Co położyć na stare płytki w kuchni? 9 najlepszych propozycji - dekoportal.pl

Co położyć na stare płytki w kuchni? 9 najlepszych propozycji

14 Lis 2019 / Napisała  / Porady
wymiana płytek w kuchni, zmiana płytek w kuchni, odnowa kafli w kuchni
Nowe płytki ceramiczne w kuchni mogą diametralnie odmienić wnętrze

Skuwanie płytek to jeden z tych elementów remontu, które nie tylko są najbardziej czasochłonne i pracochłonne, ale także najbardziej brudzą i kurzą. Jednocześnie wiemy, jak położenie nowych kafelków może odmienić każde wnętrze. Co położyć na stare płytki w kuchni, by nie musieć ich skuwać? Czy istnieją jakieś sprytne, skuteczne sposoby na to, by uniknąć strasznego bałaganu, a jednocześnie cieszyć się odnowioną okładziną? Oczywiście, że tak. W dodatku sposobów tych jest co najmniej kilka i pragniemy je dziś pokrótce przedstawić. Co więcej, część z nich może wykonać nawet laik – przy zachowaniu odpowiedniej dokładności i staranności. Metamorfoza kuchni w weekend, bez skuwania płytek? Oto nasze propozycje.

O czym przeczytasz w artykule?

Czym zasłonić płytki w kuchni, czyli nowe na stare

Jednym ze sposobów na zakrycie starych, nielubianych płytek, jest położenie na nie nowej okładziny. W ten sposób, przy zachowaniu pewnych zasad (o których za chwilę), możemy cieszyć się nowymi płytkami przez co najmniej kilka lat.

Przed rozpoczęciem kładzenia nowych kafelków przygotowujemy podłoże. W tym celu myjemy stare płytki, wyjmujemy ewentualne poluzowane elementy i uzupełniamy wszelkie wolne miejsca zaprawą. Zabezpieczamy je gruntem. W przypadku, gdy nowa okładzina ma obejmować większy obszar niż stara, nowe miejsca wypełniamy zaprawą o takiej samej grubości, co stare płytki. Układanie nowych płytek na starych może się udać tylko wtedy, gdy spodnie kafelki dobrze trzymają się ścian.

Przy kładzeniu nowych płytek na nowe należy zadbać o zastosowanie odpowiedniego kleju. Nakłada się go bardzo cienką warstwą, dzięki czemu nowa warstwa okładziny nie pogrubi znacząco naszej ściany. Dodatkowo warto wybrać również cienkie płytki. Warto wiedzieć, że najcieńsza glazura może mieć zaledwie 7 mm, a gres typu slim 3-5 mm.

Jak położyć nowe płytki na starej okładzinie?

  • Zanim zabierzemy się za kładzenie nowych płytek na stare, trzeba starannie przygotować podłoże. W tym celu czyścimy dokładnie stare płytki, wyjmujemy ewentualne poluzowane płytki i wyrównujemy wszelkie nierówności. Gruntujemy uzupełnione ubytki.
  • Do położenia nowych kafelków na stare będziemy potrzebować specjalnego kleju, który nakłada się cienką warstwą.
  • Cienka powinna też być nowa, wybrana okładzina. Najcieńsze płytki mają grubość 7 mm, a najcieńszy gres 3-5 mm.
jak odnowić płytki w kuchni, płytki bez skuwania, klejenie płytek w kuchni
Jednym ze sposobów odnawiania płytek w kuchni jest naklejenie nowych kafli na stare

Co położyć na stare płytki w kuchni? Propozycja z płytą gipsowo-kartonową

Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzenia gruntownego remontu, z którym związane jest skuwanie płytek, warto rozważyć położenie na starej okładzinie płyty gipsowo-kartonowej. Takie rozwiązanie pozwala tworzyć w dalszej kolejności wyjątkowo estetyczne powierzchnie.

Warunkiem sukcesu położenia płyty kartonowej na płytki jest, podobnie jak w przypadku przyklejania nowych płytek na stare, solidne trzymanie się ściany elementów starej okładziny. Jeśli jednak nie mamy tyle szczęścia, to jeszcze nic straconego. Montaż płyt gipsowo-kartonowych można przeprowadzić z użyciem stelaża, jednak trzeba pamiętać, że będzie się to wiązać ze zmniejszeniem powierzchni remontowanej kuchni. Dlatego też jest to rozwiązanie polecane raczej do kuchni o dużym metrażu.

Przykrycie warstwy nieestetycznych płytek płytą gipsowo-kartonową daje nowe możliwości aranżacji. Można ją pomalować wodoodporną farbą (przy czym płyta g-k również powinna być wodoodporna!), położyć na nią fototapetę lub też wykończyć płytą fornirowaną (jaką? O tym za chwilę).

O czym pamiętać, przeprowadzając montaż płyt gipsowo-kartonowych na płytki na ścianie w kuchni?

  • Warstwa starych płytek powinna trzymać się solidnie ściany. W przeciwnym wypadku płytę g-k trzeba będzie zamocować na stelażu, co spowoduje zmniejszenie się remontowanego pomieszczenia.
  • Płyta gipsowo-kartonowa montowana w kuchni musi być wodoodporna.
  • Zamocowaną płytę można pomalować farbą lub też przykleić na nią fototapetę albo specjalny fornir.
malowanie kuchni, farba na kafle, karton gips w kuchni
Jeśli stare płytki dobrze trzymają się ściany, można położyć na nie płytę G-K i pomalować

Szklana tafla lub MDF na starych płytkach

Tafla szkła przykręcona do ściany w miejscu pomiędzy szafkami kuchennymi to obecnie bardzo modne rozwiązanie. W przypadku, gdy chcemy przykryć nieestetyczne płytki, najlepiej będzie wybrać szkło matowe lub z nadrukowanym wzorem. Jeśli jednak stare płytki mają swój urok i chcemy go podkreślić, można pokusić się o szkło transparentne.

Wykończenie ściany w kuchni z płyty MDF o wysokiej odporności na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości zdobywa coraz większą popularność. Poszczególne elementy możemy tu układać z płyt o dużych formatach lub też przeciwnie, łącząc mniejsze części metalowymi listwami, które będą pełnić funkcje relingów do zawieszenia przyborów kuchennych.

Interesujący efekt uzyskamy, wykańczając ścianę pomiędzy szafkami wiszącymi a stojącymi tym samym materiałem, z którego jest wykonany blat, na przykład konglomeratem z kamienia (dzięki temu unikniemy trudnych do utrzymania w czystości połączeń) albo płytą laminowaną.

Zarówno szklane płyty, jak i płyty MDF, konglomeraty i płyty laminowane dają nam ogromne możliwości aranżacyjne, gdyż są dostępne w wielu kolorach, wzorach i wykończeniach.

Jakie materiały mogą jeszcze służyć do zakrycia starych płytek?

  • Szklane tafle – matowe, z worem lub przezroczyste (jeśli chcemy, by stara okładzina była widoczna),
  • Płyty MDF (wujątkowo trwałe i odporne na działanie wilgoci),
  • Konglomerat z kamienia (trwały i odporny na działanie wody, a do tego niezwykle efektowny),
  • Płyta laminowana (nie tak odporna, jak materiały wymienione powyżej, ale znacznie od nich tańsza).
szklany dekor w kuchni, szklane płytki w kuchni, duże szklane płytki ścienne
Szklane tafle ze wzorem florystycznym umieszczone nad blatem kuchennym

Płytki samoprzylepne w kuchni

Płytki samoprzylepne na ścianę to niezbyt popularne rozwiązanie, tymczasem świetnie się sprawdza w zastępstwie skuwania starych płytek i kładzenia nowych. Płytki takie (a właściwie naklejki) nakleja się każdą z osobna. Wbrew pozorom są one bardzo trwałe i odporne na działanie wilgoci – mogą nam posłużyć nawet kilka lat. W dodatku świetnie imitują ceramiczne kafelki.

Płytki samoprzylepne są także bardzo proste w montażu. Może je przykleić każdy – wystarczy zachować dużą dozę staranności i dokładności. W sklepach dostępne są naklejki na płytki w wielu kolorach i wzorach. Najlepiej wybrać właśnie te wzorzyste – ewentualne zabrudzenia są na nich niemal niewidoczne. Pięknie prezentują się na przykład płytki samoprzylepne z wzorkami przypominającymi azulejos. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że jeśli nawet jedna naklejka zniszczy się czy odklei, można taki jeden element bez problemu dokupić - wtopi się w całość. Folię samoprzylepną możemy też zamówić z samodzielnie zaprojektowanym wzorem lub zdjęciem.

Ponieważ każdą płytkę okleja się osobno, w przypadku wyjątkowo małych kafelków taka praca może zająć nam dużo czasu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że kafelki powinny być idealnie gładkie, ponieważ wszelkie nierówności będą powodowały odklejanie się nowych płytek. Należy także pamiętać, że przed naklejaniem stare płytki należy dokładnie umyć, osuszyć i odtłuścić. Zaczynamy naklejanie od miejsc najmniej widocznych, żeby dać sobie możliwość nabrania wprawy. Producenci zalecają do kuchni stosowanie naklejek błyszczących, które są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Płytki samoprzylepne wykonane są z winylu lub folii polimerowej. Ich wewnętrzną stronę pokrywa specjalny klej, który nie uszkadza ceramicznej powierzchni, a dodatkowo nie pozostawia żadnych śladów. Rysunek po stronie zewnętrznej zabezpieczony jest warstwą laminatu, stąd naklejki zachowują na długo swoje kolory. Utrzymanie ich w czystości jest niekłopotliwe – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego środka myjącego.

Co warto wiedzieć na temat płytek samoprzylepnych?

  • Płytki samoprzylepne świetnie sprawdzają się jako zastępnik gruntownego remontu związanego ze skuwaniem starych kafelków i kładzeniem nowych.
  • Nawet jeśli jedna naklejka się zniszczy, można bez trudu zastąpić ją nową, bez żadnego uszczerbku na estetyce całości.
  • Każdą płytkę okleja się osobno, dlatego lepiej zacząć od mniej widocznych miejsc, żeby dać sobie czas na nabranie wprawy.
  • Naklejki na płytki są wodoodporne i trwałe, a ponadto łatwo je utrzymać w czystości: w przypadku zabrudzenia wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z detergentem.
  • Płytki samoprzylepne wykonane są z winylu lub folii polimerowej.
  • Naklejki na płytki dostępne są w wielu kolorach i wzorach.
naklejki na kafle, naklejki na płytki, odnawianie płytek w kuchni
Tanim sposobem odnowienia kafli w kuchni są naklejki samoprzylepne

Farba, tapeta i fornir na kafelki – czy to dobry pomysł?

W sklepach znaleźć można specjalne farby do malowania kafelków. Jednak korzystanie z takiego rozwiązania jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze, farbą malujemy zarówno płytki, jak i fugi, a jej warstwa musi być wszędzie jednakowa, jeśli chcemy uzyskać dobry efekt. Nie zawsze jest to łatwe. Ponadto, przed rozpoczęciem malowania każdą płytkę należy umyć, wysuszyć i zmatowić drobnym papierem ściernym.

Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast wodoodporna tapeta na płytki czy też fornir. Jednak nie drewniany – ten nie nadaje się na ścianę pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi w kuchni, ponieważ jest mało odporny na działanie wilgoci. Chodzi natomiast o fornir kamienny, który powstaje z łupków krystalicznych połączonych żywicą poliestrową. To materiał wyjątkowo trwały i odporny na działanie wody i czynników mechanicznych. Grubość nieprzekraczająca 1-3 mm powala na zastosowanie go nawet w mało dostępnych miejscach.

Jest tu jednak mały szkopuł. Ani tapety, ani forniru nie położymy bezpośrednio na kafelki. Najpierw trzeba na nie położyć płytę gipsowo-kartonową.

Farba, fornir i tapeta na płytki:

  • Malowanie płytek farbą jest rozwiązaniem czasochłonnym i pracochłonnym, a przy tym krótkotrwałym, nawet jeśli użyjemy specjalnie przeznaczonych do tego celu środków.
  • Po położeniu płyty gipsowo-kartonowej można pokusić się o wodoodporną tapetę lub też specjalny, kamienny fornir. To okładziny, które zapewniają długotrwałe użytkowanie, mimo wilgoci i narażenia na uszkodzenia mechaniczne.
malowanie płytek w kuchni, jak pomalować płytki w kuchni, czym pomalować płytki w kuchni
Stare, białe płytki ceramiczne mogą stać się polem do popisu dla dzieci


Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 16 listopad 2019 13:30
komentarzy /( 2 )
  • inka
    inka

    niedziela, 13 wrzesień 2020 15:51

    Impregnowałem dużo ogrodzenia, balustradę i altanę. Sporo tego poszło, ale impregnat jest po prostu wydajny. Efekt dla mnie 5/5. Jest pięknie podkreślona struktura drewna, widać piękne usłojenie
  • Kasia
    Kasia

    poniedziałek, 18 listopad 2019 12:46

    No właśnie przestrzeń pomiędzy szafkami jest dość trudnym tematem do realizacji. Nie zawsze nasze wybory będą nas satysfakcjonować. Hmmm chyba najbardziej jednak płytki wybiorę - cegiełki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.