Wady suszarek z pompą ciepła – zanim kupisz, przeczytaj! - dekoportal.pl

Wady suszarek z pompą ciepła

– zanim kupisz, przeczytaj!
30 Sie 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
wady suszarek z pompą ciepła
Pompy ciepła w bębnowych suszarkach do ubrań powodują, że ogrzane powietrze jest wtłaczane przez wentylator do bębna.

Suszarka z pompą ciepła wydaje się dobrym rozwiązanie, jednak czy rzeczywiście produkt ma same zalety? Zanim ją kupisz, koniecznie przeczytaj, jakie wady kryje ten sprzęt. Może się okazać, że lista minusów jest na tyle długa, że trzeba będzie zrezygnować z inwestycji. 

O czym przeczytasz w artykule?

Jak działa suszarka z pompą ciepła?

Zanim jednak zaczniemy omawiać wady suszarek z pompą ciepła, chcielibyśmy przybliżyć Ci zasady działania tego urządzenia. Choć to rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze, nie każdy wie, na czym polega specyfika jego działania.

Pompy ciepła w bębnowych suszarkach do ubrań powodują, że ogrzane powietrze jest wtłaczane przez wentylator do bębna. Ciepłe powietrze ochładza się, a podczas tego procesu skrapla się woda, która jest odprowadzana do specjalnego pojemnika lub wprost do odpływu (zależnie od modelu urządzenia i sposobu jego podłączenia).

Suszarki z pompą ciepła działają więc na podobnej zasadzie jak sprężarki w lodówkach, ale w przypadku pompy ciepła mamy odwrócony obieg – ciepło przenoszone jest do wnętrza urządzenia (w przypadku suszarki do bębna).

Pompa gwarantuje zamknięty obieg powietrza, dzięki czemu nie mamy do czynienia z dużą utratą ciepła – wpływa to na energooszczędność procesu suszenia ubrań. Przy regularnym korzystaniu ze sprzętu jest to bardzo duża zaleta, której nie można przemilczeć.

Co warto zapamiętać o działaniu suszarki z pompą ciepła?

 • Urządzenie to pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz i wtłacza go do bębna z praniem.
 • Podczas schładzania powietrza skroplona woda odkłada się w specjalnym pojemniku lub jest odprowadzana bezpośrednio z urządzenia do odpływu.
 • W całym procesie suszenia odnotowuje się małą utratę ciepła, dzięki czemu to urządzenie jest energooszczędne.
wady suszarek z pompą ciepła
W całym procesie suszenia odnotowuje się małą utratę ciepła, dzięki czemu to urządzenie jest energooszczędne.

Jakie są wady suszarek z pompą ciepła? Zacznijmy od ceny

Nie bez powodu wada ta pojawia się w naszym zestawieniu jako pierwsza. Osoby, które stoją przed decyzją o wyborze bębnowej suszarki do ubrań, często deklarują, że koszt zakupu urządzenia jest dla nich bardzo ważny – nic dziwnego! W czasach znacznych podwyżek cen większość z nas baczniej kontroluje swoje wydatki.

Suszarki z pompą ciepła są nieco droższe niż urządzenia, w których nie zastosowano tego rozwiązania. Trzeba jednak przyznać, że różnica w cenie nie jest obecnie już tak duża jak niegdyś, a energooszczędność suszarek z pompą ciepła może w krótkim czasie zrekompensować poniesione podczas zakupu nieco wyższe koszty.

Warto wiedzieć:

 • cena suszarek z pompą ciepła spada, ale nadal jest nieco wyższa niż modeli z grzałką,
 • warto przemyśleć zakup i wszystkie wady przed zakupem,
 • pompa ciepła znacznie podnosi energooszczędność tego sprzętu.
wady suszarek z pompą ciepła
Suszarki z pompą ciepła są nieco droższe niż urządzenia, w których nie zastosowano tego rozwiązania. 

Długi cykl suszenia i hałas

Suszarki z pompą ciepła mają wbudowane programy pracy, które pozwalają wysuszyć pranie w stosunkowo niskiej temperaturze (niższej niż w przypadku suszarek wyposażonych w grzałki). Niższa temperatura oznacza jednak dłuższy czas konieczny na dosuszenie ubrań. Jeśli więc zależy Ci na posiadaniu modelu z krótkim, ale efektywnym cyklem suszenia, dokładnie przyjrzyj się deklarowanemu przez producentów czasie pracy urządzenia.

Czy to już wszystkie wady suszarek z pompą ciepła? Niestety nie! Kolejny aspekt, na który skarżą się użytkownicy tego typu sprzętu to głośność. Suszarki z pompą ciepła emitują zazwyczaj większy hałas niż modele bez pompy. Dodatkowo w przypadku niektórych modeli mogą pojawić się wibracje (szczególnie, jeśli urządzenie nie zostanie właściwie wypoziomowane). Koniecznie więc podczas wyboru suszarki z pompą ciepła zwróć uwagę na liczbę decybeli, którą podaje producent.

Jeśli wiesz, że w Twoim domu sprzęt ten nie będzie stać w zamkniętym zawsze pomieszczeniu lub łazienka, w której zamierzasz ustawić suszarkę, sąsiaduje z pokojem dziecka, to lepiej wybierz model, który jest możliwie najcichszy. Suszarka z pompą ciepła może bowiem skutecznie utrudnić usypianie dziecka czy wybudzać osoby, które mają płytki sen – taki efekt uboczny korzystania z urządzenia niekiedy skutecznie zniechęca do jego używania. Dlatego koniecznie sprawdź poziom głośności jeszcze przed zakupem.

Zapamiętaj:

 • suszarki z pompą ciepła suszą pranie w niewysokich temperaturach,
 • czas trwania pełnego cyklu trwa zazwyczaj dłużej niż w przypadku suszarek z grzałką,
 • niektóre modele suszarek z pompą ciepła bywają głośne.
wady suszarek z pompą ciepła
Pompa ciepła znacznie podnosi energooszczędność tego sprzętu.

Kolejne wady suszarek z pompą ciepła – nie są bezobsługowe i bezproblemowe

Praca pompy ciepła w suszarce do ubrań polega w dużym uproszczeniu na pobraniu ciepłego powietrza z otoczenia, ewentualnym ogrzaniu go i wtłoczeniu go do bębna. Wyobraź sobie zatem, że ustawiasz taki sprzęt w pomieszczeniu, które nie jest ogrzewane. Jak łatwo się domyślić, w takiej sytuacji urządzenie to będzie zużywać więcej energii elektrycznej, gdyż konieczne będzie podniesienie temperatury pobieranego z zewnątrz powietrza. Zatem, by mieć gwarancję ekonomicznej eksploatacji, ustaw suszarkę w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza nie spada poniżej 18-20 stopni Celsjusza.

Choć bębnowe suszarki do ubrań są ogromnym ułatwieniem, wymagają nieco uwagi użytkownika i właściwej konserwacji. Po każdym użyciu suszarki z pompą ciepła konieczne jest wyczyszczenie filtra, w którym zbierają się kłaczki z ubrań, sierść zwierząt, nitki i drobne paproszki. W przypadku urządzeń, które nie są podłączone do odpływu, należy też kontrolować pojemnik na skropliny i regularnie opróżniać go.

Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku wykonywania tych dodatkowych czynności podczas każdego wyjmowania wysuszonych rzeczy. Jeśli użytkownik suszarki z pompą ciepła nie czyści regularnie filtra i nie opróżnia pojemnika na skropliny, to może dojść do sytuacji, kiedy cykl pracy urządzenia będzie znacznie wydłużony, a suszenie będzie i tak mało efektywne.

Koniecznie pamiętaj też o doborze odpowiedniego programu suszenia – staraj się dopasować go do rodzaju rzeczy, które chcesz wysuszyć. W nowoczesnych modelach znajdziesz programy dedykowane do suszenia ubrań wełnianych, kołder czy nawet kurtek przeciwdeszczowych. Zalecamy jednak ostrożność i racjonalne dobieranie programu suszenia do rodzaju materiału, z którego wykonano dane ubranie.

Zapamiętaj:

 • suszarki z pompą ciepła nie mogą stać w nieogrzewanych pomieszczeniach,
 • konieczne jest regularne czyszczenie filtra,
 • nie można zapomnieć o wylewaniu wody zebranej w pojemniku na skropliny.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 13:05
komentarzy /( 2 )
 • Alka
  Alka

  czwartek, 04 kwiecień 2024 13:01

  hm.. ciekawe. Te wady suszarek z pompą ciepła dają do myślenia. Właśnie jestem przed zakupem.
 • Alka
  Alka

  czwartek, 04 kwiecień 2024 12:57

  hm.. ciekawe. Te wady suszarek z pompą ciepła dają do myślenia. Właśnie jestem przed zakupem.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.