Co to są barwy neutralne i jak stosować je we wnętrzach? - dekoportal.pl

Co to są barwy neutralne i jak stosować je we wnętrzach?

28 Paź 2020 / Napisał  / Porady
 kolory neutralne
Barwy neutralne cieszą się popularnością, ponieważ stanowią uniwersalną bazę aranżacji.

Barwy neutralne cieszą się popularnością, ponieważ stanowią uniwersalną bazę aranżacji. Stonowane odcienie pozwalają stworzyć zarówno surową, jak i przytulną przestrzeń. Podpowiadamy, jak wykorzystać neutralne kolory we wnętrzu.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to są barwy neutralne?

Barwy neutralne w plastyce określa się inaczej jako obojętne. Należą do nich biel, szarość i czerń w różnych odcieniach przejściowych. Te trzy barwy nie występują w kole i służą przede wszystkim do rozjaśniania i przyciemniania innych. Biel, szarość i czerń określa się również mianem kolorów achromatycznych.

Zastanawiając się, co to są barwy neutralne, warto wziąć pod uwagę nie tylko zasady znane z plastyki, lecz także stosowane w aranżacjach. W wystroju wnętrz za stonowany i neutralny uważa się brąz w różnych jego odcieniach. Zarówno w ciemnej, jak i jasnej wersji stanowi on świetną bazę dla wystroju.

Kolory neutralne – czym są?

  • Barwy neutralne w plastyce to biel, szarość i czerń, które określa się też jako achromatyczne,
  • Nie występują one na kole barw, ale umożliwiają rozjaśnianie i przyciemnianie pozostałych kolorów,
  • Za kolory neutralne we wnętrzach uznaje się też różne odcienie brązowego.
 co to są barwy neutralne
Barwy neutralne w plastyce to biel, szarość i czerń, które określa się też jako achromatyczne.

Neutralne kolory – jakie mają zalety?

Barwy neutralne są świetnym tłem dla mebli w różnych stylach. Dzięki stonowanym kolorom stworzysz uniwersalną bazę aranżacji. Białe ściany będą przecież pasowały do nowoczesnego wnętrza, pełnego minimalistycznych elementów wyposażenia, ale też prowansalskiego, romantycznego wystroju.

Wykorzystanie neutralnych barw na ścianach i podłodze umożliwi Ci rezygnację z gruntownego remontu, jeśli styl domu Ci się znudzi. Wymiana mebli i dodatków będzie wystarczająca. Neutralne kolory męczą wzrok nieco mniej niż te krzykliwe, chociaż zdania na ten temat są coraz bardziej podzielone. Przytłaczający efekt może stworzyć z pewnością czarny.

Kolor neutralny, na przykład szarość, świetnie sprawdzi się jako metoda na uspokojenie zbyt krzykliwej barwy widocznej na innych powierzchniach. Połączenie popielatego odcienia z nasyconym żółtym pozwoli Ci stworzyć duet, z którego żaden kolor nie będzie przytłaczający. Szarość uspokoi wystrój, a słoneczna barwa go ożywi.

Zalety neutralnych barw:

  • Każda z nich pasuje do większości stylów urządzania wnętrz,
  • Dzięki zastosowaniu neutralnych kolorów na większych powierzchniach gruntowny remont nie będzie Ci potrzebny, kiedy aranżacja stanie się nudna – wystarczy wymiana mebli i dodatków,
  • Wykorzystanie stonowanego koloru pozwoli Ci uspokoić intensywną, krzykliwą barwę.
 co to są barwy neutralne
Dzięki stonowanym kolorom stworzysz uniwersalną bazę aranżacji.

Barwy neutralne – poznaj ich wady

Neutralne kolory nie są jednak pozbawione wad. Coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie niektórych barw. Całkowicie białe wnętrze może prowadzić do częstszych pomyłek, natomiast czarne może wywoływać smutek. Czerni nie wykorzystuje się zbyt często również w architekturze, ponieważ wzbudza niepokój.

Wnętrze, które jest urządzone wyłącznie w neutralnych kolorach, może wydawać się nudne. Jeśli nie ożywisz stonowanej aranżacji kolorowymi dodatkami, istnieje szansa, że wystrój zacznie Cię męczyć. Neutralne barwy wykorzystuje się w home stagingu, czyli podczas przygotowywania nieruchomości do sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ stonowana kolorystyka prowadzi do utraty indywidualnego stylu, co może przełożyć się na większe zainteresowanie mieszkaniem czy domem. Więcej osób będzie się przecież czuło komfortowo w nieruchomości z białymi ścianami niż czerwonymi i udekorowanymi w nietuzinkowe wzory.

Wady neutralnych barw:

  • Coraz częściej mówi się o ich złym wpływie na samopoczucie, na przykład czerń może powodować smutek,
  • Nie stosuje się jej raczej na budynkach, ponieważ wzbudza niepokój,
  • Białe wnętrza mogą powodować częstsze pomyłki,
  • Zastosowanie wyłącznie neutralnej kolorystyki może sprawić, że aranżacja szybko Ci się znudzi.
 barwy neutralne w plastyce
Czerń – niesie za sobą pozytywne i negatywne skojarzenia; jest powiązana z żałobą, smutkiem, tajemnicą, ale też elegancją czy luksusem.

Barwy neutralne – jak wpływają na samopoczucie?

Każda z barw achromatycznych niesie za sobą pewne skojarzenia. Czerń może wywołać zarówno negatywne, jak i pozytywne odczucia. Kojarzy się ze stratą, żałobą, a także złem. Czerń we wnętrzach może wprowadzić również dozę tajemniczości. Wiąże się z elegancją, rozwagą, mądrością. Jest kojarzona z dobrami luksusowymi, a także sukcesem i bogactwem. Stosowana w modzie jest ponadczasowa, również we wnętrzach nigdy nie będzie elementem kiczowatym.

Szarość powstaje z połączenia dwóch pozostałych barw neutralnych, czyli bieli i czerni. Ona także budzi zarówno negatywne, jak i pozytywne skojarzenia. Jest wiązana ze starością, ale też nudą, czymś niewyróżniającym się i przeciętnym. To też chłodny kolor, który w połączeniu z mocnym, zimnym światłem oraz białymi meblami może pozbawić wnętrze przytulności. Tak modna przez ostatnie lata szarość niesie za sobą też pozytywne skojarzenia, na przykład z mądrością czy ponadczasowością.

Biel natomiast kojarzy się z niewinnością, spokojem, duchowością, prawdą, ale potrafi też wprowadzić do wnętrza chłód. Duże, białe powierzchnie mogą okazać się męczące dla wzroku, a zbyt jasna przestrzeń – dyskomfortowa. Z tego powodu lepiej nie stosować koloru kojarzonego z czystością i higieną w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy.

Brązowy występuje w chłodnych i ciepłych tonacjach, jednak jest najprzytulniejszą z wymienionych barw. Neutralny kolor przywodzi na myśl ziemię, rodzinę, dom, naturę. Brązowy kojarzy się z elegancją czy dojrzałością, a także z jesienią. Oznacza też melancholię. Domy urządzone w brązach i beżach są ponadczasowe oraz przytulne.

Kolory neutralne – jak wpływają na samopoczucie?

  • Czerń – niesie za sobą pozytywne i negatywne skojarzenia; jest powiązana z żałobą, smutkiem, tajemnicą, ale też elegancją czy luksusem; warto ją wybierać, ponieważ jest ponadczasowa,
  • Szarość – kojarzy się z nudą i przeciętnością, a także chłodem; może przywołać pozytywne skojarzenia, na przykład z mądrością czy ponadczasowością,
  • Biel – jest kojarzona z niewinnością, czystością, ale okazuje się, że może być niekomfortowa podczas pracy, dlatego nie warto stosować jej w dużej ilości w biurze,
  • Brąz – kojarzy się z domem, rodziną, melancholią, dlatego pozwala stworzyć przytulne wnętrza.
 neutralne kolory
Brąz – idealnie pasuje do klasycznych, eleganckich wnętrz.

Kolory neutralne – do jakich wnętrz pasują?

Neutralny kolor ma tę zaletę, że pasuje do większości stylów urządzania wnętrz. Zarówno biel, jak i czerń odnajdą się w większości aranżacji. Również brąz pasuje do wielu stylów.

Kolor neutralny, jakim jest biel, doskonale sprawdzi się w minimalistycznej przestrzeni. Białe ściany i podłogi to częsty wybór do łazienek – achromatyczna barwa pozwoli optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Warto jednak zadbać o ożywienie minimalistycznej aranżacji, na przykład kwiatem, który wprowadzi nieco koloru do tak jasnego wnętrza.

Biel – zwłaszcza w połączeniu z szarością – stanowi idealne rozwiązanie do skandynawskiej aranżacji. Warto tak stonowane wnętrze uzupełnić drewnianymi meblami. Odcień naturalnego surowca doda wystrojowi przytulności. Nie obawiaj się też soczystych dodatków – kilka żółtych poduszek na szarej kanapie stworzy przyjemny dla oczu kontrast.

Czerń dobrze prezentuje się we wnętrzach w stylu glamour. Elegancki, neutralny kolor świetnie wygląda w połączeniu ze srebrnym, który warto wykorzystać nie tylko w dodatkach, lecz także meblach. Połyskującą powierzchnią mogą wyróżniać się, na przykład stolik kawowy czy nogi od krzeseł. Do wnętrz w stylu glamour pasują też pozostałe barwy neutralne, czyli biel i szarość.

Czerń może tworzyć elegancką przestrzeń, ale też surową. Ten neutralny kolor świetnie sprawdzi się w industrialnym wnętrzu. Czerń zastosowana na suficie czy meblach stworzy efektowny kontrast z czerwoną cegłą na ścianie, czyli elementem charakterystycznym dla loftów. W przestrzeni inspirowanej fabrykami z lat 60. XX wieku sprawdzi się też dodatek szarości.

Brązowy pozwoli Ci stworzyć elegancką, klasyczną przestrzeń, w której pierwsze skrzypce będą grały antyczne meble. Drewniane elementy wyposażenia skomponujesz z okładziną podłogową z naturalnego surowca. Na ścianach możesz wykorzystać beżową tapetę oraz listwy przypodłogowe i przysufitowe, które podkreślą elegancję wnętrza.

Brązowy w ciemnej wersji sprawdzi się w rustykalnej przestrzeni. Taki wystrój wyróżnia się zastosowaniem wielu drewnianych elementów. Z naturalnego surowca może być wykonana posadzka, ale też okładzina ścian. Drewno w rustykalnym wnętrzu jest też widoczne na suficie w postaci belek.

Barwy neutralne – w jakich aranżacjach można zastosować?

  • Biel – sprawdzi się w minimalistycznym wnętrzu; będzie też odpowiednią bazą skandynawskiej aranżacji, ale warto dopełnić ją szarością, drewnem oraz chociaż jednym soczystym kolorem, na przykład żółtym,
  • Czerń – pasuje do wnętrz glamour, kiedy jest połączona ze srebrnym; pozwala też podkreślić surowy charakter industrialnej aranżacji,
  • Brąz – idealnie pasuje do klasycznych, eleganckich wnętrz, na przykład w połączeniu z beżową tapetą; jest też charakterystyczny dla wystroju rustykalnego, w którym wykorzystuje się wiele drewnianych elementów zarówno na podłodze, jak i ścianach czy suficie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:14
komentarzy /( 2 )
  • Natalia
    Natalia

    wtorek, 20 kwiecień 2021 16:38

    Czy są jakieś badania dotyczące skojarzeń z kolorami i ich wpływem na nastrój, jeśli zostają wykorzystane we wnętrzach? Czy artykuł jest napisany na podstawie skojarzeń autora?
  • Anna O.
    Anna O.

    poniedziałek, 09 listopad 2020 14:43

    Lubię te kolory, łatwo jest potem zmieniać wystrój wnętrza, wystarczy tylko zabawić się w dobór kolorowych dodatków i już wnętrze zyskuje "nową twarz".

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.