Co zrobić, by pelargonie obficie kwitły? Domowe sposoby - dekoportal.pl

Co zrobić, by pelargonie obficie kwitły? Domowe sposoby

07 Cze 2023 / Napisał  / Porady
domowe sposoby na piekne pelargonie
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych, które czasem zdobią również rabaty w ogrodzie. Na wielu tarasach można ujrzeć je w czerwonej wersji, ale zdarzają się również różowe czy liliowe. Zastanawiasz się, co zrobić, aby pelargonie obficie zakwitły? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Co zrobić, aby pelargonie obficie zakwitły? Wybierz odpowiednie stanowisko!

Pelargonia naturalnie występuje głównie w Afryce Południowej. Nic więc dziwnego, że kocha słońce! Wybierz dla niej stanowisko jasne, dobrze nasłonecznione, takie, w którym dostęp do światła jest przez cały dzień. Będzie obficie kwitła w południowej lub zachodniej części ogrodu. Niedobór słońca przełoży się na słabsze kwitnienie.

Odpowiednie stanowisko dla pelargonii to takie, w którym znajduje się ziemia przepuszczalna i próchnicza. Podłoże powinno być lekko kwaśne. Z łatwością znajdziesz specjalną ziemię stworzoną z myślą o pelargonii. Ma odpowiednie pH za sprawą starannie dobranych składników. W ziemi do pelargonii znajdziesz najczęściej torf, a także nawóz o spowolnionym uwalnianiu. Nie musisz więc przez wiele dni pamiętać o dodatkowym nawożeniu rośliny. Jeśli wybierzesz ziemię uniwersalną, stosuj nawóz co około 2–3 tygodnie.

Właściwe stanowisko dla pelargonii to takie, w którym będzie miała wystarczającą ilość miejsca. Podczas sadzenia zadbaj o to, żeby między roślinami odstęp wynosił co najmniej 20 cm.

Jakie stanowisko wybrać dla pelargonii?

  • Pelargonia pięknie kwitnie w słonecznym, jasnym stanowisku.
  • Wybierz dla niej miejsce z przepuszczalną, próchniczą, lekko kwaśną ziemią.
  • Pamiętaj, żeby sadzić rośliny w odległości co najmniej 20 cm.
pelargonie nie kwitną
Pelargonia pięknie kwitnie w słonecznym, jasnym stanowisku.

Jak często podlewać pelargonie?

Żeby cieszyć się obfitym kwitnieniem, musisz wiedzieć, jak często podlewać pelargonie. Zadbaj o regularne nawadnianie, zwłaszcza jeśli dni są upalne. Pelargonia nie lubi przesuszania, jednak zwróć uwagę, że podłoże nie powinno być mokre. Wystarczy, żeby było wilgotne. Kiedy występuje umiarkowana temperatura, nawadniaj roślinę raz na dwa dni, natomiast w upalnym okresie podlewaj ją codziennie.

Ważne jest nie tylko, jak często podlewać pelargonie, lecz także w jaki sposób to robić. Wybieraj poranek lub wieczór. Nigdy nie lej wody po liściach. Zadbaj też, żeby jej nadmiar miał ujście. Jeśli będzie zbierać się w donicy, może doprowadzić do gnicia.

Jak często podlewać pelargonie?

  • Podlewaj pelargonie raz na dwa dni, a jeśli upał długo się utrzymuje, to codziennie.
  • Nawadniaj roślinę rano lub wieczorem.
  • Nie lej wody po liściach.
domowy nawóz do pelargonii
Pamiętaj, żeby sadzić rośliny w odległości co najmniej 20 cm.

Domowe sposoby na piękne pelargonie

Zastanawiając się, co zrobić, aby pelargonie obficie zakwitły, weź pod uwagę usuwanie pożółkłych liści i zwiędniętych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie prezentować się piękniej, a poza tym to metoda, żeby stymulować ją do wytwarzania nowych kwiatów.

Żeby roślina obficie kwitła, potrzebuje nawożenia. Preparaty muszą zawierać azot, potas i fosfor. Pierwszy pierwiastek jest szczególnie przydatny, nim roślina zacznie kwitnąć. Dla obfitego kwitnienia ważniejsze są natomiast fosfor i potas. Z łatwością znajdziesz gotowe środki do wspierania rośliny. Możesz jednak zdecydować się na domowy nawóz do pelargonii do używania w różnych okresach wzrostu rośliny.

Jakie domowe sposoby na piękne pelargonie warto wykorzystać? Podlewanie gnojówką z pokrzywy! Jej wykonanie jest nieskomplikowane.

Potrzebujesz kilograma liści pokrzywy, które zalejesz 10 litrami wody. Taką mieszankę w pojemniku musisz przykryć gazą. Materiał przepuszcza tlen, pozwalając na proces fermentacji. Każdego dnia musisz mieszać zawartość pojemnika. Po około 2–3 tygodniach gnojówka z pokrzywy będzie gotowa. Ten domowy nawóz do pelargonii wyróżnia się nieprzyjemnym zapachem.

Jakie są domowe sposoby na piękne pelargonie?

  • Usuwaj pożółknięte liście i zwiędnięte kwiaty.
  • Stosuj samodzielnie wykonany nawóz.
  • Preparat zrobisz z kilograma liści pokrzywy oraz 10 litrów wody – taką gnojówkę już po około 3 tygodniach wykorzystasz, żeby wzmocnić roślinę.
co zrobić, aby pelargonie obficie zakwitły
Nawadniaj roślinę rano lub wieczorem.

Pelargonie nie kwitną – możliwe przyczyny

Twoje pelargonie nie prezentują się okazale? Powodów może być kilka! Zastanów się, czy mają odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Ważne jest też, czy nawozisz je regularnie co mniej więcej 2 tygodnie. Uważaj na nawozy, które zawierają zbyt dużą dawkę azotu. Ten pierwiastek sprawi, że części zielone rośliny będą świetnie rosły, natomiast kwiaty pojawią się w znacznie mniejszej liczbie.

Jeśli pelargonie nie kwitną, być może zachorowały. W przypadku tych kwiatów często występuje szara pleśń, która jest następstwem podwyższonej wilgotności. Chorobę poznasz po liściach – pojawiają się na nich brązowe plamy, czasem z szarym nalotem. Możesz podjąć walkę z przeciwnikiem, usuwając zarażone części rośliny oraz stosując oprysk.

Problemem bywa zbyt częste podlewanie, a także długo utrzymująca się deszczowa pogoda. Wylewaj nadmiar wody z podstawki na balkonie. Przyczyną braku obfitego kwitnienia może być zbyt niska temperatura. Tę roślinę wystawiaj na zewnątrz dopiero w połowie maja, gdy ryzyko przymrozków jest niemal zerowe.

Jeśli pelargonie nie kwitną, być może zapominasz o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Staraj się robić to regularnie, żeby przedłużać kwitnienie i chronić roślinę przed chorobami grzybowymi.

Zwróć uwagę, czy pelargonie nie są posadzone zbyt gęsto. Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić około 20 cm. Jeśli będzie mniejsza, istnieje ryzyko, że pelargonie zapadną na choroby. Poza tym nie będą mogły pobrać z ziemi potrzebnej ilości składników odżywczych, co skończy się ograniczoną liczbą kwiatów.

Pelargonie nie kwitną – dlaczego?

  • Mogą mieć zbyt ciemne stanowisko.
  • Skąpe kwitnienie bywa spowodowane brakiem nawożenia.
  • Problemem może być za intensywne podlewanie.
  • Pelargonie nie kwitną, gdy chorują na szarą pleśń.
  • Mała liczba kwiatów bywa następstwem za niskich temperatur oraz zbyt gęstego sadzenia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 07 czerwiec 2023 10:43

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.