Jak oddzielić salon od kuchni? 6 najlepszych możliwości - dekoportal.pl

Jak oddzielić salon od kuchni? 6 najlepszych możliwości

09 Paź 2019 / Napisała  / Porady
wyspa między kuchnią a salonem, kuchnia z wyspą, duża wyspa między salonem a kuchnią
Wyspa z płytą do gotowania posiłków to jeden ze sposobów na oddzielenie stref odpoczynku i przygotowywania posiłków

Aneks kuchenny w pokoju dziennym ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad. Nieustanny bałagan czy przenoszące się zapachy mogą nieco przeszkadzać domownikom, dlatego warto wiedzieć, jak oddzielić kuchnię od salonu, żeby przestrzeń pozostawała wygodna, a jednocześnie estetyczna. Przeczytaj artykuł, w którym podpowiadamy, co zrobić, żeby odgrodzić od siebie te dwa pomieszczenia. Sprawdź nasze propozycje na oddzielenie kuchni od salonu!

O czym przeczytasz w artykule?

Ażurowa ścianka oddzielająca kuchnię od salonu

Otwarta przestrzeń stała się niesamowicie modna, a najczęściej osiąga się ją właśnie poprzez połączenie kuchni z salonem. Dzięki temu zabiegowi wnętrze wydaje się większe, a kuchnia jest lepiej doświetlona naturalnym światłem. Połączenie pomieszczeń sprzyja również wspólnemu spędzaniu czasu – rodzice gotując, mogą jednocześnie pomagać pociechom w nauce. Salon z aneksem kuchennym ma jednak swoje wady.

Rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów, wrażenie nieustannego bałaganu, hałas emitowany przez urządzenia – to wady aneksu, które z czasem mogą zacząć Ci przeszkadzać. Na szczęście istnieją sposoby na odgrodzenie kuchni od salonu. Część z nich wymaga wielu prac remontowych, a niektóre są prostsze w zastosowaniu, jednak nie pozbędziesz się przy ich pomocy wszystkich niedogodności.

Zastanawiając się, jak oddzielić kuchnię od salonu, weź pod uwagę ażurową ściankę. Taka przesłona prezentuje się efektownie i bez trudu dopasujesz ją do aranżacji. Możesz bowiem zdecydować o wzorze wyciętych elementów – dostępne są zarówno nowoczesne, geometryczne motywy, jak i eleganckie kwiaty.

Takie odgrodzenie kuchni od salonu jest najczęściej wykonane z MDF. To materiał wytrzymały, ale jednocześnie lekki, dlatego zamontowanie paneli i stworzenie z nich ścianki działowej nie sprawi Ci trudności. Jeśli zależy Ci, żeby kuchnia była jak najmniej widoczna, zdecyduj się na przepierzenie z niewielkimi otworami – dzięki temu nieporządek w aneksie nie będzie dawał wrażenia bałaganu w salonie.

Ażurowa ścianka oddzielająca kuchnię od salonu powinna pasować do aranżacji nie tylko wyciętym wzorem, lecz także odcieniem. Możesz wybrać spośród gotowych modeli lub zdecydować się na panel przeznaczony do samodzielnego pomalowania, co zrobisz przy pomocy farby w sprayu. Ażurowe odgrodzenie kuchni od salonu to koszt kilkuset złotych.

 • Ażurowa ściana między kuchnią a salonem pozwoli Ci w efektowny sposób podzielić przestrzeń i sprawić, że bałagan na blacie stanie się nieco mniej widoczny. Niestety dekoracyjne przepierzenie z płyty MDF nie zniweluje zapachu czy hałasu.
ażurowa ściana w kuchni, ażurowa ściana w salonie, ażurowa ścianka
Ażurowa ścianka z deseczek albo wycinana laserowo w fantazyjne wzory to modny dodatek do wystroju wnętrza

Szklane odgrodzenie kuchni od salonu

Ażurowa ścianka oddzielająca kuchnię od salonu nie pasuje do wystroju Twojego domu? Postaw na szklane przepierzenie. Nie obawiaj się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania – hartowany materiał jest wyjątkowo wytrzymały, a w razie wypadku rozpadnie się na nieostre, malutkie kawałki.

Szklana przegroda jest odpowiednia w przypadku aneksu, w którym nie ma okna. Dzięki takiej ściance naturalne światło będzie wciąż wpadało do kuchni. Niestety ewentualny bałagan również pozostanie widoczny. Jeśli zależy Ci na czymś więcej niż optycznym oddzieleniu kuchni od salonu, zdecyduj się na szkło nieprzezroczyste lub z efektownymi wzorami. Zaletą takiego przepierzenia jest łatwość czyszczenia – wszelkie zabrudzenia bez trudu usuniesz z gładkiej tafli.

Szklane odgrodzenie kuchni od salonu pozwoli Ci zmniejszyć ilość zapachów przedostających się do strefy dziennej. Ścianka może również pełnić funkcję dekoracyjną. Jeśli zależy Ci na podkreśleniu nowoczesnego lub industrialnego charakteru wystroju, zdecyduj się na szklane przepierzenie ze szprosami, czyli listwami, które optycznie dzielą taflę na kilka mniejszych części.

Szklana ścianka oddzielająca kuchnię od salonu może mieć formę harmonijki. Dzięki temu w dowolnym momencie zdecydujesz, czy chcesz odseparować od siebie pomieszczenia, czy pozostawić przestrzeń otwartą. Cena szklanego przepierzenia zależy od wielu czynników – mobilnych elementów, efektownych dekoracji, a także montażu, który oferuje wiele firm.

 • Przezroczysta, szklana ściana między kuchnią a salonem sprawdzi się w przypadku aneksu bez okien i pozwoli Ci nieco ograniczyć zapachy wydostające się z pomieszczenia podczas gotowania. Jeśli chcesz, żeby blaty nie były widoczne z pokoju, zdecyduj się na przepierzenie z matowej tafli ozdobionej wzorami.
ściana ze szkła między kuchnią a salonem, szkło między kuchnią a salonem, salonem ze szklaną ścianą
Szklana ściana oddzielająca kuchnię od salonu pozwoli zmniejszyć ilość zapachów pochoądzących z gotowania

Półścianka w kuchni – jak ją zagospodarować?

Zastanawiasz się, jak oddzielić kuchnię od salonu, ale jednocześnie pozostawić przestrzeń otwartą? Jeśli jesteś jeszcze na etapie gruntownego remontu, zrobisz to w łatwy sposób. Półścianka w kuchni okaże się najlepszym rozwiązaniem. Do jej wzniesienia wystarczą płyty gipsowo-kartonowe.

Półścianka w kuchni może być wąska i sięgać do sufitu. Będzie idealnym miejscem do powieszenia telewizora lub postawienia stołu z krzesłami – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w kawalerkach. Półścianka w kuchni może również mieć wysokość wyspy kuchennej, ale być nieco szersza. W tym przypadku również sprawdzi się jako miejsce na telewizor, ale będzie też dobrą przestrzenią do postawienia komody, która zwiększy ilość miejsca do przechowywania.

Półścianka w kuchni ma tę zaletę, że aneks nadal będzie oświetlony promieniami wpadającymi do okien w salonie. Niestety takie przepierzenie nie zniweluje zapachów czy hałasu, ale pozwoli wszystkim domownikom rozmawiać podczas wypełniania codziennych obowiązków. Kuchnia oddzielona ścianką od salonu da Ci dodatkowe miejsce na telewizor czy mebel, ale w przypadku niskiego przepierzenia nie ukryjesz bałaganu.

 • Kuchnia oddzielona ścianką od salonu to świetny sposób na zyskanie dodatkowego miejsca na mebel czy telewizor. Do wybudowania przepierzenia wykorzystaj płyty gipsowo-kartonowe, które pozwolą Ci stworzyć niską lub sięgającą sufitu przegrodę.
ścianka w kuchni, ścianka oddzielająca salon od kuchni, odzielenie salonu od kuchni
Ścianka między kuchnią a salonem może posłużyć jako tło dla stołu

Ruchome oddzielenie kuchni od salonu

Chcesz decydować, kiedy aneks ma być widoczny z pokoju? Zdecyduj się na ruchome oddzielenie kuchni od salonu. Wykorzystaj przesuwne drzwi, które mogą być naścienne lub chowane w ścianie.

Jeśli jest już za późno na drzwi chowane w ścianie, zdecyduj się na przesuwany model z prowadnicami na ścianie lub suficie. Obawiasz się, że widoczny mechanizm negatywnie wpłynie na aranżację? Zdecyduj się na maskownicę w takim samym kolorze co ściana – dzięki temu prowadnice staną się prawie niewidoczne.

Zastanawiając się, czym oddzielić kuchnię od salonu, weź pod uwagę drewniane drzwi przesuwne. Będą dobrze prezentowały się w różnych stylach – naturalny surowiec uzupełni klasyczne wnętrze, wzbogaci wystrój vintage, ale także urozmaici nowoczesne czy skandynawskie wnętrze. Ruchome drzwi mogą być również szklane – transparentne, matowe, lustrzane czy z efektownymi wzorami.

Ruchome oddzielenie kuchni od salonu nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się również w przypadku niewielkich mieszkań. Na modele montowane naściennie możesz zdecydować się w każdym momencie. Oryginalne przepierzenie nie jest jednak pozbawione wad, do których należy z pewnością ograniczenie miejsca na meble przy ścianie, po której skrzydła będą się poruszały. Ruchome drzwi nie zapewnią Ci również pełnej izolacji akustycznej, więc jeśli to hałas dobiegający z kuchni przeszkadza domownikom najbardziej, zdecyduj się na inne rozwiązanie.

 • Myśląc o tym, jak oddzielić kuchnię od salonu bez utraty dużej ilości miejsca, weź pod uwagę ruchome drzwi. Przesuwne skrzydło możesz zamontować naściennie przy pomocy prowadnic lub ukryć je w ścianie.
drzwi przesuwne w kuchni, drzwi przesuwne do salonu, drzwi między kuchnią a salonem
Drzwi przesuwne między kuchnią a salonem pozwala otwierać i zamykać pomieszczenia umożliwiając stworzenie dwóch odrębnych stref

Jak oddzielić kuchnię od salonu i zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania?

Zastanawiasz się, czym oddzielić kuchnię od salonu, jeśli pomieszczenie jest niewielkie i brakuje Ci miejsca do przechowywania? Zdecyduj się na ażurowy regał w miejscu, gdzie mogłaby stanąć wyspa. Dzięki niemu optycznie oddzielisz od siebie przestrzeń, ukryjesz nieco bałagan na blacie, a jednocześnie zwiększysz ilość miejsca do przechowywania.

Ażurowy regał może odgrywać rolę funkcjonalnej dekoracji. Wypełnij go książkami kucharskimi oraz efektowną zastawą, a odzyskasz miejsce w szafkach kuchennych i komodzie w salonie. Na półkach możesz również ułożyć tekstylne pudełka, dzięki którym odświeżysz wygląd pomieszczenia – wystarczy, że wybierzesz wielobarwne modele. W pudełkach ukryjesz przedmioty potrzebne zarówno w kuchni, jak i w salonie, ponieważ z obydwu pomieszczeń będzie do nich łatwy dostęp.

Odgrodzenie kuchni od salonu może wykonać dla Ciebie stolarz. Dzięki temu zyskasz efektowny mebel dopasowany do swoich potrzeb. Część regału może być ażurowa, a w jego dolnej części zaplanuj szuflady. Dzięki nim zabudowa będzie bardziej funkcjonalna.

 • Odgrodzenie kuchni od salonu może dać Ci dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli go potrzebujesz, zdecyduj się na ażurowy regał, który wypełnisz książkami kucharskimi lub tekstylnymi pudełkami, do których schowasz rozmaite przedmioty.
regał między kuchnią a salonem, półki między kuchnią a salonem, szafki między kuchnią a salonem
Półki na bibeloty, zioła w donicach, książki kucharskie albo naczynia to świetny pomysł na przestrzeń między kuchnią a salonem

Symboliczna granica między kuchnią a salonem

Jakakolwiek ściana między kuchnią a salonem nie wchodzi w grę ze względu na niewielki metraż? Zdecyduj się na symboliczne podzielenie przestrzeni. Możesz to zrobić przy pomocy mebli, okładziny podłogowej oraz oświetlenia.

Najprostszym sposobem jest oczywiście wyspa, która może pełnić funkcję stołu, ale sprawdzi się także jako miejsce do gotowania, jeśli zdecydujesz się zamontować na niej płytę indukcyjną. Pamiętaj o okapie – ten element wyposażenia pozwoli pozbyć się pary wodnej oraz uciążliwych zapachów, ale będzie jednocześnie dodatkowym sposobem na odgrodzenie kuchni od salonu. Jeśli wyspa ma odgrywać rolę miejsca do spożywania posiłków, zawieś nad nią oryginalne oświetlenie. Idealna będzie lampa składająca się z trzech abażurów.

Zastanawiając się, jak oddzielić kuchnię od salonu, weź pod uwagę duży stół. To rozwiązanie zastąpi wyspę kuchenną i jest zdecydowanie lepsze dla większych rodzin, ponieważ pozwoli wielu osobom jednocześnie spędzić czas wspólnie. Prostokątny stół stworzy małą, ale wygodną jadalnię. Jeśli obawiasz się, że mebel przytłoczy wnętrze, zdecyduj się na model transparentny, na przykład ze szklanym blatem.

Myśląc o tym, jak oddzielić kuchnię od salonu, weź pod uwagę zastosowanie dwóch rodzajów okładzin podłogowych. W aneksie ułóż płytki, które będą łatwe do czyszczenia, odporne na plamy oraz niewrażliwe na zarysowania. W pokoju zdecyduj się na panele lub deski, które wprowadzą przytulny charakter. Dwa rodzaje posadzek połączysz przy pomocy listwy podłogowej.

 • Jeśli masz miejsce wyłącznie na symboliczne oddzielenie kuchni od salonu, zdecyduj się na wyspę lub stół. Pomieszczenia odgrodzisz również optycznie przy pomocy oświetlenia oraz stosując dwa typy posadzek, które połączysz ze sobą listwami podłogowymi.
stół między salonem a kuchnią, duży stół w salonie z jadalnią, salon z kuchnią
Duży stół jadalniany może optycznie posłużyć za element oddzielający salon od kuchni


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 23 marzec 2022 14:15
komentarz /( 1 )
 • Oliwka
  Oliwka

  poniedziałek, 04 lipiec 2022 14:08

  a po co oddzielac? Teraz modny jest open space

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.