Jak pozbyć się kreta? Poznaj najprostszy sposób na kreta - dekoportal.pl

Jak pozbyć się kreta? Poznaj najprostszy sposób na kreta

29 Lis 2022 / Napisał  / Porady
jak pozbyć się kreta
Znakiem, że się pojawiły, są nieestetyczne kopce.

Krety wyglądają na urocze zwierzęta, jednak lepiej, jeśli masz możliwość przyglądać się im wyłącznie na zdjęciach. Niewielkie stworzenia potrafią siać ogromne spustoszenie w ogrodzie. Znakiem, że się pojawiły, są nieestetyczne kopce. Ten nieproszony gość potrafi jednak zostawić więcej śladów swojej obecności. Podpowiadamy, jak pozbyć się kreta.

O czym przeczytasz w artykule?

Kret w ogrodzie – dlaczego trzeba go wyprosić?

Kret jest niewielkim ssakiem, który żyje w ziemi. Zwierzę waży jedynie 120 g, a długość jego ciała to około 17–20 cm. Drobny ssak ma ciemnoszare lub czarne, niezwykle aksamitne futro. Oczy zwierzęcia reagują na światło i ruch. Mimo słabego wzroku kret doskonale radzi sobie w ciemności – to zasługa wrażliwości na dotyk, dobrego węchu oraz słuchu.

Kret jest niewielki, jednak szkody przez niego wyrządzone wręcz przeciwnie. Zwierzę tworzy podziemne korytarze, których długość to nawet kilometr. Robi to, żeby znajdować pożywienie, na przykład larwy owadów czy dżdżownice. Niestety jego poszukiwania powodują widoczne szkody w Twoim ogrodzie. Zwierzę uszkadza bowiem korzenie roślin, a dodatkowo tworzy kopce, które sprawiają, że dotąd perfekcyjnie równy trawnik nie zachwyca już urodą.

Co ciekawe, kret nie jest wyłącznie szkodnikiem. Dzięki poruszaniu się pod ziemią spulchnia ją. Poza tym, żywi się owadami i insektami, które są niebezpieczne dla roślin. Zwierzę zostało objęte częściową ochroną gatunkową. Można go zwalczać wyłącznie w miejscach licznego występowania, na przykład w ogrodzie czy szkółce.

Niszczycielska działalność sprawia, że kret w ogrodzie nie jest mile widziany. Jeśli tylko zauważysz uszkodzenia charakterystyczne dla obecności tego ssaka, zareaguj. Im szybciej podejmiesz walkę, tym lepiej.

Kret w ogrodzie – co warto o nim wiedzieć?

  • Zwierzę żyje w ziemi,
  • Wyróżnia się niską wagą,
  • Mały ssak tworzy podziemne korytarze, żeby znajdować pożywienie,
  • Podczas poruszania się pod ziemią spulchnią ją, a dodatkowo żywi się niebezpiecznymi dla roślin owadami, dlatego nie zawsze uznaje się go za szkodnika,
  • Niestety tworzy kopce, które niszczą wygląd posesji,
  • Zwierzę jest objęte częściową ochroną gatunkową.
jak pozbyć się kreta forum
Krety wyglądają na urocze zwierzęta, jednak lepiej, jeśli masz możliwość przyglądać się im wyłącznie na zdjęciach.

Zwalczanie kretów pułapką – czy warto?

Dla wielu osób najprostszy sposób na kreta to pułapka. Warto jednak traktować ją jako ostateczność. Pułapka charakteryzuje się wydłużonym kształtem i specjalną zapadką, które sprawiają, że zwierzę nie jest w stanie się z niej wydostać. Produkt trzeba umieścić w wydrążonym korytarzu. Złapany w pułapkę kret już po kilku godzinach zginie z głodu.

Na szczęście istnieją mniej drastyczne sposoby na to, jak pozbyć się kreta z ogrodu. Jeśli nie chcesz robić zwierzęciu krzywdy, poznaj kolejne metody.

  • Zwalczanie kretów pułapką powinno być ostatecznością. Produkt trzeba umieścić w wydrążonym korytarzu, a gdy zwierzę się w niego złapie, zginie po kilku godzinach z głodu.
jak pozbyć się kreta z ogrodu
Kret jest niewielki, jednak szkody przez niego wyrządzone wręcz przeciwnie.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Przy pomocy dźwięków!

Krety są niemal ślepe, ale natura wyposażyła je w inne, doskonale rozwinięte zmysły. Zwierzę ma na tyle dobry słuch, że niektórych dźwięków nie jest w stanie znieść. Właśnie to możesz wykorzystać, gdy zastanawiasz się, jak odstraszyć kreta.

W pobliżu kretowiska wbij pręt, a na jego wierzchołku umieść pustą puszkę. Już delikatny wiatr będzie w stanie nią poruszyć, a to sprawi, że przedmiot wyda dźwięk irytujący dla nieproszonego gościa.

Jeśli szukasz bardziej estetycznego sposobu na kreta, zdecyduj się na wiatraki. Podmuch wiatru będzie nimi poruszał. Dzięki temu do podziemnego korytarza dojdą wibracje, na które ssak jest bardzo wrażliwy. Takie domowe sposoby na kreta są bezpieczne dla innych zwierząt, co jest bardzo ważne, jeśli w Twoim ogrodzie przebywają również psy.

Jak pozbyć się kreta dźwiękami?

  • Zwierzę ma bardzo wrażliwy słuch,
  • Do walki z nim możesz wykorzystać puszkę wbitą na pręt umieszczony w ziemi,
  • Sprawdzi się też wiatraczek,
  • Dźwięki i wibracje spowodowane tymi przedmiotami będą uciążliwe dla kreta, więc jest szansa, że szkodnik wyprowadzi się z Twojego ogrodu.
najprostszy sposób na kreta
Podczas poruszania się pod ziemią spulchnią ją, a dodatkowo żywi się niebezpiecznymi dla roślin owadami.

Co na kreta? Odstraszacz elektryczny

Zastanawiając się, jak zwalczyć krety, weź pod uwagę wykorzystanie odstraszacza elektrycznego. Wydaje on irytujący dla ssaka dźwięk. Nie obawiaj się – dla Ciebie nie będzie słyszalny.

Zwalczanie kretów przy pomocy nieprzyjemnych dla nich dźwięków jest skuteczne i zdecydowanie bardziej humanitarne niż pułapka. Urządzenia działają w zasięgu kilkuset metrów. Kret, który usłyszy odstraszacz, nie będzie chciał przebywać w pobliżu denerwujących dźwięków. Dzięki temu wyprowadzi się z Twojego ogrodu.

Odstraszacze są wodoodporne. Mają szczelną obudowę, dzięki czemu możesz stosować je w różne pory roku. Urządzenia mogą nie tylko wydawać dźwięki, lecz także wibrować. Sprzęty są wykonane w taki sposób, żeby być bezpiecznymi zarówno dla odstraszanych zwierząt, jak i domowych. Dźwięk emitowany przez urządzenie nie wyrządza kretom krzywdy, a po prostu wywołuje u nich dyskomfort, co zmusza je do przeprowadzki.

Odstraszacz elektryczny na kreta – co warto o nim wiedzieć?

  • Emituje on dźwięk, który irytuje krety,
  • Dla Ciebie pozostaje niesłyszalny,
  • Dźwięk jest bezpieczny dla kretów – wywołuje u nich dyskomfort, tym samym zmuszając do przeprowadzki.
co na krety
Zastanawiając się, jak zwalczyć krety, weź pod uwagę wykorzystanie odstraszacza elektrycznego.

Podziemna zapora jako sposób na kreta

Wiesz już, czego nie lubi kret. Dźwięki i wibracje są dla niego bardzo irytujące. Jeśli jednak chcesz zapobiegać inwazji już podczas urządzania ogrodu, możesz zdecydować się na skonstruowanie podziemnej zapory. Do jej wykonania służy specjalna siatka, przez którą zwierzę nie może się przedostać.

Siatkę trzeba wkopać dość głęboko. Jest to więc pracochłonne rozwiązanie, ale skuteczne i bezpieczne dla ssaków. Siatka powinna być wykonana z metalu zabezpieczonego przed korozją lub solidnego tworzywa sztucznego.

Podczas szukania materiału do wykonania podziemnej zapory zwróć uwagę na wielkość oczek. Krety są wyjątkowo małe, dlatego zalecana jest siatka z oczkami o wymiarach 10 × 10 mm lub 16 × 16 mm. Mniejsze nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą przeszkadzać roślinom.

Co na krety? Podziemna zapora, która:

  • Powinna znaleźć się dość głęboko,
  • Musi być wykonana z siatki o małych oczkach, na przykład 10 × 10 mm,
  • Nie przeszkadza roślinom rosnąć.
kret w ogrodzie
Jeśli jednak chcesz zapobiegać inwazji już podczas urządzania ogrodu, możesz zdecydować się na skonstruowanie podziemnej zapory.

Domowe sposoby na krety – co warto zastosować?

To wciąż nie wszystko, co możesz zastosować, gdy zastanawiasz się, jak pozbyć się kreta. Forum to miejsce, w którym odnajdziesz porady osób, które poradziły sobie ze szkodnikami przy pomocy konkretnych zapachów. Czego nie lubi kret?

Naturalnym odstraszaczem będzie aromat bazylii i czosnku. Przeszkadza im również woń sierści kota i psa, więc po wyczesaniu domowych zwierzaków, możesz wykorzystać to, co uzbierało się na szczotce i wrzucić do nory ssaka. Ocet na kreta to również warty wykorzystania sposób.

Jak skutecznie pozbyć się kreta? Możesz zastosować karbid, który też działa na zasadzie irytującego dla ssaków zapachu. Po kontakcie z wilgocią w ziemi węglik wapnia tworzy lotne związki acetylenu. Nieprzyjemna woń zmusza zwierzę do przeprowadzki.

Kret – jak się pozbyć domowymi sposobami?

  • Możesz wykorzystać zapachy irytujące zwierzę, na przykład bazylię czy czosnek,
  • Spróbuj również umieścić w norze sierść po wyczesaniu kota lub psa,
  • Dobry sposób to karbid, który wydziela po kontakcie z wilgocią w glebie nieprzyjemną woń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 29 listopad 2022 10:45
komentarz /( 1 )
  • Tina
    Tina

    czwartek, 01 grudzień 2022 15:17

    oo te naturalne sposoby są ciekawe. Wypróbuje wiosną, bo z pewnością ten szkodnik odwiedzi moj ogródek

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.