Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – żywot, sadzonki, zastosowanie - dekoportal.pl

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – żywot, sadzonki, zastosowanie

10 Sie 2022 / Napisał  / Porady
głóg jednoszyjkowy
Głóg jednoszyjkowy jest łatwy w uprawie i odporny na zanieczyszczenia.

Głóg jednoszyjkowy jest łatwy w uprawie i odporny na zanieczyszczenia, dlatego pojawia się w przestrzeni miejskiej. Może jednak zdobić również Twój ogród, gdzie sprawdzi się między innymi jako żywopłot. Dowiedz się, jakich warunków potrzebuje głóg jednoszyjkowy, żeby dobrze rosnąć.

O czym przeczytasz w artykule?

Głóg jednoszyjkowy – co to za roślina?

Głóg jednoszyjkowy jest krzewem, który może dorosnąć nawet do 6–8 m wysokości. Roślina jest silnie rozgałęziona. Ozdobą głogu jednoszyjkowego są liście, natomiast białe, białokremowe lub różowawe kwiaty wyróżniają się wyrazistym zapachem. Zbierają się one w baldachy. Silny aromat kwiatów głogu wabi owady. Roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja. W sierpniu i wrześniu na krzewie pojawiają się małe, czerwone owoce, które przywodzą na myśl jabłka.

Głóg jest rośliną z rodziny różowatych, a pochodzi z zachodniej Azji. Charakteryzuje się silnie zdrewniałymi gałęziami, które są cierniste. Ciernie mogą mieć nawet 2 cm długości. Istnieją różne odmiany głogu jednoszyjkowego. Wyróżnia się między innymi Variegata, czyli odmianę, która charakteryzuje się pstrymi liśćmi. Rosea natomiast kwitnie różowo-białymi, pojedynczymi kwiatami, a Stricta odznacza się wąskim pokrojem.

Głóg jednoszyjkowy – co warto o nim wiedzieć?

  • Dorasta nawet do ponad 8 m wysokości,
  • Jest silnie rozgałęziony,
  • Jego kwiaty są najczęściej białe i zbierają się w baldachy,
  • W sierpniu i wrześniu na krzewie pojawiają się małe owoce,
  • Roślina ma ciernie,
  • Głóg występuje w wielu odmianach.
głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy
Głóg jednoszyjkowy jest krzewem, który może dorosnąć nawet do 6–8 m wysokości.

Uprawa głogu jednoszyjkowego

Z uprawą głogu poradzi sobie nawet początkująca osoba. Roślina jest mało wymagająca, jednak mimo to na kilka kwestii trzeba uważać.

Rozpocznijmy od wybrania odpowiedniego miejsca, w którym może rosnąć głóg jednoszyjkowy. Sadzonki umieścisz w silnie nasłonecznionym stanowisku bez obaw. Roślina jest bowiem odporna nawet na silne słońce. Ewentualnie stanowisko może być lekko zacienione, a także wiatr nie będzie dla rośliny problemem.

W jakiej ziemi będzie dobrze czuł się głóg jednoszyjkowy? Sadzonki możesz umieścić właściwie w każdej glebie, jednak pamiętaj, że nie może być to ziemia zbyt mokra, bo w takiej roślina źle się czuje. Piaszczysto-gliniasta, żyzna i zasadowa ziemia będzie idealna, ale w ubogiej głóg również sobie poradzi. Uważaj, żeby ziemia nie była zbyt kwaśna. Głóg jednoszyjkowy jest raczej mrozoodporny, ale młodą roślinę lepiej na mroźne miesiące okryć.

Jeśli chcesz, żeby w Twoim ogrodzie znalazł się głóg jednoszyjkowy, sadzonki umieść w ziemi jesienią, nim rozpoczną się przymrozki. Możesz również sadzić wiosną, jednak to jesień jest bardziej zalecana. Od razu umieść sadzonkę w docelowym miejscu. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości – zaleca się, żeby było to 30–40 cm. Po posadzeniu i w okresie kwitnienia obficie podlewaj roślinę. Na co dzień radzi sobie sama z pobieraniem wody, jednak warto ją wspomóc w okresach suszy.

Jakie wymagania ma głóg jednoszyjkowy?

      Najlepsze dla głogu jednoszyjkowego jest nasłonecznione miejsce, ewentualnie lekko zacienione,
      Roślina radzi sobie na ubogiej glebie, ale najlepiej będzie rosła, jeśli ziemia będzie piaszczysto-gliniasta, żyzna i zasadowa,
      Głóg zasadź jesienią, nim zrobią się przymrozki.
głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy różnice
Głóg jest rośliną z rodziny różowatych, a pochodzi z zachodniej Azji.

Głóg jednoszyjkowy – żywopłot

Zastanawiasz się, jak wykorzystać w ogrodzie głóg jednoszyjkowy? Żywopłot to idealny pomysł! Roślina jest szybko rosnącym krzewem, który w ciągu zbliżającej się zimy będzie wymagał skrócenia nowych przyrostów o połowę. Konieczne jest też cięcie formujące, które pozwoli nadać roślinie estetyczny kształt. Zabieg wykonuj późnym popołudniem lub wieczorem. Koniecznie używaj ostrego, czystego narzędzia.

Kiedy wykonujesz cięcie formujące, zwróć szczególną uwagę na to, czy w roślinie nie znajdują się gniazda ptaków. Staraj się uzyskać trapezowy kształt żywopłotu. Sprawi to, że będzie wyglądał gęsto i zdrowo. W przypadku innego kształtu łatwo byłoby doprowadzić do sytuacji, w której dolna część rośliny ma niewiele światła, a przez to byłaby przerzedzona.

Głóg jednoszyjkowy – żywopłot:

  • Roślina sprawdzi się idealnie na żywopłot,
  • Wymaga cięcia formującego, które trzeba wykonywać ostrym, czystym narzędziem,
  • Cięcie wykonuj wieczorem lub późnym popołudniem,
  • Trzeba uzyskać trapezowy kształt żywopłotu.
głóg jednoszyjkowy żywot
Najlepsze dla głogu jednoszyjkowego jest nasłonecznione miejsce, ewentualnie lekko zacienione.

Głóg jednoszyjkowy – zastosowanie

Głóg jednoszyjkowy jako żywopłot to tylko jedno z wielu zastosowań rośliny. Krzew ma owoce, z których przygotujesz nalewki, soki czy dżemy. Będą też dobre do wykonania herbatki.

Głód jednoszyjkowy zastosowanie ma jak widać szerokie. Czy jest zdrowym dodatkiem do diety? Zdecydowanie tak! Ma wiele właściwości – dobrze wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie ze względu na dużą zawartość flawonoidów. Głóg przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu oraz wykazuje działanie antybakteryjne.

  • Z owoców krzewu robi się soki, konfitury, herbatki i nalewki. Mają one dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a dodatkowo wykazują przeciwzapalne działanie ze względu na dużą zawartość flawonoidów.
głóg jednoszyjkowy sadzonki
Krzew ma owoce, z których przygotujesz nalewki, soki czy dżemy.

Jakie są choroby charakterystyczne dla głogu jednoszyjkowego?

Głóg jest odporny na rozmaite warunki, jednak niestety bardzo wrażliwy na choroby. Zapada zarówno na infekcje grzybowe, jak i bakteryjne. Problemy, które często atakują głóg jednoszyjkowy, to plamistość liści, mączniak, zaraza ogniowa. Liście głogu są chętnie próbowane przez szkodniki, na przykład mszyce czy przędziorki.

Jeśli drzewo jest zarażone chorobą, trzeba je wyciąć i spalić. Niestety patogeny mogą też zaatakować drzewa owocowe. Z obawy o to wiele osób rezygnuje z posadzenia głogu w ogrodzie. Jedynym głogiem, który charakteryzuje się dużą odpornością na choroby, jest szkarłatny.

  • Głóg jednoszyjkowy jest mało odporny na choroby i szkodniki, na przykład na plamistość liści, zarazę ogniową, przędziorki czy mszyce. Z tego powodu wielu ogrodników rezygnuje z posadzenia głogu – patogeny mogłoby przecież przejść na drzewa owocowe.
głóg jednoszyjkowy zastosowanie
Głóg jest odporny na rozmaite warunki, jednak niestety bardzo wrażliwy na choroby.

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – różnice

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – zastanawiasz się, jakie są między nimi różnice? Nie są one łatwe do rozróżnienia. Głóg dwuszyjkowy również jest odporny na suszę i może rosnąć na ubogiej glebie.

Dwuszyjkowy głóg jest mniejszy od jednoszyjkowego – ten pierwszy dorasta raczej do 4 m, a drugi osiąga wysokość większą niż 8 m. Rośliny różnią się słupkiem kwiatu. W przypadku jednoszyjkowego głóg ma jedną szyjkę, a w przypadku dwuszyjkowego – dwie.

Głóg dwuszyjkowy ma szerokie, mocno powycinane liście, a jego kolce są długie. Jednoszyjkowy ma natomiast dłuższe liście oraz krótsze kolce. Podobnie jak jednoszyjkowy również dwuszyjkowy głóg ma mnóstwo odmian.

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – różnice:

  • Jednoszyjkowy ma długie liście i krótkie kolce, a dwuszyjkowy ma długie kolce i mocno powycinane, szerokie liście,
  • Dwuszyjkowy jest niższy – osiąga najczęściej do 4 m wysokości, a jednoszyjkowy nawet 8 i więcej,
  • Słupek kwiatu w odmianie jednoszyjkowej ma jedną szyjkę, a w dwuszyjkowej – dwie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 10 sierpień 2022 11:39
komentarzy /( 2 )
  • Roma
    Roma

    czwartek, 18 sierpień 2022 15:02

    z owoców głogu robię soki. Robiła je moja babcia, mama. Są pyszne!
  • WitC
    WitC

    piątek, 12 sierpień 2022 11:41

    myślałem że to jarzębina....

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.