15 sposobów na półki do kuchni! Znajdź pomysł na półki do kuchni - dekoportal.pl

15 sposobów na półki do kuchni! Znajdź pomysł na półki do kuchni

03 Lip 2020 / Napisane przez  / Porady
półki do kuchni, kuchnia z półkami, półki kuchenne
Półki kuchenne stanowią doskonałe miejsce do przechowywania porcelany.

Minimalistyczne kuchnie, ze starannie pochowanymi akcesoriami i naczyniami, mają swój urok (a raczej: swoją praktyczną stronę). Od pewnego czasu jednak w aranżacjach kuchni coraz częściej daje się zauważyć tęsknotę do funkcjonalności, wygody i, co tu dużo mówić, sentymentalnego akcentu, jakie zapewniają półki kuchenne. Z jednej strony pozwalają one na szybki dostęp do potrzebnych kuchennych akcesoriów, a z drugiej stanowią doskonałe miejsce do pochwalenia się swoją kolekcją porcelany, kubków czy starych młynków. Półeczki do kuchni świetnie sprawdzą się w stylizacjach tradycyjnych, jednak jak za chwilę pokażemy, mogą być także doskonałym uzupełnieniem aranżacji na wskroś nowoczesnych.

O czym przeczytasz w artykule?

Kuchnia z półkami w stylu rustykalnym, vintage i shabby chic

Tradycyjne aranżacje kuchni, takie jak te wymienione w tytule, kochają półki kuchenne. Najpiękniej prezentują się w nich te drewniane, z dekoracyjnymi wspornikami. Niezwykle efektowne są na przykład płytkie półeczki ze szczebelkami, za którymi mogą stanąć porcelanowe, białe lub właśnie kolorowe, a nawet zdobione w delikatne wzorki, talerze. Pastelowe elementy zastawy to nieodzowny element kuchni w stylizacji vintage. Warto też zwrócić uwagę na drewniane półki do kuchni z kutymi wspornikami, wprowadzającymi niezwykły nastrój do całej aranżacji.

Stylizacje rustykalne, shabby chic oraz vintage będą się prezentować szczególnie elegancko, jeśli wprowadzimy do nich metalowe półeczki o ażurowych wzorach. Takie elementy wyposażenia niewiele mają wspólnego z tak modnymi w ostatnim czasie oszczędnością formy i minimalizmem. Ich głównym zadaniem jest zachwycać detalami i zdobieniami.

Jeśli mówimy o półkach kuchennych, nie możemy ominąć jednej ważnej kwestii. Jakiej? Co postawić na takich półeczkach! O ozdobnych talerzach i kolekcjach, które warto na nich eksponować, już wspominaliśmy. Wiele modeli kuchennych półek w stylu tradycyjnym zawiera dodatkowe uchwyty i haczyki, na których można wieszać na przykład filiżanki lub dekoracyjne (choć nie tylko!) kuchenne akcesoria, takie jak łyżki, szpatułki, filtry do kawy czy zaparzacze do herbaty.

Decydując się na półki w kuchni, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze, jeśli mają one mieć funkcję (także) praktyczną, trzymajmy na nich naczynia czy sprzęty używane codziennie. Po drugie, aranżując półki, wybierzmy kolorystykę i motyw przewodni. I po trzecie wreszcie, wyjmijmy z szafki produkty i umieśćmy je w ładnych pojemnikach, by stanowiły ozdobę półek.

Półki do kuchni w stylu tradycyjnym:

 • Pełnią nie tylko funkcję praktyczną, zapewniając miejsce na podręczne naczynia czy akcesoria, ale także estetyczną, wnosząc do całej stylizacji akcent vintage, rustykalny czy też shabby chic,
 • Zwykle są wiszące, drewniane, z dekoracyjnymi (także metalowymi, kutymi) wspornikami,
 • Pozwalają na ustawienie ozdobnych elementów, takich jak imbryki, stare młynki czy też zastawy,
 • Mają dodatkowe szczebelki, za którymi można ustawić kolekcję pięknych talerzy lub pater,
 • Mają dodatkowe haczyki, na których można w efektowny sposób zaprezentować zbiór filiżanek lub kubków, a także kuchenne akcesoria,
 • Wymagają odpowiedniej aranżacji, dlatego warto wybrać tu motyw przewodni, dopasowując posiadane naczynia czy też sprzęty kuchenne tak, aby stanowiły dekoracyjną całość.

Praktyczne półeczki do kuchni

We wcześniejszym rozdziale mówiliśmy o tym, że półki w kuchni mogą w dużej mierze pełnić funkcję dekoracyjną. Wiadomo jednak, że prócz tego mogą również stanowić nieodzowną pomoc przy gotowaniu i przy wykonywaniu zwykłych, kuchennych czynności. Zawsze to dodatkowe miejsce na przechowywanie i dobry sposób na organizację przestrzeni.

W małych lub nieustawnych kuchniach świetnie sprawdzają się półeczki ustawione pomiędzy górnymi szafkami a blatem roboczym. Mogą na nich stanąć pojemniki z najczęściej wykorzystywanymi przyprawami i potrzebne akcesoria. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko, co używane na co dzień, zawsze będziemy mieć pod ręką.

Równie wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są półki w kuchni nad blatem umieszczone z boku. Taki zabieg również dobrze sprawdza się w małych kuchniach, w których każdy niemal centymetr dostępnej przestrzeni jest na wagę złota. Zamocowane nad blatem otwarte półeczki mogą zastępować zabudowę szafkową, jednocześnie powiększając optycznie pomieszczenie. Jak zrobić takie półki samodzielnie? Przeczytaj tutaj: 6 pomysłów, jak zrobić półkę na przyprawy

Półki kuchenne można także ustawić na blacie w narożniku. Zwykle jest to miejsce trudne do wykorzystania, a półki pozwalają na efektywne i ergonomiczne zaaranżowanie tej przestrzeni. Na blacie mogą również stanąć klasyczne, podwójne półeczki, półki w postaci drabinki czy też półka na wspornikach łączących blat i górną szafkę. W tym ostatnim przypadku pomiędzy wspornikami mogą się także znajdować relingi z haczykami albo uchwyty na akcesoria lub ręcznik kuchenny. Takie półki mogą być drewniane, metalowe lub też stanowić połączenie elementów drewnianych z metalowymi.

Mówiąc o otwartych półeczkach w kuchni, trzeba wspomnieć jeszcze o jednej sprawie. Takie półki wymagają utrzymywania bezwzględnego porządku, a zestaw naczyń czy akcesoriów, jakie się na nich znajdą, powinien być dobrze przemyślany, gdyż oprócz oczywistych względów praktycznych będzie zawsze pełnić również funkcję estetyczną.

Co warto wiedzieć o praktycznych, kuchennych półkach?

 • Półki zamocowane nad blatem lub też postawione na blacie to dobry sposób na wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni.
 • Półka stojąca do kuchni na blat to również niezastąpiony sposób na wykorzystanie dostępnej, choćby niewielkiej, przestrzeni. Do wyboru mamy tu półki narożne, łączące blat z szafką wiszącą, półki w formie drabinki, z dodatkowymi relingami i haczykami.
 • Półki wiszące do kuchni oraz półki do postawienia na blacie mogą być wykonane z metalu, drewna lub też stanowić połączenie obu tych materiałów.
 • Zastosowanie otwartych półek w kuchni wymaga utrzymywania na nich porządku, ponieważ zawsze są one na widoku i prócz funkcji praktycznej pełnią również funkcję dekoracyjną.
półki do kuchni, kuchnia z półkami, półki kuchenne
Otwarte półki w kuchni wymagają utrzymania nienagannego porządku.

Pomysł na półki w kuchni nowoczesnej

Wbrew pozorom półki w nowoczesnych kuchniach sprawdzają się równie znakomicie, co w tradycyjnych aranżacjach (i są równie praktyczne!). Wprowadzają do wnętrza ciekawy akcent, przełamując monotonię tak w ostatnim czasie lubianych, minimalistycznych, bezuchwytowych frontów kuchennych szafek.

Doskonałym przykładem wykorzystania półek w nowoczesnej kuchni są tak zwane kubiki. Szafki, zarówno dolne, jak i górne, mają tu formę sześcianów, a niektóre z nich pozbawione są frontów, dzięki czemu zyskujemy obszerną półkę. Półki w szafkach w postaci sześcianów mogą być zawieszone i ustawione w różnej konfiguracji. Świetny efekt uzyskamy, ustawiając w nich na przykład duży komplet białych lub czarnych talerzy jeden na drugim.

Oczywiście, w nowoczesnej kuchni możemy się także pokusić o zamontowanie bardziej tradycyjnych, na przykład drewnianych półek, zwłaszcza jeśli mamy drewniany blat lub drewnianą podłogę. Najbardziej funkcjonalne są półeczki o szerokości co najmniej 5 cm.

Nawet bardziej funkcjonalnym, a do tego niezwykle efektownym rozwiązaniem, są wnęki w ścianach pełniące funkcję półek. Często stanowią one część mebli wykonywanych na wymiar, ale można je także zrobić w płyt gipsowo-kartonowych, które maluje się na koniec farbą tak, jak zwykłą ścianę. W tym pierwszym przypadku o wiele łatwiej jest utrzymać półki w czystości, ponieważ płytę meblową wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. W przypadku płyty gipsowo-kartonowej będzie to o wiele trudniejsze, jednak jeśli szukamy rozwiązania tymczasowego, to nie powinno to stanowić problemu.

Coraz większą popularność, jeśli chodzi o aranżację i wyposażenie kuchni, zdobywają panele ścienne. Pozwalają one na rozmieszczenie półek w różnych konfiguracjach i zestawieniach. Panel taki można zamocować na całej długości ściany, a do niego montuje się według uznania półki, uchwyty, podstawki czy też relingi i haczyki. Różne wielkości paneli oraz możliwość indywidualnego dostosowania załączonych akcesoriów do swoich potrzeb sprawiają, że każdy panel będzie unikatową kompozycją gospodarzy domu.

Szczególny rodzaj półek kuchennych stanowią półki na wino. Są to specjalnie wyprofilowane stojaki (leżaki) na butelki, które ułatwiają przechowywanie wina w odpowiednich warunkach. Półki takie mogą stanowić część zabudowy kuchennej, ale w sklepach znaleźć można także wolnostojące konstrukcje, które tworzą w kuchni niepowtarzalny klimat winiarni. W sąsiedztwie takich półeczek dobrze jest umieścić akcesoria do wina i kieliszki.

Jakie wybrać półki do nowoczesnej kuchni?

 • W formie kubików, jako element całej zabudowy kuchennej, składającej się z sześciennych szafek,
 • Tradycyjne półki ścienne ze wspornikami lub bez, najlepiej wykonane z materiałów znajdujących się w kuchni, na przykład z drewna czy metalu lub wyłożone ceramiką,
 • Półki we wnękach, wykonane z płyt gipsowo-kartonowych albo stanowiące element kuchennej zabudowy,
 • Panele ścienne, które mogą zajmować część ściany lub nawet jej całą powierzchnię. Na panelach można w dowolny sposób mocować elementy takie jak półki, relingi, haczyki i uchwyty,
 • Półki na wino. Są niezwykle dekoracyjne, a smakoszom wina pozwolą na wygodne, a przy tym odpowiednie dla tego trunku, przechowywanie.
półki do kuchni, kuchnia z półkami, półki kuchenne
Pomysł na półki w nowoczesnej kuchni.

Półki do kuchni w stylu industrialnym

Styl industrialny, na wskroś nowoczesny i chciałoby się powiedzieć surowy i zimny, można w doskonały sposób nieco ocieplić, wieszając lub stawiając w loftowej kuchni półki. Dodajmy tu jeszcze, że w aranżacjach industrialnych mile widziane są wszelkie oryginalne, przywodzące na myśl elementy przemysłowe, dodatki. A półki to idealne miejsce na to, by je wyeksponować.

W kuchniach w stylizacjach loftowych dobrze sprawdzą się metalowe, ciężkie, otwarte regały. Mogą na nich stanąć proste w formie naczynia, ale także wspomniane już wcześniej stylizowane (lub oryginalne) elementy nawiązujące do przemysłu.

W ogromnych, pofabrycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się betonowe półki lub też konstrukcje z rur przypominające otwarte szafki. W przypadku, gdy chcemy, by półki wniosły do takiej przestrzeni nieco domowego ciepła, warto sięgnąć po drewno, a zwłaszcza po ciężkie, „surowe” deski.

Najchętniej stosowaną, a przy tym praktyczną dekoracją w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, są półki wiszące do kuchni. Najczęściej zawiesza się je nad wyspą kuchenną lub nad jadalnianym stołem. Mają one zwykle formę „odwróconego do góry nogami stołu”, w którym „nogi” wykonane są z metalu, a „blat” z drewna. Takie rozwiązanie kojarzy się z włoskimi, tradycyjnymi kuchniami, w których podwieszano u sufitu półkę na patelnie, naczynia i chochle. Należy tu jeszcze dodać, że decydując się na podwieszaną półkę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona stanowiła główną dekorację kuchni i będzie nadawać stylistyczny ton całej reszcie.

Półka wisząca nad stołem jadalnianym lub nad kuchenną wyspą pełni nie tylko funkcję praktyczną i dekoracyjną. Jest także doskonałym sposobem na optyczne wydzielenie stref użytkowych w kuchni. Mogą na niej stanąć kwiaty, naczynia, garnki, patelnie, pojemniki oraz elementy dekoracyjne.

Półki do kuchni w stylu industrialnym w kilku punktach podsumowania:

 • Półki w kuchni industrialnej dodają jej bardziej domowego charakteru i ciepła, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna.
 • Takie półki doskonale nadają się do wyeksponowania dodatków w stylu loftowym.
 • W kuchni urządzonej w stylu industrialnym doskonale będą wyglądać ciężkie, metalowe regały, na których ustawimy minimalistyczne naczynia lub wspomniane już wcześniej, stylowe dodatki.
 • Dobrym pomysłem jest zastosowanie w industrialnej kuchni betonowych półek lub też półek wykonanych z rur.
 • Półka wisząca do kuchni, umieszczona nad stołem jadalnianym lub wyspą kuchenną doskonale, wydziela strefę użytkową, a także stanowi dobre miejsce do umieszczenia kwiatów, dekoracji, ale także naczyń, chochli, patelni, garnków czy też ozdobnych pojemników.
półki do kuchni, kuchnia z półkami, półki kuchenne
Półki do kuchni w stylu industrialnym nadadzą pomieszczeniu domowego charakteru.


Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2023 10:14
komentarz /( 1 )
 • Irka
  Irka

  czwartek, 23 czerwiec 2022 08:42

  takie otwarte półki w kuchni bardzo bym chciała. Na kubeczki, przyprawy i bibeloty. To buduje magiczny klimat i świetnie pasuje do mojej rustykalnej kuchni. Chyba czas na zmiany!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.