Jak zabudować grzejnik w kuchni? Zobacz, jaka jest najlepsza osłona na kaloryfer! - dekoportal.pl

Jak zabudować grzejnik w kuchni? Zobacz, jaka jest najlepsza osłona na kaloryfer!

10 Gru 2019 / Napisała  / Porady
kaloryfer w kuchni pod oknem, grzejnik pod oknem, kaloryfer w kuchni
Grzejnik w kuchni narażony jest na osadzanie się tłuszczu i wilgoć z gotowania, dlatego warto go zabudować

Kaloryfer – choć niezwykle ważny – najczęściej nie jest ozdobą wnętrza. Wiele osób decyduje się na jego ukrycie. Jeśli Ty także planujesz to zrobić, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zabudować grzejnik w kuchni. Podpowiadamy nie tylko gotowe rozwiązania, lecz także sposób na samodzielne wykonanie osłony.

O czym przeczytasz w artykule?

Grzejnik w kuchni – o tym musisz pamiętać, jeśli chcesz go zabudować!

Grzejnik w kuchni musi przede wszystkim efektywnie działać. Jeśli zabudujesz go w nieodpowiedni sposób, straty ciepła będą duże. Przełoży się to znacząco na koszty, które mogą się zwiększyć nawet przy zastosowaniu właściwej maskownicy.

Ważne jest więc zastosowanie osłony, która ma odpowiednią liczbę otworów. Przy żeliwnych kaloryferach starego typu dobrze sprawdzą się obudowy z wolnymi przestrzeniami z przodu. Jeśli grzejnik w kuchni jest aluminiowy i ciepło wydobywa się z niego również przez górne otwory, obudowa powinna to uwzględniać.

Zabudowany grzejnik w kuchni musi pasować do aranżacji. Zwróć więc uwagę na kolorystykę materiału. Barwa maskownicy może być podobna do koloru blatu kuchennego.

Jeśli zabudowa ma wycięty efektowny wzór, warto to podkreślić. Zrobisz to dzięki instalacji świetlnej w maskownicy. W ten sposób urozmaicisz wygląd wnętrza, które będzie prezentowało się nietuzinkowo zwłaszcza wieczorem.

Zabudowa na grzejnik w kuchni to estetyczne rozwiązanie, jednak spełni również praktyczne funkcje. Zastosuj ją, szczególnie jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci. Ażurowa maskownica ochroni je przed dotknięciem gorącej powierzchni kaloryfera lub uderzenie się o żeliwny grzejnik.

Zabudowany grzejnik w kuchni:

  • Powinien prowadzić do jak najmniejszej straty ciepła, która przekłada się na zwiększenie opłat za ogrzewanie,
  • Musi mieć właściwą liczbę otworów,
  • Powinien pasować do aranżacji,
  • Może być ozdobiony światłem,
  • Spełni również funkcję zabezpieczenia przed oparzeniem się dzieci.
kaloryfer pod parapetem w kuchni, jaki kaloryfer do kuchni, gdzie kaloryfer w kuchni
Osłona na kaloryfer zamontowany w kuchni może pełnić funkcję dekoracyjną

Zabudowa kaloryfera w kuchni – z czego może być wykonana?

Jeśli zastanawiasz się, jak zabudować grzejnik w kuchni samodzielnie, weź pod uwagę przede wszystkim materiał, który planujesz wykorzystać. Musi być on bowiem niewrażliwy na wysokie temperatury. Grzejnik do kuchni w bloku czy domu możesz zabudować samodzielnie przy pomocy drewna.

Grzejnik w kuchni osłonisz również przy pomocy dibondu. Materiał cechuje się trwałością i odpornością na wysokie temperatury. Tworzywo łatwo poddaje się obróbce, co sprawia, że znajdziesz ażurowe osłony w wielu wariantach – zarówno z motywem kwiatów, jak i w geometryczne wzory.

Zastanawiając się, jak ukryć grzejnik w kuchni, weź pod uwagę rattanowe osłony. Maskownice z tego materiału mają najczęściej ciepłą barwę – beżową lub brązową. Osłonka z rattanu doskonale zaprezentuje się we wnętrzu klasycznym.

Kolejnym materiałem jest blacha perforowana. Materiał prezentuje się dość chłodno, dlatego lepiej pasuje do przestrzeni biurowych. Odpowiednio pomalowany może jednak zdobić również dom.

Zabudowa kaloryfera w kuchni – z czego może być zrobiona?

  • Drewna – wybierz twardy, odporny gatunek,
  • Dibondu – daje duże możliwości aranżacyjne, ponieważ jest łatwy w obróbce,
  • Rattanu – ciepły odcień dobrze zaprezentuje się w klasycznej aranżacji,
  • Blachy perforowanej – lepszy wybór do biurowej przestrzeni.
kaloryfer w salonie z kuchnią, kuchnia z salonem gdzie kaloryfer, grzejnik w kuchni z salonem
W salonie z aneksem kuchennym można wstawić jeden kaloryfer, który ogrzeje obie przestrzenie

Jak ukryć grzejnik w kuchni? Poznaj gotowe rozwiązania

Zastanawiając się, jak ukryć grzejnik w kuchni, weź pod uwagę gotowe rozwiązania. Maskownice, na przykład wykonane z płyty MDF, są wytrzymałe i łatwe w obróbce, dlatego bez trudu znajdziesz modele w rozmaitych wzorach. To znacząco ułatwi Ci dopasowanie osłony do aranżacji. Grzejnik w kuchni zabudowany tym materiałem będzie dobrze ogrzewał pomieszczenie, a maskownica nie zmieni swojego kształtu wskutek kontaktu z wysoką temperaturą.

Zabudowa z płyty MDF może być już pomalowana, ale znajdziesz również surowe modele. Dzięki nim samodzielnie dopasujesz barwę elementu do wnętrza. Osłonki na grzejnik w kuchni pokryjesz farbą w sprayu lub płynnym preparatem przy użyciu wałka. Wybierając maskownicę na żeliwny kaloryfer, zwróć uwagę na to, czy oferowane są do niej zestawy montażowe.

Na rynku znajdziesz również drewniane zabudowy na grzejnik w kuchni. Najczęściej występują w formie kratek. Prezentują się efektownie, jednak mogą szybko ulec zniszczeniu, jeśli wybierzesz nieodpowiedni gatunek surowca. Wysoka temperatura może spowodować, że miękki materiał zacznie zmieniać swój kształt.

Zabudowa na grzejnik do kuchni w bloku lub domu może być również wykonana ze szkła. Takie maskownice prezentują się nowocześnie, a jednocześnie elegancko. Jeśli chcesz zdecydować się na szklaną osłonę, postaw na firmę, która korzysta z bezpiecznego materiału odpornego na temperaturę. Zabudowa ze szkła może być połyskująca, a nawet ozdobiona wybraną przez Ciebie grafiką.

Jak zabudować grzejnik w kuchni?

  • Maskownicą z płyty MDF – znajdziesz ją w różnych wzorach i kolorach; możesz wybrać surową osłonę i samodzielnie pokryć ją wybraną farbą,
  • Drewnianą osłoną – uważaj na zbyt miękkie gatunki naturalnego surowca, ponieważ mogą się odkształcać,
  • Szkłem – możesz wybrać własną grafikę i w niepowtarzalny sposób udekorować swój dom.
kaloryfer jako ozdoba kuchni, jak ukryć kaloryfer w kuchni, zabudowa kaloryfera w kuchni
Możesz skorzystać z niekonwencjonalnych metod ukrywania kaloryfera w kuchni - wbudować go w podstawę blatu roboczego

Osłona na kaloryfer – zrób to sam!

Lubisz majsterkować? Cenisz sobie wyjątkowe elementy w aranżacji wnętrz? Zastanawiając się, jak zabudować grzejnik w kuchni, weź pod uwagę samodzielną pracę. Stworzenie maskownicy nie sprawi Ci trudności, a pozwoli wykonać taki model, którego nie ma nikt inny.

Zabudowa kaloryfera w kuchni pozwoli Ci uzyskać dodatkowe miejsce do odłożenia, na przykład bibelotów czy książek kucharskich. Jeśli grzejnik znajduje się przynajmniej częściowo pod parapetem, masz ułatwione zadanie. Rozpocznij od stworzenia półki – drewnianej lub z płyt MDF. Zamontujesz ją na parapecie i będą stanowiły niejako bazę całej maskownicy.

Do połączenia płyt zastosuj kątowniki. Po połączeniu odpowiednio dociętych desek ułóż konstrukcję w taki sposób, żeby opierała się o parapet oraz podłogę. Nie montuj jej jeszcze, żeby móc bez trudu przymocować kolejną część osłony.

Teraz czas na stworzenie maskownicy, którą zrobisz z niewielkich listew pasujących kolorystycznie do wykonanej wcześniej zabudowy. To, w jakiej odległości ułożysz żeberka osłony, zależy wyłącznie od Ciebie, jednak pamiętaj zarówno o estetyce, jak i wydajności grzejnika. Przęsła przymocujesz do konstrukcji przy pomocy metalowego łącznika. Kilka z żeberek zamontuj w inny sposób, żeby w razie potrzeby szybko dostać się do pokrętła regulującego temperaturę.

Osłona na kaloryfer – zrób to sam!

  • Zacznij od stworzenia bazy z płyt, które będą oparte o podłogę oraz parapet,
  • Połącz je kątownikami,
  • Wytnij równe listwy, które stworzą osłonę grzejnika,
  • Szczebelki przymocuj metalowymi łącznikami do obudowy stworzonej z płyt,
  • Część z żeberek nie montuj trwale, żeby w razie potrzeby dostać do termostatu.
grzejnik w małej kuchni, mała kuchnia kaloryfer, jaki kaloryfer do małej kuchni
W niedużej kuchni kaloryfer najlepiej umieścić pod oknem

Grzejnik w kuchni za meblami – czy to dobry pomysł?

Zdarza się, że grzejnik w kuchni zostaje zabudowany nie tylko specjalną osłonką, lecz także meblem. To rozwiązanie prezentuje się wyjątkowo estetycznie, jednak nie jest pozbawione wad. Jeśli masz nisko osadzone okna, a pod nimi kaloryfery, możesz obudować parapet, tworząc siedziska. W ten sposób stracisz jednak zupełnie możliwość odprowadzania ciepła górą, co jest możliwe przy zabudowie, która również w tej części ma otwory.

Przy takim rozwiązaniu straty ciepła mogą się więc okazać zbyt duże. Jeśli nie chcesz, żeby rachunki znacząco się zwiększyły, zabuduj grzejnik wyłącznie od góry, kilka centymetrów nad nim. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku wyżej osadzonych okien, których parapet może tworzyć blat do spożywania posiłków. Grzejnik w kuchni pozostanie widoczny, jednak dzięki ustawieniu wysokich krzeseł barowych, uwaga nie będzie się na nim koncentrowała.

  • Grzejnik w kuchni za meblami może spowodować duże straty ciepła, zwłaszcza jeśli obudujesz go, tworząc przy tym siedzisko. Kaloryfer ukryjesz dzięki blatowi, który stanowi przedłużenie parapetu oraz postawionym przy nim krzesłom barowym, co sprawdzi się zdecydowanie lepiej, jeśli nie chcesz, żeby rachunki za ogrzewanie uległy zwiększeniu.
siedzisko w kuchni z kaloryferem, zabudowa kaloryfera w kuchni, jak zabudować kaloryfer w kuchni
Kaloryfer w kuchni można obudować siedziskiem, lecz w ten sposób zmniejszymy jego właściwości grzewcze


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2019 18:36
komentarz /( 1 )
  • Bożena
    Bożena

    czwartek, 30 czerwiec 2022 08:41

    u nas jest drewniana ażurowa osłonka i sprawdza się dobrze. polecam

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.