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie,
 • Różni fachowcy mogą mieć różne sposoby,
 • Niektórzy zaczynają od ściany, ale bez dolnego rzędu, następnie przechodzą do podłogi, a później wracają do ściany,
 • Pamiętaj przy każdym sposobie, żeby elementy docinane stosować tam, gdzie będą najmniej widoczne.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 05 kwiecień 2022 08:25
komentarzy /( 2 )
 • Adam B.
  Adam B.

  poniedziałek, 23 maj 2022 14:26

  najpierw podłoga
 • miska
  miska

  czwartek, 07 kwiecień 2022 12:34

  Patrząc na zdjęcia w artykule, zdecydowanie kolor bardziej przemawia do mnie:)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.