Co gdzie trzymać w kuchni? Podpowiadamy, jak zagospodarować szafki! - dekoportal.pl

Co gdzie trzymać w kuchni? Podpowiadamy, jak zagospodarować szafki!

08 Kwi 2019 / Napisała  / Porady
jak zagospodarować szafki, półki w kuchni, miejsce na przechowywanie w kuchni
Półki w kuchni są niezbędne, pomieszczą wiele zapasów

Co gdzie trzymać w kuchni?

Planując aranżację kuchni, trzeba podjąć mnóstwo decyzji: szafki montowane na zawiasach, czy też otwierane do góry? Wyposażone w system cichego domykania, czy też nie? Zawierające cokół kuchenny, czy też z nóżkami? Gdzie zaprojektować szuflady i szufladki i czy konieczne będą wnęki? Na tym etapie mamy mnóstwo rzeczy na głowie, a przecież jest jedna, najważniejsza, o której warto by pamiętać w całym tym ferworze: co gdzie trzymać w kuchni? Gdzie będą naczynia i akcesoria, z których będziemy najczęściej korzystać, a gdzie uroczysta zastawa stołowa, wyjmowana od wielkiego dzwonu? Bez względu na to, czy jesteśmy na etapie projektowania kuchni, czy też układania w niej swoich rzeczy, ten artykuł może się okazać bardzo pomocny!

O czym przeczytasz w artykule?


Funkcjonalna kuchnia

Wbrew pozorom urządzenie funkcjonalnej kuchni nie jest trudne i istnieje na nią prosty przepis... Prosty, choć w rzeczywistości trzeba go również dostosować do własnych preferencji. Nie warto na siłę zmieniać swoich przyzwyczajeń, bo na pewno będziemy chcieli do nich wrócić, a wtedy nawet najlepiej urządzona kuchnia nas przed tym nie powstrzyma!

Jakie strefy wyznaczają funkcjonalną kuchnię?

  • Strefa przygotowywania. Najlepiej zaplanujmy ją w części środkowej. Nie może tu zabraknąć blatu roboczego oraz schowanych w szufladach lub położonych na wierzchu desek do krojenia.
  • Strefa gotowania. Zwykle będzie znajdować się w okolicach kuchenki. To tutaj będziemy przechowywać garnki, patelnie i pokrywki. Pod ręką ustawiamy też (na przykład na małych półeczkach) przyprawy.
  • Strefa zmywania. Tutaj będzie się znajdować zlew i zmywarka. W szafkach niech czekają detergenty. Pamiętamy o koszu na odpadki.
  • Strefa przechowywania. To miejsce, w którym będziemy trzymać zastawę stołową oraz sztućce. Talerze i kubki można schować w szafkach lub też zaprojektować otwartą półkę ze specjalnymi przegródkami.
  • Strefa zapasów. Tu przechowuje się żywność, dlatego planujemy ją w okolicy lodówki i zamrażarki. Przydadzą się szuflady z bokami z siatki lub szafki cargo.
szafka narożna w kuchni, cokół kuchenny, jakie szafki narożne do kuchni
Półki narożne w kuchni to świetne miejsce do przechowywania produktów, które chcemy mieć "pod ręką"

Szafki w kuchni

Choć w wielu aranżacjach mile widziane są otwarte półki i szafki w kuchni (rustykalna, prowansalska), to jednak w większości decydujemy się na meble, które pozwolą nam wszystko schować, a zostawić tylko to, co naprawdę konieczne. Naczynia czy bibeloty wyglądają uroczo, warto jednak pamiętać o tym, że aby tak właśnie wyglądały, w kuchni musi panować bezwzględny porządek. A przecież w czasie gotowania inne sprawy są ważniejsze!

Jakie szafki można (a czasami nawet trzeba) zaprojektować?

  • Szafki pod blatem,
  • Szafki wiszące do kuchni,
  • Szafka pod piekarnik wraz z szufladą,
  • Szafka nad okapem,
  • Słupek kuchenny (wąska szafka),
  • Półki narożne,
  • Szafka narożna, a także szafki na
  • Wyspie kuchennej.

Jak zagospodarować szafki w kuchni pod blatem?

Szafki podblatowe w kuchni to przede wszystkim doskonałe miejsce na trzymanie wszelkich zapasów: mąki, cukru, płatków. Bardzo wygodne będzie przechowywanie ich w pudełkach lub słoikach. Jeśli zaplanujesz pod blatem pojemne szuflady z przeszklonymi lub drucianymi bokami, to znajdywanie i wyjmowanie potrzebnych produktów będzie szybkie i łatwe.

Jak nowocześnie zaplanować szafki pod blatem w kuchni?

  • Niezastąpionym elementem nowoczesnej kuchni są szafki cargo. To rodzaj wąskiej i długiej (na całą wysokość szafek) szuflady, całkowicie wysuwanej i wyposażonej najczęściej w druciane lub lekko ażurowe boki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba niczego szukać w zakamarkach szafek, ponieważ wszystkie trzymane w środku produkty są widoczne jak na dłoni.
szuflady w kuchni, przegrody do szuflad kuchennych, co dać do szuflady na sztućce
Przegródki w szufladach kuchennych pomogą utrzymać porządek w kuchni

Szafki wiszące do kuchni

Przestrzeń wiszących szafek w kuchni można podzielić na dwie strefy. Na górnych półkach znajdzie się miejsce dla naczyń i akcesoriów kuchennych, które używamy rzadko. Z kolei dolne półki pomieszczą naczynia lub produkty, których używamy codziennie lub po prostu często.

Co gdzie trzymać w wiszących szafkach w kuchni?

  • Dolne półki wiszących szafek to świetne miejsce na puszki z kawą i herbatą, cukier, sól.
  • Górne półki warto zarezerwować dla takich rzeczy mikser, maszynka do robienia pierogów czy też maszynka do mięsa. Mogą też tutaj stanąć naczynia, które wyjmujemy tylko na uroczyste okazje: serwis obiadowy, kryształowe kieliszki czy komplet porcelanowych filiżanek.
  • Na marginesie dodajmy: jeśli mamy w kuchni wysoką zabudowę, bardzo praktycznym gadżetem będzie schodek, dzięki któremu będzie można bez trudu sięgać nawet do najwyższych półek wiszących szafek.

Szafka narożna

Szafka narożna zasługuje na szczególną uwagę. Przez lata znienawidzona za duże gabaryty, a jednocześnie minimalne możliwości wykorzystania (kto miał kiedyś taką szafkę, z pewnością wie, o czym mowa). Obecnie dużą przestrzeń, jaką zawiera podblatowa narożna szafka, możemy wykorzystać w 100%. I to z bardzo wygodnym dostępem!

Co warto wiedzieć na temat nowoczesnych szafek narożnych?

  • Szafki narożnikowe wyposażone w specjalny system pozwalają na całkowite wysunięcie znajdujących się w nich szuflad.
  • Można tutaj trzymać garnki, rondle, patelnie czy woki.
  • Ładowność takich szafek narożnych może wynosić nawet 35 kilogramów!
  • Dobrym rozwiązaniem są tutaj półki obrotowe, pozwalające na obrót 360 stopni. Dzięki temu w szafce nie ma niedostępnych zakamarków.

Co gdzie trzymać w kuchni? O wykorzystaniu (każdej) przestrzeni

W kuchni liczy się każda przestrzeń, jaką można wykorzystać do przechowywania. Jeśli nie mamy wygodnej zabudowy, która pomieści wszystkie nasze akcesoria i zapasy, warto zawalczyć o to, by każdą wolną przestrzeń przeznaczyć na przechowywanie. Dlaczego? Nawet w najpiękniejszej kuchni zbyt dużo rzeczy pozostających na wierzchu robi wrażenie nieporządku – a to przecież ostatnia rzecz, jaką chcielibyśmy z nią kojarzyć.

Gdzie znaleźć dodatkowe miejsce do przechowywania w kuchni?

  • Szuflada pod piekarnikiem. Wydaje się niewielka, jednak może pomieścić takie akcesoria jak patelnie, foremki do ciasta czy też pokrywki do garnków.
  • Szafka nad okapem. To jedna z najrzadziej używanych szafek, warto więc w niej trzymać rzeczy, których potrzebujemy sporadycznie. Mogą to być plastikowe kubki, które wyjmujemy, jadąc na piknik, termosy, uroczysta zastawa stołowa, a także sprzęty takie jak sokowirówka czy kombiwar.
  • Słupek kuchenny i półki narożne. Sprawdzają się doskonale w przypadku, gdy w głównej części kuchni brakuje nam już miejsca. Nawet jeśli nie pomieszczą większych akcesoriów, to z pewnością odciążymy dzięki nim główne szafki, chowając tu drobniejsze rzeczy.
patchworkowe płytki, otwarta szafka kuchenna, otwarte półki w kuchni
Otwarte szafki kuchenne to dobre miejsce na talerze

Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna stanowi przedłużenie kuchennych szafek. Dzięki niej zyskujemy nie tylko dodatkowy blat roboczy (lub też miejsce na zlewozmywak albo kuchenkę). Pod spodem zmieści się całe mnóstwo szafek i szuflad, które pozwolą nam schować kuchenne akcesoria czy zapasy. Ponieważ wyspa kuchenna często stoi na granicy kuchni i jadalni lub salonu, w jej szafkach dobrze jest umieścić zastawę stołową.

  • Niezwykle efektownym rozwiązaniem jest także powieszenie nad wyspą kuchenną metalowych garnków i patelni – dzięki temu zabiegowi zyskuje się wiele miejsca i wszystko mamy pod ręką.

Kuchenna szafa wnękowa

Zamontowanie w kuchni szafy wnękowej nie należy do popularnych rozwiązań, jednak jesteśmy przekonani, że jest godne uwagi. To meble zaprojektowane na wymiar, niezwykle pojemne, sięgające od podłogi do sufitu. Jeśli zaprojektujemy je wystarczająco głębokie, w dolnej części będzie można w nich zmieścić także potrzebne w domu sprzęty takie jak odkurzacz.

  • W kuchennej szafie wnękowej sprawdzą się kosze i półki na prowadnicach, a także pudełka i organizery.

Szuflady i szufladki w kuchni

Szuflady tylko wtedy pozwalają na zachowanie w nich porządku (i szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy), jeśli będą wyposażone w przegródki, organizery lub pudełka. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i pozwala zachować porządek przy minimalnym wysiłku. Oczywiście, jeśli trzymamy w szufladzie dwa lub trzy duże przedmioty, przegródki prawdopodobnie nie będą nam potrzebne, jednak zwykle szuflad używamy do trzymania drobiazgów.

  • W szufladach z przegródkami wygodnie przechowuje się na przykład foremki do ciastek i wszelkie kuchenne akcesoria takie jak tłuczki, wałki, ubijaczki czy łopatki.
szuflady w kuchni, przegródki do szuflad w kuchni, szuflady w szafkach kuchennych
Szuflady w kuchni pozwalają zachować porządek w akcesoriach kuchennych

Spiżarnia w kuchni

Planując kuchnię, nie możemy zapomnieć o wyznaczeniu w niej miejsca na zapasy. Choć nie muszą być zawsze pod ręką, to jednak w krytycznej chwili (brak mąki podczas pieczenia ciasta, niespodziewani goście) będą jak znalazł! W dodatku, robienie większych zakupów i trzymanie zapasów w domu pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu.

Gdzie najlepiej przechowywać zapasy spożywcze:

  • W wysokich szafkach typu cargo,
  • W szufladach,
  • W szafkach, jeśli nie są zbyt głębokie. W przeciwnym razie wiele produktów może nam się przeterminować, bo po prostu o nich zapomnimy.
  • Przyprawy powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych słoiczkach, a jeśli trzymamy je w torebkach, to postarajmy się je umieścić jak najdalej od kuchenki, by ochronić je przed unoszącą się parą.

Co gdzie trzymać w kuchni? Podsumowanie

Zarówno naczyń, jak i akcesoriów i sprzętów kuchennych zbiera nam się w ciągu lat ogromna ilość i zdajemy sobie zwykle z tego sprawę... podczas przeprowadzki. Jeśli z kolei dopiero wyposażamy swoją kuchnię, warto wiedzieć, jakie rzeczy będą nam potrzebne – i od razu, gdzie je poukładać w kuchni. Dlatego poniżej przedstawiamy propozycje, które, taką mamy nadzieję, ułatwią zarówno przeprowadzkę, jak i urządzanie kuchni.

  • Sztućce. Do ich przechowywania idealnie nadają się szuflady wyposażone w organizery.
  • Talerze. Tu mamy do wyboru kilka sposobów przechowywania, z czego najbardziej popularny polega na ułożeniu jednego na drugim w szafce kuchennej. Innym sposobem jest zamontowanie szafki z otwartymi przegródkami. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu szufladowego, przeznaczonego do utrzymywania talerzy w bezpiecznej i stałej pozycji.
  • Kubki, szklanki i kieliszki. Zwykle przechowujemy je w wiszących szafkach. Jeśli mamy przeszklone fronty, warto postawić za nimi najładniejsze naczynia.
  • Garnki. Zajmują sporo miejsca i, co tu dużo mówić, są dość nieustawne. Najlepiej więc pokusić się o wspomniany system pozwalający na całkowite wysunięcie szuflad, który montuje się w szafkach narożnych.
  • Kosz lub kosze na śmieci. Obecnie segregacja śmieci to standard, dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie kompletu koszy do segregacji wysuwanych jak szuflada.
  • Środki czystości. Powinny być zawsze pod ręką, jednak ustawione na widoku są nieestetyczne. Dlatego miejsce w szafce pod zlewozmywakiem będzie dla nich najlepsze, zwłaszcza jeśli zamontujemy w niej specjalne szuflady lub koszyczki.
  • Blaszki i foremki. Jak już wspominaliśmy, dobrym miejscem na ich przechowywanie jest szuflada pod piekarnikiem, jednak jeśli mamy ich więcej, warto przeznaczyć na nie głębszą szufladę.
Szafki kuchenne pozwalają "ukryć bałagan"

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 kwiecień 2019 22:41
komentarz /( 1 )
  • Irek
    Irek

    piątek, 15 lipiec 2022 08:45

    wiecie co, to chyba jest tak jak ze ścieżką w ogrodzie. Trzeba dać przestrzeni czas i potem samo się jakoś wykombinuje

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.