Najpopularniejsze zwierzęta domowe – LISTA - dekoportal.pl

Najpopularniejsze zwierzęta domowe – LISTA

17 Kwi 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
najpopularniejsze zwięrzeta domowe
Zwierzęta wypełniają dom radością i życiem.

Zwierzęta wypełniają dom radością i życiem. Wspomagają rozwój emocjonalny dzieci i uczą je odpowiedzialności. Ich obecność przyczynia się do szybszego redukowania codziennych stresów i napięć. Dają też poczucie bycia potrzebnym. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas decyduje się na domowego pupila. Jakie zwierzę wybrać i czym się kierować? Przygotowana przez nas lista zwierząt domowych pomoże podjąć decyzję, który zwierzak do domu będzie najlepszym wyborem.

O czym przeczytasz w artykule?

Zwierzęta domowe – lista najpopularniejszych pupili

Które zwierzęta domowe uważasz za najlepszych przyjaciół człowieka? To ryzykowne pytanie. Psiarze, kociarze, akwaryści – każdy lubi coś innego, ale nie będziemy tu dyskutować o gustach. Sprawdziliśmy, jakie są najczęściej wybierane przez Polaków zwierzęta domowe. Lista gatunków jest długa i niezwykle różnorodna. Przedstawiamy najpopularniejsze zwierzęta domowe w podziale na grupy. Oto lista zwierząt domowych, od najpopularniejszych gatunków.

Pies z kotem

Szczekacze i mruczki, we wszystkich możliwych rasach, kolorach i rozmiarach, to zdecydowanie najczęściej wybierane domowe zwierzęta. Nie zmienią tego ani przejściowe trendy, ani nawet odwieczna wojna ideologiczna między zwolennikami psów a miłośnikami kotów.

Kulki futra

Jeśli chodzi o najchętniej wybierane zwierzęta domowe, spis nie byłby pełny bez gryzoni. Chomiki, świnki morskie, króliki, szynszyle i myszki to urocze stworzenia, które od lat towarzyszą ludziom.

Rybeczka, żabcia…

Lista zwierząt domowych zawiera również gatunki, które nie należą do pieszczochów, ale stanowią egzotyczną i piękną ozdobę każdego wnętrza. Gady, płazy i ryby cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród osób, które spędzają dużo czasu poza domem.

Daj dzioba!

Który zwierzak do domu narobi tyle hałasu, co pies, ale będzie mniej wymagający? Ptak! Pierzaste, kolorowe, ruchliwe i radosne kanarki, papużki, amadyny czy mewki japońskie to od lat najpopularniejsze zwierzęta domowe.

Zwierzęta domowe: spis najpopularniejszych gatunków

 • Psy i koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt.
 • Gady, płazy i ryby – węże, jaszczurki, żółwie i ryby są piękną i egzotyczną ozdobą.
 • Ptaki ożywiają mieszkanie, wypełniając je radosnym hałasem.
 • Gryzonie – są urocze, lubią pieszczoty i wymagają mniej uwagi niż psy czy koty.
najlepsze zwierzęta domowe
Szczekacze i mruczki, we wszystkich możliwych rasach, kolorach i rozmiarach, to zdecydowanie najczęściej wybierane domowe zwierzęta. 

Najlepsze zwierzęta domowe dla dzieci

Wielu specjalistów z zakresu rozwoju psychoemocjonalnego twierdzi, że dzieci potrzebują towarzystwa zwierząt. Uczą się w ten sposób empatii, wrażliwości, opiekuńczości i odpowiedzialności za inne istoty. Jakie są najlepsze zwierzęta domowe dla dzieci? Wszystko zależy od wieku malucha. Lista zwierząt domowych tego typu jest jednak długa.

Bardzo małe dzieci, które nie rozwinęły w pełni świadomości ciała, niestety mogą niechcący zrobić krzywdę swoim zwierzakom. To z kolei może wywołać agresywną reakcję pupila, który będzie po prostu próbował się obronić. Przy maluszkach najlepiej sprawdzą się więc nieco „niedostępne” domowe zwierzęta, takie jak rybki lub żółwie.

Psy, zwłaszcza te o spokojnym usposobieniu, to dobra propozycja dla kilkulatków. Natomiast nieco nieprzewidywalne koty i gryzonie to najlepsze zwierzęta domowe dla starszych dzieci. Z kolei idealnym wyborem dla nastolatków będą egzotyczne płazy, gady lub owady terrarystyczne.

 • To, które zwierzęta domowe uważasz za najlepszych przyjaciół człowieka, zwłaszcza dziecka, zależy w dużej mierze od dotychczasowych doświadczeń i indywidualnego podejścia do danego gatunku. W pewnych sytuacjach żółw może być bardziej przyjacielski, niż pies lub kot.
jakie zwierzę
Psy, zwłaszcza te o spokojnym usposobieniu, to dobra propozycja dla kilkulatków.

Domowe zwierzęta dla alergików

Alergia wprowadza wiele ograniczeń, ale na szczęście nie oznacza całkowitej rezygnacji z przyjemności. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju uczulenia, ale nawet osoby z silnymi reakcjami alergicznymi mogą znaleźć odpowiednie dla siebie zwierze do domu. Istotne jest, żeby pamiętać, że wbrew powszechnej opinii to nie sierść uczula.

Odzwierzęce alergeny produkowane są w gruczołach wydzielniczych i stamtąd przenoszone są na futro. Nie jest więc prawdą, że psy z włosami zamiast sierści (np. pudel, maltańczyk lub shih tzu) oraz koty bez futra (elfi i sfinks) to dobre towarzystwo dla alergika. Najbezpieczniejszym wyborem będą gatunki, które… nie ślinią się! Pod tym względem fajne zwierzaki domowe to rybki, owady terrarystyczne i gady.

Jakie zwierzę będzie bezpieczne dla alergika?

 • Uczulenie wywoływane jest na skutek alergenów zawartych w wydzielinach zwierząt (pot, ślina).
 • Nawet psy z włosami zamiast sierści i łyse koty to nie są fajne zwierzaki domowe dla alergika, bo liżą się, a tym samym rozsyłają uczulające substancje.
 • Najlepsze zwierze do domu alergika to takie, które się nie ślini, np. rybki.
zwierze do domu
Najlepsze zwierze do domu alergika to takie, które się nie ślini, np. rybki. 

Nietypowe zwierzę do domu

Czasami mamy potrzebę, żeby zrobić coś niestereotypowego. Coś, co odzwierciedla naszą indywidualność. Dotyczy to preferowanych przez nas strojów, fryzur, książek, a także pupili. Jakie zwierze do domu oprócz psa i kota wybrać w takiej sytuacji? Jakie są zwierzęta domowe, które zaskakują?

Lista zwierząt domowych o nietypowym rodowodzie jest ciekawa. Możesz zdecydować się na małe egzotyczne istoty, takie jak pająki (np. ptaszniki naziemne) lub kameleony. Nietypowym wyborem będzie też tchórzofretka, szop, fenek lub wiewiórka. A jeśli chcesz wykazać się naprawdę oryginalnym podejściem do tematu, wybierz jeża, domową świnię miniaturową lub… kaczkę!

Każda z tych propozycji gwarantuje zdziwienie postronnych osób. Przemyśl jednak, czy jesteś gotowy na przyjęcie pod swój dach tak niezwykłych istot. Pamiętaj też, że każde z tych zwierząt wymaga specyficznych warunków i odpowiedniego traktowania.

 • Zastanawiając się, jakie zwierze do domu, oprócz psa i kota, możesz kupić, uwzględnij przede wszystkim jego specyficzne potrzeby. Pamiętaj, że każde zwierzę musi być zadbane, żeby wzbudzać zachwyt i wywoływać zaskoczenie.
fajne zwierzaki domowe
Możesz zdecydować się na małe egzotyczne istoty, takie jak pająki (np. ptaszniki naziemne) lub kameleony.

Czy warto kupić zwierzę do bloku?

Oczywiście! Zwierze do bloku to zawsze dobry wybór. Jest tylko jeden warunek: trzeba o nie należycie dbać. Przyjęło się, że najlepsze zwierzęta do bloku to te, które nie osiągają dużych rozmiarów. Można jednak z tym polemizować.

To, że masz niewielkie mieszkanie, nie oznacza, że do wyboru masz wyłącznie małe zwierzęta domowe. Lista dostępnych opcji jest długa i przedstawiliśmy ją powyżej. Śmiało możesz przygarnąć duże zwierzę. Twój pupil prawdopodobnie przystosuje się szybciej i łatwiej niż pozostali domownicy i sąsiedzi. Bez względu na to, jakie zwierze do bloku wybierzesz, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.

Zwierzęta do bloku – czy to dobry pomysł?

 • Tak, jeśli jesteś tolerancyjny i nie masz problemu z tym, że zwierzę będzie zajmować domową przestrzeń.
 • Tak, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, otoczysz należytą opieką i zadbasz o dostateczną ilość ruchu.
 • Tak, jeśli nie przeszkadza to pozostałym domownikom i sąsiadom.
lista zwierząt domowych
Bez względu na to, jakie zwierze do bloku wybierzesz, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.

Małe zwierzęta domowe – lista

Jakie są zwierzęta domowe do małego mieszkania? W zasadzie wszystkie. Ale często, z oczywistych przyczyn, wybieramy raczej te gatunki, które nie urosną zbyt duże. Czy to oznacza, że mamy ograniczone możliwości? Zdecydowanie nie! Przedstawiamy najpopularniejsze małe zwierzęta domowe. Lista jest zadziwiająco różnorodna!

Owady terrarystyczne – takie jak mrówki, patyczaki, karaczany i modliszki. To jedne z najmniejszych stworzeń, które bez trudu ulokujesz nawet w niewielkim mieszkaniu.

Gady i płazy – jaszczurkom, żółwiom i żabom również wystarczy nieduże terrarium.

Ptaki – potrzebują naprawdę niewiele przestrzeni, a swoimi trelami ożywią każde mieszkanie.

Gryzonie – zwłaszcza te małe, takie jak chomiki i myszki. Wystarczy nieduża klatka, żeby zapewnić im wygodne lokum, a sobie przyjemnego współlokatora.

Ryby – małe akwarium z jedną welonką to piękna ozdoba mieszkania i miły towarzysz, który spokojnym usposobieniem wyciszy nas po stresującym dniu.

 • Nie rezygnuj ze zwierząt domowych tylko dlatego, że masz niewielkie mieszkanie. Mali współlokatorzy wypełniają pomieszczenie radością i poprawiają samopoczucie opiekunów.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwiecień 2024 15:23

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.