Wkrętarka a wiertarka – różnice i zastosowania - dekoportal.pl

Wkrętarka a wiertarka – różnice i zastosowania

18 Cze 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
wkrętarka a wiertarka – różnice i zastosowania

Podczas prac budowlano-remontowych czy też weekendowego majsterkowania w garażu lub ogrodzie często stajemy przed koniecznością skręcenia mebli lub też wywiercenia otworów w ścianach. W tym celu absolutnie konieczne są odpowiednie elektronarzędzia, które znacząco usprawniają i przyspieszają wszelkie prace manualne. W przydomowym warsztacie każdego majsterkowicza nie może zabraknąć wyjątkowo praktycznych i często wykorzystywanych sprzętów, czyli wiertarki oraz wkrętarki. Czym różnią się te narzędzia? Jakie funkcje oferują? Odpowiadamy!


Czym różnią się wiertarka i wkrętarka? Jakie jest ich przeznaczenie?

Częstym przypadkiem jest sytuacja, w której mniej doświadczone osoby mylą ze sobą wiertarkę oraz wkrętarkę. W praktyce narzędzia te posiadają nieco inne funkcje oraz zastosowanie. Co do zasady wiertarka służy przede wszystkim do wiercenia otworów, na przykład w ścianach, meblach czy metalowych przedmiotach. Dużą zaletą wiertarek jest przede wszystkim ich moc, która pozwala przewiercić się nawet przez wyjątkowo twarde powierzchnie, oczywiście tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zastosujemy odpowiednio trwałe wiertło. Z kolei wkrętarka przeznaczona jest głównie do wkręcania śrub lub wkrętów, rzadziej zaś wykorzystuje się ją do wiercenia głębokich otworów w ścianach. Wkrętarki doskonale sprawdzają się podczas składania mebli, budowy niewielkich konstrukcji z drewna czy też szeroko pojętych prac ogrodowych.


Wiertarka czy wkrętarka – które urządzenie wybrać?

Skoro wiemy już, czym różnią się wiertarka oraz wkrętarka, warto zastanowić się nad tym, które z tych urządzeń warto kupić do domu. W poprzednim akapicie stosunkowo szeroko wyjaśniliśmy podstawowe zastosowanie obu sprzętów, wspominając także o ich zaletach oraz wadach. Oczywiście najwygodniejszym wyborem jest zakup obu narzędzi, jednak w gruncie rzeczy w większości domów użyteczność wiertarki czy wkrętarki jest naprawdę niewielka, a sprzęty te są wykorzystywane sporadycznie. Z tego względu podwójna inwestycja w drogie narzędzia nie ma większego sensu pod względem finansowym. Lepszym wyborem będzie zakup wyłącznie jednego sprzętu. Pytanie tylko, który z nich warto wybrać?

Podejmując decyzję w kwestii zakupu elektronarzędzi, warto przeanalizować własne potrzeby i na ich podstawie zadecydować, które z nich – wiertarka czy też wkrętarka – będzie częściej używane. W przypadku, gdy często wykonujesz otwory w twardych, ciężkich materiałach, z pewnością lepszym wyborem będzie wiertarka, która poradzi sobie w każdych warunkach, nawet na placu budowy. Z kolei do nieco mniej wymagających zadań, w tym chociażby do drobnych napraw sprzętów domowych czy majsterkowania w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie zakup wkrętarki. Jej zaletą jest nie tylko wszechstronność, ale także mniejsza waga i znacznie lepsza poręczność, co z pewnością wpłynie na komfort pracy.


Wiertarko-wkrętarka – urządzenie uniwersalne?

Połączeniem cech oferowanych przez wiertarkę oraz wkrętarkę jest wiertarko-wkrętarka, czyli urządzenie, które może wydawać się wprost idealnym wyborem do domowego użytkowania. Narzędzia tego typu pozwalają na korzystanie z najróżniejszych końcówek – od wierteł po specjalistyczne bity służące do wkręcania śrub. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od tradycyjnej wiertarki uniwersalna wiertarko-wkrętarka ma znacznie mniejszą moc i w większości przypadków nie będzie oferować funkcji udaru. Co za tym idzie, może nie być na tyle wydajna, by przewiercić się przez wyjątkowo mocne i twarde materiały. W codziennym użytkowaniu może jednak się okazać całkowicie wystarczająca, szczególnie jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz większych remontów ani też prac budowlanych.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Media Expert.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 18 czerwiec 2024 10:29

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.