Jaki sprzęt AGD do kuchni? Wyposażenie, które musisz kupić!
Urządzając kuchnię, pamiętaj nie tylko o pięknym wystroju, lecz także funkcjonalnym wyposażeniu. Sprzęty mogą znacząco usprawnić lub utrudnić korzystanie z pomieszczenia. Przed zakupem zastanów się, czego potrzebujesz, jaki tryb życia prowadzisz, a dodatkowo dopasuj urządzenia do aranżacji wnętrza. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, planując wyposażenie kuchni.
O czym przeczytasz w artykule?
- Lodówka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Płyta gazowa – tradycyjne wyposażenie kuchni
- Płyta indukcyjna – jakie ma wady i zalety?
- Okap – praktyczne wyposażenie kuchni
- Dodatkowe wyposażenie kuchni – w co warto zainwestować?
- Jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę wybrać?
Lodówka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kuchnia jest sercem domu, a przygotowywanie tam posiłków to często jeden z niewielu momentów, które możesz spędzić z rodziną. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie pomieszczenia, żeby cieszyć się komfortem, odpowiednią ilością blatu roboczego oraz urządzeniami ułatwiającymi gotowanie. Nim wybierzesz kuchenkę czy blender, zastanów się, jaka powinna być lodówka, która znacząco wpłynie na wygodę korzystania z serca domu.
Pomyśl o potrzebnej wielkości urządzenia. Mieszkasz z drugą połówką, samodzielnie, a może z dużą rodziną? Na rynku znajdziesz lodówki z oddzielną komorą na zamrażalnik oraz dwoma skrzydłami, pod którymi znajduje się ogromna ilość miejsca do przechowywania – zarówno półek, jak i kieszonek na drzwiach. Są także pojedyncze i niskie modele – sprawdzą się w niewielkiej kawalerce oraz dla osoby często jadającej w restauracjach.
Wybierając wyposażenie kuchni, pomyśl o zamrażalniku. Duża komora przyda Ci się, jeśli latem zbierasz owoce i warzywa z własnego ogródka i mrozisz je na zimę. Ta funkcjonalna część lodówki okaże się również idealna do korzystania z gotowych dań, które wystarczy odmrozić – to opcja doskonała dla zabieganych osób.
Wiesz już, jakiej wielkości lodówka sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Myśląc o tym, jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać, zwróć uwagę nie tylko na miejsce do przechowywania, lecz także parametry, na przykład klasę energetyczną. Lodówka działa ciągle, dlatego znacząco wpływa na rachunki za prąd. Jeśli chcesz, żeby były możliwie najniższe, wybierz model o klasie energetycznej A .
Zastanawiając się nad tym, jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać, weź pod uwagę dodatkowe funkcje, które sprawią, że korzystanie ze sprzętu będzie przyjemniejsze. Jednym z praktycznych rozwiązań jest system No Frost, dzięki któremu szron nie osadza się na urządzeniu. Możesz również zdecydować się na wyposażenie kuchni sprzętem z podajnikiem lodu lub schłodzonej wody.
Lodówka – jaką wybrać?
- Zwróć uwagę na wielkość dopasowaną do potrzeb domowników,
- Postaw na model z odpowiednim zamrażalnikiem – wybierz duży, jeśli mrozisz warzywa i owoce zebrane latem,
- Zdecyduj się na lodówkę o klasie energetycznej A , żeby zmniejszyć opłaty za prąd,
- Możesz wybrać model z dodatkowymi funkcjami, na przykład systemem chroniącym przed szronem oraz podajnikiem do lodu.
Płyta gazowa – tradycyjne wyposażenie kuchni
Wybierając najlepszy sprzęt AGD do kuchni, musisz zdecydować: płyta gazowa czy indukcyjna? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które mogą zastosować obydwa rozwiązania. Poznaj zalety sprzętów i postaw na ten, który lepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Jeśli uwielbiasz gotować i korzystasz z palników do przypiekania warzyw, wybierz płytę gazową. Wiele osób uważa, że smak przygotowywanych na niej potraw jest lepszy. Płyta grzejna na gaz ma tę zaletę, że jej użytkowanie jest tańsze, a dodatkowo nie musisz wybierać spośród specjalnych garnków. Wadą jest natomiast konieczność częstego mycia palników – nie jest to płaska powierzchnia, dlatego pozbywanie się zabrudzeń może zająć Ci więcej czasu.
Chcesz korzystać z kuchenki gazowej, ale nie masz podłączenia do sieci? Wystarczy, że zdecydujesz się na butlę. Pamiętaj, że niezależnie od źródła gazu, płytę grzewczą musi zainstalować specjalista. Dzięki temu urządzenie będzie w pełni bezpieczne w użytkowaniu.
Płyta gazowa – wady i zalety:
- Możesz przypiec na niej warzywa,
- Jest tania w użytkowaniu,
- Nie wymaga specjalnych naczyń,
- Możesz mieć trudności w jej czyszczeniu,
- Wymaga wizyty specjalisty podczas podłączania.
Płyta indukcyjna – jakie ma wady i zalety?
Obawiasz się korzystania z płyty gazowej? Postaw na indukcję, która jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ chroni przed poparzeniami. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie może wiązać się z koniecznością wymiany garnków i patelni, ponieważ płyta wymaga naczyń z dnem ferromagnetycznym.
Płyta indukcyjna pozwoli Ci zmniejszyć ilość czasu potrzebnego do przygotowania posiłku. Pola nagrzewają się bardzo szybko, a dodatkowo działają wyłącznie na postawione na nich naczynie – rozpoznają wielkość garnka. Nowoczesne płyty grzewcze mają również dodatkowe funkcje, a jedną z nich jest system automatycznego zagotowania – dzięki niemu danie szybko się zagotuje, a następnie będzie podgrzewane niczym na wolnym ogniu. To sprawia, że potrawa nie wykipi z garnka i się nie przypali.
Na płycie indukcyjnej możesz również ustawić czas gotowania, a po jego zakończeniu usłyszysz alarm dźwiękowy. Wiele modeli ma także specjalną blokadę przed włączeniem przez dzieci. Jeśli często przygotowujesz obiady dla dużej rodziny, wybierz płytę, która umożliwi Ci łączenie pół grzewczych. Funkcjonalne rozwiązanie pozwoli gotować w naczyniach o niestandardowych kształtach i większych wymiarach.
Płyta indukcyjna – dlaczego warto ją wybrać?
- Jest bezpieczna, ponieważ nagrzewa się tylko wtedy, gdy stoi na niej naczynie,
- Pozwoli Ci na znacznie szybsze przygotowanie posiłku,
- Nowoczesny model może mieć praktyczne funkcje, na przykład system automatycznego nagrzewania,
- Wiele modeli ma przydatny minutnik oraz blokadę dla dzieci.
Okap – praktyczne wyposażenie kuchni
Wybierając najlepszy sprzęt AGD do kuchni, nie zapomnij o okapie. To element szczególnie przydatny, jeśli masz aneks kuchenny i aromaty pojawiające się podczas gotowania przenoszą się do salonu. Potrafi być to uciążliwe przy intensywnie pachnących potrawach, które są pyszne, ale pozostawiają nieprzyjemną woń na wiele godzin. Pozbywanie się aromatów nie jest jedynym zadaniem okapu – musi on również usuwać nadmiar wilgoci oraz zapobiegać osadzaniu się tłuszczu na szafkach kuchennych.
Obecnie okapy są na tyle nowoczesne, że nie zaburzą efektownej aranżacji kuchni. Bez trudu znajdziesz modele przeznaczone nad kuchenkę stojącą przy ścianie, ale także sprzęty, które sprawdzą się nad wyspą kuchenną. Chcąc kupić najlepszy sprzęt AGD, musisz zastanowić się: wyciąg czy pochłaniacz?
Wyciąg pracuje w otwartym układzie, a jego zadaniem jest pobieranie powietrza z domu i wyrzucanie go na zewnątrz. Pochłaniacz natomiast oczyszcza powietrze z zapachu i tłuszczu i oddaje je do wnętrza. Jest rozwiązaniem znacznie częściej stosowanym, ponieważ nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Wadą pochłaniacza może się okazać konieczność regularnej wymiany filtra węglowego.
Chcąc kupić najlepszy sprzęt AGD, musisz wybrać pomiędzy różnymi typami urządzeń – wyróżnia się podszafkowe, kominowe, teleskopowe oraz wyspowe. Jeśli nie gotujesz zbyt często i masz niewielką kuchnię, wybierz model, który montuje się pod szafką. Zależy Ci na większej wydajności, a jednocześnie małych wymiarach okapu? Postaw na model teleskopowy – wystarczy, że go rozsuniesz, żeby zaczął działać.
Jeśli masz przestronny aneks kuchenny i płytę grzewczą na wyspie, zdecyduj się na okap montowany do sufitu. Do wyboru masz rozmaite kolory i kształty, co pozwoli Ci potraktować ten element jako dekorację wnętrza, ale także wtopić urządzenie w tło. Jeśli kuchenka stoi pod ścianą, zamontuj okap kominowy, który wyróżnia się atrakcyjną ceną i dobrymi parametrami.
- Okap pozwoli Ci pozbyć się niemiłego zapachu potraw oraz ograniczyć osadzanie się tłuszczu na szafkach. Możesz wybrać spośród modeli podszafkowych, kominowych, teleskopowych oraz wyspowych, które różnią się miejscem montażu, siłą działania oraz ceną.
Dodatkowe wyposażenie kuchni – w co warto zainwestować?
Lodówka, kuchenka i okap to elementy, które muszą znaleźć się w każdym domu. Jeśli jednak uwielbiasz gotować, zdecyduj się na dodatkowe wyposażenie kuchni. Dzięki temu przygotowywanie potraw stanie się przyjemniejsze, a ich smak jeszcze lepszy.
Małe AGD to między innymi blendery, które ułatwią Ci przygotowywanie kremowych zup, owocowych koktajli czy ciasta na placki. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, wybierz blender ręczny. To niewielkie urządzenie nie ma własnego kielicha, ale w komfortowy sposób skorzystasz z niego, używając dowolnej miski lub miksując zupę bezpośrednio w garnku, w którym została przygotowana. Możesz także zdecydować się na model kielichowy o dużej mocy – najwygodniej będzie trzymać go na blacie na stałe, dlatego sprawdzi się jako wyposażenie kuchni przestronnej.
Wybierając wyposażenie kuchni, zastanów się także nad niewielkimi urządzeniami, na przykład tosterem. Możesz wybrać ładowany od góry lub poziomy, który umożliwi Ci przygotowanie tostów z dodatkami. Jeśli masz w domu fana gofrów, zdecyduj się na sprzęt pozwalający je przygotować – dobrej jakości gofrownica to niewielki wydatek. Postaw na model z powłoką teflonową – ciasto nie będzie do niej przylegało, co znacznie ułatwi przygotowywanie posiłku.
Wyposażenie kuchni pomoże Ci również w przygotowywaniu pysznych i zdrowych soków – wystarczy, że wybierzesz wyciskarkę wolnoobrotową. Zwróć uwagę na moc urządzenia – im większa, tym lepiej, ponieważ pozwoli Ci na korzystanie z twardych składników oraz szybsze przyrządzenie napoju. Sprawdź także dodatkowe funkcje, wśród których znaleźć możesz samooczyszczanie. Wystarczy, że wlejesz do wyciskarki wodę, a ona opłucze urządzenie, ułatwiając Ci tym samym dbanie o jego czystość.
Jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać dodatkowo?
- Blender – możesz wybrać spośród ręcznych oraz kielichowych; urządzenie ułatwi Ci przygotowywanie ciasta na placki oraz kremowych zup;
- Toster – znajdziesz modele poziome oraz ładowane od góry;
- Gofrownica – zdecyduj się na model z teflonową powłoką, do której ciasto nie będzie przywierało;
- Wyciskarka wolnoobrotowa – postaw na model o dużej mocy, żeby korzystać także z twardych warzyw i owoców.
Jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę wybrać?
Jeśli zależy Ci na spójnej aranżacji kuchni, z pewnością zastanawiasz się, jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę sprawdzi się najlepiej. Jednym z urządzeń, które możesz niejako ukryć, wtapiając je w tło, jest lodówka. Dzięki temu optycznie powiększysz przestrzeń – nic nie będzie zaburzało kolorystyki szafek.
Zaletą umieszczenia lodówki w zabudowie jest łatwość w czyszczeniu – wystarczy, że użyjesz jednego preparatu do wszystkich powierzchni. Brak ewentualnych szpar pomiędzy urządzeniem a meblami sprawi, że kurz nie będzie się zbierał w wolnej przestrzeni. Niestety lodówka umieszczona w zabudowie nie jest rozwiązaniem bez wad, a jedną z nich jest cena. Dodatkowo naprawa urządzenia jest o wiele trudniejsza.
Myśląc o tym, jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę może sprawdzić się w Twojej kuchni, weź pod uwagę ekspres do kawy. Urządzenie wolnostojące znacząco przytłoczy pomieszczenie, które wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Ekspres do zabudowy pozwoli Ci cieszyć się spójną aranżacją wnętrza oraz aromatyczną kawą każdego ranka. Dodatkowo nie zajmie miejsca na blacie.
Wadą ekspresu do zabudowy może okazać się cena, ale też ewentualne awarie, które będą trudne do usunięcia. Wybrać możesz spośród urządzeń kolbowych oraz automatycznych. Jeśli mieszkasz z kimś, postaw na model pozwalający na przygotowanie dwóch ciepłych napojów jednocześnie. Sprawdź również, czy ekspres jest wyposażony w dyszę spieniającą mleko.
- Myśląc o tym, jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę dobrze się u Ciebie sprawdzi, weź pod uwagę lodówkę – dzięki ukryciu urządzenia wnętrze wyda się optycznie większe. Możesz także zdecydować się na ekspres do kawy – jest on jednak drogim rozwiązaniem, a naprawa awarii będzie dodatkowym utrudnieniem.
czwartek, 07 lipiec 2022 09:09