4 domowe sposoby na udrożnienie rur – sprawdź, jak odetkać zlew! - dekoportal.pl

4 domowe sposoby na udrożnienie rur – sprawdź, jak odetkać zlew!

11 Paź 2021 / Napisał  / Porady
zatkany zlew kret nie pomaga
Przede wszystkim zlew nie jest odpowiednim miejscem na resztki.

Zatkany zlew to częsty problem w wielu domach. Woda nie spływa swobodnie, a przez to zbiera się w zlewozmywaku i może nieprzyjemnie pachnieć. Chcesz samodzielnie uporać się z problemem? Podpowiadamy, jak odetkać zlew bez pomocy fachowców.

O czym przeczytasz w artykule?

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak uniknąć zapchania zlewu?

Zapchania zlewu możesz uniknąć. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zlew nie jest odpowiednim miejscem na resztki. Talerze, na których pozostały resztki jedzenia, nie powinny lądować w komorze zlewozmywaka. Zwróć też uwagę, żeby nie wkładać do zlewu kubka, na którego dnia zebrały się fusy kawy lub resztki zaparzonych ziół.

Oczywiście minimalne ilości jedzenia mogą dostać się do zlewu, nawet kiedy starasz się, żeby tak nie było. Dobrym rozwiązaniem jest małe sitko, przez które woda się przedostanie, ale nieczystości zostaną zatrzymane. Takie sitko sprawnie wyciągniesz, oczyścisz i ponownie umieścisz we właściwym miejscu. Akcesorium może być wykonane ze stali nierdzewnej. Dostępne są też sitka silikonowe, które zapobiegną wpadaniu do odpływu zanieczyszczeń. Tego typu akcesorium możesz też stosować w łazience w umywalce, żeby blokowało włosy.

Zwróć też uwagę, żeby nie wlewać do odpływu gorącego tłuszczu. Może on bowiem zastygnąć w rurach i w połączeniu z innymi nieczystościami doprowadzić do problemu z drożnością.

Jak uniknąć zapchania zlewozmywaka?

 • Unikaj wrzucania do zlewu resztek jedzenia,
 • Pilnuj, żeby w komorze zlewozmywaka nie lądowały fusy kawy czy pozostałości po zaparzonych ziołach,
 • Nawet jeśli uważasz, może się zdarzyć, że niewielkie resztki obiadu dostaną się do zlewu,
 • Sposobem, żeby nie zapchały rury, jest wyposażenie zlewu w niewielkie sitko,
 • Pamiętaj też, żeby nie wlewać do odpływu gorącego tłuszczu, który może zastygnąć w rurach.
jak odetkać zlew
Sposobem, żeby nie zapchały rury, jest wyposażenie zlewu w niewielkie sitko.

Działaj, nim problem się pogłębi

Rury nie zapychają się w sekundę – jest to dłuższy proces. Warto więc kontrolować, czy problem z drożnością nie zaczyna się pojawiać. Dzięki temu zadziałasz znacznie szybciej, a to sprawi, że będzie Ci łatwiej poradzić sobie z zapchanym zlewem.

Co może Cię ostrzec, że dochodzi do zapychania rur? Przede wszystkim dostrzeżesz, że woda zaczyna wolniej spływać. Mogą pojawić się też pęcherzyki powietrza. Zdarza się, że zapchany zlew wydaje charakterystyczne dźwięki – przypominają one bulgotanie. Kiedy zauważysz jedną z tych przypadłości, możesz rozpocząć działanie.

 • Kontroluj, czy kłopot z drożnością się nie pojawia. Jeśli słyszysz bulgotanie, a woda zaczyna wolniej spływać, od razu zajmij się udrażnianiem rur, nim problem się pogłębi.
 zatkana rura kret nie pomaga
Warto więc kontrolować, czy problem z drożnością nie zaczyna się pojawiać.

Środki chemiczne – skuteczna metoda na zatkany zlew

Popularną metodą radzenia sobie z problemem zatkanego odpływu jest zastosowanie środków chemicznych. Są łatwo dostępne, a poza tym atrakcyjne cenowo – kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Składnikiem tych preparatów jest wodorotlenek sodu.

Środki chemiczne są silnie żrące, dlatego należy stosować je z rozwagą. Przede wszystkim trzeba stosować się do wskazówek producenta. Uważaj również na aluminiowe elementy, które mogą zostać zniszczone wskutek kontaktu z silnie żrącymi środkami.

Niestety zdarza się, że na zatkany zlew kret nie pomaga. Problem z drożnością może być zbyt silny i trzeba wtedy próbować innych metod. Co zrobić, gdy na zatkany zlew kret nie pomaga? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Środki chemiczne – co warto wiedzieć?

 • Są tanie i łatwo dostępne,
 • Składnikiem jest wodorotlenek sodu,
 • Są to środki silnie żrące, dlatego warto używać ich w bezpieczny sposób,
 • Mogą doprowadzić do zniszczenia aluminiowych elementów,
 • Zdarza się, że nie pomagają, kiedy zator jest poważny.
 domowe sposoby na udrożnienie rur
Popularną metodą radzenia sobie z problemem zatkanego odpływu jest zastosowanie środków chemicznych.

Jak odetkać zlew? Tego akcesorium nie może zabraknąć w Twoim domu!

W Twoim zlewie jest zatkana rura, kret nie pomaga i szukasz innych sposobów? Kiedy dochodzi do problemu z drożnością rur, możesz zdecydować się na zastosowanie metody mechanicznej. Zastanawiając się, jak odetkać zlew, weź pod uwagę wykorzystanie przepychaczki. Takie gumowe akcesorium trzeba przyłożyć na otwór odpływowy, a następne docisnąć i pociągnąć za drewniany uchwyt. Kilka razy powtórz tę czynność, żeby uzyskać pożądany efekt.

Kiedy używasz przepychaczki, wolną ręką zatkaj otwór przelewowy. Dzięki temu unikniesz ochlapania wodą. Przepychaczka to koszt kilkunastu złotych, dlatego warto ją zakupić i mieć już w domu, gdy pojawi się problem.

Zatkana rura – kret nie pomaga:

 • Jeśli środki chemiczne nie są w stanie udrożnić rur, wypróbuj metodę mechaniczną,
 • Zastosuj przepychaczkę, która kosztuje jedynie kilkanaście złotych, więc warto mieć ją w domu,
 • Wystarczy docisnąć jej gumową część do odpływu, docisnąć i powtórzyć tę czynność kilka razy.
domowe sposoby na udrożnienie rur
Zastosuj przepychaczkę, która kosztuje jedynie kilkanaście złotych, więc warto mieć ją w domu.

Domowe sposoby na udrożnienie rur

Kiedy na zatkany zlew kret nie pomaga, możesz wypróbować domowe sposoby. Są z pewnością bezpieczniejsze, a przez wiele osób wykorzystywane również ze względów ekologicznych. Możesz bowiem zastosować to, co masz już w domu w szafce, a kolejna plastikowa butelka nie musi znaleźć się w Twoim domu.

Zastanawiając się, jak odetkać zlew, weź pod uwagę mieszankę sody oczyszczonej z octem. Wlej pół szklanki octu i wsyp tyle samo sody do zlewu, a następnie odpływ zakryj szmatką. Po pół godziny spłucz powstałą pianę.

Możesz również wymieszać po pół szklanki sody i soli, wsypać je do odpływu i zalać gorącą wodą. Dzięki temu rury powinny się udrożnić. Jak widzisz, kiedy na zatkany zlew kret nie pomaga lub po prostu nie chcesz używać środków chemicznych, masz do wyboru domowe sposoby na udrożnienie rur.

Jak odetkać zlew domowymi sposobami?

 • Wykorzystaj pół szklanki octu i tyle samo sody, wlej je do zlewu, zakryj odpływ, odczekaj 30 minut i spłucz powstałą pianę,
 • Sprawdzi się również pół szklanki sody i tyle samo soli, które zalejesz gorącą wodą, co powinno udrożnić rury.
zatkana rura kret nie pomaga
Zastanawiając się, jak odetkać zlew, weź pod uwagę mieszankę sody oczyszczonej z octem.

Kiedy problem leży głębiej…

Zdarza się, że zator jest bardzo poważny. W tym przypadku zarówno gotowe środki chemiczne, jak i domowe sposoby na udrożnienie rur mogą okazać się nieskuteczne. Co więc zrobić, żeby woda nie pozostawała w komorze? Zdecyduj się na zastosowanie sprężyny kanalizacyjnej, którą potocznie określa się żmijką. Akcesorium jest z jednej strony zakończone ostrym szpicem, a z drugiej korbką.

Przed zastosowaniem sprężyny kanalizacyjnej należy odkręcić syfon. Wsuń koniec sprężyny do rury, a później wkręcaj ją coraz głębiej przy użyciu korbki. W końcu część sprężyny dotrze do zatoru i zacznie go usuwać. Możesz co jakiś czas wyjmować sprężynę kanalizacyjną, żeby oczyścić ją z zebranych zanieczyszczeń. Przeprowadź taki zabieg kilka razy z rzędu, jeśli zator jest poważny.

 • Jeśli zator jest bardzo poważny, mogą nie zadziałać domowe sposoby i środki chemiczne. Pomóc może Ci sprężyna kanalizacyjna, której koniec wsuniesz do rury i postarasz się usunąć zanieczyszczenia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 październik 2021 17:05
komentarzy /( 2 )
 • Joanna
  Joanna

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:24

  W czystości mojego syfonu w zlewie sitko nieodzownie pomaga mi w utrzymaniu czystości:) A soda o TAK, jest świetna nie tylko do czyszczenia syfonu! Polecam.
 • Gosia
  Gosia

  poniedziałek, 11 październik 2021 17:34

  Dla mnie zawsze naturalne metody są najlepsze, a już zwłaszcza kombinacja sody i octu! W łazience do odświeżania syfonów tylko ta kombinacja!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.