Czy można kosić mokrą trawę? Podpowiadamy! - dekoportal.pl

Czy można kosić mokrą trawę? Podpowiadamy!

24 Paź 2022 / Napisał  / Porady
 czy można kosić mokrą trawę
Mokre, wysokie źdźbła w kontakcie ze sprzętem elektrycznym – to zły pomysł.

Koszenie trawy jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego, kto chce cieszyć się pięknym ogrodem. Perfekcyjnie równe i intensywnie zielone źdźbła stają się ozdobą posesji i tłem dla wielobarwnych roślin. Zastanawiasz się, czy można kosić mokrą trawę? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Koszenie mokrej trawy – czym grozi?

Zastanawiasz się, czy można kosić mokrą trawę kosiarką elektryczną? Zdecydowanie nie! Jest to po prostu niebezpieczne. Mokre, wysokie źdźbła w kontakcie ze sprzętem elektrycznym – to zły pomysł. W takim razie, czy można kosić mokrą trawę kosiarką spalinową? Jest to możliwe, jednak nawet najlepsze urządzenie nie zapobiegnie temu, że koszenie będzie bardzo czasochłonne. Wiele czasu zajmie Ci też czyszczenie sprzętu po skróceniu mokrych źdźbeł.

Zastanawiając się, czy mokrą trawę można kosić, weź pod uwagę, jaki efekt da się uzyskać. Pamiętaj, że murawa po deszczu jest bardzo ciężka. Źdźbła pochylają się ku ziemi i sklejają ze sobą. Koszenie mokrej trawy może więc przynieść nieestetyczny efekt – trudno będzie Ci bowiem skrócić trawnik równo. Źdźbła po koszeniu będą poszarpane.

Myśląc o tym, czy można kosić trawę po deszczu, weź też pod uwagę, że powstałe nacięcia spowodują zmniejszenie odporności na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Murawa stanie się więc słabsza i bardziej podatna na choroby.

Koszenie mokrej trawy – jakie płyną z tego zagrożenia?

 • W przypadku kosiarki elektrycznej to niebezpieczne,
 • Koszenie mokrej trawy trwa znacznie dłużej,
 • Trudno będzie wyczyścić urządzenie,
 • Możesz uzyskać nierówny efekt, a źdźbła będą poszarpane, przez co murawa stanie się bardziej podatna na choroby.
 czy mokrą trawę można kosić
Zastanawiając się, czy mokrą trawę można kosić, weź pod uwagę, jaki efekt da się uzyskać.

Czy można kosić mokrą trawę? To zależy!

Czy można kosić mokrą trawę kosą spalinową? Nie ma ku temu dużych przeciwwskazań, jeśli chcesz skrócić źdźbła na nieużytkach, jednak pamiętaj, że będzie Cię to kosztowało mnóstwo pracy. Wilgotna trawa będzie się przyczepiać do ostrzy, może zapchać urządzenie. Musisz mimo dużego nakładu czasu i pracy spodziewać się nieestetycznego efektu. Jest to więc sposób wyłącznie do stosowania na nieużytkach, kiedy nie zależy Ci na estetyce trawnika.

To, czy mokrą trawę można kosić, zależy w dużej mierze od tego, jakie masz urządzenie. Na rynku pojawia się coraz więcej robotów, które zostały dostosowane do tego zadania. Zostały wykonane w taki sposób, że nie grozi im uszkodzenie wskutek kontaktu z wilgocią czy wodą.

Są to specjalne roboty samojezdne, które dodatkowo pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie musisz samodzielnie zajmować się koszeniem. Takie roboty są wyposażone w różne czujniki pogody – dzięki nim czas i tryb koszenia zostanie dopasowany do warunków atmosferycznych. Przydatnym rozwiązaniem jest między innymi czujnik mrozu. Jeśli urządzenie wykryje ujemną temperaturę, nie uruchomi się mimo harmonogramu koszenia.

Czy można kosić mokrą trawę?

 • W przypadku niektórych kosiarek możesz to zrobić, jednak zajmie Ci to o wiele więcej czasu, ponieważ urządzenie może się zapchać,
 • Wyjątkiem są specjalne roboty – powstały z myślą o koszeniu w różnych warunkach atmosferycznych,
 • Tego typu urządzenia samojezdne zostały tak wykonane, żeby być odpornymi na wilgoć, a koszenie nimi pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu.
 koszenie mokrej trawy
Wiele czasu zajmie Ci też czyszczenie sprzętu po skróceniu mokrych źdźbeł.

Kiedy kosić trawę?

Wiesz już, że koszenie mokrej trawy kosą spalinową nie jest najlepszym pomysłem. Skracanie źdźbeł po deszczu mogłoby się udać, ale efekt okazałby się niezadowalający, natomiast sama praca zajęłaby Ci mnóstwo czasu. W takim razie, kiedy kosić trawę, żeby rezultat był estetyczny?

Zastanawiając się, kiedy kosić trawę, weź pod uwagę częstotliwość tego zajęcia. Zaleca się, żeby skracać źdźbła raz w tygodniu. Jeśli trawa jest bardzo wysoka, lepiej nie kosić jej od razu zbyt krótko. Możesz najpierw skrócić ją o 1/3, a następnym razem więcej, aż uzyskasz zamierzony efekt.

Kiedy kosić trawę, żeby było to bezpieczne dla rośliny? Zabieg powinno się wykonywać rano lub późnym popołudniem. Dlaczego? To właśnie wtedy słońce nie jest zbyt ostre. Trawa jest jędrna, więc ostrza kosiarki skutecznie ją tną. Nie musisz się więc obawiać, że źdźbła zaczną się kleić do noży i blokować sprzęt.

Skoszoną trawę możesz pozostawić na trawniku, jeśli jest krótka. Dzięki temu szybko się rozłoży i zasili murawę. Po pierwszym lub ostatnim koszeniu w sezonie nie możesz pozostawić skoszonych źdźbeł na trawniku.

Kiedy kosić trawę na początku sezonu? Na pierwsze wiosenne koszenie czas jest mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. Wiele zależy jednak od tego, jak kształtuje się pogoda. Koszenie przeprowadź, kiedy trawa osiągnie wysokość około 6–8 cm.

Zastanawiasz się, kiedy kosić trawę na koniec sezonu? Trzeba skracać ją tak długo, jak rośnie. Najczęściej ostatnie koszenie należy wykonać w połowie października. Zwróć uwagę, żeby murawa na zimowy czas nie była zbyt wysoka. Dobrze, jeśli będzie miała około 4 cm. Wyższa trawa będzie się załamywać i może gnić pod śniegiem. Jeśli natomiast zbyt mocno ją skrócisz, będzie narażona na przemarzanie korzeni.

Kiedy kosić trawę po założeniu trawnika? Pierwszy raz należy to zrobić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm. Pamiętaj jednak, żeby ściąć je na początku na wysokość około 6 cm, a dopiero podczas następnego koszenia możesz skrócić je do 3,5 cm.

Zawsze podlewaj trawę po koszeniu. Pamiętaj, żeby pracować urządzeniem, którego element tnący jest dobrze naostrzony. W innym przypadku źdźbła nie będą ścinane a rozrywane. Staną się przez to białe, co zniszczy wygląd murawy.

Kiedy kosić trawę?

 • Koś trawę rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest ostre,
 • Rób to raz w tygodniu,
 • Pierwsze koszenie w sezonie przeprowadź na przełomie marca i kwietnia,
 • Na koniec sezonu ostatnie skracanie źdźbeł przeprowadza się najczęściej w połowie października,
 • Po założeniu trawnika skoś go, gdy osiągnie około 8–10 cm wysokości – najpierw skróć go tylko do 6 cm, a następnie przeprowadź koszenie na wysokość 3,5 cm.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 28 październik 2022 12:58
komentarzy /( 2 )
 • Ryszardo44
  Ryszardo44

  poniedziałek, 07 listopad 2022 11:09

  ja jakoś zawsze mam obawy przed koszeniem mokrej trawy.
 • Ogrodniczka
  Ogrodniczka

  środa, 02 listopad 2022 10:07

  wow. ile przydatnych informacji. Dzięki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.