Co zamiast papieru do pieczenia? Sprawdź, czym go zastąpić! - dekoportal.pl

Co zamiast papieru do pieczenia? Sprawdź, czym go zastąpić!

21 Lis 2023 / Napisał  / Kuchnia
co użyć zamiast papieru do pieczenia
Pomysłowość jest szczególnie przydatna wtedy, gdy w kulinarnym królestwie brakuje składników lub wyposażenia.

Gotowanie to sztuka, która wymaga sporej kreatywności. Pomysłowość jest szczególnie przydatna wtedy, gdy w kulinarnym królestwie brakuje składników lub wyposażenia. Dziś podpowiadamy, czym zastąpić papier do pieczenia. Sprawdź, czy papier śniadaniowy w piekarniku to dobry pomysł i upewnij się, czy można piec na sreberku.

O czym przeczytasz w artykule?


Koszmar cukiernika: brak papieru do pieczenia

Przypalona zapiekanka, przyklejone do blachy ciasto, nieprzyjemny zapach i metaliczny posmak – tak może się skończyć nasze kucharzenie, gdy w domu brak papieru do pieczenia. Efekt gotowania w nieodpowiednio przygotowanych naczyniach? Obniżone walory smakowe. A najczarniejszy scenariusz? Jedzenie trzeba wyrzucić…

Jak temu zaradzić? Przemyśleć temat, zanim zaczniemy gotowanie. Ale to nie zawsze możliwe, zwłaszcza gdy pichcimy coś na szybko. Czasami półprodukty są już gotowe i nagle orientujesz się: „nie mam papieru do pieczenia!” Co wtedy? Włącz kreatywność! Albo przeczytaj nasze porady.

 • Efektem przyrządzania jedzenia w nieodpowiednio przygotowanych naczyniach może być gorszy smak potrawy, a czasem nawet konieczność wyrzucenia posiłku. Brak papieru do pieczenia to powszechny problem, któremu na szczęście można zaradzić.
co użyć zamiast papieru do pieczenia
Przede wszystkim pamiętaj, że wielokrotnie używana blacha wchłania zapachy potraw i pod wpływem wysokiej temperatury może je przekazać.

Czy można piec bez papieru do pieczenia?

Oczywiście, że można. Trzeba jednak liczyć się z wymienionymi wcześniej konsekwencjami. Przede wszystkim pamiętaj, że wielokrotnie używana blacha wchłania zapachy potraw i pod wpływem wysokiej temperatury może je przekazać. Jeśli więc nie wiesz, co użyć zamiast papieru do pieczenia, masz dwie opcje.

Nasza pierwsza sugestia to silikonowe formy do piekarnika. To najlepsza odpowiedź na pytanie „czy można piec bez papieru do pieczenia?”. Naczynia z silikonu są niedrogie, łatwe do utrzymania w czystości i wielorazowe.

Druga opcja to testowanie. Jest wiele trików na to, czym zastąpić papier do pieczenia. Możesz na przykład zrobić eksperyment i sprawdzić, jak zachowa się sreberko lub papier śniadaniowy w piekarniku. Albo czytać dalej i wypróbować nasze sprawdzone metody na to, czy można piec bez papieru do pieczenia.

Nie mam papieru do pieczenia!

 • Wielorazowe i niedrogie silikonowe naczynia to najskuteczniejsza odpowiedź na pytanie „co można użyć zamiast papieru do pieczenia?”.
 • W sieci znajdziesz wiele wskazówek, co dać zamiast papieru do pieczenia.
 • Nauka przez testowanie to dobra, ale ryzykowna metoda. Sprawdzając, czy można piec na sreberku lub papierze śniadaniowym, możesz dokonać odkrycia, albo… spalić potrawę.
co użyć zamiast papieru do pieczenia
Jest wiele trików na to, czym zastąpić papier do pieczenia.

Co zamiast papieru do pieczenia?

Nasi przodkowie przez lata nauczyli się sztuki wypiekania, mimo że nie wiedzieli, czym jest papier do pieczenia. Czym zastąpić ten ułatwiający życie wynalazek? Co zamiast papieru do pieczenia stosowały nasze babcie i prababcie? Najczęściej to, co miały pod ręką.

Najpopularniejszym rozwiązaniem naszych babć jest… tłuszcz. W wielu tradycyjnych przepisach kulinarnych znajdziemy poradę, żeby blachę lub formę dokładnie wysmarować masłem albo smalcem. Patent jest skuteczny, ale niestety niezbyt fit.

Jeśli zastanawiasz się, co dać zamiast papieru do pieczenia, nieźle sprawdzi się bułka tarta wysypana cienką warstwą na dno naczynia żaroodpornego lub blachy. Aby zabezpieczyć przed przypaleniem również boki potrawy, najpierw natrzyj całą formę tłuszczem, a następnie obsyp bułką.

 • Nasze prababcie nie wiedziały, co to jest papier do pieczenia. Czym zastąpić ten produkt według babcinych porad? Wypróbuj tłuszcz lub bułkę tartą – obie metody są niedrogie, ekologiczne, proste i skuteczne.
co użyć zamiast papieru do pieczenia
W wielu tradycyjnych przepisach kulinarnych znajdziemy poradę, żeby blachę lub formę dokładnie wysmarować masłem albo smalcem.

Papier śniadaniowy w piekarniku

Szukając w sieci podpowiedzi, co dać zamiast papieru do pieczenia, można natknąć się na informacje o papierze śniadaniowym. Jakkolwiek metoda jest przetestowana i skuteczna, to wymaga pewnej dodatkowej wiedzy. Jeśli więc ten pomysł obudził w Tobie wątpliwości, to możesz sobie pogratulować intuicji.

Papier śniadaniowy w piekarniku całkiem dobrze uchroni potrawy przed przywieraniem do blaszki, o ile jest dokładnie natłuszczony. Pamiętaj również, aby nie stosować go w temperaturze powyżej 220 stopni, bo… może się spalić! Temperatura samozapłonu papieru to około 220-240 stopni Celsjusza.

 • Natłuszczony papier śniadaniowy to coś, co można użyć zamiast papieru do pieczenia, ale wyłącznie w temperaturze niższej niż 220 stopni Celsjusza.
co użyć zamiast papieru do pieczenia
Papier śniadaniowy w piekarniku całkiem dobrze uchroni potrawy przed przywieraniem do blaszki, o ile jest dokładnie natłuszczony.

Folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia

Zastanawiając się, co zamiast papieru do pieczenia, często zapominamy o dość oczywistej alternatywie, jaką jest sreberko. Najczęściej wykorzystujemy je do pakowania żywności, a tymczasem ma ono znacznie szersze zastosowanie.

O ile bez mrugnięcia okiem wykorzystujemy ją do grillowania, to już folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia wywołuje u wielu konsternację. Zupełnie niepotrzebnie, bo natłuszczone sreberko świetnie zabezpiecza potrawy przed przypaleniem nie tylko na grillu, lecz także w piekarniku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o dodatkowych właściwościach folii. Mało kto wie, że błyszcząca strona sreberka lepiej i dłużej zatrzymuje ciepło. Z tego powodu to właśnie z nią powinno stykać się jedzenie – dzięki temu szybciej i lepiej się wypiecze.

Co zamiast papieru do pieczenia? Folia aluminiowa!

 • Sreberko jest często wykorzystywane w kuchni, np. do grillowania.
 • Folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia sprawdzi się naprawdę doskonale.
 • Błyszcząca strona folii aluminiowej dłużej kumuluje ciepło.
co użyć zamiast papieru do pieczenia
Folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia sprawdzi się naprawdę doskonale.

Co zamiast papieru do pieczenia bezy?

Są dania, których przyrządzenie wymaga wprawy. Albo przynajmniej odwagi. Przykładem jest beza. Chociaż ten popularny deser przygotowuje się z zaledwie kilku składników, to na ogólny sukces wpływają nawet takie czynniki, jak temperatura jajek. W takim razie co użyć zamiast papieru do pieczenia tego piankowego przysmaku?

Są różne wskazówki dotyczące tego, co zamiast papieru do pieczenia bezy będzie najlepsze. Wśród najczęstszych metod wymieniana jest folia aluminiowa, którą jednak koniecznie trzeba dokładnie natłuścić. Innym, znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem będzie silikonowe naczynie, forma lub podkładka.

Z kolei bułka tarta jest tym, co zamiast papieru do pieczenia bezy jest zdecydowanie odradzane. Okruszki zostaną wchłonięte przez wilgotną jajeczną pianę. W ten sposób bułka przestanie pełnić funkcję zabezpieczenia przed przywieraniem, a stanie się niesmaczną częścią deseru.

Sposób na bezę – co zamiast papieru do pieczenia?

 • Dokładnie natłuszczona folia aluminiowa to coś, co zamiast papieru do pieczenia bezy zawsze dobrze się sprawdza.
 • Najlepszą i niegenerującą śmieci alternatywą dla papieru do pieczenia są silikonowe naczynia, formy i podkładki.
 • Bułka tarta zostanie wchłonięta przez bezę, dlatego jest czymś, co zamiast papieru do pieczenia zdecydowanie się nie nadaje!

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:31
komentarz /( 1 )
 • Werka
  Werka

  piątek, 12 kwiecień 2024 12:08

  papier śniadaniowy w piekarniku zamiast papieru do pieczenia to bym się bała jednak

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.