Nowoczesna stodoła – co to jest i jak urządzić jej wnętrze? Poradnik - dekoportal.pl

Nowoczesna stodoła – co to jest i jak urządzić jej wnętrze? Poradnik

27 Lip 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
nowoczesna stodoła
Nowoczesne stodoły stają się coraz popularniejsze i są chętnie wykorzystywane jako domy rekreacyjne.

Nowoczesna stodoła to określenie domu o konkretnej bryle. Nazwa doskonale oddaje jego kształt, który przypadł do gustu wielu osobom. Nowoczesne stodoły stają się coraz popularniejsze i są chętnie wykorzystywane jako domy rekreacyjne. Dowiedz się, czym wyróżniają się tego typu konstrukcje, jak zaaranżować wnętrze budynku i jaka elewacja pasuje do tych domów.

O czym przeczytasz w artykule?

Nowoczesna stodoła – co to za dom?

Nowoczesna stodoła to budynek, który z jednej strony zachwyca z zewnątrz minimalizmem, a z drugiej potrafi zapewnić wyjątkowy komfort domownikom. Moda na tego typu konstrukcje trwa już od jakiegoś czasu i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić. Nowoczesna stodoła wyróżnia się prostą konstrukcją – jest kompaktowa i ma dwuspadowy dach. Oczywiście nie brakuje też urozmaiconych propozycji, na przykład z fragmentem piętra, który wystaje poza obrys dolnej części budynku. Istnieją też budynki, które składają się z większej liczby brył.

Cechą charakterystyczną nowoczesnej stodoły jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Króluje oczywiście drewno, które często zdobi niemal cały budynek. Zdarza się, że stodoła nowoczesna jest tak zaprojektowana, że jej część to po prostu okna. Interpretacje tego typu budynku są coraz ciekawsze, a mnogość projektów sprawia, że różne rodziny mogą odnaleźć dla siebie idealną propozycję niezależnie od tego, jaką działkę mają do dyspozycji.

Stodoła nowoczesna – co to za budynek?

 • Najczęściej dom stodoła wyróżnia się kompaktową konstrukcją i dwuspadowym dachem,
 • Zazwyczaj na elewacji wykorzystywane jest drewno,
 • Zdarza się, że część budynku składa się w większości z okien.
dom stodoła
Cechą charakterystyczną nowoczesnej stodoły jest wykorzystanie naturalnych materiałów.

Dom stodoła – czym wyróżniają się projekty?

Pierwsze, co robisz, gdy planujesz budowę, to oglądasz projekty. Nowoczesna stodoła jest propozycją, na którą z pewnością prędzej czy później trafisz. Podstawowy wariant takiego budynku wyróżnia się dwuspadowym dachem i zwartą bryłą, jednak z pewnością zauważysz też kilka bardziej wymyślnych form.

Istnieje kilka cech charakterystycznych, którymi wyróżnia się niejeden projekt domu. Stodoła nowoczesna może mieć duże przeszklenia, być wykończona drewnem lub kamieniem i nawiązywać do stylu industrialnego. Zwróć też uwagę na to, jakie wnętrze ma nowoczesna stodoła. Charakterystyczny dla takiego budynku jest wysoki salon. Ważne są rozwiązania, które sprawiają, że dom jest energooszczędny.

Projektantom budynków często zależy na tym, żeby wtapiały się one w krajobraz. Stąd wynika chęć do wykorzystywania drewna na elewacji. Projekt domu nawiązującego do stodoły może odpowiadać na potrzeby osób, które szukają niewielkiego budynku, idealnego na działkę do odpoczynku latem. To też projekty dla tych, którzy chcą zbudować całoroczny dom dla rodziny.

Jakie można znaleźć projekty? Nowoczesna stodoła to dom, który występuje w wersji zarówno o wielkości 65, jak i ponad 200 m2. Nie brakuje też projektów na budynek mniejszy niż 30 m2 – sprawdzi się świetnie jako domek letniskowy. Najczęściej dom stodoła ma jedną kondygnację, ale zdarzają się też projekty z dwiema. Warto rozważyć również nowoczesną stodołę z antresolą.

Nowoczesna stodoła – czym cechują się projekty takiego budynku?

 • Często w projekcie znajdziesz ogromne przeszklenia,
 • Charakterystyczny dla nowoczesnej stodoły jest wysoki salon,
 • Dom stodoła sprawdzi się zarówno jako budynek letniskowy, jak i całoroczny, dla dużej rodziny, ponieważ dostępne są projekty o różnej wielkości.
projekt domu stodoła
Nowoczesna stodoła to dom, który występuje w wersji zarówno o wielkości 65, jak i ponad 200 m2.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu nowoczesnej stodoły?

Dom stodoła musi być dopasowany wielkością do potrzeb Twojej rodziny – to oczywiste. Jest jednak kilka kwestii, nad którymi również warto się zastanowić. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając projekt domu? Stodoła może być budynkiem jedno- lub wielobryłowym. Jeśli masz do dyspozycji wąską działkę, jednobryłowa konstrukcja okaże się lepszym rozwiązaniem. Wielobryłowa natomiast wymaga więcej miejsca na posesji, ale też zapewnia więcej przestrzeni domownikom.

Zwróć też uwagę na okna. Panoramiczne, ogromne przeszklenia prezentują się niezwykle efektownie z zewnątrz oraz wewnątrz. Zapewniają świetny widok na ogród i sprawiają, że budynek niejako tworzy z nim jedność. Dzięki dużym przeszkleniom w pomieszczeniu będzie wyjątkowo jasno. Wnętrze będzie też dogrzane. Niestety ogromne okna to też ogromne koszty.

Dom stodoła może mieć garaż lub wiatę. Zdarza się często, że jest to oddzielna konstrukcja. Jeśli nie wyobrażasz sobie domu bez specjalnego miejsca na samochód, zwróć na to szczególną uwagę.

Ważna jest oczywiście liczba kondygnacji. Możesz wybrać parterowy dom lub zdecydować się na nowoczesną stodołę z poddaszem użytkowym. Przeglądając projekty, zauważysz z pewnością, że najczęściej w tego typu domach duża część ich dolnej części to salon. Tworzy on strefę dzienną zazwyczaj z otwartą kuchnią.

Na co zwrócić uwagę, gdy szukasz projektu nowoczesnej stodoły?

 • Ważna jest wielkość,
 • Zwróć uwagę, czy budynek jest jedno-, czy wielobryłowy,
 • Okna mogą być ogromne, co świetnie wygląda, ale jest kosztowne,
 • Jeśli zależy Ci na miejscu na samochód, sprawdź, czy projekt uwzględnia garaż lub wiatę,
 • Zwróć uwagę na liczbę kondygnacji.
projekty nowoczesna stodoła
Stodoła może być budynkiem jedno- lub wielobryłowym.

Dom stodoła – jakie są jego zalety?

Nie masz jeszcze pewności, czy dobrym rozwiązaniem jest nowoczesna stodoła? Realizacje, które można znaleźć w sieci, pokazują, że taki budynek pasuje do różnych krajobrazów, a to ogromna zaleta. Będzie świetnie wyglądał zarówno w mieście, jak i na wsi.

Z łatwością dobierzesz także styl wnętrz nowoczesnej stodoły. Do budynku o takiej bryle pasują różnorodne rozwiązania. Sprawdzi się styl skandynawski, ale odpowiedni będzie też minimalistyczny. Jak jeszcze może być urządzona nowoczesna stodoła? Wnętrze takiego budynku będzie doskonale wyglądało w industrialnej wersji.

Dom charakteryzuje się prostą konstrukcją, co wpływa na zmniejszony czas budowania go. To z kolei może obniżyć koszty. Warto jednak pamiętać, że zależą one od wielu czynników. Dom stodoła to często budynek energooszczędny. Można zastosować w nim rozwiązania, które ograniczają utratę ciepła. Ze względu na prostą konstrukcję zminimalizowane zostają mostki termiczne, co pozytywnie wpływa na właściwości termoizolacyjne.

Charakterystyczną cechą domów typu nowoczesna stodoła jest dach bez okapu. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć straty ciepła w budynku, jednak nie jest ono pozbawione wad. Jeśli system odwadniający będzie źle wykonany, może dojść do zalewania ścian zewnętrznych podczas opadów deszczu.

Jakie są zalety domu określanego stodołą?

 • Pasuje zarówno do miejskiego, jak i wiejskiego krajobrazu,
 • Wnętrze domu może być urządzone w różnorodnych stylach, na przykład industrialnym,
 • Prosta konstrukcja przyspiesza prace budowlane,
 • W takich domach łatwo o rozwiązania, które ograniczają utratę ciepła.
stodoła nowoczesna
Możesz wybrać parterowy dom lub zdecydować się na nowoczesną stodołę z poddaszem użytkowym.

Nowoczesna stodoła – wnętrze z pomysłem

Popularnym rozwiązaniem jest nowoczesna stodoła z antresolą. Doskonale sprawdza się ona w mniejszych budynkach, ponieważ daje świetne miejsce na zaaranżowanie sypialni. Nowoczesna stodoła z antresolą jest też idealna, jeśli dom ma być wyłącznie letniskowy. Dolna część budynku jest wtedy dostępna dla wszystkich, znajduje się w niej kuchnia, salon i łazienka, natomiast na górze jest część prywatna.

Kiedy urządzasz nowoczesną stodołę, możesz wykorzystać między innymi styl rustykalny. Niczym niezakłócona dolna część domu oraz ogromne przeszklenia, a także surowa bryła od razu przywodzą na myśl tę stylistykę. Warto zdecydować się wtedy na czarne ramy okien oraz elewację, która może być drewniana lub ceglana. We wnętrzu powinny natomiast królować podobne materiały – drewno i cegła są charakterystyczne dla industrialnego stylu. Nie zapomnij też o elementach w miedzianym kolorze, na przykład lampach.

Jaka jeszcze może być nowoczesna stodoła? Wnętrze takiego domu może być również minimalistyczne. Postaw głównie na biel, niech materiały wykończeniowe będą jednobarwne, we wnętrzu powinien pojawiać się maksymalnie jeden wzór. Minimalistyczny styl może być dobrym rozwiązaniem, jeśli ma to być bardzo mała nowoczesna stodoła. Elewacje, które sprawdzają się w przypadku takich budynków, to te jak najmniej skomplikowane. Odpowiednia będzie szara, minimalistyczna okładzina ścian zewnętrznych.

Przytulna – taka również może być nowoczesna stodoła. Elewacje pasujące do przytulnego budynku mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i cegły. Projekt domu stodoła, który jest przytulny, wymaga zastosowania wewnątrz naturalnych surowców, przede wszystkim drewna. Inspiruj się rustykalnym stylem, który doskonale zaprezentuje się w wysokim salonie. Mile widziany będzie kominek – dzięki niemu podkreślisz przytulny charakter aranżacji.

Kiedy urządzasz nowoczesną stodołę, możesz też wykorzystać połączenie nowoczesności z tradycją. Postaw na eklektyzm, zestawiając ze sobą nieskomplikowane meble oraz dodatki, które nawiązują do sielskiego życia na wsi. Pamiętaj jednak, że eklektyzm wymaga pewnych umiejętności aranżowania wnętrz. Czasem warto skorzystać z pomocy architekta, żeby uniknąć we wnętrzu nieestetycznego chaosu.

Nie masz pomysłu na to, jak powinna wyglądać nowoczesna stodoła? Realizacje dostępne w sieci z pewnością Cię zainspirują. Obejrzyj je bez względu na to, czy szukasz sposobu na urządzenie małego domku letniskowego, czy większego budynku całorocznego dla rodziny.

Jak urządzić wnętrze nowoczesnej stodoły?

 • Możesz zdecydować się na projekt z antresolą, która sprawdzi się szczególnie w małym domku letniskowym,
 • Zwróć uwagę na elewację nowoczesnej stodoły – może być szara i minimalistyczna, drewniana lub ceglana,
 • Do nowoczesnej stodoły pasują różne style urządzania wnętrz,
 • Doskonale we wnętrzu budynku zaprezentuje się styl industrialny,
 • Możesz też postawić na minimalizm,
 • Nowoczesna stodoła może być również przytulna – jeśli Ci na tym zależy, inspiruj się rustykalnym stylem,
 • Świetnie sprawdzi się w takim budynku również eklektyzm – połączysz nowoczesne elementy z tradycyjnymi.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 03 sierpień 2022 13:17
komentarzy /( 2 )
 • Tomasz
  Tomasz

  poniedziałek, 08 sierpień 2022 08:48

  kiedyś będą taką miał
 • Witek@@
  Witek@@

  piątek, 05 sierpień 2022 13:46

  modne są teraz te stodoły. Ciekawe czy przetrwają próbę czasu

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.