Najmodniejsze kolory elewacji domów – zainspiruj się trendami! - dekoportal.pl

Najmodniejsze kolory elewacji domów – zainspiruj się trendami!

14 Lis 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
najmodniejsze kolory elewacji 2023
Ciekawą opcją jest zielona elewacja domu.

Dom to dla wielu z nas nie tylko schronienie i miejsce do spania, lecz także architektoniczne oczko w głowie i wizytówka wyrażająca nasz charakter. Istotna jest jego bryła i funkcjonalny układ, ale też ogólne wrażenia wizualne. O atrakcyjności domu często w głównej mierze decyduje kolorystyka elewacji. Przedstawiamy najpopularniejsze kolory elewacji zewnętrznej, a także zdradzamy, jakie będą modne elewacje domów 2023 roku. Ostrzegamy też, że nie zawsze najmodniejsze kolory elewacji domu są tymi najlepszymi.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak wybrać kolor tynku na dom?

Indywidualne upodobania mieszkańców są szalenie istotne, bo to głównie im ma się podobać kolorystyka elewacji. W pierwszej kolejności, wybierając kolor tynku na dom, kieruj się więc osobistymi preferencjami.

Pamiętaj jednak, że upodobania właściciela to nie jedyny wyznacznik. Gdy oglądamy najmodniejsze kolory elewacji i decydujemy, który będzie dla nas idealny, powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii.

Okazuje się, że kolorystyka elewacji powinna być dostosowana także do rozmiaru domu, usytuowania budynku, a nawet jego otoczenia i sąsiedztwa innych zabudowań. Wybierając kolory elewacji zewnętrznej, warto uwzględnić wymienione czynniki, aby w ten sposób przedłużyć jej trwałość i zapewnić estetyczny wygląd.

Jednym z ważniejszych aspektów, o którym powinniśmy pamiętać, gdy dobieramy kolor tynku na dom, jest lokalizacja budynku. Domy usytuowane w pobliżu lasu, jeziora, czy rzeki, narażone są na niekorzystny wpływ wilgoci.

Ochroną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jest właśnie elewacja domu. Kolory w takim wypadku schodzą na dalszy plan. Najważniejsza powinna być technologia, która zabezpieczy ściany m. in. przed trudnymi warunkami naturalnymi.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar domu. Jasne kolory elewacji zewnętrznej optycznie powiększą bryłę budynku. Z kolei ciemna, np. szara lub grafitowa elewacja domu może go wizualnie pomniejszyć.

Kolory, jak wiadomo, mogą też rozjaśnić lub przyciemnić obiekt oraz jego otoczenie. W związku z tym jasnoszara lub kremowa elewacja domu znajdującego się w zacienionym miejscu (np. pod lasem, albo w otoczeniu wysokich budynków) sprawi, że wyda się on jaśniejszy.

Budując nowy dom stajemy przed dylematem, jaka powinna być nasza elewacja domu. Kolory budynków w pobliżu mogą być utrzymane w zbliżonej tonacji i niejako wymuszać na nas dostosowanie się. Jest to z pewnością kwestia, która budzi ambiwalentne uczucia i wymaga odpowiedzi, czy chcemy być jak wszyscy, czy wolimy się wyróżniać.

Elewacja domu – kolory mają znaczenie:

 • Kolorystyka elewacji powinna być dostosowana do rozmiaru i lokalizacji domu.
 • Jasne kolory elewacji zewnętrznej wizualnie powiększą i rozjaśnią dom. Ciemna, np. szara lub grafitowa elewacja domu może go optycznie zmniejszyć i przyciemnią.
 • Kolory domów w sąsiedztwie mogą być zbliżone, albo zdecydowanie różnić się od siebie.
najmodniejsze kolory elewacji
W 2023 roku w modzie będą jasne barwy, więc kremowa, biała lub jasnoszara elewacja to dobry wybór.

Od czego zależy kolorystyka elewacji?

Niektóre najmodniejsze kolory elewacji po prostu nie sprawdzą się we wszystkich warunkach. Przykładowo kremowa elewacja domu oddzielonego od ruchliwej ulicy jedynie wąskim chodnikiem, narażona będzie na ciągłe zabrudzenia, a co za tym idzie – szybko przestanie być ładna. Z podobnymi problemami spotka się jasnoszara elewacja.

W tego typu sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się ciemne elewacje. Antracyt, grafit czy szary, to bezpieczne kolory elewacji zewnętrznej. Znacznie mniej widać na nich zabrudzenia, a ponadto są bardzo neutralne i ponadczasowe.

Istotne jest to, że najmodniejsze kolory elewacji domów to te, po które najchętniej sięgamy. Zauważ, że w miejscowościach górskich najczęściej są to kolory drewna, które z kolei rzadko występują nad morzem.

Oczywiście kolor tynku na dom to kwestia gustu, a z tym – jak wiadomo – nie dyskutujemy. Jeśli więc marzysz o białym domku pod lasem, nie rezygnuj z tego pragnienia tylko dlatego, że w modzie akurat są szarości! Gdy jesteś miłośnikiem zdecydowanych kolorów, nie bój się wyrazić tego również poprzez niebanalny kolor elewacji zewnętrznej.

Najmodniejsze kolory elewacji domu nie zawsze są najlepsze:

 • Modna, kremowa elewacja domu przy ruchliwej ulicy będzie narażona na zabrudzenia i szybko przestanie być ładna.
 • Ciemne elewacje: antracyt, grafit czy szary, to kolory, które nigdy nie wychodzą z mody.
 • Najmodniejsze kolory elewacji domu to te, po które najchętniej sięgamy.
 • Nie zawsze najmodniejsze kolory elewacji to barwy, które nam się podobają.
elewacja domu kolory
Niezwykle ciekawie prezentuje się szara elewacja domu z pasami drewna, metalu bądź szkła.

Jakie będą najmodniejsze kolory elewacji 2023 roku?

Kończysz właśnie budowę domu i zastanawiasz się, jakie będą modne elewacje domów 2023 roku? Czego możemy się spodziewać w tej tematyce, biorąc pod uwagę nowinki i najpopularniejsze trendy ostatnich sezonów?

Od pewnego czasu popularnością cieszą się domy zrobione na szaro. Wciąż nie słabnie zainteresowaniem grafitem i antracytem. Te mocno nasycone kolory elewacji zewnętrznej są jednocześnie bardzo neutralne i dają spore możliwości aranżacyjne.

Równie chętnie wybierana jest szara elewacja domu z pasami w innym odcieniu. Mogą to być kolory bardzo kontrastowe, np. czerwony, żółty, zielony lub biały, albo różniące się jedynie tonem, czy nasyceniem.

Niezwykle ciekawie prezentuje się szara elewacja domu z pasami drewna, metalu bądź szkła. Te dodatki w zachwycający sposób uzupełniają jednolity kolor tynku, nadając mu bardziej nowoczesnego charakteru.

Bardzo często projektanci sięgają po jaśniejsze odcienie. Z mody nie wychodzi kremowa i jasnoszara elewacja. Subtelne kolory domów dodają im wrażenia przytulności i optycznie je powiększają.

Rosnącą popularnością cieszy się zielona elewacja domu. Zdjęcia tego typu projektów coraz częściej pojawiają się w katalogach projektowych. Zieleń to kolor, który uspokaja, odpręża i kojarzy się z naturą, nic więc dziwnego, że tak chętnie wprowadzamy go do swojego życia.

Jakie będą modne elewacje domów 2023 roku?

 • Szara, antracytowa i grafitowa elewacja domu z pewnością będą modne jeszcze przez wiele sezonów.
 • W 2023 roku w modzie będą jasne barwy, więc kremowa, biała lub jasnoszara elewacja to dobry wybór.
 • Szara elewacja domu z pasami w innym kolorze, albo z drewna, metalu bądź szkła, to bardzo modne propozycje.
 • Ciekawą opcją jest zielona elewacja domu. Zdjęcia zielonych domów dostępne w sieci zachwycają.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2022 08:46
komentarz /( 1 )
 • Trofeum
  Trofeum

  wtorek, 15 listopad 2022 09:52

  świetnie wygląda ta zieleń na pierwszym zdjęciu. Szkoda że teraz króluje szara elewacja

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.