Szlifierka kątowa – jak prawidłowo jej używać? - dekoportal.pl

Szlifierka kątowa – jak prawidłowo jej używać?

23 Mar 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 szlifierka kątowa

Szeroki dostęp do urządzeń przemysłowych sprawia, że wykonanie prostych prac naprawczych w domu staje się o wiele prostsze. Jeżeli lubisz majsterkować, to w Twoim asortymencie z pewnością musi się znaleźć szlifierka kątowa.

Urządzenia elektryczne są dla większości mężczyzn tym, czym dla kobiet wyposażenie kuchni. Panowie lubiący majsterkowanie chętnie gromadzą sprzęt mogący ułatwić różnego rodzaju naprawy lub realizację nowych pomysłów. Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń w tym zakresie jest szlifierka kątowa.


Co to jest szlifierka kątowa?

Szlifierka kątowa jest podstawowym elementem wyposażenia każdej firmy działającej w budownictwie oraz przemyśle. Nie może jej również zabraknąć w przydomowym warsztacie majsterkowicza-amatora. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Służy głównie do przecinania twardego metalu oraz szlifowania, polerowania i szczotkowania. To urządzenia z reguły elektryczne, zasilane za pośrednictwem kabla lub akumulatora.

Urządzenia te mogą różnić się między sobą mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi funkcjami, które usprawniają pracę z urządzeniem. Wybierając jej optymalny model, trzeba uwzględnić takie aspekty jak częstotliwość wykonywania prac oraz ich rodzaj.


Bezpieczeństwo pracy ze szlifierką kątową

Praca z urządzeniami elektrycznymi, zawsze wymaga stosowania zasad bezpieczeństwa. Fakt, że jest to urządzenie stosunkowo małe, nie zwalnia z obowiązku prawidłowego użytkowania. W związku z tym należy pamiętać o takich rzeczach jak:

 • dobrze dopasowane ubranie – luźne rękawy koszuli czy zwisające szelki spodni, mogą zostać wkręcone przez szybko obracająca się tarczę. Może to doprowadzić do wypadku i znacznego uszkodzenia ciała. Używając w trakcie pracy rękawiczek, również należy wybierać takie, które dobrze przylegają do dłoni.
 • okulary ochronne – praca szlifierki powoduje, że od powierzchni materiału odpryskują jego drobinki. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że taki odprysk trafi bezpośredni do gałki ocznej, powodując jej uszkodzenie. Chcąc ochronić wzrok, należy pamiętać o okularach ochronnych.

Szlifierka kątowa – zastosowanie

Zastosowanie szlifierki kątowej jest bardzo szerokie. Mimo to nie można jej używać wszędzie. Najczęściej wykorzystywana jest przez fachowców z branży budowlanej, glazurniczej oraz spawalniczej.

Na budowie używana jest do cięcia różnych materiałów, takich jak beton, cegła, gips czy granit. Świetnie się sprawdza również jako bruzdownica do wykonania rowków pod przewody. Do tego typu prac niezbędne jest zastosowanie tarcz diamentowych.

Glazurnicy stosują szlifierkę jako zamiennik przecinarki do płytek. Można nią wykonać niewielkie oraz nietypowe przycięcia. Tu również konieczne będzie zastosowanie tarcz diamentowych.

Spawacze wykorzystują szlifierki do przygotowania materiałów przed i po spawaniu. Używa się do tego szczotek drucianych oraz tarcz listkowych. Dzięki temu usuwana jest utleniona warstwa, zanieczyszczenia, a także dokonuje się sfazowania krawędzi przeznaczonej do spawania.Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 14:41
komentarz /( 1 )
 • AliBi.
  AliBi.

  wtorek, 24 maj 2022 08:52

  Racja! Bez okularów ani rusz!!!!
  Ale szlifierka w domu to dobra rzecz, przydaje się

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.