O projektowaniu domów słów kilka. Jak wybrać najlepszy projekt? - dekoportal.pl

O projektowaniu domów słów kilka. Jak wybrać najlepszy projekt?

23 Gru 2021 / Napisał  / Inne wnętrza

Co nowoczesność oznacza dla współczesnego właściciela nieruchomości? Ogromny wybór i to na dosłownie każdej płaszczyźnie. Dziś każdy rynek związany z budową domów rozrósł się na tyle, że podjęcie ostatecznej decyzji to nie lada wyzwanie. Jak więc zachować w tym procesie chłodną głowę?

Nerwy szczególnie łatwo jest stracić podczas budowy domu, bo na każdym etapie coś może potencjalnie pójść nie tak. Najlepszym sposobem na uspokojenie skołatanych nerwów będzie oddanie się w ręce prawdziwych fachowców. Szczególnie w aspekcie takim jak projekty domów — w końcu mało kto jest w stanie podołać temu zadaniu samodzielnie. Na szczęście nowoczesne projekty okazują się być rozwiązaniem wszelkich problemów, jakie mogą pojawić się przed osobą stawiającą dom.

Nowoczesne domy to domy funkcjonalne

Pusty przepych zdaje się odszedł już do lamusa. Dzisiaj społeczeństwo wymaga wygody, estetyki i funkcjonalności. Projektanci domów rozumieją takie potrzeby i maksymalizują wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu nie jest konieczne kombinowanie, jak poprawić dom — już na etapie wstępnego projektu do granic możliwości wykorzystane jest naturalne światło i każdy metr kwadratowy.

Dzięki temu, a potem także odpowiednio funkcjonalnemu wystrojowi wnętrza, całość nie musi być ogromna. Rozsądne wykorzystanie dostępnych zasobów pozwala ograniczyć koszty i uczynić z domu zgrabnie ułożoną całość, w której jeden element pasuje do wszystkich innych.

A projekt? Chociaż ogólnodostępne są katalogi świetnie wykonanych domów, to zawsze można coś zmienić na etapie negocjacji z architektem. W końcu efekt końcowy ma być wymarzonym domem, a nie wydmuszką bez duszy.

Jakie trendy panują obecnie?

Nie bez przyczyny tak ogromną popularnością cieszą się obecnie domy funkcjonalne. Opierają się one na prostych bryłach i wykonane są z wytrzymałych materiałów. W zależności od pomysłu, znaleźć można w nich relatywnie sporo drewna, a także bardzo przestronne, jasne wnętrza.

projekty domów

Architekci starają się wykorzystać proste ściany i wkomponować całość takich budowli maksymalnie wysokie i szerokie okna. Oczywiście nie każdy musi być fanem takiego rozwiązania, ale umożliwia ono wpuszczenie ogromu dziennego światła do środka! Daje to niesamowity efekt szczególnie latem, gdy dni są długie i ciepłe. Wówczas letni klimat wręcz napływa przez okna do pomieszczeń takiego domu.

Odwołania do prostych kształtów, a także rustykalnej estetyki doprowadziły do powstania osobnej gałęzi takich domostw. Są to domy nowoczesne zbudowane na modłę klasycznych stodół. Są one zazwyczaj prostokątne, długie i pięknie wykończone drewnem. Co prawda w praktyce nocno różnią się od wspomnianych stodół, ale osoba przyglądająca się budowli z zewnątrz może łatwo dostrzec pewne (powierzchowne) podobieństwa.

Nawet w takich wnętrzach priorytetem staje się użytkowość. Projekty te są więc dosyć uniwersalne, a domy przed wykończeniem mogą wydawać się dosyć jednorodne. Jest to jednak efekt wypracowanej przez lata estetyki, która udowodniła już, że jest zwyczajnie najskuteczniejsza.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2024 14:54
komentarz /( 1 )
  • Wiktor@
    Wiktor@

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:46

    zgadzam się że teraz prostota jest najlepsza. Prosta bryła i ładnie wygląda i jest praktyczna

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.