Kuchnia art déco – to musisz wiedzieć, gdy chcesz ją urządzić - dekoportal.pl

Kuchnia art déco – to musisz wiedzieć, gdy chcesz ją urządzić

19 Cze 2024 / Napisał  / Porady
styl art deco cechy
Styl art déco wykorzystuje się nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również architekturze przestrzennej, malarstwie i grafice.

Styl art déco to w dużym uproszczeniu inspiracja dawnymi stylami z uwzględnieniem potrzeb żyjących w danym okresie społeczności. Założenie to sprawia, że okres spopularyzowany w dwudziestoleciu międzywojennym, na przestrzeni lat uległ wielu estetycznym przeobrażeniom. Jak zatem powinna wyglądać kuchnia art déco?

W tym artykule przeczytasz o:

Styl art déco – cechy

Styl art déco wykorzystuje się nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również architekturze przestrzennej, malarstwie i grafice. Rozkwit tego nurtu przypadł na okres dwudziestolecia wojennego, czyli 1918-1939. Warto zaznaczyć, że styl art deco stanowił odpowiedź na sztukę secesyjną, której znaki rozpoznawcze stanowiły: faliste linie, abstrakcyjne zdobienia, asymetria i swoboda wyrazu.

Kuchnia art deco to przede wszystkim doskonałość formy i detalizm. Wszystko powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, odznaczających się eleganckim wyglądem i trwałością. Dominujące komponenty to nie tylko drewno i marmur, ale również surowce mniej dostępne – kość słoniowa, czy lawinit.

z czym łączyć art deco
Kuchnia art deco to przede wszystkim doskonałość formy i detalizm.

Warto przeczytać: rodzaje frontów kuchennych

Drogie, trudno dostępne materiały uwielbiane przez przedstawicieli art deco stały niejako w sprzeczności z głównym założeniem tego nurtu, czyli połączeniem użyteczności z pięknem. Styl ten miał być niczym żywy organizm, który czerpie z doraźnych potrzeb ludzkich i nadaje im wyjątkowej estetyki. Art deco miał zatem korzystać z wyrobów masowych, by pokazać ludziom, że piękno nie jest zarezerwowane jedynie dla elit.

Kuchnia art deco inspiracje czerpie z tzw. fowizmu, którego popularyzatorzy kochali żywe, nietypowe kolory. W swoich obrazach wykorzystywali kontrastowe, przykuwające uwagę zestawienia, przy czym nie były to klasyczne duety jak czerń i biel, a np. mocna zieleń i subtelny fiolet. Kuchnia art deco inspiracje fowizmem przejawia zatem głównie w wykorzystaniu farb, które dodają wnętrzu energii.

Styl art deco – cechy

 • Okres rozkwitu to dwudziestolecie międzywojenne, jednak początek nurtu to 1914 r.
 • Powstał jako bunt wobec braku regularności formy secesji
 • Mozaika estetyczne to żywe, naturalne kolory i ekskluzywne, drogie materiały.
 • Styl art deco to w dużym uproszczeniu użyteczność połączona z pięknem i elegancją.
styl art deco cechy
Użyteczność to spoiwo, łączące art deco z nowoczesnością.

Styl art déco – kuchnia w stylowym wydaniu

Kuchnia art deco stanowi połączenie kilku stylów, jednak powinny być one podporządkowane konkretnej myśli przewodniej – praktyczny luksus. Kuchnia art deco bazuje na meblach wykonanych zazwyczaj z drewna – hebanu, orzecha i mahoniu. Na podłodze możesz natomiast położyć marmurowe płytki, jednak musisz pamiętać o regularnej impregnacji, gdyż kamień ma tendencję do żółknięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór twardszej i bardziej odpornej odmiany pentalickiej.

czym obsadzić taras
Styl art deco to w dużym uproszczeniu użyteczność połączona z pięknem i elegancją.

Urządzona w stylu art déco kuchnia nie zawsze musi obfitować w naturalne materiały. Przy niższym budżecie może zdecydować się na zakup imitacji marmuru, granitu bądź piaskowca. W jaki sposób jeszcze zaoszczędzić pieniądze? Alternatywą dla drewnianej podłogi mogą być panele wykonane z płyty MDF. Jeśli Twoja art deco kuchnia pełni zarazem funkcję jadalni jako ozdobę stołu, wybierz aksamitny lub bawełniany obrus. Z naturalnych tkanin powinny być również uszyte zasłony okienne.

Styl art deco, kuchnia, zasady urządzania:

 • Meble i dodatki wykonane z drewna – mahoniu, dębu, sosny, hebanu.
 • Klasyczny marmur może źle reagować na wilgoć, dlatego praktycznym wyborem jest odmiana pentalicka.
 • Jeśli chcesz stworzyć nietypową aranżację, proponujemy Ci onyks, np. pakistański,włoski, egipski (możesz też połączyć wszystkie).
kuchnia w stylu art deco inspiracje
Kuchnia art deco inspiracje czerpie z tzw. fowizmu, którego popularyzatorzy kochali żywe, nietypowe kolory.

Styl art déco – jakie kolory?

Co z kolorystyką ścian? Jak już wspomnieliśmy, kuchnia w stylu art deco inspiracje czerpie z fowizmu. Nie bój się zatem eksperymentować z kolorystyką, jeśli marzy Ci się kuchnia art deco. Inspiracje fowizmem to np. onyks, kobalt, ciemny brąz, fiolet. Pamiętaj jednak, że są to barwy wyraziste, dlatego mogą one przytłoczyć wnętrze. Dla równowagi aranżacji użyj też bieli, miętowej zieleni, beżu itp. Dobrym wyborem będzie także kaszmirowa kuchnia.

styl art deco cechy
Urządzona w stylu art déco kuchnia nie zawsze musi obfitować w naturalne materiały.

Na koniec warto wspomnieć o meblach i dodatkach. W kuchni art deco idealnie sprawdzają się drewniane meble o bogato zdobionych nóżkach i uchwytach. Możesz postawić na modele z ostrymi bądź owalnymi krawędziami. Kolorystyka mebli zależy od tego, jakie farby położyłeś na ścianach. Dobierając dodatki, zwróć uwagę na ich użyteczność. Powinny to być przedmioty, które usprawnią Ci pracę w kuchni, np. dekoracyjne solniczki, drewniane pojemniki na przyprawy, złote sztućce, garnki z efektownymi zdobieniami.

Styl art. deco – jakie kolory ścian i dodatków?

 • Art deco kuchnia to fiolety, czerwień, zieleń, brzoskwinia.
 • Dobierz do nich jaśniejsze kolory (miętowy, beż, biel, subtelny wrzos), by uniknąć kiczu.
 • Postaw na praktyczne, eleganckie dodatki.
styl art deco kuchnia
W kuchni art deco idealnie sprawdzają się drewniane meble o bogato zdobionych nóżkach i uchwytach.

Z czym łączyć art déco?

Art déco to bez wątpienia zgrany duet z nowoczesnością. Co ciekawe, z połączenia tych nurtów aranżacyjnych narodził się niejako nowy styl. Nowoczesne art deco to przede wszystkim naturalne materiały – granit, drewno, marmur i kość słoniowa. Nie można też zapominać o żywej kolorystyce. Warto jednak postawić na barwy, które obecnie cieszą się dużą popularnością – onyks, kobalt, karmel, brzoskwinia.

Nowoczesne art deco to również geometria, zarówno mebli, jak i dodatków. Kolejnym pomysłem jest prosta kolorystyka z bogactwem detali. Biała kuchnia, złote uchwyty szafek i drzwi oraz np. kryształowe żyrandole z pewnością przypadną do gustu fanom ekskluzywnego minimalizmu.

Z czym łączyć art déco?

 • Użyteczność to spoiwo, łączące art deco z nowoczesnością.
 • Geometryczne meble i dodatki powinny być wykonane z ekskluzywnych materiałów.
 • Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać tańsze materiały – np. imitacje drewna i kamienia, stal itp.
 • Użyteczność może również przejawiać się w wykorzystaniu pięknie wykonanych, nowoczesnych urządzeń kuchennych – ekspresu, lodówki sterowanej aplikacją, płyty indukcyjnej itp.
 • W jasnym pomieszczeniu, takim jak biała kuchnia, złote uchwyty i kryształowy żyrandol mogą stanowić szykowne wykończenie.
kuchnia art deco
Art déco to bez wątpienia zgrany duet z nowoczesnością.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 19 czerwiec 2024 15:52

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.