Kuchnia z aneksem! Czyli jak powinna wyglądać kuchnia z salonem w małym mieszkaniu? - dekoportal.pl

Kuchnia z aneksem! Czyli jak powinna wyglądać kuchnia z salonem w małym mieszkaniu?

14 Lut 2019 / Napisała  / Porady
aranżacja białej kuchni, białe meble kuchenne, białe szafki w kuchni zdjęcia
Aranżacja kuchni z białymi szafkami

Kuchnia z aneksem – funkcjonalne rozwiązanie do Twojego domu

Niewielki metraż mieszkania zmusza do poszukiwania różnorodnych rozwiązań, które pozwolą cieszyć się zarówno praktycznie, jak i estetycznie urządzonym wnętrzem. Jedną z wielu decyzji, które należy podjąć, jest połączenie ze sobą kuchni i salonu lub oddzielenie tych pomieszczeń. Aneks staje się coraz popularniejszy, a jego zalety doceniają właściciele przestronnych domów oraz niewielkich mieszkań. Dowiedz się, jak zaaranżować taką przestrzeń, żeby była wygodna dla domowników i zachwycała wizualnie.

O czym przeczytasz w artykule?

Aneks kuchenny – przestrzeń bez wad?

Kuchnia w aneksie ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Osoby sceptycznie nastawione podkreślają, że problemem połączenia przestrzeni jest przenoszenie się nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania. Jeśli obawiasz się, że aromat w salonie będzie przeszkadzać odpoczywającym domownikom, zdecyduj się na okap kuchenny. Na rynku znajdziesz zarówno wiszące, jak i przeznaczone do wbudowania w sufit modele, dzięki którym problem przykrych zapachów w pokoju nie będzie Cię dotyczył.

Niekorzyścią jest także bałagan tworzący się podczas gotowania i wpływający na wygląd salonu. Żeby go uniknąć, zdecyduj się na szafki bez witryn – przeszklenia we frontach mogłyby potęgować wrażenie chaosu. Dzięki wyposażeniu kuchni zmywarką nieporządek nie będzie rzucał się w oczy. Brudne talerze zamiast do zlewu, który jest widoczny z salonu, włożysz do urządzenia.

  • Nieprzyjemna woń podczas gotowania oraz nieustanne wrażenie bałaganu to największe wady, z którymi mierzą się osoby mające aneks kuchenny. Na szczęście okap i zmywarka zmniejszą te niedogodności.

Jakie korzyści płyną z połączenia salonu z kuchnią?

Zaletą aneksu jest możliwość stałego prowadzenia rozmowy przez osobę gotującą z gośćmi. Dzięki temu aktywnie uczestniczy ona w przyjęciu, jednocześnie dbając o przyjaciół i podając im pyszne przekąski. Kuchnia z aneksem w bloku czy domu ma ten sam atut nie tylko podczas spotkań z najbliższymi, lecz także na co dzień. Pozwoli Ci przyrządzać potrawy i spoglądać na bawiące się dziecko.

Niezaprzeczalną korzyścią jest optyczne powiększenie przestrzeni. Połączenie dwóch pomieszczeń w jedno pozwoli Ci się cieszyć przestronnym wnętrzem, nawet jeśli mieszkasz w kawalerce. Tam, gdzie mogłaby stać ściana oddzielająca pokój od kuchni, będzie idealne miejsce na niewielką jadalnię. Ustawisz w niej kwadratowy stolik z dwoma krzesłami i zyskasz przestrzeń do spożywania posiłków.

  • Aneks kuchenny pozwoli osobie zajmującej się gotowaniem na aktywne uczestniczenie w rozmowach. Funkcjonalne rozwiązanie wpłynie też na optyczne powiększenie przestrzeni.

Kuchnia w aneksie – jak zagospodarować ją w praktyczny sposób?

Aneks kuchenny z salonem w małym mieszkaniu to przestrzeń, której urządzenie może sprawić wiele trudności. Wartą uwagi kwestią jest odpowiednia ilość miejsca do przygotowywania posiłków. Jeśli mieszkanie zajmuje nie więcej niż dwóch domowników, zdecyduj się na niewielką lodówkę, którą ukryjesz pod blatem i zyskasz więcej przestrzeni roboczej.

Oszczędność miejsca na blacie zapewni Ci także wybranie płyty gazowej z dwoma palnikami. Dobrym pomysłem są też meble na wymiar – dzięki nim każdy zakątek kuchni zostanie zagospodarowany. Zdecyduj się zarówno na szafki stojące, jak i wiszące, co zagwarantuje wystarczającą ilość miejsca do przechowywania.

  • Niewielki aneks, na przykład urządzony w układzie jednorzędowym, może nie mieć wystarczającej ilości miejsca do pracy. Żeby zwiększyć przestrzeń roboczą, zdecyduj się na umieszczenie lodówki pod blatem oraz płytę z dwoma palnikami zamiast czterech.
kuchnia z aneksem, kuchnia z salonem, kuchnia z brązowymi meblami
Aranżacja kuchni z szafkami w kolorze naturalnego drewna

Kuchnia z salonem w małym mieszkaniu – jak ją urządzić?

Aneks kuchenny stał się popularnym rozwiązaniem wśród osób, które nie mają do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni. Jeśli mieszkasz w kawalerce, w jednym pomieszczeniu musisz zmieścić aż trzy wnętrza – kuchnię, salon i sypialnię. Żeby to zrobić, zdecyduj się na wąski aneks w kształcie litery „U” z półwyspem kuchennym. Od strony salonu ustaw rozkładaną kanapę, zamiast wysokich hokerów i ciesz się pomieszczeniem spełniającym trzy funkcje.

Zajmujesz nieco większe mieszkanie? Zdecyduj się na kuchnię po jednej stronie ściany, a naprzeciwko ustaw stół z krzesłami. Będzie on dzielił strefę odpoczynku z miejscem służącym do gotowania.

  • Kuchnia z salonem w niewielkim mieszkaniu będzie funkcjonalna, jeśli zdecydujesz się na półwysep kuchenny i ustawisz przy nim siedzisko po stronie salonu. Mając do dyspozycji przestronny aneks, postaw na oddzielenie stref przy pomocy stołu z krzesłami.

Jak połączyć dwa rodzaje podłóg w aneksie kuchennym?

Kuchnię połączoną z salonem możesz optycznie od siebie oddzielić. Wystarczy, że wykorzystasz dwa rodzaje podłóg, a między nimi płaskie łączenie, na przykład w formie listwy podłogowej. Dzięki temu wnętrze będzie bezpieczne dla domowników.

Ważne jest zwrócenie uwagi na wzornictwo podłóg. Jeśli w salonie planujesz drewnianą posadzkę z widocznymi słojami, połącz ją z białymi płytkami ceramicznymi w aneksie. Decydujesz się na wzór marokański w kuchni? Postaw na gres jednokolorowy do pokoju dziennego – jego barwa powinna odpowiadać jednemu z odcieni występujących na płytkach zastosowanych w aneksie.

  • Dwa rodzaje podłóg w salonie z aneksem pozwolą Ci na optyczne podzielenie przestrzeni. Pamiętaj o odpowiednim doborze kolorów – nie łącz ze sobą wzorzystych płytek.

Kuchnia z aneksem – sposoby na optyczny podział stref

Wiszące nisko nad wyspą lampy pozwolą na uzyskanie dwóch odrębnych stref w jednym pomieszczeniu. W kuchni o kształcie litery „L” sprawdzi się też przymocowana do sufitu półka, którą wypełnisz ziołami w doniczkach. Blat zakończony nieco wyższą ścianką jest kolejnym sposobem na oddzielenie pokoju od kuchni oraz ukrycie przestrzeni roboczej.

Oddziel aneks kuchenny od salonu przy pomocy:

  • Lamp zawieszonych nisko nad blatem,
  • Wiszącej półki,
  • Blatu z wysoką ścianką.

Aneks kuchenny – czy pasuje do każdego stylu urządzania wnętrz?

Otwarta przestrzeń jest jedną z cech stylu industrialnego i to w nim świetnie sprawdzi się kuchnia z aneksem. Jeśli decydujesz się na urządzenie mieszkania w ten sposób, nie musisz dbać o optyczne dzielenie przestrzeni – postaw na taki sam rodzaj podłóg w kuchni i salonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby aneks zastosować we wnętrzu zaaranżowanym w innym stylu. Najważniejsze jest pamiętanie o spójności wizualnej oraz funkcjonalności przestrzeni.

  • Kuchnia z aneksem jest popularnym rozwiązaniem w loftach, ale równie dobrze sprawdzi się w innych stylach. Wystarczy, że zadbasz o spójność kolorystyczną i praktyczne wyposażenie wnętrza.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 23 luty 2019 12:08
komentarz /( 1 )
  • Janek
    Janek

    wtorek, 19 lipiec 2022 08:51

    fajne te Wasze pomysły.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.