Półki wiszące, czyli jak zagospodarować pustą przestrzeń na ścianie! - dekoportal.pl

Półki wiszące, czyli jak zagospodarować pustą przestrzeń na ścianie!

27 Lip 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 półki na ścianę

Wśród szerokiego asortymentu meblowego półki wiszące są jednym z prostszych typów wyposażenia. Nie posiadają one żadnych drzwiczek czy szuflad. I zazwyczaj składają się zaledwie z kilku elementów. Nie zmienia to jednak faktu, że równocześnie można je zaliczyć do kategorii mebli niezwykle praktycznych i wszechstronnych. Jakie mamy rodzaje półek ściennych? Co można na nich ustawiać i na co patrzeć, przy wyborze konkretnej półki?

Półki na ścianę – rodzaje konstrukcji

Nowoczesne półki wiszące to meble, które z pewnością czynią przestrzeń o wiele bardziej przytulną i prostszą w zagospodarowaniu. Pozwalają bowiem na wykorzystanie ściany jako dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również to, że współczesne półki to stylowe meble, odznaczające się ciekawym i zróżnicowanym wzornictwem. Do wyboru mamy:

 • półki wiszące o prostej jednopoziomowej konstrukcji bez ścianek bocznych
 • półki o ciekawych kształtach (np. heksagonu czy owalne)
 • półki ze ściankami bocznymi
 • półki asymetryczne
 • półki wielopoziomowe
 • półki wiszące z przegrodami wewnętrznymi
 • półki z tylną ścianką

Półki na ścianę, co można na nich postawić?

Półka wisząca sprawdza się zarówno w przypadku dużych pomieszczeń, jak i tych mniejszych. W pierwszym przypadku pozwala nadać wnętrzu nieco przytulności. Natomiast w drugim stanowi funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na zwiększenie powierzchni potrzebnej do przechowywania różnych przedmiotów – bo półki wiszące to nie tylko miejsce do postawienia różnego rodzaju dekoracji i bibelotów.

Na półkach wiszących możemy również umieścić kwiatki, ramki ze zdjęciami czy w końcu ustawić książki. Takie półki doskonale sprawdzają się bowiem jako domowe biblioteczki. Przy czym należy pamiętać o tym, że jeśli planujemy postawić na półkach dużo książek, to należy zastosować odpowiednie kołki montażowe, tak aby bez problemu mogły udźwignąć większe ciężary.


Półki wiszące z przegrodami i bez przegród

Jak już wspomniano wcześniej, półki wiszące mają różną konstrukcję. Do wyboru mamy półki ścienne wyposażone w ścianki boczne oraz proste półki, które są ich pozbawione. Podobnie jest z przegrodami. Półka może posiadać nawet kilka przegród wewnętrznych. Co ciekawe, taki podział może mieć naprawdę zróżnicowaną konfigurację.

Przedziałki mogą bowiem dzielić półkę wzdłuż lub w poprzek, a same przegrody mogą mieć różną wysokość i długość. Taka półka już sama w sobie wygląda niezwykle interesująco i pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im więcej podziałek, tym mniej miejsca do zagospodarowania w półce i zazwyczaj również wyższa cena mebla.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 lipiec 2022 09:43
komentarz /( 1 )
 • FankaAnka
  FankaAnka

  poniedziałek, 01 sierpień 2022 09:55

  półki wiszące są bardzo przydatne. nie wyobrażam sobie kuchni czy salonu bez nich. Wykorzystujesz ściany w sposób praktyczny. Jedyny minus to to, że trzeba z nich scierac kurz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.