Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem? - dekoportal.pl

Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?

22 Lis 2023 / Napisał  / Kuchnia
czym odkamienić ekspres
Istnieje kilka sposobów, żeby pozbyć się osadu z urządzenia.

Nagle ekspres zaczął pracować głośniej, a kawa ma gorszy smak? Jest duże ryzyko, że odkamienianie okaże się koniecznością. Istnieje kilka sposobów, żeby pozbyć się osadu z urządzenia. Podpowiadamy, czym odkamienić ekspres.

O czym przeczytasz w artykule?


Czym odkamienić ekspres? Propozycje od producentów urządzeń

Zastanawiając się, czym odkamienić ekspres, weź pod uwagę propozycje preparatów stworzonych przez producentów urządzeń do zaparzania kawy. Wybranie takiego produktu to gwarancja bezpieczeństwa.

Preparaty do odkamieniania są zamknięte w wygodnych butelkach, które wystarczają na kilka procesów czyszczenia. Czasem występują w małych saszetkach. Możesz zdecydować się również na tabletki – przy ich pomocy wykonasz między innymi odkamienianie ekspresu Siemens.

Regularność odkamieniania zależy od wielu czynników. Liczy się stopień twardości wody, a także częstotliwość korzystania ze sprzętu. Nowoczesne urządzenia same powiadamiają, że przyszedł czas na czyszczenie. Taka informacja pojawi się na wyświetlaczu, dzięki czemu będzie Ci łatwiej dbać o usuwanie osadów z ekspresu.

Jeśli urządzenie nie ma funkcji automatycznego powiadamiania, przeczytaj instrukcję obsługi. Producent powinien zawrzeć w niej informacje dotyczące zalecanej częstotliwości odkamieniania. Jeśli nie masz dostępu do tych wskazówek, postaraj się przeprowadzać czyszczenie co mniej więcej 250 wypijanych kaw. Weź też pod uwagę, jak pracuje urządzenie. Wydaje głośniejsze niż zwykle dźwięki? Jeśli tak, istnieje duża szansa, że czas na odkamienianie specjalnym preparatem.

Czym odkamienić ekspres i jak często to robić?

 • Skutecznie zadziałają preparaty od producentów ekspresów – mogą to być produkty płynne lub tabletki.
 • Regularność zależy od różnych czynników.
 • Ważny jest stopień twardości wody.
 • Nie bez znaczenia jest częstotliwość korzystania z ekspresu.
 • Najlepiej przeprowadzać odkamienianie co około 250 wypijanych kaw.
czym odkamienić ekspres
Nowoczesne urządzenia same powiadamiają, że przyszedł czas na czyszczenie.

Jak odkamienić ekspres? Poznaj kolejne kroki

Wiesz już, czym można odkamienić ekspres do kawy. Czas dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić. Pamiętaj, że warto przy okazji wyczyścić różne elementy urządzenia, na przykład tackę.

Rozpocznij od wyjęcia zbiornika na wodę, opróżnij go i przepłucz. Jeśli znajduje się w nim filtr, pozbądź się go. Do pojemnika wlej lub włóż preparat do odkamieniania oraz wodę w ilości podanej na opakowaniu. Po chwili środek powinien się rozpuścić. Gdy tak się stanie, włóż zbiornik na jego miejsce i uruchom ekspres.

Niektóre urządzenia mają funkcję automatycznego odkamieniania. Wystarczy, że ją wybierzesz i będziesz stosować się do informacji na wyświetlaczu. Jeśli takiej funkcji nie ma, włącz zaparzanie, ale bez kawy. Sprawdź, czy na pewno nie ma jej w pojemniku na ziarna. W przypadku bardzo brudnego ekspresu możesz powtórzyć proces kilka razy.

Następny krok to wyjęcie pojemnika i dokładne wypłukanie go, a później napełnienie. Musisz zagotować wodę, żeby dokładnie wypłukać resztki preparatu. Zrób to dwukrotnie, żeby mieć pewność, że środek nie dostanie się do kofeinowego napoju.

Pamiętaj, że w każdym ekspresie proces odkamieniania może przebiegać nieco inaczej. Sprawdzaj, co pojawia się na wyświetlaczu. Zapoznaj się też z instrukcją urządzenia. Koniecznie przeczytaj wskazówki na opakowaniu preparatu czyszczącego.

Jak odmienić ekspres?

 • Wyjmij zbiornik, przepłucz go i napełnij wodą oraz preparatem czyszczącym w tabletkach lub płynie.
 • Włóż pojemnik do urządzenia i uruchom funkcję automatycznego odkamieniania, a następnie stosuj się do wskazówek wyświetlanych na ekranie.
 • Jeśli nie masz tej opcji, uruchom zaparzanie bez kawy, najlepiej kilkukrotnie.
 • Wyjmij pojemnik, przepłucz, napełnij wodą i włóż na miejsce.
 • Uruchom zaparzanie dwukrotnie, żeby oczyścić wnętrze sprzętu.
 • Zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi ekspresu oraz wskazówki na opakowaniu preparatu, żeby prawidłowo przeprowadzić odkamienianie.
czym odkamienić ekspres
Pamiętaj, że w każdym ekspresie proces odkamieniania może przebiegać nieco inaczej.

Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?

Wiesz już, jak odkamienić ekspres gotowym preparatem. Nie masz czasu na zakupy? Chcesz szybko pozbyć się osadu? Podpowiadamy, jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem.

Żeby usunąć osad, wykorzystaj ocet i wodę w proporcji 1:2. Taką mieszankę podobnie jak preparat ze sklepu wlej do zbiornika na wodę i uruchom robienie kawy. Dzięki temu roztwór przepłynie przez każdy zakamarek urządzenia.

Następny krok to wypłukanie zbiornika oraz wyczyszczenie go płynem do mycia naczyń. Teraz napełnij pojemnik wodą i naciśnij przycisk odpowiadający za parzenie kawy. Powtórz tę czynność za kilkanaście minut, żeby dobrze wypłukać wnętrze ekspresu z resztek roztworu octu z wodą. Jest duże ryzyko, że okaże się on mniej skuteczny od gotowego preparatu.

Zastanawiając się, czym można odkamienić ekspres do kawy, weź pod uwagę kwasek cytrynowy. To oprócz octu jeden z najchętniej wykorzystywanych domowych preparatów do wielu zastosowań. Odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym jest nieskomplikowane. Wsyp dwie łyżeczki do zbiornika z wodą, uruchom zaparzanie, a następnie wypłucz dobrze pojemnik. Kolejny krok to przepłukanie wnętrza poprzez kilkukrotne włączanie zaparzania.

Odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym czy octem to jeszcze nie wszystko! Niektórzy wykorzystują sodę oczyszczoną. Na litr wody w zbiorniku zastosuj ¼ szklanki produktu. Zadbaj, żeby soda się rozpuściła. Uruchom ekspres bez ziaren kawy – w trakcie zaparzania jego wnętrze zostanie oczyszczone. Następnie wypłucz pojemnik, napełnij go wodą i włącz zaparzanie, żeby pozbyć się resztek sody ze wszystkich elementów układu. Powtórz to dwukrotnie.

Czym można odkamienić ekspres do kawy? Domowe sposoby:

 • Ocet z wodą w proporcji 1:2 – po tej metodzie zadbaj o dokładnie przepłukanie wnętrza, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
 • Kwasek cytrynowy – zastosuj dwie łyżeczki na zbiornik wody.
 • Soda – ¼ produktu na litr wody to odpowiednie proporcje.
czym odkamienić ekspres
Zastanawiając się, czym można odkamienić ekspres do kawy, weź pod uwagę kwasek cytrynowy.

Odkamienianie ekspresu – dlaczego warto wykonywać je regularnie?

Wiesz już, czym odkamienić ekspres do kawy. Zastanawiasz się, dlaczego trzeba to robić regularnie? Musisz wiedzieć, że osad utrudnia urządzeniu podgrzewanie wody. W konsekwencji sprzęt działa głośniej i z większą mocą, a to powoduje, że niepotrzebnie zużywa więcej energii.

Zaawansowany problem z kamieniem w ekspresie może sprawić, że przygotowanej kawy będzie mniej niż powinno, a poza tym będzie miała niską temperaturę. W kofeinowym napoju pojawią się białe drobinki, które nie zachęcają do wypicia przyrządzonej kawy.

Jeśli chcesz jak najrzadziej przeprowadzać odkamienianie ekspresu, postaraj się zapobiegać osadowi. Pomoże Ci w tym dzbanek filtrujący. Będziesz przelewać wodę z niego do zbiornika. Pamiętaj też o regularnej wymianie filtra znajdującego się w pojemniku urządzenia.

Dlaczego trzeba regularnie przeprowadzać odkamienianie ekspresu?

 • Osad utrudnia podgrzewanie wody, co sprawia, że urządzenie pobiera więcej prądu.
 • Kamień powoduje, że ekspres działa głośniej.
 • W kawie pojawiają się białe drobinki, ma ona niższą temperaturę, a poza tym napoju może być mniej.
 • Żeby rzadziej przeprowadzać odkamienianie, wlewaj do zbiornika wodę przefiltrowaną w dzbanku.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:30
komentarz /( 1 )
 • Luiza5
  Luiza5

  piątek, 12 kwiecień 2024 12:07

  o. Dziś mam w planach wiec dobrze, że przeczytałam Wasz artykuł :):)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.