Cięcie roślin, drzew i krzewów – jak się za to zabrać? - dekoportal.pl

Cięcie roślin, drzew i krzewów – jak się za to zabrać?

08 Kwi 2022 / Napisał  / Porady
 kiedy przycinac drzewa i krzewy

Początek wiosny to czas intensywnych prac ogrodowych, od których zależy prawidłowy wzrost roślin w sezonie letnim. Wśród czynności, które należy wykonać bardzo ważną rolę odgrywa cięcie drzew i krzewów. Kiedy jednak powinniśmy się za nie zabrać? Dlaczego jest tak istotne? Czym przycinać rośliny i w jaki sposób? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Zacznijmy od najważniejszego, a więc odpowiedzi na pytanie - dlaczego drzewa i krzewy trzeba przycinać? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to konieczne nie tylko dla zachowania estetycznego kształtu rośliny, ale również ze względu na pożądane przez nas cechy rośliny. Przykładowo, zbyt zagęszczone drzewa owocowe będą wydawać mniejsze plony, zaś w przypadku krzewów kwitnienie będzie słabsze. Wynika to ze względu na fakt, że roślina przekazuje wówczas więcej swoich zasobów do rozwoju nowych, dzikich pędów.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda z roślin ma swój okres wegetacyjny. Planując cięcie drzew i krzewów, powinniśmy wziąć go pod uwagę i podcinać je zanim zaczną wypuszczać liście, kwitnąć oraz owocować. Ogólnie możemy więc określić, że najlepszym czasem na przycinanie roślin jest wczesna wiosna (niektóre gatunki wymagają przycinania już w lutym) lub też jesień, czyli czas po zakończeniu okresu wegetatywnego. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że od reguły tej istnieją wyjątki. Doskonałym przykładem są maliny, których pędy przycinamy latem, po zebraniu z nich owoców.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, w jaki sposób przycinać poszczególne rodzaje roślin koniecznie odwiedź stronę https://studiodomu.pl/ogrod/przycinanie-i-ciecie/. Znajdziesz tam wiele ciekawostek oraz fachowych porad, które ułatwią ci profesjonalną pielęgnację roślin w twoim ogrodzie.

Jak prawidłowo przycinać drzewa i krzewy?

Cięcie roślin wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej gamy nożyc i sekatorów. Ich wielkość dopasowujemy do grubości pędów lub gałązek tak, by możliwe było skrócenie ich jednym cięciem. Zminimalizuje to uszkodzenia tkanek rośliny.

Pamiętać musimy również o tym, żeby narzędzia i akcesoria, z których korzystamy były ostre oraz czyste. Zardzewiały sekator może poważnie uszkodzić roślinę i doprowadzić do rozwoju chorób, przez które zacznie usychać.

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem, szczególnie w przypadku drzew i obcinania grubszych gałązek jest odpowiednie zabezpieczenie rany po cięciu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na rynku możemy znaleźć obecnie specjalne pasty ogrodnicze, które osłaniają miejsce cięcia i uniemożliwiają drobnoustrojom i grzybom wniknięcie do wnętrza rośliny.

Podsumowując, pierwsze wiosenne miesiące to bardzo dobry czas na przycinanie drzew i krzewów. Warto wykorzystać ten czas, ponieważ jest to najprostszy sposób na utrzymanie rośliny w dobrej kondycji. Tylko regularnie przycinane rośliny są w stanie obficie kwitnąć i owocować. Na szczęście, przycinanie roślin nie jest zadaniem trudnym.

Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu i ogrodzie Studiodomu.pl


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 14:49
komentarzy /( 2 )
 • Gocha 44
  Gocha 44

  wtorek, 24 maj 2022 08:48

  u mnie wczesna wiosna, tak jak jest napisane w artykule.
  Już od tygodni ogród wygląda pięknie, a teraz wszystko kwitnie i jest magicznie
 • Ryszard
  Ryszard

  poniedziałek, 23 maj 2022 14:23

  najlepiej to zamówić specjalistę, który wie co i jak

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.