Jakie meble do kuchni? Poznaj najlepsze meble kuchenne! - dekoportal.pl

Jakie meble do kuchni? Poznaj najlepsze meble kuchenne!

29 Sty 2020 / Napisała  / Porady
uchwyty w meblach w kuchni, zdobione fronty szafek kuchennych, meble do kuchni
Meble kuchenne powinny być funkcjonalne, dlatego warto dokładnie przemyśleć czy kuchnia będzie pełniła rolę reprezentacyjną czy służyła gotowaniu :)

Codziennie wykonujemy w kuchni całe mnóstwo pracy. Przyrządzanie posiłków, zmywanie, sprzątanie, układanie, a także wiele innych czynności, wymaga odpowiednich, to znaczy funkcjonalnych, ale także trwałych i estetycznych mebli. Jakie meble do kuchni wybrać, by spełniły wszystkie te warunki? Na jakie nowoczesne rozwiązania warto się zdecydować, a które niekoniecznie warte są naszej uwagi? I w końcu, jak samemu wykonać meble kuchenne? Na te pytania, a także wiele innych, które prawdopodobnie pojawiają się podczas planowania kuchni, znajdziecie tu odpowiedzi.

O czym przeczytasz w artykule?

Standardowe szafki w kuchni

Główne części szafek kuchennych to korpusy, drzwiczki (fronty), nóżki (z regulowaną wysokością) oraz cokoły. Dodatkowe elementy wyposażenia mogą stanowić listwy podszafkowe, płyty gzymsowe z oświetleniem i blaty. Szerokość szafek zazwyczaj wynosi od 10 do 90 cm, a w modułach zwiększane są co 5 cm. Głębokość stojących szafek kuchennych to najczęściej 50 cm. Dzięki temu przednia krawędź blatu może być wysunięta o 2 cm w stosunku do linii frontów meblowych, a za nimi pozostaje wolna przestrzeń, którą wykorzystuje się do poprowadzenia instalacji.

Korpusy szafek kuchennych wykonuje się zwykle z laminowanej płyty wiórowej. Na widoczne powierzchnie stosuje się grubszą okleinę, a cieńszą na te, których nie widać. Droższe meble są najczęściej wykonane z płyty MDF lub litego drewna (o innych materiałach będzie jeszcze mowa), a tylna ścianka to płyta pilśniowa, jednostronnie lakierowana.

Fronty szafek kuchennych mogą być gładkie (beż żadnych wyżłobień), profilowane (odciskane, tłoczone), z reliefem (frezami) lub też żaluzjowe. Z kolei wykończenie frontów może być błyszczące, półmatowe lub matowe. Błyszczące fronty polecane są do niewielkich kuchni, ponieważ odbijając światło, wywołują efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Matowe fronty będą pochłaniać światło, dlatego nadają się do dużych, dobrze oświetlonych kuchni.

Szafki w kuchni:

  • Mają standardowo głębokość 50 cm, a ich szerokość mieści się w granicach od 10 do 90 cm, w zależności od producenta i modelu.
  • Korpusy szafek do kuchni produkuje się najczęściej z laminowanej płyty wiórowej, płyty MDF lub drewna, a tylną ściankę z płyty pilśniowej.
  • Fronty szafek kuchennych mogą być gładkie, profilowane, z reliefem lub żaluzjowe.
  • Wykończenie frontów szafek w kuchni może być błyszczące, półmatowe lub matowe.
przeszklone fronty kuchenne, szklane drzwi szafek w kuchni, wykończenie drzwiczek mebli w kuchni
Przeszklone fronty szafek kuchennych pozwalają wyeksponować ozdobną zastawę lub szkło

Jakie szafki do kuchni wybrać, by długo nam służyły?

Za najlepsze meble kuchenne uznaje się te wykonane z litego drewna. Są trwałe i wyglądają naturalnie, jednak mogą zmieniać z czasem kolor. Do wyrobu mebli kuchennych najczęściej wykorzystuje się sosnę, buk, brzozę, dąb, a nawet czereśnię lub wiśnię.

Laminowana płyta wiórowa wykorzystywana do produkcji szafek kuchennych jest stosunkowo tania, ale jeśli będzie miała zbyt częsty kontakt z wodą, może zacząć pęcznieć. Do frontów kuchennych wykorzystywana jest najczęściej płyta laminowana w technologii softforming, z utwardzonego w wysokiej temperaturze tworzywa impregnowanego żywicami. Mogą one mieć krawędzie wykończone innym materiałem, na przykład z listwy PCV albo drewnianej. Z kolei płyta laminowana w technologii postforming wykorzystywana jest zwykle do produkcji blatów kuchennych i najczęściej ma zaokrąglone maszynowo dwie krawędzie. Powierzchnie płyt laminowanych mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące.

Bardzo popularne są fronty szafek kuchennych wykonane z fornirowanej płyty wiórowej, oklejanej naturalnym drewnem. Mogą one być woskowane lub lakierowane, a wyglądem do złudzenia przypominają fronty z litego drewna (a są tańsze). Z kolei płyta MDF, czyli sprasowana pod wysokim ciśnieniem płyta pilśniowa daje się łatwo kształtować i jest dostępna w ogromnej ilości kolorów i wzorów. Jest trwała i nie przyjmuje wilgoci.

Mniej popularne, choć bardzo efektowne i trwałe, są fronty kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej. Stanowi je zwykle stop żelaza i chromu z domieszką innych składników, dzięki czemu, wbrew pozorom, są lekkie. Ciekawym rozwiązaniem są fronty akrylowe, a właściwie fronty z płyty meblowej pokrytej grubą warstwą akrylu. Są one sztywne, odporne na zarysowania i łatwe do utrzymania w czystości.

Fronty kombinowane mogą zawierać dwa różne materiały, na przykład ramiak (ramę) z litego drewna, a płycinę (wypełnienie) z płyty wiórowej lub też ramiak aluminiowy, a płycinę drewnianą.

Szafki wiszące w kuchni mogą być wykonane ze wszystkich powyżej wymienionych materiałów, a także ze szkła. Używa się tu najczęściej metalowego ramiaka i płyciny ze szkła mlecznego, matowego, przezroczystego lub witrażowego. Fronty mogą być podzielone cienkimi listewkami (szprosami). Półki w takich witrynach zwykle również są szklane.

Z jakich materiałów mogą być wykonane meble kuchenne?

  • Z litego drewna,
  • Z laminowanej płyty wiórowej,
  • Z fornirowanej płyty wiórowej,
  • Ze stali nierdzewnej,
  • Ze szkła (w przypadku szafek wiszących),
  • Z płyty meblowej pokrytej akrylem, a także
  • Z połączenia różnych materiałów.
meble kuchenne z płyty, meble kuchenne laminowane, meble kuchenne wysoki połysk
Meble kuchenne malowane na wysoki połysk rozpraszają światło tworząc przytulną przestrzeń do przygotowywania posiłków

Szafki w kuchni to nie wszystko, czyli jaki wybrać blat

Blat to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia w całym domu, dlatego też musi być przede wszystkim trwały i odporny. W sklepach znajdziemy blaty kuchenne wykonane z wiórów drewnianych, żywic syntetycznych i papieru, utwardzane w wysokiej temperaturze i pokryte laminatem. Laminat taki może być gładki lub fakturowany, z wykończeniem błyszczącym, matowym lub półmatowym. Materiał ten sjest odporny na wysoką temperaturę i zabrudzenia.

Blaty kompozytowe tworzone są z mieszanek minerałów (naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych). Nie wymagają one żadnej konserwacji, są odporne na zarysowania i zabrudzenia i nie wymagają żadnej konserwacji. Są jednak stosunkowo drogie, choć tańsze od blatów, o których za chwilę będzie mowa.

Blaty z kamienia, marmuru, granitu czy trawertynu są niezwykle eleganckie, a przy tym odporne na działanie gorącej temperatury i zarysowania. Niektóre z nich mogą być jednak mało odporne na zaplamienia. Blaty takie są ciężkie, dlatego konstrukcja szafek pod nimi musi być dodatkowo wzmocniona.

Kolejną alternatywą jest konglomerat. To materiał łączący w sobie kruszywo kamienne na przykład z żywicą poliestrową i z wyglądu do złudzenia przypomina naturalny kamień. Łatwy w utrzymaniu w czystości, a przy tym najtrwalszy, jest konglomerat granitowy. Konglomerat marmurowy trzeba impregnować specjalnymi środkami, a z czasem traci połysk i ściera się.

Ciepłe w dotyku, a także dodające ciepła i przytulności całemu wnętrzu, są blaty drewniane. Jak łatwo się domyślić, nie są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednak można je odnawiać. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się także blaty szklane i stalowe, a w kuchni w stylu rustykalnym czy prowansalskim pięknie będą wyglądały blaty ceramiczne, wykonane z płytek.

Jakie blaty można znaleźć w sklepach?

  • Z płyt laminowanych,
  • Z kompozytu,
  • Z kamienia,
  • Z konglomeratu,
  • Z drewna.
blat z kamienia, kamień naturalny blat, kamień w kuchni
Najpopularniejsze są blaty kuchenne laminowane lub z kompozytu, lecz jeśli zależy ci na niesamowitym efekcie zastosuj naturalny kamień

Sposoby otwierania szafek kuchennych

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań w kuchni są szafki bezuchwytowe. Ich otwarcie następuje dzięki wyfrezowanej krawędzi lub też po naciśnięciu odpowiedniego miejsca. Brak uchwytów sprawia, że uzyskuje się gładkie powierzchnie, które tworzą czyste i proste linie.

Modne są obecnie także drzwiczki przesuwne, które nie zabierają miejsca po otwarciu (podobnie zresztą jak żaluzjowe). W tym wypadku fronty osadzone są na prowadnicach. To rozwiązanie idealne do małych kuchni, w których liczy się każda oszczędność powierzchni.

Na szczególną uwagę zasługują podnośniki do szafek górnych. Pozwalają one na łatwe i szybkie otwarcie górnej szafki. Systemy, jakie są tu wykorzystywane, dostosowuje się do wagi frontu. Niektóre modele zatrzymują się na wybranej wysokości, a inne można tylko albo maksymalnie otworzyć, albo zamknąć.

Co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach otwierania i zamykania szafek kuchennych?

  • Meble kuchenne bezuchwytowe są niezwykle wygodne i zapewniają minimalistyczną estetykę.
  • Drzwiczki przesuwne w kuchni pozwalają zaoszczędzić miejsce.
  • Podnośniki do wiszących szafek kuchennych umożliwiają łatwe i szybkie otwieranie i zamykanie.
meble kuchenne na klik, szafki kuchenne na klik, meble kuchenne uchwyty
W strefach kuchni można zastosować różne rozwiązania otwierania szafek np. na uchwyt lub klik

Praktyczne meble do kuchni. O funkcjonalnych rozwiązaniach

Kuchnia to miejsce, w którym najczęściej się pracuje, dlatego zarówno meble, jak i wyposażenie powinny być tu przede wszystkim funkcjonalne. Pierwszym przykładem bardzo wygodnego rozwiązania są szafki żaluzjowe, które w ostatnim czasie są prawdziwym hitem. Ich oryginalne wzornictwo, a przy tym łatwość w otwieraniu i zamykaniu, są nieocenione.

Szafki narożne w kuchni stanowią od zawsze punkt zapalny. Na szczęście obecnie mamy możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnego w nich miejsca. Można tu na przykład zamontować drzwi skrzydłowe połączone zawiasami, a w środku zastosować system obrotowego stelaża, na którym można umieścić wszelkie nieporęczne i duże garnki czy naczynia. Wybierając meble do kuchni, warto postawić na takie modele, które będą zawierały funkcjonalne rozwiązania służące do przechowywania. Mowa tu na przykład o koszach cargo i szufladach z organizerami.

Nowoczesne rozwiązania w meblach kuchennych:

  • Szafki żaluzjowe,
  • Drzwi skrzydłowe połączone zawiasami w narożniku kuchni,
  • Systemy do przechowywania (stelaże do szafek narożnych, kosze cargo, szuflady z organizerami).
szafki żaluzjowe do kuchni, kuchnia z żaluzjowymi drzwiami do szafki, praktyczne rozwiązania w kuchni
Warto zdecydować się na różne udogodnienia np. żaluzjowe drzwi w szafkach, szuflady, stelaże

Jak samemu zrobić meble kuchenne?

Samodzielne wykonanie mebli kuchennych jest poważnym wyzwaniem, któremu zapewne nie każdy jest w stanie sprostać, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Jak? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że będą nam potrzebne zdolności manualne, a także wiedza z zakresu rysunku technicznego. Pewnym ułatwieniem mogą tu być dostępne w sieci kreatory 3D.

Wykonanie zabudowy kuchennej na własną rękę będzie też wymagało od nas wysiłku, czasu i nakładów finansowych dlatego, zanim zabierzemy się do pracy, warto skalkulować, czy będzie się nam to po prostu opłacać. Po podliczeniu wszystkich potrzebnych materiałów i narzędzi obliczamy cenę 1 m² zabudowy. Jeśli po podliczeniu wszystkich kosztów nasza inwestycja nadal wydaje się trafiona, przechodzimy do kolejnych etapów.

Jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania mebli kuchennych? Niezbędne będą tu: wiertarka, wyrzynarka, wkrętarka, wiertarka stołowa. Ponadto nie obędziemy się bez metalowego i gumowego młotka, zwijanej miarki, poziomicy, kątownika i noża do tapet.

Jak przygotować się do samodzielnego wykonania mebli kuchennych?

  • Dokonujemy kalkulacji kosztów materiałów, narzędzi i czasu potrzebnego do wykonania zabudowy kuchennej.
  • Zaopatrujemy się w potrzebne, podstawowe przyrządy: młotki, miarkę, poziomicę, nóż do tapet i kątownik.
  • Zaopatrujemy się w potrzebne narzędzia: wyrzynarkę, wiertarkę (także stołową) i wkrętarkę.
jak zrobić meble do kuchni, jak wykonać meble do kuchni, ile kosztują meble kuchenne
Posiadając zdolności manualne można samemu zrobić meble kuchenne zamawiając gotowy rozkrój na wymiar

Jakie meble do kuchni wybrać? O kolorach

Na koniec dodajmy jeszcze kilka zdań na temat kolorów w kuchni. Od dłuższego czasu najchętniej wybieranym kolorem frontów jest biały. Pasuje do wszystkich kolorów i stylów, rozjaśnia i powiększa optycznie pomieszczenie, a także daje efekt higienicznej czystości. Pięknie też komponuje się zarówno z drewnem, jak i z kamieniem i dobrze współgra ze sprzętem AGD, zarówno w kolorze białym, jak i srebrnym czy czarnym. Podkreśli też urok kolorowego sprzętu AGD.

W kuchni doskonale sprawdzą się także szare fronty: od jasnego popielu po ciemny grafit. Na szczególną uwagę zasługują tu kuchnie w ciemnych kolorach, jak właśnie grafit czy nawet czerń. Zwykło się uważać, że ciemna kuchnia sprawdza się tylko w przypadku, gdy mamy w niej dużo miejsca. Nie do końca jednak jest to prawda. W małym pomieszczeniu czarna kuchnia również może się sprawdzić pod warunkiem, że urządzimy ją w nowoczesnym stylu i użyjemy różnych faktur i wykończeń, by nadać jej głębi. Na przykład do błyszczących, gładkich, czarnych mebli, świetnie będą pasowały czarne, matowe płytki z fakturą położone na ścianie nad blatem.

Jakie są najmodniejsze kolory do kuchni?

  • Biel. Biała kuchnia to hit ostatnich lat.
  • Odcienie szarości. Kuchnia urządzona w kolorach od jasnego popielu po grafitowy z pewnością także będzie jeszcze długo modna.
  • Grafit i czerń. Kuchnia w kolorze grafitowym i czarnym jest nie tylko bardzo elegancka, ale też oryginalna, dlatego zbyt szybko się nie znudzi. Ani gospodarzom, ani gościom.
ciemne meble w kuchni, ciemnobrązowe fronty kuchenne, brązowe meble kuchenne
Najmodniejszymi kolorami mebli w kuchni są biel, szarość i czerń, lecz nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystaniu barw ciemnego drewna


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 29 styczeń 2020 14:24
komentarz /( 1 )
  • Jolanta
    Jolanta

    sobota, 18 czerwiec 2022 14:41

    Moim zdaniem doskonale sprawdzają się meble metalowe. Świetnie się prezentują i są proste w czyszczeniu. Ja swoje wybrałam na desiva . pl polecam!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.