Jak ozdobić taras? Inspirujące i piękne tarasy! - dekoportal.pl

Jak ozdobić taras? Inspirujące i piękne tarasy!

11 Sie 2019 / Napisała  / Porady
meble na tarasie, aranżacja tarasu, taras zdjęcia
Wypoczynek na tarasie można także zaaranżować w mieście

Już samo słowo „taras” budzi w nas pozytywne uczucia. Kojarzy się z wypoczynkiem, błogim relaksem z książką w bujanym fotelu lub też wspólnymi posiłkami na świeżym powietrzu. Przywodzi na myśl wieczorne spotkania przy zapalonych świecach i lampionach, w cieple, jakie daje otulający nas koc lub pled. Jednak, aby uzyskać taki efekt – miły dla oka, wygodny i sprzyjający wypoczynkowi taras, trzeba włożyć w jego projekt i wykonanie nieco wysiłku, który jednak zwróci nam się z nawiązką. Jak urządzić nowoczesny taras? O czym trzeba wiedzieć, zanim w ogóle zaczniemy go projektować? Jak wdrożyć pomysł na taras w życie? Dla wszystkich, którzy marzą o tarasie lub już go mają. Dla tych, którzy są na etapie jego projektowania i dla tych, którzy szukają inspiracji – dla tych wszystkich powstał właśnie ten artykuł.

O czym przeczytasz w artykule?

Tarasy przy domu

Swój pomysł na aranżację będziemy realizować w zależności od rodzaju, umiejscowienia, wielkości i przeznaczenia tarasu. Mały taras nadziemny daje inne możliwości niż na przykład duży taras naziemny, przechodzący bezpośrednio w teren ogrodu. Dlatego też najpierw zobaczmy, jakie rodzaje tarasów przy domu można spotkać.

Taras naziemny zazwyczaj sąsiaduje z salonem i stanowi przejście pomiędzy domem a ogrodem. Jeśli nie ma fundamentów, może być wyłożony płytami betonowymi lub kamiennymi, płytkami ceramicznymi albo kostką brukową. Jego nawierzchnia musi mieć spadek umożliwiający spływanie wody deszczowej.

Taras nadziemny wykonywany jest w przypadku, gdy dom jest wysoko wyniesiony ponad poziom terenu. Z salonu przechodzi się wówczas przez taras do ogrodu po schodkach. Konieczne jest tu wykonanie fundamentów i balustrady, a płyta tarasu musi mieć zapewniony odpowiedni spadek. Okładzinę stanowią tu najczęściej płytki ceramiczne, drewno lub kompozyt.

Taras nad pomieszczeniem może mieć konstrukcję wykonaną z betonu, drewna lub belek. Musi mieć odpowiednio zamocowane obróbki blacharskie i balustradę. Jego wykończenie najczęściej stanowią płytki ceramiczne, płyty kamienne lub betonowe, drewno lub kompozyt.

Rodzaje tarasów:

 • Taras naziemny – może mieć okładzinę w postaci kostki brukowej, płyt kamiennych, płyt betonowych lub płytek ceramicznych,
 • Taras nadziemny – wykładany jest najczęściej płytkami ceramicznymi lub też kompozytem albo drewnianymi deskami,
 • Taras nad pomieszczeniem – podobnie jak w przypadku tarasów naziemnych, podłoże wykańczane jest tu najczęściej płytami kamiennymi bądź betonowymi, płytkami ceramicznymi lub kompozytowymi.
taras nadziemny, taras z podłogą z drewna, z czego taras
Podłoga tarasu również może stać się elementem dekoracyjnym

Aranżacja tarasu

Udana aranżacja tarasu pozwala na doskonały relaks w otoczeniu roślin, na świeżym powietrzu, a do tego w wygodnie urządzonej przestrzeni. Obecnie taras traktujemy podobnie jak wnętrze salonu. Dobieramy do niego odpowiednie meble, dodatki i rośliny. Jeśli chcemy uzyskać efektowną aranżację tarasu, musimy dodatkowo umiejętnie połączyć zarówno architekturę domu, jak i otaczający go krajobraz oraz wnętrze, z którego prowadzi wyjście na taras.

Wystrój tarasu najlepiej jest dostosować do wystroju mieszkania, tak by przestrzeń zewnętrzna stanowiła kontynuację wewnętrznej aranżacji. W tym celu przede wszystkim zachowujemy płynne przejście podłogi z pokoju na taras. Jeśli nie jest możliwe zastosowanie takiego samego rodzaju okładziny na podłodze w salonie i na tarasie, warto zachować przynajmniej podobną kolorystykę.

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, warto już zawczasu pomyśleć o tym, w jaki sposób urządzimy taras. Dzięki dokładnym pomiarom, odpowiednio dobranej podłodze w salonie i okładzinie na tarasie można bowiem uniknąć przykrych niespodzianek w postaci braku miejsca na wygodne meble, czy też niedopasowanej kolorystycznie podłogi. W tym czasie również dokonujemy wstępnego rozplanowania mebli i ewentualnego zadaszenia.

Kilka wskazówek dotyczących aranżacji tarasu:

 • Urządzając taras, warto wziąć pod uwagę zarówno krajobraz otaczający dom i jego architekturę, jak i wnętrze pomieszczenia, z którym taras jest połączony.
 • Najlepszym sposobem na połączenie tarasu z salonem (w którym najczęściej znajduje się wyjście na taras) jest zastosowanie takiej samej podłogi lub też przynajmniej nawiązującej do siebie kolorystycznie.
 • Projekt tarasu - jeśli to możliwe – należy stworzyć już na etapie projektowania domu.
taras nad garażem, wyjście na taras z domu, taras połączony z salonem
Taras nad pomieszczeniem, połączony z domem należy zaprojektować już przed budową budynku

Jak urządzić taras?

Zanim zaczniemy urządzać taras, warto przede wszystkim wykonać jego projekt. W tym celu rozrysowujemy całą powierzchnię i na tym etapie decydujemy się na rodzaj drzwi balkonowych (otwierane standardowo, rozsuwane) oraz miejsce zejścia do ogrodu (jeśli będzie). Miejsca te wytyczają bowiem trasę przemieszczania się użytkowników po przestrzeni i nie powinny się na niej znajdować ani meble, ani dekoracje.

Jak prawidłowo rozmieścić meble na tarasie? Oprócz wymiarów podawanych przez producentów bierzemy również pod uwagę zapewnienie wystarczająco dużej przestrzeni wokół nich, by na przykład móc wygodnie wyciągnąć nogi pod stolikiem. Więcej miejsca będzie też potrzebne wtedy, gdy mamy bujany lub podwieszany fotel. Projekt tarasu powinien zawierać rozrysowane strefy i w oparciu o niego będziemy rozmieszczać meble. Na przykład w jednym kącie stanie stół z krzesłami, a w przeciwległym – grill. Nad miejscem do wypoczynku warto zamontować zadaszenie, dzięki któremu będzie można swobodnie korzystać z uroków wypoczynku na tarasie nawet wtedy, gdy będzie padał deszcz.

W projekcie tarasu nie powinno również zabraknąć planów oświetlenia. W kąciku jadalnianym, nad stołem, może zawisnąć duża lampa. Po bokach, w postaci kinkietów, mogą zawisnąć mniejsze lampy. Jeśli na tarasie mamy tylko kącik wypoczynkowy z fotelem, można przy nim postawić dużą, stojącą lampę z rozproszonym światłem. Umówmy się jednak – na tarasie najpiękniej wyglądają lampiony z naturalnym światłem oraz girlandy z małymi lampkami, ale o tym jeszcze za chwilę.

Projekty tarasów – o czym warto pamiętać?

 • Na etapie projektowania tarasu rozrysowujemy przestrzeń i rozplanowujemy ustawienie mebli, większych akcesoriów i dekoracji,
 • Nie zapominamy o pozostawieniu dużej ilości miejsca przy meblach, a także pomiędzy wejściem na taras a zejściem do ogrodu (jeśli takie będzie).
 • Projektując taras, nie zapominamy o oświetleniu.
jak urządzić taras, urządzanie tarasu, projekt tarasu
Urządzanie tarasu warto rozpocząć od szkicu, fot. Ignisdev

Jak ozdobić taras?

Piękny taras może powstać tylko wtedy, gdy będzie urządzony w jednym stylu. Jeśli więc pragniemy odpoczywać w romantycznym otoczeniu, warto wybrać meble ogrodowe żeliwne, stylizowane, nawiązujące do stylu angielskiego. Do tego delikatne kwiaty w białych doniczkach i – koniecznie – lampiony.

Osoby zmęczone nadmiarem bodźców i rzeczy wokół siebie z przyjemnością sięgną po rozwiązania, jakie oferuje styl minimalistyczny. Tu najlepiej sprawdzą się proste meble ogrodowe, siedziska i poduszki. Do tego nowoczesne oświetlenie zewnętrzne. Wystarczy też jedna lub dwie rośliny, by móc zawiesić oko na zieleni.

Co na taras w stylu śródziemnomorskim? Tu sięgniemy po meble ogrodowe wyplatane z rattanu lub trawy morskiej wymoszczone poduszkami. Rośliny pochodzące z tego klimatu będą bezcenne: oleandry, drzewka laurowe, lawenda, fikusy.

Dla tych, którzy podczas wieczornego odpoczynku na tarasie pragną poczuć się jak w innych czasach, proponujemy idylliczne otoczenie XVIII – wiecznej rezydencji. Na podłodze powinny się tu znaleźć kamienne płyty, a pergola porośnięta dzikim winem stworzy niepowtarzalną atmosferę. Żeliwne krzesła i stylizowane meble ogrodowe z plecionki, donice z terakoty, żeliwne lampiony, strzyżone krzewy – to wszystko sprawi, że nasz taras „przeniesie” nas w inną epokę.

Stylowe i piękne tarasy:

 • Taras w stylu romantycznym łatwo urządzimy przy pomocy żeliwnych mebli ogrodowych. Poduszki w kolorowe, delikatne wzorki, lampiony, a także rozwieszony tiul sprawią, że nasz taras stanie się bajkowy.
 • Taras w stylu minimalistycznym wyposażymy w proste meble. Zastosujemy proste w formie oświetlenie, a ozdobę może stanowić choćby jeden kwiat.
 • Taras w stylu śródziemnomorskim to przede wszystkim roślinność rosnąca w tym klimacie. Przydadzą się także meble wyplatane z trawy morskiej lub rattanu, miękkie, jasne poduszki i lampiony.
 • Taras w stylu XVIII – wiecznych rezydencji pięknie będzie się prezentował zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w starym domu. Kamienne płyty na podłodze, pergola porośnięta dzikim winem, stylizowane meble i dodatki „przeniosą” nas w inne czasy!
meble na taras, żeliwne meble tarasowe, taras w stylu romantycznym
Jeśli marzy Ci się taras jak z tajemniczego ogrodu, koniecznie zainwestuj w kute meble żeliwne

Taras – inspiracje

Poruszając temat urządzania tarasów, trzeba zatrzymać się dłużej przy oświetleniu. Można tu zastosować zarówno światło elektryczne, jak i lampiony i świece, a także – wszystko jednocześnie. Byle z umiarem i smakiem. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się latarnie ogrodowe, które zainstalowane wokół tarasu stanowią idealne oświetlenie, które jednocześnie nie ściąga owadów do centralnej części tarasu, gdzie spędzamy czas. Doskonałym – i bardzo efektownym! - rozwiązaniem jest montaż punktów świetlnych w podłodze tarasu lub też w prowadzących do niego schodach. I na koniec dodajmy: jednym z najbardziej urokliwych pomysłów na oświetlenie tarasu są świecące girlandy.

Taras nie może się obyć bez roślinności. Możemy tu wykorzystać zarówno kwiaty, jak i krzewy – sadzone bezpośrednio w ziemi i w donicach. W przypadku tarasu zadaszonego dobrze jest podwiesić rośliny w doniczkach pod zadaszeniem lub też zasadzić pnące się kwiaty tak, by oplatały belki. Inne sposoby na dekorację tarasu roślinnością to otoczenie tarasu murkiem z gazonów z kwiatami oraz umieszczenie siatki, po której będą się piąć na przykład winogrona lub zielony groszek.

Niezwykle efektownym i praktycznym, choć kosztownym rozwiązaniem, jest przeszklenie tarasu. Szklane ściany można tu otwierać lub przesuwać w taki sposób, by przy ładnej pogodzie w pełni korzystać ze świeżego powietrza. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wygodnie odpoczywać na tarasie nawet podczas ciężkiej ulewy. Co więcej, w letnie wieczory możemy się odgrodzić szklanymi ścianami od uciążliwych owadów.

Jak oryginalnie udekorować taras?

 • Jedną z nieodzownych dekoracji tarasu jest oświetlenie. Można tu zastosować lampy elektryczne, ale także lampiony czy świece, a także wszystkie trzy sposoby oświetlenia jednocześnie. Wystarczy nawet jeden lampion, by stworzyć przyjemny klimat!
 • Kolejną dekoracją, która powinna się znaleźć na tarasie, jest roślinność. Pięknie prezentują się tu rośliny pnące i doniczkowe. Jeśli mamy taras naziemny, można go otoczyć krzewami posadzonymi bezpośrednio do ziemi.
 • Oryginalnym rozwiązaniem jest przeszklenie tarasu. Dzięki niemu z dobrodziejstw tarasowego wypoczynku możemy korzystać w każdą pogodę, a ponadto w letnie wieczory możemy się odgrodzić szklanymi ścianami przed owadami.
girlanda z żarówek, lampa na taras, jak oświetlić taras
Girlanda z żarówek sprawdzi się jako efektowna i funkcjonalna ozdoba tarasu

Piękne tarasy niewielkim kosztem

Urządzenie pięknego tarasu nie musi się wiązać z ogromnymi nakładami finansowymi. Dużą rolę będzie tu odgrywać nasza pomysłowość i wykorzystanie efektownych mebli, dodatków i dekoracji. Mamy nadzieję, że propozycje, jakie przedstawiamy poniżej, okażą się pomocne i staną się przyczynkiem do zaaranżowania niezwykłego tarasu, na którym wszyscy będą chętnie spędzać czas.

Obecnie dużą popularnością cieszą się wszelkie meble i dodatki wykonane z palet. To naprawdę świetne rozwiązanie: tanie, choć wymagające nieco zdolności manualnych. Można z nich wyczarować stoliki, kanapy, siedziska, regały, a także wertykalny ogród!

Dekoracja tarasu może też polegać na nadaniu przedmiotom nowej funkcji i znaczenia. Obok wygodnego fotela zawieszonego u sufitu może stanąć pieniek, który świetnie sprawdzi się w roli stolika. Wiekowy, odmalowany taboret przyda się do postawienia kwiatu w doniczce, a wojskowa skrzynia na kółkach może pełnić funkcję stołu i jednocześnie praktycznego schowka.

Pomysłowe wyposażenie tarasu:

 • Meble i pergole z palet,
 • Wykorzystanie przedmiotów w innej funkcji (pieniek jako stolik, taboret jako stojak na kwiaty).
siedzisko z palet, meble na taras z palet, meble z palet na tarasie
Tanim i modnym pomysłem na aranżację tarasu są meble z palet


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany niedziela, 11 sierpień 2019 17:57
komentarz /( 1 )
 • Kowwu
  Kowwu

  czwartek, 07 lipiec 2022 09:02

  świetny pomysł z meblami z palet. Widziałam w tamtym roku u znajomych i nie wiem czy sam się nie przekonam, zwłaszcza ze mam trochę palet na podwórku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.