Zmywarka obok piekarnika czy lodówki? Sprawdź! - dekoportal.pl

Zmywarka obok piekarnika czy lodówki? Sprawdź!

13 Lis 2020 / Napisał  / Porady
kuchnia ze zmywarką
Odpowiednie ustawienie urządzeń w kuchni przełoży się na komfort podczas gotowania czy zmywania.

Odpowiednie ustawienie urządzeń w kuchni przełoży się na komfort podczas gotowania czy zmywania. Rozmieszczenie sprzętów wpłynie też na ich żywotność. Podpowiadamy, czy zmywarka obok piekarnika to dobry pomysł. Z artykułu dowiesz się też, gdzie znajduje się idealne miejsce na urządzenie do mycia naczyń.

O czym przeczytasz w artykule?

Zmywarka w kuchni – gdzie ją umieścić?

Kuchnia ze zmywarką jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Urządzenie pozwala zaoszczędzić wodę, a dodatkowo czas. Dzięki zmywarce zapomnisz o stercie odłożonych do mycia naczyń, które niekorzystnie wpływają przecież na aranżację pomieszczenia.

Zmywarka w kuchni powinna stanąć w miejscu, które zapewnia do niej swobodny dostęp. Ustawienie urządzenia w taki sposób, że jeden jego bok będzie przy ścianie może nie zapewnić Ci komfortu podczas wkładania i wyjmowania naczyń. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się umieszczenie zmywarki w centralnym miejscu zabudowy.

Zmywarka w kuchni sprawdzi się w pobliżu zlewu. Takie ustawienie zapewni wygodę już podczas remontu, ponieważ dostęp do instalacji będzie znacznie prostszy. Umieszczenie zmywarki w pobliżu zlewu wpłynie pozytywnie na wygodę na co dzień. Opłukany z większych zabrudzeń talerz od razu włożysz do urządzenia bez przenoszenia go na drugi koniec pomieszczenia i chlapania przy tym na podłogę. Usunięcie zanieczyszczeń przed włożeniem naczynia do zmywarki pozytywnie wpłynie na żywotność urządzenia.

Kuchnia ze zmywarką w pobliżu zlewu to wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość skorzystania z ociekacza, który przyda Ci się, jeśli wyjmiesz z urządzenia nie do końca suche naczynie. Zmywarkę warto ustawić w pobliżu kosza na śmieci. Dzięki temu w komfortowy sposób pozbędziesz się z talerzy większych resztek jedzenia i zadbasz o przedłużenie żywotności filtra oraz całego urządzenia.

Jeśli kuchnia ze zmywarką jest niewielka, umieszczenie urządzenia w najbardziej dogodnym miejscu może okazać się niemożliwe. Problem często występuje przy jednorzędowym układzie zabudowy, zwłaszcza jeśli ściana jest bardzo wąska. Zdarza się, że różne sprzęty muszą stać obok siebie, co nie zawsze im służy.

Gdzie umieścić zmywarkę?

 • Ustaw urządzenie w takim miejscu, żeby był do niego swobodny dostęp – przestrzeń przy ścianie nie sprawdzi się najlepiej,
 • Umieść sprzęt w pobliżu zlewu – dzięki temu opłuczesz naczynie przed włożeniem do zmywarki, a poza tym zyskasz łatwy dostęp do instalacji, co przyspieszy remont,
 • Umieszczenie urządzenia w pobliżu zlewu pozwoli Ci też skorzystać z ociekacza, kiedy wyjmiesz nie do końca suche naczynie,
 • Warto też znaleźć miejsce na zmywarkę w pobliżu kosza na śmieci – dzięki temu wygodniej będzie Ci pozbyć się resztek jedzenia z talerza, co zapobiegnie zapchaniu filtra.
 czy zmywarka może stać koło kuchenki
Umieszczenie zmywarki w pobliżu zlewu wpłynie pozytywnie na wygodę na co dzień.

Czy zmywarka może stać obok piekarnika?

Twoja kuchnia jest niewielka i zastanawiasz się, czy zmywarka obok piekarnika to dobre rozwiązanie? Wiele zależy od tego, czy są to urządzenia przeznaczone do zabudowy, czy wolnostojące. Zmywarka obok piekarnika jest bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku sprzętów w zabudowie. Oddzielająca je ścianka będzie niczym izolacja i zapobiegnie ewentualnym awariom. Zmywarka koło piekarnika w przypadku wolnostojących sprzętów wymaga kilku centymetrów odstępu.

Coraz popularniejsze staje się stosowanie w kuchni zabudowy na całą ścianę. Pozwala ona umieścić sprzęty na wygodnej wysokości. To szczególnie ważne w przypadku piekarnika – jeśli stoi na podłodze, wymaga schylania się podczas przyrządzania potraw. Dzięki ustawieniu urządzenia wyżej zapewnisz sobie komfort. Pojawia się jednak pytanie, czy zmywarka pod piekarnikiem to dobre rozwiązanie?

Słupek z dwoma urządzeniami jest popularnym sposobem na zaaranżowanie kuchni, zwłaszcza jeśli jest mała. Najczęściej łączy się piekarnik, a nad nim montuje kuchenkę mikrofalową. Zmywarkę możesz umieścić na wysokości około 45 cm. Urządzenie nie może znaleźć się zbyt wysoko, ponieważ utrudni to wkładanie naczyń.

Zmywarka pod piekarnikiem nie jest dobrym rozwiązaniem. Z urządzenia przeznaczonego do mycia naczyń wydobywa się para wodna. Może ona doprowadzić do zniszczenia szyby drzwiczek. Z tego powodu najlepiej zamontować piekarnik w innym słupku na wysokości wzroku. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu zabudowy w pełni, nad zmywarką umieść ekspres do kawy.

Zmywarka koło piekarnika – czy to dobre rozwiązanie?

 • W przypadku sprzętów do zabudowy nie musisz obawiać się ustawienia zmywarki koło piekarnika – ścianka między nimi będzie pełniła funkcję izolacji,
 • Zmywarka pod piekarnikiem nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem, ponieważ para wydobywająca się z urządzenia ustawionego niżej może niszczyć szyby drzwiczek,
 • Nad zmywarką możesz umieścić ekspres do kawy, jeśli chcesz w pełni wykorzystać zabudowę.
 czy zmywarka może stać koło kuchenki gazowej
W przypadku sprzętów do zabudowy nie musisz obawiać się ustawienia zmywarki koło piekarnika.

Czy zmywarka może stać koło kuchenki gazowej?

Kuchenki gazowe wciąż cieszą się popularnością. Płyta na gaz nie powinna znajdować się w pobliżu lodówki, a jak jest z innymi urządzeniami? Zastanawiając się, czy zmywarka może stać koło kuchenki gazowej, weź pod uwagę typ sprzętów. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kuchenki oraz zmywarki w zabudowie – dzieląca je ścianka będzie pełniła funkcję izolacji.

Zastanawiasz się, czy zmywarka może stać koło kuchenki, jeśli są to sprzęty wolnostojące? To możliwe, jednak uważaj na to, żeby podczas używania płyty grzewczej, płomień nie wychodził poza obszar kuchenki. Nadmiar ciepła może bowiem doprowadzić do pęknięcia listwy otaczającej blat.

Czy zmywarka może stać koło kuchenki?

 • Zmywarka może stać koło kuchenki, jeśli są to urządzenia do zabudowy,
 • Zawsze uważaj na to, żeby płomień nie wychodził poza obszar kuchenki, bo mogłoby to doprowadzić do pęknięcia listwy otaczającej blat.
 zmywarka obok piekarnika
Zmywarka może stać koło kuchenki - zawsze uważaj na to, żeby płomień nie wychodził poza obszar pieca.

Czy zmywarka może stać koło lodówki?

Uznaje się, że lodówka nie powinna stać w pobliżu piekarnika oraz innych urządzeń, których obudowy się nagrzewają. Dotyczy to szczególnie starszych modeli sprzętów. Nowe elementy wyposażenia mają rozmaite udogodnienia. Przykładem są piekarniki, których obudowa pozostaje chłodna, dlatego nie zagraża lodówce.

Zastanawiasz się, czy zmywarka może stać koło lodówki? Lepszym rozwiązaniem będzie oddzielenie tych urządzeń, na przykład niewielką szafką. Zmywarka nagrzewa się, przez co lodówka będzie narażona na działanie ciepła. Może ono prowadzić do częstszego uruchamiania się agregatu, co z kolei przełoży się na większe zużycie prądu, a tym samym podniesienie opłat za energię elektryczną.

 • Zmywarka nie powinna stykać się z lodówką podobnie jak inne sprzęty, które wytwarzają ciepło. Może to doprowadzić do częstszego uruchamiania się agregatu, a tym samym zwiększenia zużycia energii i podniesienia opłat, dlatego warto oddzielić urządzenia, na przykład wąską szafką.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:03
komentarzy /( 2 )
 • Karina
  Karina

  wtorek, 24 listopad 2020 16:51

  Miejsce dla zmywarki? Tylko obok zlewu!!! Oczywiście jeśli mamy taka możliwość.
 • Klaudia
  Klaudia

  poniedziałek, 16 listopad 2020 17:39

  Swoją umiejscowiłam obok zlewu - polecam, tak jak radzą w artykule, można zmyć największy brud z talerza i od razu wrzucić naczynie do zmywarki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.