Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli jak zaplanować ogród warzywny - dekoportal.pl

Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli jak zaplanować ogród warzywny

07 Lis 2023 / Napisał  / Ogród Taras
warzywa jak siać
Poświęć dłuższą chwilę na znalezienie odpowiednich miejsc dla konkretnych gatunków.

Chcesz cieszyć się smakiem warzyw z przydomowego ogródka? Warto zająć się uprawą, która nie musi być pracochłonna i trudna, a pozwoli ugotować obiad ze zdrowych składników. Masz większą szansę na udane plony, jeśli dowiesz się wcześniej, jak zaplanować ogród warzywny. Poświęć dłuższą chwilę na znalezienie odpowiednich miejsc dla konkretnych gatunków. Dobre sąsiedztwo warzyw to podstawa!

O czym przeczytasz w artykule?


Dobre sąsiedztwo warzyw – dlaczego jest ważne?

Czy wiesz, że niektóre warzywa mają pozytywny wpływ na inne? Ich wzajemne oddziaływanie na siebie ma nawet swoją nazwę – to allelopatia.

Dobre sąsiedztwo warzyw w ogrodzie przekłada się na większe plony. Jak to możliwe? Niektóre gatunki chronią się wzajemnie przed szkodnikami. To z kolei sprawia, że możesz zapomnieć o stosowaniu środków ochrony roślin, lub przynajmniej ograniczyć ich wykorzystanie.

Uprawa współrzędna zabezpiecza również warzywa przed chorobami, więc sezon może trwać dłużej. Kiedy w jednym miejscu sadzisz czy siejesz dwa gatunki, zmniejszasz wyjałowienie gleby i sprawiasz, że rośnie mniej chwastów. Gdy wiesz już, co sadzić obok siebie, masz szansę uzyskać lepsze zagospodarowanie nawet malutkiego ogródka. Okaże się, że na niewielkiej przestrzeni zmieści się więcej warzyw.

Dlaczego dobre sąsiedztwo warzyw jest ważne?

  • Sprawia, że warzywa lepiej plonują.
  • Chroni przed chorobami i szkodnikami.
  • Pozwala ograniczyć zużycie środków ochrony roślin.
  • Oszczędza miejsce w ogrodzie.
  • Ogranicza rozrost chwastów.
sałata dobre sąsiedztwo
Kiedy w jednym miejscu sadzisz czy siejesz dwa gatunki, zmniejszasz wyjałowienie gleby i sprawiasz, że rośnie mniej chwastów.

Sadzenie cebuli – co umieścić obok niej?

Sadzenie cebuli dymki i jej uprawa nie są trudne. Nic więc dziwnego, że pojawia się w tak wielu ogródkach warzywnych. Jedno z popularnych połączeń to cebula i marchew. Te dwie rośliny chronią się wzajemnie. Specyficzny zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, natomiast marchew odstrasza śmietkę cebulankę. To dobre sąsiedztwo warzyw pozwoli Ci cieszyć się dużymi plonami.

Jeśli planujesz sadzenie cebuli, ale nie potrzebujesz marchewki, wykorzystaj inne warzywa, by zadbać o uprawę współrzędną. Odpowiednie towarzystwo dla cebuli to również kapusta i pomidor. Musisz wiedzieć, że niektóre owoce też świetnie czują obok warzyw. Możesz w pobliżu truskawek posadzić cebulę.

Pamiętaj, że istnieje niekorzystne sąsiedztwo warzyw. Sadzenie cebuli zaplanuj z daleka od groszku czy pietruszki. W pobliżu nie siej też fasoli, ponieważ będzie słabo rosła.

Sadzenie cebuli – obok czego?

  • Połącz cebulę z marchewką – warzywa będą się chroniły przed połyśnicą marchwianką i śmietką cebulanką.
  • Odpowiednie towarzystwo dla cebuli to pomidor i kapusta.
  • Złe natomiast to pietruszka, fasola, groszek.
niekorzystne sąsiedztwo warzyw
Jeśli planujesz sadzenie cebuli, ale nie potrzebujesz marchewki, wykorzystaj inne warzywa, by zadbać o uprawę współrzędną.

Cukinia – obok czego sadzić?

Cukinia jest łatwa w uprawie, szczególnie jeśli zdecydujesz się na partenokarpiczną. To uniwersalne warzywo, z którego przygotujesz mnóstwo obiadów, a niektórzy wykorzystują je nawet do zrobienia ciasta. Żeby cieszyć się dużymi plonami, zadbaj o dobre sąsiedztwo warzyw. Z czym będzie świetnie czuła się cukinia? Obok czego sadzić to uniwersalne warzywo?

Cukinia obok fasolki szparagowej to idealne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci, żeby wykorzystać jak najmniej miejsca, zdecyduj się na fasolę tyczną. Między ich sadzonkami włożysz sadzonki cukinii. Warto łączyć ze sobą te dwa gatunki, ponieważ nie konkurują o składniki odżywcze.

Podczas zakładania ogródka warzywnego zwróć uwagę na zioła. One również potrafią mieć dobroczynny wpływ na plony, a poza tym wzbogacą aromat Twoich potraw. Co sadzić obok siebie? W pobliżu sadzonek cukinii zaplanuj miejsce dla mięty. Jej zapach będzie odstraszał szkodniki.

  • Cukinię możesz połączyć z tyczną fasolą szparagową. Będzie też świetnie rosła w pobliżu mięty, której zapach odstraszy szkodniki.
co sadzić obok siebie
Cukinia obok fasolki szparagowej to idealne rozwiązanie.

Co sadzić obok ogórków?

Ogórki to niezwykle przydatne warzywo, które w sezonie letnim ląduje w mizerii, a na jesień i zimę jest zamykane w słoikach. Zazwyczaj plonuje obficie, póki nie przyjdzie czas na mączniaka. Zastanawiasz się, co sadzić obok ogórków?

Jest kilka propozycji roślin, które poradzą sobie w sąsiedztwie tych warzyw. W pobliżu ich sadzonek możesz zaplanować miejsce na fasolkę szparagową, sałatę, kapustę, marchew i groszek cukrowy.

Niekorzystne sąsiedztwo warzyw to natomiast ogórki obok cukinii czy dyni. Warto wiedzieć, że nie będą czuły się dobrze w pobliżu melonów i arbuzów.

Co sadzić obok ogórków, a czego unikać?

  • Ogórki będą doskonale czuły się przy fasolce szparagowej, groszku cukrowym, marchewce.
  • Możesz łączyć je też z sałatą i kapustą.
  • Unikaj natomiast sąsiedztwa ogórków z cukinią, dynią, melonem, arbuzem.
co sadzić obok siebie
W pobliżu ich sadzonek możesz zaplanować miejsce na fasolkę szparagową, sałatę, kapustę, marchew i groszek cukrowy.

Dobre sąsiedztwo warzyw w ogrodzie – poznaj więcej przykładów

Znasz już nieco przykładów na dobre sąsiedztwo warzyw. Tabela, którą wykonasz na podstawie tych wskazówek, ułatwi Ci zaplanowanie prac w przydomowym ogrodzie. Bez trudu zadbasz o dobre sąsiedztwo warzyw. Ogródek warzywny – co obok czego sadzić i siać? Poznaj kolejne przykłady!

Jednym z najprostszych w uprawie warzyw jest sałata. To najlepszy wybór dla początkujących ogrodników. Chcesz, żeby w Twoim ogrodzie rosła sałata? Dobre sąsiedztwo dla niej to marchew, koper włoski, cebula, pomidory i rzodkiewka.

Jakie warzywa siać obok siebie? Kolejne warte uwagi połączenie to jarmuż i buraki. Ten pierwszy będzie radził sobie pod innymi warzywami, na przykład pod wysoką kukurydzą. Takie zaplanowanie zagonu to oszczędność miejsca.

Pomidory mają nieco wymagań. Przede wszystkim słońce powinno im towarzyszyć przez 8 godzin. Wielu ogrodników wzdryga się na samą myśl o zarazie ziemniaczanej, która potrafi błyskawicznie zniszczyć mnóstwo krzaków. Do pielęgnacji pomidorów trzeba się więc przyłożyć, jednak jako amator możesz wypróbować odmianę koktajlową, łatwą w uprawie.

Z czym łączyć pomidory? Będą fantastycznie czuły się w towarzystwie pietruszki, marchwi, fasolki szparagowej. Pomidory stworzą też duet z bazylią – wprost z ogrodu przeniesiesz je do kuchni, by przygotować aromatyczny sos lub smaczne kanapki.

Warzywa – jak siać obok siebie, by rosły zdrowe i silne?

  • Sałata – świetnie rośnie przy marchewce, koprze włoskim, pomidorach, rzodkiewce, cebuli.
  • Jarmuż – możesz go łączyć z burakami i kukurydzą.
  • Pomidory – doskonale czują się z fasolą szparagową, bazylią, pietruszką i marchewką.
co sadzić obok ogórków
Dobre sąsiedztwo dla niej to marchew, koper włoski, cebula, pomidory i rzodkiewka.

Niekorzystne sąsiedztwo warzyw – czego nie łączyć?

Podczas planowania miejsc dla sadzonek warto znać dobre i złe sąsiedztwo warzyw. Nieodpowiednie towarzystwo może przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się chorób, obniżenia odporności, mniejszych plonów.

Jakie jest niekorzystne sąsiedztwo warzyw? Zdecydowanie pomidory i ziemniaki! Unikaj sadzenia ich w niewielkiej odległości, ponieważ zwiększysz ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej.

Nie łącz też pomidorów z papryką. Szkodniki, które występują na tych pierwszych, chętnie i szybko przeniosą się na drugie. Przy paprykach nie planuj miejsca na fasolkę szparagową, groszek cukrowy, rzodkiewkę, marchew, brokuły.

Planujesz uprawiać brokuły? Unikaj łączenia ich z rzodkiewką, rukolą czy marchwią. Znacznie lepiej będą czuły się w połączeniu z cebulą, a także ziołami – miętą, oregano, tymiankiem. Takie same zasady dotyczą kalafiorów.

Niekorzystne sąsiedztwo warzyw – czego obok siebie nie sadzić?

  • Pomidorów i ziemniaków ze względu na ryzyko pojawienia się zarazy ziemniaczanej.
  • Nie łącz też pomidorów z papryką, bo szkodniki z jednych szybko przejdą na drugie.
  • Papryka nie lubi towarzystwa groszku cukrowego, fasoli szparagowej, marchewki, brokułów, rzodkiewki.
  • Obok kalafiorów i brokułów nie powinny rosnąć marchew i rukola.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:32
komentarz /( 1 )
  • Kamil
    Kamil

    środa, 10 kwiecień 2024 11:12

    Dobre sąsiedztwo warzyw jest mega ważne. Kiedyś się nad tym nie zastanawiałem i sadziłem jak leci. Teraz wiem co sadzić obok ogórków i mam super plony!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.