Czy niecierpek jest wieloletni? Zdziwisz się, gdy to przeczytasz! - dekoportal.pl

Czy niecierpek jest wieloletni? Zdziwisz się, gdy to przeczytasz!

21 Sie 2023 / Napisał  / Porady
niecierpki zimowanie
Niecierpek radzi sobie zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie.

Niecierpek radzi sobie zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Nie ma zbyt wielu wymagań, dlatego jest świetną rośliną dla początkujących. Zastanawiasz się, czy niecierpek jest wieloletni? Poznaj odpowiedź na to i inne pytania dotyczące tej barwnej rośliny.

O czym przeczytasz w artykule?

Kwiat niecierpek – jak wygląda? Poznaj podstawowe informacje!

Kwiaty niecierpki występują w różnych wariantach kolorystycznych. Możesz ozdobić ogród rośliną białą lub różową, ale są też czerwone i fioletowe okazy. Jeśli chcesz uzyskać jedyny w swoim rodzaju efekt, postaw na różnorodne niecierpki. Kompozycje składające się z roślin w wielu barwach przyciągają uwagę. Możesz również zdecydować się na jeden kolor, jeśli zależy Ci na minimalistycznym efekcie na rabacie.

Niecierpek występuje przede wszystkim na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, w Afryce i Azji. Ozdobne rośliny są zarówno karłowate, jak i wysokie.

Istnieją różne odmiany niecierpka. Możesz zdecydować się na roślinę walleriana, która osiąga niemal 50 cm wysokości. Występuje w różnych kolorach – fioletowa, różowa czy pomarańczowa. Niecierpek nowogwinejski to natomiast niższa roślina, która osiąga kilkanaście cm wysokości. Jeśli szukasz wysokiego okazu, zwróć uwagę na odmianę balsamina. Może osiągnąć nawet 60 cm.

Warto wiedzieć, że nazwa niecierpek nie jest przypadkowa. Chodzi o wyjątkowy sposób rozsiewania się tej rośliny. Niecierpek wytwarza torebki nasienne, które wyrzucają nasiona na ogromną odległość pod wpływem dużego ciśnienia. Do wyrzutu nasion może dojść w różnych okolicznościach, na przykład wskutek silnego podmuchu wiatru. Taki sposób rozsiewu nasion sprawia, że niektóre gatunki są uznawane za inwazyjne.

Kwiaty niecierpki – co warto o nich wiedzieć?

  • Są różnokolorowe – roślina może być różowa, biała, fioletowa czy czerwona.
  • W naturze występują głównie w Afryce i Azji.
  • Są różne odmiany niecierpka – karłowate i wysokie.
  • Roślina rozmnaża się w wyjątkowy sposób – wyrzuca nasiona na duże odległości, co sprawia, że niektóre gatunki uznaje się za inwazyjne.
niecierpek
Są różne odmiany niecierpka – karłowate i wysokie.

Niecierpek – wymagania

Chcesz, by Twój ogród zdobił niecierpek? Jakie stanowisko – to pierwsze pytanie, na które warto poznać odpowiedź. Roślina w ogrodzie najlepiej poradzi sobie w półcieniu. Zadbaj o to, by była osłonięta od wiatru.

Podłoże dla niecierpka powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Pamiętaj też, żeby gleba była stale wilgotna. Niecierpek lubi pić dużo wody. To jednak nie znaczy, że można go przelewać. Oprócz regularnego podlewania zadbaj o nawożenie, dzięki któremu roślina będzie jeszcze obficiej kwitnąć.

Wiesz już, jakie ma niecierpek wymagania. Czas poznać choroby oraz szkodniki, które mogą zaatakować roślinę. Wczesne rozpoznanie ich zwiększy szansę na wygraną. Niecierpki bywają atakowane przez mszyce – w tym przypadku możesz dostrzec, że roślina usycha. Zdarza się, że na kwiatach zaczynają występować przędziorki. Charakterystycznym objawem są małe pajęczyny, po których szkodnik się porusza.

Niecierpki chorują też na choroby grzybowe. Może zaatakować je zarówno szara pleśń, jak i mączniak prawdziwy. Jeśli szybko podejmiesz walkę przy pomocy preparatów, jest szansa, że pokonasz chorobę.

Niecierpek – wymagania:

  • Zapewnij roślinie w ogrodzie półcień i miejsce osłonięte od wiatru.
  • Wybierz żyzne, przepuszczalne podłoże.
  • Zadbaj o regularne podlewanie, ale nie przelewaj niecierpka.
  • Uważaj na szkodniki i choroby.
kwiaty niecierpki
Podłoże dla niecierpka powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne.

Czy niecierpek jest wieloletni?

Czas poznać odpowiedź na pytanie: czy niecierpek przezimuje. W naszym klimacie roślina nie poradzi sobie zimą w gruncie. Nie znaczy to jednak, że musisz pozbywać się zadbanych kwiatów, gdy tylko temperatura zacznie spadać. Roślina jest bowiem wieloletnia. Niecierpki zimowanie przetrwają, jeśli zabierzesz je do domu.

Znajdź parapet, na którym temperatura będzie oscylowała w granicach 17–19℃. Miejsce powinno być jasne, z rozproszonym światłem. Jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie warunki, istnieje szansa, że będzie kwitła nawet zimą. Przechowywanego w domu niecierpka możesz znów umieścić na dworze, gdy minie szansa przymrozków. Za taką datę uznaje się 15 maja. Jak pokazują jednak ostatnie lata, przymrozki mogą zdarzyć się też później, dlatego obserwuj pogodę.

Dzięki przechowywaniu niecierpka w domu masz szansę na rozmnażanie go. Wystarczy, że wiosną pobierzesz ze zdrowych, mocnych pędów sadzonkę. Jej długość powinna wynosić 10 cm. Konieczne jest zanurzenie takiego pędu w wodzie, żeby się ukorzenił. Potrwa to kilkanaście dni.

Czy niecierpek jest wieloletni?

  • W naszym klimacie niecierpek nie przezimuje w ogrodzie, jednak jest rośliną wieloletnią.
  • Dzięki temu możesz spróbować zachować okaz na kolejny sezon.
  • Wystarczy, że przeniesiesz go do domu.
  • Zapewnij mu miejsce na parapecie w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 19℃.
  • Wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków, możesz pobrać z rośliny pęd, ukorzenić go i zyskać w ten sposób sadzonkę.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 25 sierpień 2023 12:52
komentarz /( 1 )
  • Izka
    Izka

    środa, 03 kwiecień 2024 12:29

    niercierpki zimuję w domu i pięknie się utrzymują

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.