Co zamiast drzwi do kuchni? Sprawdź 6 najlepszych pomysłów! - dekoportal.pl

Co zamiast drzwi do kuchni? Sprawdź 6 najlepszych pomysłów!

02 Maj 2020 / Napisała  / Porady
brak drzwi do kuchni, otwarta kuchnia, co zamiast drzwi do kuchni
Otwarta kuchnia bez drzwi do salonu

Tradycyjne drzwi do kuchni nie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Mogą utrudniać poruszanie się, dlatego warto znaleźć zamiennik. Co zamiast drzwi do kuchni sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać rozmaite rodzaje przepierzeń i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego mieszkania.

O czym przeczytasz w artykule?

Wejście do kuchni bez drzwi – wady i zalety

Wejście do kuchni pozbawione skrzydła drzwiowego dobrze sprawdzi się w małych wnętrzach. Klasyczne drzwi w niewielkiej przestrzeni mogłyby dać przytłaczający efekt. Dodatkowe skrzydło w małym mieszkaniu często utrudnia ustawienie mebli, poruszanie się po ciągach komunikacyjnych, a także korzystanie z kuchni, jeśli drzwi otwierają się do środka pomieszczenia.

Wejście do kuchni bez drzwi nie jest pozbawione wad. Zapachy unoszące się podczas gotowania będą przedostawać się szybciej do pozostałej części mieszkania. Dźwięki urządzeń, na przykład zmywarki, mogą być uciążliwe dla domowników. Niektóre z przepierzeń nie zapewnią pełnego ukrycia wnętrza kuchni, a czasem pojawiający się w niej rozgardiasz nie pozostanie bez wpływu na pozostałą część mieszkania.

 • Wejście do kuchni bez drzwi sprawdzi się w małych mieszkaniach. Niestety brak tradycyjnego skrzydła wiąże się z kilkoma problemami – zapachy z kuchni będą unosiły się w całym domu, a hałas urządzeń może przeszkadzać pozostałym domownikom.
brak drzwi do kuchni, co zamiast drzwi do kuchni, wejście do kuchni bez drzwi
Brak drzwi do kuchni to wygodne rozwiązanie dla małego metrażu lub kuchni z salonem

Co zamiast drzwi? System przesuwny!

Zastanawiając się, co zamiast drzwi do kuchni sprawdzi się najlepiej, weź pod uwagę system przesuwny. To rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w szafach, ale też w wejściu do sypialni. Przesuwne skrzydło doskonale zastąpi drzwi kuchenne otwierające się w tradycyjny sposób.

Przesuwne drzwi kuchenne mogą odsuwać się na ścianę. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie prowadnicy, którą zamontujesz nad otworem drzwiowym lub na suficie. To po niej będzie przesuwała się konstrukcja, na przykład wykonana z płyty MDF.

Przesuwne drzwi kuchenne powinny być pokryte materiałem wysokiej jakości. Najlepiej sprawdzi się laminat HPL, który charakteryzuje się zwiększoną odpornością na uderzenia czy ścieranie. Jest także łatwy w czyszczeniu, co jest ważne ze względu na miejsce montażu.

Wejście do kuchni z systemem przesuwnym ma również wady. Przepierzenie będzie wymagało pozostawienia pustej ściany, po której skrzydło będzie się przesuwało. Tego rodzaju rozwiązanie nie zapewni dobrej izolacji akustycznej. Nieco inaczej jest w przypadku systemu przesuwnego chowanego w kasecie – lepiej zatrzymuje dźwięki, a dodatkowo nie zabiera miejsca na ścianie.

System przesuwny do kuchni – czym się cechuje?

 • Przesuwne drzwi mogą być zamontowane na prowadnicy,
 • Model do kuchni powinien być pokryty wytrzymałym materiałem – dobrze sprawdzi się laminat HPL, który jest niewrażliwy na ścieranie i łatwy w utrzymaniu czystości,
 • Przesuwne skrzydło będzie zabierało miejsce na ścianie, przy której mogłyby stanąć meble,
 • Drzwi kuchenne na prowadnicy nie zapewnią dobrej izolacji akustycznej,
 • Przesuwne skrzydło może chować się w kasecie – nie zabiera dzięki temu miejsca i lepiej izoluje dźwięki.
kuchnia z drzwiami przesuwnymi, drzwi na rolkach w kuchni, chowane drzwi w kuchni
Drzwi przesuwne pozwolą zaoszczędzić miejsce

Drzwi harmonijkowe do kuchni – idealne do małego mieszkania

Myśląc o tym, co zamiast drzwi do kuchni sprawdzi się w małym mieszkaniu, weź pod uwagę skrzydło harmonijkowe. Składany model nie będzie przeszkadzał w poruszaniu się po pomieszczeniach, a dodatkowo nie zabierze miejsca na ścianie. Drzwi harmonijkowe do kuchni są łatwe w montażu. Taki model to niewielki wydatek – skrzydło kosztuje około 200 złotych, więc może okazać się dobrym wyborem do wynajmowanego mieszkania.

Drzwi składane do kuchni nie będą izolowały od dźwięków czy zapachów tak dobrze jak tradycyjnie zamykane skrzydło. Są jednak tanie, łatwe w montażu, a dodatkowo dostępne w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Możesz wybrać jednobarwny model, na przykład szary, który dobrze sprawdzi się w nowoczesnej przestrzeni. Drzwi składane do kuchni występują również w wersji drewnopodobnej – świetnie zaprezentują się w klasycznym, skandynawskim i eleganckim mieszkaniu.

Drzwi harmonijkowe do kuchni mogą być pełne lub przeszklone. Wybór zależy od Twoich upodobań estetycznych, jednak zwróć również uwagę na ilość światła w pomieszczeniu. Jeśli okno nie jest zbyt duże, zdecyduj się na przeszklone drzwi składane do kuchni. Dzięki nim do wnętrza dotrze nieco światła dziennego z innych pomieszczeń.

Wybierając drzwi składane do kuchni, zwróć uwagę na to, z czego zostały wykonane. Modele z tworzywa sztucznego będą atrakcyjne cenowo oraz lekkie, a dzięki temu wyjątkowo łatwe w montażu. Możesz wybrać także skrzydło drewniane, które jest znacznie droższe, ale wyróżnia się ponadczasowym wyglądem. Odpowiednie zabezpieczenie, na przykład przy pomocy lakieru, zwiększy trwałość drzwi składanych do kuchni.

Drzwi harmonijkowe do kuchni – co warto o nich wiedzieć?

 • Sprawdzą się w niewielkim mieszkaniu,
 • Są łatwe w montażu,
 • Wyróżniają się niską ceną,
 • Nie za dobrze izolują od aromatów i hałasu,
 • Są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego z łatwością dopasujesz je do aranżacji pomieszczenia,
 • Mogą być pełne lub z przeszkleniami,
 • Jeśli w kuchni nie ma za dużo światła, zdecyduj się na przeszklone skrzydło,
 • Drzwi harmonijkowe do kuchni mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna.
drzwi harmonijkowe, drzwi składane w kuchni, wejście do kuchni z drzwiami harmonijką
Zaletą drzwi harmonijkowych jest oszczędność miejsca

Koraliki zamiast drzwi – czy warto?

Zastanawiając się, co zamiast drzwi do kuchni wybrać, weź pod uwagę koraliki. Są perfekcyjnym rozwiązaniem, jeśli nie zależy Ci na izolacji akustycznej. Koraliki zamiast drzwi nie ochronią pozostałej części mieszkania przed zapachami gotowanych dań, ale urozmaicą aranżację przestrzeni.

Koraliki zamiast drzwi będą dobrze wyglądały w różnych stylach aranżacji wnętrz. Wiele zależy od koloru i kształtu elementów tworzących przepierzenie. Koralikowa zasłona zamiast drzwi sprawdzi się w orientalnej aranżacji, zwłaszcza jeśli wybierzesz model w ciepłych odcieniach, na przykład czerwonym. Koraliki na drzwi urozmaicą przestrzeń urządzoną w stylu glamour – w przestrzeni pełnej blasku idealnie zaprezentuje się transparentne przepierzenie wyglądające niczym wykonane ze szklanych elementów.

Decydując się na koraliki zamiast drzwi, zwróć uwagę na to, jak gęsto ustawione są sznurki. To ważne, jeśli zależy Ci na zakryciu pomieszczenia. Chcesz wyłącznie w nietypowy sposób ozdobić przestrzeń? W tym przypadku sprawdzą się również koraliki na drzwi, które są zawieszone na sznurkach rozłożonych luźno.

Koraliki na drzwi:

 • Urozmaicą wygląd kuchni,
 • Zasłonią niechciany widok,
 • Nie posłużą jako izolacja akustyczna,
 • Nie zatrzymają aromatów,
 • Mogą być ustawione gęsto lub luźno rozłożone,
 • Dopasujesz do dowolnej aranżacji dzięki szerokiej gamie kolorystycznej,
 • Ciepłe odcienie, na przykład czerwień, sprawdzą się w orientalnym wystroju,
 • Transparentne koraliki będą dobrze wyglądały w mieszkaniu w stylu glamour.
koraliki zamiast drzwi, koralikowa zasłonka zamiast drzwi, kuchnia z zasłonką zamiast drzwi
Koralikowa zasłonka zamiast drzwi pomoże urozmaicić wygląd mieszkania

Zasłona zamiast drzwi – przepierzenie pasujące do każdego stylu

Wejście do kuchni bez drzwi możesz wypełnić zasłoną. Zawieszenie kotary nie sprawi Ci trudności. Wystarczy, że zamontujesz drążek z żabkami. Możesz również zdecydować się na zasłonę wieszaną na przelotki.

Zasłony do drzwi kuchennych są dobrym rozwiązaniem do małych mieszkań, w których otwierane skrzydło mogłoby zabrać zbyt wiele cennego miejsca. Przepierzenie z tkaniny pozwoli Ci ukryć ewentualny bałagan po gotowaniu. Dzięki temu nieuporządkowana przestrzeń w kuchni nie wpłynie na wygląd pozostałych pomieszczeń.

Zasłona na drzwi nie zatrzyma zapachów ani dźwięków dochodzących z kuchni, jednak pozwoli Ci zakryć niechciany widok oraz urozmaicić aranżację pomieszczenia. Takie przepierzenie sprawdzi się w oddzielnej kuchni, ale będzie też doskonałym sposobem na ukrycie w razie potrzeby aneksu. Zasłona zamiast drzwi stanie się wygodnym elementem wystroju, jeśli do ściany zamontujesz uchwyt. Dzięki niemu zepniesz tkaninę.

Zasłony do drzwi kuchennych nie muszą być nowe. Świetnie sprawdzi się tkanina kiedyś zakupiona do wieszania w oknie. Jeśli we wnętrzu jest mało światła dziennego, odpowiednia okaże się delikatna firana, która osłoni wnętrze kuchni, ale przepuści nieco promieni z okien, na przykład salonu.

Zasłona na drzwi – czy warto wybrać?

 • Zasłona na drzwi może być przymocowana na żabki lub przelotki,
 • Montaż przepierzenia nie sprawi Ci trudności,
 • Przepierzenie z tkaniny sprawdzi się w małym mieszkaniu,
 • Zasłona umożliwi Ci ukrycie wnętrza kuchni,
 • Warto na ścianie zamontować hak, który pozwoli Ci spiąć zasłonę na boku,
 • Nie musisz wykorzystywać nowej zasłony. Wystarczy tkanina, której nie używasz już we wnęce okiennej,
 • Zamiast zasłony możesz wykorzystać delikatną firanę – to lepsze rozwiązanie do kuchni z małymi oknami i niewielką ilością dziennego światła.
zasłona zamiast drzwi, kotara zamiast drzwi, drzwi z zasłony
Przesuwna zasłona pomoże oddzielić kuchnię od reszty mieszkania

Bambusowa kotara na drzwi – efektowne rozwiązanie do Twojego mieszkania

Wejście do kuchni możesz też wypełnić bambusową kotarą zamiast drzwi. Na rynku znajdziesz modele w naturalnym odcieniu – będą idealne do wnętrz skandynawskich, ale uzupełnią też aranżację mieszkania urządzonego w stylu botanicznym. Bambusowa kotara na drzwi sprawdzi się także w nowoczesnej przestrzeni – wystarczy, że wybierzesz antracytowy model.

Wejście do kuchni bez drzwi a z bambusową kurtyną pozwoli Ci ukryć niechciany widok, jednak nie ochroni mieszkania przed zapachami czy dźwiękami dobiegającymi z pomieszczenia. Takie przepierzenie pozwoli Ci wzbogacić wystrój wnętrza. Możesz wybrać nie tylko jednobarwne modele, lecz także bambusowe kurtyny ze wzorami.

Bambusowa kotara na drzwi podkreśli botaniczny wystrój, jeśli zdecydujesz się na model w jasnym odcieniu lub z motywem monstery. Szukasz nietypowych rozwiązań aranżacyjnych? Zdecyduj się na model ze wzorem chmur lub motyli. Możesz wprowadzić do wystroju nieco wspomnień z wakacji, wybierając kurtynę z motywem zachodu słońca nad morzem.

Bambusowa zasłona na drzwi – czy to dobre rozwiązanie?

 • Bambusowa kotara na drzwi występuje w różnych wersjach kolorystycznych, co ułatwi Ci dopasowanie modelu do aranżacji,
 • Dostępne są przepierzenia w naturalnym odcieniu, ale też antracytowe czy w oryginalne wzory,
 • Bambusowa zasłona pozwoli Ci ukryć nieporządek w kuchni, ale nie zatrzyma zapachów czy hałasu.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maj 2020 23:22
komentarz /( 1 )
 • Lukrecja
  Lukrecja

  piątek, 24 czerwiec 2022 15:32

  a czy Bambusowa zasłona na drzwi jest ok? wytrzyma duzo? Miał ktoś? Zastanawiam się

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.