Skuteczne czyszczenie kamienia naturalnego – domowe sposoby, które działają! - dekoportal.pl

Skuteczne czyszczenie kamienia naturalnego

– domowe sposoby, które działają!
09 Kwi 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
czyszczenie granitu octem
Do czyszczenia marmuru nie używaj szczoteczki, gdyż jest to delikatny kamień.

Naturalne materiały ze względu na swój oryginalny wygląd cieszą się dużym uznaniem wśród osób, stawiających na elegancję i unikalność aranżacji. Na granicie, marmurze lub piaskowcu mogą się jednak pojawić plamy, psujące estetykę. Jak usunąć przebarwienia na marmurze? Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie? Znamy metody! Sprawdź, jak przeprowadzić czyszczenie kamienia naturalnego domowymi sposobami.

W tym artykule przeczytasz o:

Jak usunąć plamy z kamienia naturalnego?

Kuchnia glamour czy elegancka łazienka często uzupełniane są o naturalne kamienie. Te jednak często się brudzą. Przebarwienia na kamieniu mogą powstawać na skutek oddziaływania tłustych substancji, atramentu, skorodowanych metali, wysokiej temperatury, sadzy itp. W sprzedaży jest wiele środków, którymi możesz wyczyścić powstałe plamy. Jeśli nie chcesz kupować profesjonalnych preparatów, wykorzystaj to, co masz w domu.

Przebarwienia na kamieniu delikatnym możesz zlikwidować ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą wymieszaną z płynem do naczyń. Do usunięcia wykwitów solnych użyj ligniny namoczonej w wodzie destylowanej i umieść okłady na zabrudzonych miejscach. Skutecznym likwidatorem przebarwień na kamieniu jest również soda oczyszczona.

Czyszczenie kamienia naturalnego – domowe sposoby

 • Do czyszczenia marmuru nie używaj szczoteczki, gdyż jest to delikatny kamień.
 • Jeśli chcesz wykorzystać sodę, wsyp ją do wody utlenionej i wymieszaj całość do uzyskania zbitej masy.
 • Delikatne plamy usuniesz gąbką nasączoną wodą i płynem do naczyń.
plamy na marmurze
Delikatne plamy usuniesz gąbką nasączoną wodą i płynem do naczyń.

Jak usunąć przebarwienia na granicie?

Jeśli wybierasz kamień na ścianie lub blacie, pamiętaj, że jego pielęgnacja jest priorytetem. Czerwono-rude plamy są dowodem na to, że struktura i powierzchnia kamienia zostały zaatakowane przez rdzę i związki żelaza. Stosując środki czyszczące, mające w swoim składzie kwasy organiczne i inhibitory korodowania, możesz odzyskać elegancki wygląd granitu. Zwróć jednak uwagę, czy preparat nie zawiera kwasu solnego.

Czy czyszczenie granitu octem to dobre rozwiązanie? Nie. Jest to substancja kwaśna, z którą kamień będzie źle reagował. Czyszczenie granitu octem może doprowadzić do: przebarwień, uszkodzenia powierzchni i matowienia. O wiele lepszym wyborem jest soda oczyszczona. Zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienie na granicie przy pomocy tego taniego składnika? Wymieszaj ją z wodą utlenioną, a kiedy powstanie gęsta maź, nałóż pastę na plamę.

Jak usunąć przebarwienia na granicie?

 • Lekkie plamy zmyj delikatną ściereczką albo gąbeczką namoczoną płynem do naczyń rozrobionym w wodzie.
 • Pamiętaj, by nie stosować octu, który niszczy naturalne kamienie.
 • Rdzawe przebarwienia zlikwidujesz profesjonalnym preparatem lub sodą wymieszaną z wodą utlenioną.
jak usunąć przebarwienia na marmurze
Jeśli wybierasz kamień na ścianie lub blacie, pamiętaj, że jego pielęgnacja jest priorytetem. 

Jak usunąć przebarwienia na marmurze?

Wspomnieliśmy wcześniej, że plamy na marmurze nie mogą być usuwane szczoteczką, szorstką gąbką albo octem. Czym czyscic marmur? Jeśli plamy powstały np. po wylaniu wosku, wówczas poczekaj do ich zaschnięcia, a potem zeskrob je drewnianym patyczkiem.

Czym czyscic marmur? Postaw na ściereczkę z mikrofiby bądź delikatną gąbeczkę. Jak usunąć matowe plamy z marmuru? Wykonuj powolne, pionowe ruchy, przesuwając po powierzchni, ale nie trąc jej. Jak usunąć matowe plamy z marmuru? Sprawdzonym patentem jest zastosowanie szarego lub delikatnego mydła rozrobionego w wodzie. Sok z cytryny także spełni swoje zadanie, jednak nie powinien on być dłużej na powierzchni kamienia niż dwie minuty.

Jak usunąć przebarwienia na marmurze?

 • Plamy na marmurze nie mogą być usuwane szorstkimi gąbkami bądź ściereczkami.
 • Walkę z zanieczyszczeniami ułatwi Ci szare mydło, soda, płyn do naczyń bądź woda utleniona.
 • Czym czyścić marmur? Do czyszczenia marmuru możesz użyć także soku z cytryny.
jak domowym sposobem szlifować kamień
Lekkie plamy zmyj delikatną ściereczką albo gąbeczką namoczoną płynem do naczyń rozrobionym w wodzie.

Czym nabłyszczyć marmur – domowe sposoby

Tak jak w przypadku usuwania plam, błyszczącą powierzchnię uzyskasz po zastosowaniu specjalnych preparatów. Czym nabłyszczyć marmur? Domowe sposoby będą znakomite, ale… Na samym początku powinieneś jednak dokładnie wyczyścić kamień i wytrzeć go do sucha ściereczką z mikrofibry. Kiedy powierzchnia będzie czysta, nałóż preparat miękką gąbeczką i wypoleruj marmur.

Jak domowym sposobem szlifować kamień? Musisz zaopatrzyć się w sproszkowany tlenek cynku i specjalny kamień szlifierski. Przed przystąpieniem do działania, owiń go dokładnie w mokrą ściereczkę. Jak domowym sposobem szlifować kamień? Możesz to zrobić przy użyciu szlifierki, jednak wymaga to doświadczenia.

Czym nabłyszczyć marmur – domowe sposoby

 • Wykorzystaj preparat wielozadaniowy, który nabłyszczy i zabezpieczy kamień.
 • Jeśli chcesz poprawić estetykę marmuru, użyj kamienia do szlifowania i sproszkowanego tlenku cynku.
 • W przypadku poważniejszych zarysowań konieczne będzie wezwanie profesjonalnej ekipy.
jak usunąć matowe plamy z marmuru
Czyszczenie granitu octem może doprowadzić do: przebarwień, uszkodzenia powierzchni i matowienia. 

Czyszczenie piaskowca – domowe sposoby

Piaskowiec to równie piękny kamień jak granit i marmur, dlatego pasuje on do eleganckich, nowoczesnych bądź klasycznych aranżacji. Ma on jednak tendencję do zarysowań i osadzania się plam. Jak zatem czyścić piaskowiec? Co zrobić, by ułatwić sobie czyszczenie piaskowca? Domowe sposoby również są tutaj ratunkiem. Jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową, to usunięcie plam nie sprawi Ci problemu. Jest ona niezwykle przydatna przy dużych powierzchniach. Uważaj jednak, by ciśnienie nie było zbyt wysokie.

Piaskowiec ma większą twardość od marmuru, dlatego można go czyścić szczoteczką z szorstkim włosiem. Do trudniejszych plam użyj dodatkowo wody z mydłem, płynem lub delikatnym detergentem. Ciekawym patentem przywrócenia idealnej powierzchni kamienia jest zeskrobanie brudu kawałkiem innego piaskowca. Po zakończeniu mycia piaskowca nie zapomnij wytrzeć go do sucha.

Czyszczenie piaskowca – domowe sposoby

 • Piaskowiec nie jest tak delikatny, jak inne kamienie, dlatego można czyścić go szczoteczką albo szorstką gąbką.
 • Do usuwania trudnych plam z dużej powierzchni najlepiej użyć myjki ciśnieniowej lub wody zmieszanej z detergentem i szczoteczki z szorstkim włosiem.
 • Pamiętaj, by po zlikwidowaniu zabrudzenia wytrzeć dokładnie kamień suchą ściereczką.
czym czyscic marmur
Piaskowiec nie jest tak delikatny, jak inne kamienie, dlatego można czyścić go szczoteczką albo szorstką gąbką.

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie?

Naturalne materiały są na tyle uniwersalne, że pasują nie tylko do aranżacji wnętrz, ale i ogrodów. Dzięki nim przestrzeń wokół domu staje się elegancka i jedyna w swoim rodzaju. Jak przeprowadzić czyszczenie kamienia naturalnego. Domowe sposoby są najlepsze. Podobnie jak w przypadku marmuru, myjka ciśnieniowa najlepiej spełni swoje zadanie.

Nie każdy jednak dysponuje takim sprzętem, dlatego warto skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Wystarczy, że podłączysz do kranu wąż ogrodowy i skierujesz jego koniec na zabrudzone kamienie. Lejąca się strumieniem woda z pewnością usunie pył, kurz i inne, drobne zanieczyszczenia.

Co ważne, by pięknie ozdabiać ogród, białe kamienie wymagają nie tylko czyszczenia, ale również impregnacji. Profesjonalny impregnat dostaniesz w każdym dobrym sklepie ogrodniczym. Preparat ten ogranicza wchłanianie wody, a co za tym idzie, gromadzenie się brudu i powstawanie zielonego nalotu na kamieniach. Dzięki niemu białe kamienie będą dłużej estetyczne i nie będą wymagały częstego mycia.

Plamy w ogrodzie, na tarasie i wokół domu to zmora, dlatego sprawdź też, czym zmyć olej z kostki brukowej.

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie?

 • Kamienie ogrodowe szybką wchłaniają brud, który niszczy ich estetykę, dlatego pamiętaj o regularnej pielęgnacji.
 • Do czyszczenia kamieni możesz użyć węża ogrodowego bądź myjki ciśnieniowej.
 • Ze względu na wysoką porowatość kamienie ogrodowe wymagają profesjonalnej impregnacji.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:54
komentarz /( 1 )
 • Esterka
  Esterka

  środa, 10 kwiecień 2024 12:56

  kurcze, ja to właśnie myślę czym nabłyszczyć marmur. Boję się trochę kamienia do szlifowania i sproszkowanego tlenku cynku. Ktoś to kiedyś robił?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.